Clopotei de ianuarie-februarie 2008 (25)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns creata2008 spune:

Sunt invidioasa de-a dreptu'!!! E muuult mai frumos patutul Sarei, mai viu colorat. Nu am gasit acest model, cred ca am ratat firma respectiva. Si tot atatia bani am dat pe el. Si am fost special pentru cumparat patut, ca si noi plecam de Paste. Plus ca vom face multe excursii... inclusiv in concediu, vreo 10 zile in Austria.

Sa-l stapaneasca sanatoasa!

Si ma bcuur ca te-ai linistit cu mancarea.

quote:
Originally posted by gattasalvaje

quote:
Originally posted by creata2008

De la "Primii Pasi", cu etaj si plasa de tantari. L-ai luat pe cel roz sau pe cel bleu cu albastru? Eu m-am bagat la ala bleu cu albastru.

Cat despre mancat... hai, ma, Simona, eu zic ca te agiti prea mult, pe bune. In primul rand, depinde de lapte. De ce spun asta. Beinazuta folosea Humana pentru Beatrice. Acolo nu conteaza cate luni are copilul, tot timpul ii dadea 90 grame. Apoi a trecut pe Nan si aia mica trebuie sa manance 200 ml!!!!!!!!!! Ca atata scrie la varsta ei.

Nu ar strica sa ii faci un control la un alt pediatru, dar eu cred ca este ok cu ea. N-ai vazut ca si Mariuca e mica?? Dar daca ia in greutate, e vesela, face progrese, eu cred ca nu ai de ce sa te ingrijorezi. De exemplu, ce i-am spus si lui Miki mai devreme, Mariuca a stagnat saptamana asta. Si acum ce sa fac??? Sunt paliere si paliere... NU toti copiii se incadreaza la palierele superioare de crestere. Si nu uita ca ea a fost si bolnavioara. Si noi slabim cand nu ne simtim bine. Dar, pentru linistea ta, poti sa o duci la un alt medic.




Silvia , patutul nu este de la Primii Pasi , este facut in Polonia de o firma no name . Uite AICI poza. Mie imi place ca este viu colorat , are etaj si plasa de tantari. Noi vom pleca de Pasti la Campulung si vom sta pana pe 11 mai , ca facem si botezul intre timp si un patut de calatorie mi-era absolut necesar , asa ca sunt f. multumita de achizitia mea.
Despre mancat , incep sa ma dau batuta ...o las sa manance cat vrea ea , pana la urma poate i se face cu adevarat foame si incepe sa manance mai bine.Daca o fi sa fie mai micuta , asta e...seamana cu maica-sa. Sunt totusi fericita ca , la aproape 4 luni si-a dublat greutatea de la nastere.



Creata 1 cu Creata 2
www.flickr.com/photos/uic9999/sets/72157601143394729/" target="_blank">Poze Mariuca
Povestea nasterii
Cum creste Mariuca
Maria Ilona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgo spune:

quote:
Originally posted by veronicka

sosdin nou. azi am fost la control si zice dr ca am granulom jos din cauza firelor de la epiziotomie.nu scap bine de una(alergie)ca dau de alta. mi-a dat betaderm pt 10 zile si zice ca probabil va trebui sa ma cauterizeze sau o mica interventie chirurgicalano asta este . si eu care ma gandeam ca ar cam trebui sa-mi treaca durerea ca sa reluampt ca au trecut 7 sapt de la nastere. stie careva ceva de chestia asta?

Veronica -mami lui Marc-Andrei



Si eu am avut probleme cu epiziotomia , mi-au scos firele mai devreme ca nu le suportam . Si s-a inchis foarte greu rana .

Mai este o fata care a trecut prin ce treci tu , au taiat-o si cusut-o din nou si tot nu e bine ...

Hehe , la mine au trecut deja 11 saptamani si tot nu merge fara dureri . Cica din cauza alaptatului procesul de cicatrizare este incetinit .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creata2008 spune:

Mi-a placut mult, mai ales ca am inteles tot! Oricum, e o frumoasa, si se alatura fetitelor cu parul lung - Ileana si Sofia.

Vino mai des pe la noi!

quote:
Originally posted by Nour

[b][purple]Si noi pe aici... va mai amintiti de noi?!?!

