Piticodromul de Sept - Oct 2005 (204)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Sa prezentam si noi orarul de somn.... Seara la 10 deja doarme si inainte de 8.30 nu se trezeste, iar peste zi cca 2 ore doarme (+/- 1/2 ora) Eu daca o tin treaza dupa 10 imi adoarme mai greu seara, si se trezeste tot pe la 8.30-9

Codruta & Petra Alexandra

asa crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Ziua 4. L-am lasat plangand dar a tacut cand inca nu iesisem, deci intr-un minut dupa plecarea mea tacuse. Si m-am gandit eu sa fac ceva, nu m-au sunat dar eu stiam ca spre 12 e momentul lui de oboseala si o sa inceapa sa planga tare asa ca m-am prezentat la 11 ca sa aiba si el o zi de succes. deci l-am luat cand nu plangea, motiv de lauda din partea tuturor. Asa ca ziua 4 e in capul lui ziua cand a reusit, haha. Asa ca e mandru acum.
mai vedem ce mai urmeaza.
In orice caz, el la 12 trebuie luat chiar daca se adapteaza pt ca oboseste clar. Cred ca o sa renunt la masa de pranz ca nu sper sa ajungem la ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Ufff, somn, mancare? Vorbiti limbi straine Aseara am fost la petrecere. Bunica paterna a Alexandrei a implinit 70 de ani si am serbat-o la un restaurant. Prea multi mosi si babe si prea putin dans, dar lasa ca s-a ocupat Alexandra. si-a scos toate figurile ei de dans disco si rock & roll si a dansat pana la 23.30, cand, in urlete, am scos-o de acolo si am dus-o la nani. A apucat sa adoarma pe la 12 si ceva, iar la 8 fara 10 am trezit-o sa plece la gradinita.
De obicei se culca pe la 10.30-11.00 seara si doarme pana o trezesc eu, in jur de 7.30. Dupa ce vine de la gradi, are zile cand nu doarme (cam 2 zile pe saptamana) si zile (celelalte) in care doarme vreo 1 ora sau o ora si jumatate. Niciodata nu a dormit mai mult de 1h30 dupa amiaza, cred ca ar boieri-o bona daca ar fi asa.

Dar sunt happy ca i-a placut la petrecere, probabil ca ii pica ochii in gura de somn la gradi acum, dar recupereaza ea maine dimineata, ca ramane acasa si doarme de voie. maine gradinita ei pleaca in excursie la Pitesti dar eu nu am lasat-o. Mi-e groaza de autostrada aia si e si prea mica (asa mi se pare).

Nanadana, mai multe vrem sa auzim! Si Codrutza e scumpa la vorba. Haideti fetelor, mai cu spor!

bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns locca spune:

Bravo, Dinu! Cred ca e tare mandru

Eu il pun pe Matei in pat pe la 10, dar rareori adoarme imediat, sa zic ca in media adoarme pe la 10.20 - 10.30. De trezit, hmmm, cam 6.30-7, vad ca spre 7 in ultimul timp. Ziua doarme intre 2 si 3 ore. Cam putin pe total, dar nu reusesc sa-l pun mai devreme in pat si mi-e clar ca vara o sa fie tot mai greu din cauza caldurii si a iesitului tarziu in parc.

Kid, ce-o sa faca la Pitesti? Si eu zic ca e cam mica pt. excursii de-astea, de vizitat orase.

Ruxandra, mama lu' Matei (13 sep. 2005)
bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Tonnia, transmite-i lui Dinu felicitarile noastre!
Bravooooo!!!
Kid, LMA socrelei! Excursie la Pitesti? Pai ce sa inteleaga copiii din excursia asta? Si mie mi se par mici copiii pt. asa ceva.


Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Pai la Pitesti cica merg la Simfonia Lalelelor si la Gradina zoologica. Dar lasa...ca lalele ii arat si eu in Bucuresti ca mai sunt inca nerupte si la Zoo a fost cu noi, nu cred sa fie mai tare la Pitesti. Mi se pare lung drumul, sa stea toata ziua, sa doarma prin microbuz si mai am si stresul cu autostrada, nu ca nu ar fi soferii lor ok, dar au microbuze si DF de vreun nebun , brrr. Oricum am mai vorbit cu mamici de la grupa mica si nici ele nu isi lasa copiii, deci nu ma simt asa denaturata.

