Piticodromul de Sept - Oct 2005 (204)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Ioana, nu, nu cred ca il castigati!!! Il castigam noi I-am luat un maldar de chilotzei din Anglia, care mai de care mai frumosi, cu printese, pinguini, floricele, broderii, niste nebunii. Ii arat, ii scoate din dulap ii insira pe pat se minuneaza de ei "uau, ce mumossss mama" si gata. De pus pe ea inca nu am curaj.
Astept sa scot covorul din sufragerie, singurul din casa, sa il impachetez pentru la iarna si imi dau cu ceva in cap ca nu am luat canapele de piele si am luat de textil...sunt sigura ca o sa faca peste tot si chestia asta nu pot sa o ignor. Cum sa scap de frica asta? Sa o las pur si simplu sa faca pe ea prin casa, cred ca e vina mea. Bietul copil poate s-ar mobiliza daca i-as da vreo sansa. De stat pe olita nu vrea sa stea in ruptul capului, se aseaza 5 secunde, se ridica si zice gata, trage pampersul si face pp... Chiar nu stiu cum sa procedez. Singura treaba e asta cu scosul brusc al pampersului ca la noi cu lugu-lugu nu merge...
Educatoarea mi-a zis sa le trimit mai multe schimburi sa incerce ei sa o dezvete dar stiu si eu, cine sta sa o schimbe pe ratza mea (ca bea la apa...) asa des. Mi-e sa nu raceasca, uda asa, sa nu rada copiii de ea, sa nu murdareasca mocheta la gradi si alte probleme din astea...Ufff, grea viata cu dezpampersarea asta. Si cand ma gandesc ca atunci cand s-a nascut planuiam vara trecuta sa fac operatiunea asta si uite ca ne prinde a treia aniversare...

bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns locca spune:

Mda, noi suntem in continuare cu pampers pt. kk. Exact cum face Miruna cu pipi face Matei cu kk. E in stare sa stea cateva zile fara sa faca daca nu ii pun pampers-ul. Si mi-e mila, nu pot sa-l las sa se constipe asa aiurea.
Am reusit insa sa-i pun chiloti, nu stiu daca v-am zis ca nu vroia de nici un fel sa poarte. I-am cusut nasturi, care sunt ultima mare pasiune a lui, si asa ii poarta cu placere.
Simona, eu nu m-am gandit ca o sa faca pe canapea, dar e o posibilitate si asta. Matei de cate ori a facut pe el era in picioare undeva pe parchet.

Vladut, acomodare usoara la gradi! Poate mai intra si mami a ta sa ne dea vesti.

In rest, mi-e o leneeee.

Ruxandra, mama lu' Matei (13 sep. 2005)
bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ege spune:

haha noi castigam concursul cu spalatul pe cap.este o f mare probl.dus da,dar nu si capul.nu stiu ce sa mai fac.,a gandesc cu groaza ca vine vara si o sa tr sa o spal zilnic pe cap dupa ce venim de la mare.
in cc priveste pampersul,am scapat de el de la 1 an si 8 luni.pur si simplu s-a asezat singura pe olitza,desi pana at nu a vrut sa stea deloc pe olitza.dar stiti ce am facut?era vara si am lasat-o cu rochita ,fara chilotei si ne plimbam pe faleza.i-a venit sa faca pisu si i-am ridicat rochitza,a facut si toti prietenii i-au zis bravo.binenteles a doua zi s-a asezat singurica pe olitza.a fost destul de simplu,sincer nici eu nu ma asteptam.
va dotresc sa scapati repede de pampersi.

ege 16 sapt si arzu ege (30.09.2005)

http://pg.photos.yahoo.com/ph/fisun_regep/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Kid, da, trebuie sa-i dai o sansa, trebuie sa-ti asumi riscul ca face aiurea de cateva ori, pune ceva de protectie pe canapea si unde mai consideri si gata, pur si simplu nu-i mai pui pampers. 2-3 zile dureaza maxim de "accidente". Sa n-o certi, doar sa-i spui sa faca la olita data viitoare. dar nu ezita, ba cu chiloti ba pampers, cand te hotarasti nu mai negociezi. De fapt, cred ca aici e smecheria, sa nu se prinda ca e loc de intors, daca dai inapoi se prinde ca oricand se poate. Daca deja ai avut un comportament ambiguu, ia o pauza de 1 sapt in care nu-i mai vorbi de chiloti si olite si ia-o apoi de la inceput dar fara rugaminti.