Am crescut maricele avem 2 luni jumatate si pe zi ce trece ne dacem mai frumoase. Pun niste pozici sa ne vedeti si un filmuletz cand vorbeste ea cu mami.

http://i34.photobucket.com/albums/d147/nour_abdullah/DSC02047.jpg
http://i34.photobucket.com/albums/d147/nour_abdullah/albinutzaa.jpg
http://s34.photobucket.com/albums/d147/nour_abdullah/?action=view¤t=MOV02058.flv




Creata 1 cu Creata 2
www.flickr.com/photos/uic9999/sets/72157601143394729/" target="_blank">Poze Mariuca
Povestea nasterii
Cum creste Mariuca
Maria Ilona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza spune:

Creatza durerea era interioara si m-am cam speriat ca eu nu aveam dureri la control. Mai asteptam sa vedem ce se intampla, oricum urmatorul control o sa fie peste un an, pentru ca din punctul lor de vedere totul e normal.
Gatta te cred ca astea sunt clipele cele mai fericite, scuze mie asa mi s-a parut din poza ca esti putin trista pentru ca in celelalte poze radiezi, se vede cat de atasate sunteti voi fetele , Sara e un clopotel mai special pentru mine(doar o cheama si pe ea Eliza, chiar daca e al doilea nume).
Am gasit un filmulet interesant cu masajul la bebei http://www.videojug.com/film/how-to-massage-your-baby-for-health-and-happiness. Sper sa va ajute

Eliza
Emma(19.02.2008)
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creata2008 spune:

Da, daca e auriu, e mai nasol, ca trebuie sa ii dai antibiotice mai puternice, ca e rezistent. Dar inca nu stii daca e, trebuie sa vorbesti cu medicul pediatru.

Capul sus, ca trece si-asta!

quote:
Originally posted by Laura Ioana

Fetelor sunt tare necajita..am primit rez la analizele Theei (v-am spus ca i-am luat exudat faringian si nazal) si i-a iesit in nasuc stafilococ coagulaza pozitiv prezent Am citit pe net si asta-i cica stafilococul auriu, care stiu ca-i cam nasol. Maine o sun pe dr ei sa-mi spuna ce sa facem. I-au facut si antibiograma si e sensibil la gentamicina si la ciprofloxacin...astea cred ca-s injectabile, nu? Oooofff mor daca tre sa-i dau iar antibiotic si mai ales injectabil


Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Sarcina 2007
Nasterea minunii Thea Maria
Atat sunt de mare
Botezul minunii Thea Maria
Poze cu hainute primite si rochita de botez + matusile mele
Am 2 luni



Creata 1 cu Creata 2
www.flickr.com/photos/uic9999/sets/72157601143394729/" target="_blank">Poze Mariuca
Povestea nasterii
Cum creste Mariuca
Maria Ilona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrittza spune:

Monica (doc) nu am disparut.sunt aici zi de zi si citesc tot.nu am scapat nimic,nici poze nici filmulete.le-am vazut pe toate si concluzia mea este ca avem cei mai frumosi si perfecti copii din lume.
noi nu ne laudam cu nimic nou.maine facem vaccinul de 2 luni,avem 9 saptamani si cred ca trecem printr-un prag de crestere.papam intr-una,putin si des si nu prea mai dormim ziua.in schimb noaptea deja dormim cate 8 ore.dar nu avem un program fix.
eu sunt cam stresata cu pregatirea nuntii si botezului care vor fi amandoua pe 31 mai.voi fi o mireasa grasa dar asta e.cui nu ii place sa nu se uite la mine.
una peste alta am un copil cumnitel,sper ca a luat bine in greutate.eu nu o cantaresc decat atunci cand ma duc la cabinet la dr pentru ca nu am cantar.
si cam atat...
aaaa am facut si eu controlul de 6 saptamani dar acum la 9 saptamani.mi-a dat eluxton si unda verde dar....ma jeneaza destul de rau deci mai astept putin.poate pana la nunta.ma pastrez pt noaptea nuntii
toate zuzele si toti clopoteii!

gabrittza si Daria Maria
www.flickr.com/photos/daria-maria_pictures/" target="_blank">poze Daria
poze mami,tati si Daria
povestea nasterii
poze Daria 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creata2008 spune:

Sunteti la un palier, probsbil. Acum sa te concentrezi pe febra lui BOgdan. MUlta sanatate, ai grija de el!

quote:
Originally posted by Lala_D

Neatza, uite dau eu !

Eu sunt un pic ofticata , am cantarit ieri copilul din dotare si a luat in 2 saptamani 100 de gr iar fratele mai mare a facut ieri si azi noapte non stop febra
Intre hranit copilul cel mic si facut frectie + dat medicamente + luat temperatura la cel mare am dormit in noaptea asta cred adunat o ora jumatate

Laura Ioana imi pare rau de stafilococ
Si Bogdan a avut , l-am tratat cu Klacid . Il banuiesc ca s-a activat din nou ca nenorocirea asta de microb o tratezi si se activeaza din nou cand scade imunitatea.
Dupa paste il voi duce si eu la analize. De fapt cred ca ii voi duce pe amandoi

O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze





Creata 1 cu Creata 2
www.flickr.com/photos/uic9999/sets/72157601143394729/" target="_blank">Poze Mariuca
Povestea nasterii
Cum creste Mariuca
Maria Ilona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creata2008 spune:

Naspaaaaa, stiu cum e, dar am putut sa merg la dentist si mi-a facut si anestezie. Un moment placut, de altfel. INdura, pune comprese cu apa rece si aia e pana maine.