Tonnia, eu zic ca ajungeti si la masa de pranz, incet-incet. O sa mai creasca si baiatul si nevoile lui de odihna se vor diminua. Eu asa cred, ca ar trebui sa il lasi treptat cu cate un sfert de ora-juma de ora mai mult in fiecare zi pana ajungeti la 13.30 sau 14.00 cand il iei de tot acasa.
Planuiesc sa o las pe Alex din mai la program lung, de proba. Sa vad daca adoarme acolo fara suzeta si cum se comporta. Probabil ca nu foarte bine, nu o fortez, dar macar incerc. Oricum copiii sunt adaptabili, Dinu o sa doarma mai mult acasa sau o sa se culce mai devreme seara ca sa isi acopere nevoile de somn...e pacat sa nu-l lasi la pranz cu ceilalti copii, pana la urma se va simti bine sa aiba atata companie la pranz. E moment de socializare pentru ei.

bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Da, Kid, stiu, eu l-as lasa de pe acum dar nu cred ca poate.
Dar acasa rezista bine merci pana la 13.30,chiar azi dupa gradinita a fost intr-o fooorma, desi era sa adoarma pe drumul de intoarcere. Adica e si o reactie la stres, e obosit dar nu ca ar dormi ci i se ia de locul ala nou si complicat. Va anunt ca fac doar 15 min pe drum, max 20 atat dimineata cat si la pranz. Credeam la inceput ca e mult mai departe dar e OK zic eu, ideal ar fi sa fie langa casa, sa nu fie nevoie de masina deloc.
Eu imi doresc sa ajung la faza in care sa stiu sigur ca rezista pana la 12.30-13 si fara sa stau cu ochii pe telefon,ma innebunesc telefoanele lor, adica asteptarea lor.

Si mie mi se par mici pentru excursii, parca n-au rost la varsta asta, nu mai pot ei de lalele.

Miruna era in forma, canta pe acolo si mergea ca la balet, cu mainile in sus si cu pasi mari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary ilie spune:

Hello!
Bravo Dinu! Maine va doresc sa fie si mai bine!
Kid, bravo Alexandrei pentru dansuri! Sigur a fost atractia petrecerii!Si eu cred ca e prea mica pentru o asa excursie....
Legat de somn, Andrei doarme de pe la 22-22.30 pana cand il trezesc eu pe la 8.30 iar la pranz doarme 2-3 ore.Eu insa am o alta problema cu el, de cand cu gradinita si cu desele raceli, am avut proasta inspiratie sa-l iau in pat la mine, de teama sa nu faca febra, sau pentru ca tusea prea tare, etc. si dupa episoadele astea nu prea mai vrea sa doarma la el in cameraLa pranz, nu zice nimic, il bag in pat, ne pupam, inchid usa si gata, seara insa e mai greu, il bag in pat, ma pune sa-i cant greierasul, cantecelul lui preferat, apoi il las si adoarme.... insa dupa 2 maxim 3 ore, ne trezim cu el langa noi in pat, vine singur pe intuneric, si e ceva distanta ca nu-s alaturate camerele......il duc inapoi, iar doarme o ora, iar vine si tot asa pana cedez eu de somn, si-l las langa noi.....Acum sa vad cum il mai dezvat de chestia astaUneori il inteleg, ca se simte mai bine cu noi langa el, nici nu vreau sa-l cert sau sa-l duc cu forta in camera lui, sa nu se simt respins......


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Asa e kid, sunt cam mici de excursii de genul asta. La Matei la gradinita, grupa mica nu a mers in excursii niciodata. Acum, ca a trecut la mijlocie vad ca au inceput sa-i duca. Au fost la opereta si azi merg la Ferma Pantelimon sa vada cum se mulge vaca. Sunt curioasa daca o sa mai bea lapte. Oricum, cand am stat la o pensiune in Apuseni si a primit lapte "adevarat" a declarat ca e stricat. Nici cu nesquik n-am reusit sa-l pacalesc.

In rest au avut tot felul de activitati in gradinita. La 2 sapt vin trupe de teatru, au avut un cocurs de poezii pe teme de circulatie si a venit un politist care le-a dat dimplome de "politist pentru o zi". (Am profitat si l-am trimis la tac-su sa-i dea o amenda).

Calt despre orele de somn, Calin doarme de pe la 22.30-23.00 pana la 8.00-8.30 si dupamasa vre-o 2 ore asa ca ne ies 11-12 ore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiuMil spune:

Adica la gradi asta au si program scurt? pe site scrie doar de lung, parca....

Bravo Dinu!!!

Excursie la Pitesti???

Bianca si bb Milan 20 octombrie 2005

Mergi la inceput