Suntem pe drumul cel bun la gradinita, mai plange 2 minute dimineata dar il gasesc vesel, azi m-a luat de mana sa-mi arate diverse pe acolo, e mai stapan pe el si mult mult mai sociabil, asta e de fapt marele si evidentul castig, in 3 sapt de gradinita s-a schimbat tare de tot, e alt copil, nu mai are trac cand ne intalnim cu straini, vorbeste cu oricine, nu mai e la fel de mamos.
L-am vazut si pe Vladut care e frumos, vesel si adaptat din prima zi!
M-a intrebat de cateva ori cum ma cheama.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Ramanem inca in concursul de pampersi. Kk face doar la Wc, pp doar in pampi si refuza (cu urlete) inlocuirea cu chilotei. Astept concediul si in 10 zile de mare il educ eu. La fel am facut si cu celalalt baiat. Vom fi pe plaja - asa ca cine stie ce siroieste din slipul baiatului meu. O fi apa de mare sau altceva?. La somn ii las pampersul in continuare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Bafta la gradi, Irina si Vladut!!! Din cate-l stiu eu pe Vladut sunt sigura ca nu va avea probleme!
Acum n-am timp, am ceva de lucru la servici dar revin mai incolo cu problemele noastre. Avem cateva zdravene. Printre ele e si castigarea locului I la pamperseala, nu uitati fetelor, aveti un adversar de temut! Dar deja olita a ajuns pe locul 4 ca si problema.
Azi am fost la oftalmologie si e ok, nu are strabism, vede in spatiu, e f. bine.
Va pup, pa!


Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinela79 spune:

Buna ziua, fete dragi...
Am intrat repede -repede ca am vazut ca mai sunt si altii care vor premiul nostru.Suntem in cursa...copilul asta face pipi, kk in pampers fara nerusinare.Totul e ok daca faci doar asta o zi intreaga, adik sa il pazesti si sa il duci la baie, nu pot face asta 24 din 24, mai am si altele de facut.A ajuns la performanta sa isi schimbe pampersul-chilotel singur.Nu stiu cand va constientiza ca i-a ajuns.La gradi face, dar face ,cred pt ca ii vede pe ceilalti, la baie...acasa, nu si nu.L-am pacalit ca nu mai avem pampersi, i-am aratat ca nu mai sunt, i-am dat chilotel si a facut de 3 ori intr-o ora jumate .....am schimbat 3 perchi de chilotei.El ii poarta cu placere dar in clipa in care s-au udat ii da jos si ii duce in cos apoi urla in gura mare ca vrea altii...eu vreau sa urle ca vrea la baie...nici o sansa, inca.Oare mai dureaza mult faza asta?Sau ar trebui sa dureze putin dar stie el sa ma abureasca .
In alta ordine de idei, noi suntem foarte bine, Iaris e plin de verva, e vesel, acum ca avem si soare si iarba stam mai mult pe afara decat in casa.De saptamana viitoare incepem cursurile de inot, ca tot vorbeaati pe aici, la un pret mult mai avantajos decat in Romania.La baie Iaris a urlat la un moment dat, dar vad ca si-a revenit, face baie cu aceeasi placere cu care facea si cand era bebe, acum are si ochelari de apa si e si mai incantat.Noi avem o alta problema, nu ne lasa sa il tundem si are o pleata.Ultima data cand l-am tuns am facut-o in 2 zile, l-a tuns sotul acasa, si tot nu era bine.De cate ori ii spun ca trebuie sa taiem parutul ca e cald, ca transpira, e de acord, cand vrem sa trecem la fapte urlaaaaaa.Pana la urma cred ca tot fortat o vom face ca vad ca nu tine altfel
Asteptam sf asta de saptamana, ca avem long-week-end, sa fim impreuna 3 zile intregi.Iaris e innebunit dupa tati lui.Acum, de cand si-a schimbat sotul job-ul, ne petrecem foarte mult timp in 3, si e asa de bine, exact asta ne-am dorit si visul nostru a devenit realitate.Eu il duc la gradi, tati il ia si e asa de incantat, spune tuturor copiilor"C'est papa", cand il vede ca intra pe usa gradinitei.
Am fugit ...sa stiti ca va citesc, dar uneori am o leneeeeee

Mary, mamita lui Iaris(18.09.2005)
"La liberté est le droit de faire ce que les lois permettent"
de aici incolo alte poze noi cu noi
www.totsites.com/tot/iaris" target="_blank">paginuta lui Iaris
Mozart
www.youtube.com/watch?v=XrA2ooglvGc&feature=related" target="_blank">Evangeline

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Schimb capitolul!

Deni & Vlad & Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Avem un nou capitol !

Deni & Vlad & Tudor

Mergi la inceput