IMi pare rau de Luca, e vremea propice pentru mucisori si nas infundat si tuse. Cat despre caldura... in fiecare zi mai friguroasa ma bucur ca nu mai stau la bloc. Doamneee, ma rugam de aia sa ne dea si noua putina caldura, ca eu usnt friguroasa. Tot timpul era rece si eram nemultumita. Alinatudor zicea ca ea nu face nimic si e cald constant in casa. Ai grija sa ii fie bine Anitei, in rest, voi va mia descurcati.

Stai linistita cu greutatea, ca am mai zis ca si Mariuca a stagnat saptamana care a trecut. E palierul, probabil, sau nu au ele chef.

quote:
Originally posted by alina023

'Neata iubitele!!

Nici eu nu am avut o noapte prea buna... Ma doare o masea de mooooorrr!!! Si azi nu am nici o sansa sa pot merge la stomatolog pentru ca sunt singura cu copiii. Sotul vine abia maine...

Nu stiu ce sa-i fac nenorocirii asteia de masea ca sa nu ma mai doara.. :((

Evident ca o belea nu vine niciodata singura. Luca are muci si tuseste. Si ca sa fie tacamul complet, la noi s-a oprit deja caldura si e un frig in casa de parca suntem in miez de iarna. La Ana in camera tin caloriferul electric in priza, dar in restul casei nu este tocmai placut. Exact ce-mi trebuie la maseaua fermecata

Lala D, nici Ana nu ia in greutate ok. Aseara am cantarit-o si am simtit ca ma apuca iar nebuniile. Cica in 7 zile a luat 40g. Si ce e mai rau e ca ea nu vrea nici completare. Scuipa biberonul si se stramba de zici ca-i dau zeama de pelin nu laptic. Atunci ce pot sa mai fac??? Ma consolez cu ideea ca ia totusi in greutate, ca e bine ca papa laptic de la mine si ca fiind fetita e poate normal sa ia mai putin in greutate.



Creata 1 cu Creata 2
www.flickr.com/photos/uic9999/sets/72157601143394729/" target="_blank">Poze Mariuca
Povestea nasterii
Cum creste Mariuca
Maria Ilona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creata2008 spune:

Ei, drum bun si voua! O sa fie bine, o sa vezi. Fara prea mari emotii, mai ales ca drumul nu e lung!

quote:
Originally posted by darene
In rest asteptam vaccinul de la 4 luni de pe 24 aprilie iar pe 2 mai plecam la bunicii lui Khalid In Egipt.Doar eu si bebe.Am niste emotii,avionul e pe la 9 dimineata,calatoria dureaza vreo 3 ore parca, chiar in perioada zilei cand nu are somn.Plus drumul pana la aeroport,statul in aeroport vreo 2 ore.Sper sa ne descurcam,oricum trebuie sa mergem,bunicul lui Khalid e bolnav de cancer,cine stie cat o sa mai traiasca.In Egipt o sa ne astepte la iesirea din avion cumnatul care lucreaza in aeroport deci o sa fie bine.
Atata sper ca bebe sa nu planga in avion,de supt nu cred ca o sa vrea,pt ca nici in masina nu vrea,o sa iau lapte praf cu mine.O sa stam o luna.

Irlandeza in caz ca nu ai plecat inca,drum bun si Pati sa fie cumintica va doresc!

Poze Khalid
Elena,mamica de Khalid 21.12.2007





Creata 1 cu Creata 2
www.flickr.com/photos/uic9999/sets/72157601143394729/" target="_blank">Poze Mariuca
Povestea nasterii
Cum creste Mariuca
Maria Ilona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creata2008 spune:

E in parametri, bravo tie!!! Pupam fetele!

quote:
Originally posted by kalosalina

Aaaa, am uitat sa o laud si eu putin pe Dariutza!
Am cantarit-o aseara si a luat intr-o luna 800 g. Eu zic ca e super! Doamne ajuta sa o tina tot asa si sa ma tina si pe mine lapticul. Evolutia ei a fost urmatoarea:
prima luna: 1250 g
a doua luna: 750 g
a treia luna: 800 g

Poze
Poze Daria
Poze botez
Cum creste Daria

Alina de printzesica Daria Mihaela (12.01.2008)



Creata 1 cu Creata 2
www.flickr.com/photos/uic9999/sets/72157601143394729/" target="_blank">Poze Mariuca
Povestea nasterii
Cum creste Mariuca
Maria Ilona

Mergi la inceput