Piticodromul de Sept - Oct 2005 (204)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana_lucia spune:

Ruxandra felicitari pentru fetita, chiar nu stiam ca o sa ai o pereche, ce frumos!

Cit despre piscina si inot, cum prea bine stiti, Alberto e mare fan ca deh, merge de pe la 6 luni la bazin. El are miercurea dimineata lectie de inot (e ziua de stat tati acasa si merg amindoi la lectie) iar duminica mergem la piscina toata familia spre deliciul nazdravanului caruia ii place apa atit de mult.
Pretul aici pentru lectia de inot e 45 de euro 10 lectii iar duminica pentru piscina toti trei platim abonamentul in jur de 65 euro lunar.

Cit despre suzeta, am scapat si noi de ea de ceva vreme buna. M-a surpins hotarirea lui Alberto caci eu nu l-am stresat deloc cu asta (eu insami m-am "delectat" cu suzeta pina pe la 5-6 anisori!) dar aici un rol hotaritor l-a avut sotul care l-a convins, asa ca intre barbati, sa nu mai foloseasca suzeta si a reusit fff. usor, zic eu. A, sa nu uit, un rol important pentru renuntarea la suzeta l-a avut si dentistul, la primul control ii spusese sa nu mai folosesca suzeta si cum el zice ca se face dentist a urmat sfatul intocmai.

Ptiu, ptiu sa nu ma deochi, ce de mesaje am scris azi.....


Dana Lucia si Alberto


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_lucia spune:

Hello, hello, haideti pe prima pagina!


Va salutam, va trimitem un zimbet, o floare, o raza de soare si va uram o zi buna tuturor!


Dana Lucia si Alberto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Ce fac feteleeeee?
Mifloricico, mor dupa castelul cu saltea gonflabila, ar fi innebunita Alexandra sa ii punem asa ceva in curte!!! Chestia e ca s-ar murdari cam rau (mai sunt si pisici, fac pp pe acolo), dar in casa nu are loc la noi...Ne gandeam la o trambulina din aia rotunda, am vazut in Anglia un model care are si plasa de jur imprejur, daca nu gasesc ceva asemanator aici i-o car pe aia de acolo, era si ieftina, in jur de 80 de lire cu tot cu plasa, nu mi s-a parut chiar mult.

Felicitari Ruxandra pentru fetita cea mare!!! Ma bucur mult ca a ramas tot fetita si acum chiar ca nu se mai schimba. Nenea Pop cred ca are o fixatie cu notch-ul prodiastolic (hai ca asa ii zice)...si mie mi-a gasit asta la Alexandra. Da-l incolo ca nu e nimic grav! Pup si pe Matei pentru ca e hotarat asa si nu sta la discutii din astea siropoase, un adevarat macho!

Dana_lucia, e tare scump Alberto, destept si vorbaret! De fapt mai toti copiii piticodromului sunt vorbareti nevoie mare, numai maimutza mea intarzie cu vorbitul. A inceput si ea sa rupa, dar e departe de ei, o sa ajungem si acolo!

Noi cu dusul nu avem probleme si nici cu spalatul pe cap in ultimul timp. Am lasat-o sa se joace singura cu dusul, si-l pune pe fata, rade, apoi il indreapta spre mine sau ta-su, in fine, cand terminam baia e inundatie pe jos, dar asta e. Cu spalatul pe cap ii ud parul cu apa din cada, apoi ii dau cu sampon si i-l aranjez in tot felul : cu tzepi, pe spate, pe o parte, ma maimutzaresc cu ea. Ea tine o oglinda si se distreaza de cum ii modelez eu parul ud. Apoi ii zic sa tina mainile la ochi, aici e un pic de circ, dar isi pune mainile la ochi si cu jetul puternic de la dus o clatesc in 3-5 secunde. Si la noi deja sunt alte probleme, ca am inceput sa ii dau cu balsam pe par (altfel nu il pot descurca) si ala ustura nu e ca samponul de copii. Cand termin o sterg rapid la ochi cu un prosop ca sa nu ii intre in ochi. Maimutzareala, joaca, jucariile de apa au cam facut-o sa uite de frica spalatului pe cap.
Noi la taiatul unghiilor la picioare avem o problema...acolo urla ca din gura de sarpe si e un adevarat chin sa terminam cu brio operatiunea ( o tinem amandoi si ta-su i le taie)...brrrr.

La mine a ramas tot fetita dar deja m-am obisnuit cu ideea si ma gandesc ca ne vom descurca bine, noi fetele pe o parte si tati pe alta, vom face front comun!!!


bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Kid, chiar ma gandeam pe unde te ascunzi!
Si sa stii ca fi-mea pe langa problema cu baia la cap o are si p-aia cu unghiile de la picioare! La manute, nu, chiar mi le intinde, dar la picioare, jaleeeeeeeeee! Intr-un final reusesc dar cu opinteli mari.
Ruxandra, ce frumosssss, pereche sa ramana!
Facem o afacere impreuna? Mi-o imprumuti nitel pe bona ta, mai pe seara, asa? Cand vine vremea baitei la cap? Sa stii ca dau gras!
Serios acum, o intrebi pe bona ta ce tactica adopta? Ca eu probez orice aud. O sa aplic si sfaturile tale, sa-i faca dus unei papusi, sa dea cu dusul prin toata baia si asta nu la ora de baie ci asa, in timpul zilei, ca de distractie. Sau o sun pe Super Nany sa vina sa ma rezolve!
Tonnia, aplic si sfatul tau! Cu dusul facem pauza de vreo 2 luni si tot il uraste...


Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns locca spune:

Hehe, la picioare am rezolvat taiatul unghiilor folosind o unghiera in loc de forfecuta. Asa ii place, sta. Dupa baie, masaj alea alea pac ii tai si unghiile.

Mihaela, o intreb. Ti-o si imprumut daca vrei . Serios acum, cred ca ar fi bine sa incerce si alta persoana, la noi a mers asa. Eu daca ma apropiam de capul lui cu apa iesea scandal mare, nici nu mai auzea ce incercam sa-i spun, pe cand ea incercand pt. prima data si foarte bland, doar cu apa dintr-o cana si mai intai la spate, a reusit sa nu-l mai aduca in starea aia de isterie in care sarea din cada.
Cu dusul, vad ca si Simona tot asa a facut. Si la noi e inundatie pe jos dupa ce face matei baie. I-am lipit niste pitici pe pereti si ii uda pe aia intr-o veselie.

Simona, felicitari! Sa fie sanatoasa si sa-l dovediti pe tati! O sa ne plimbam fetele impreuna la toamna Deci si tu ai avut notch din ala ... la matei nu mi-a zis de asta, doar de ir-uri mari, dar acum dupa ce a zis de notch m-a intrebat cat a avut matei la nastere, i-am zis ca 4 kile si cica "ei, ea n-o sa aiba chiar 4 ... da' cate? ... vreo 3.700" zise el.

Ruxandra, mama lu' Matei (13 sep. 2005)
bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Cand aud de IR-uri mari ma apuca tahicardia, in ambele sarcini m-am stresat degeaba cu irurile astea!

Sa va povestesc ceva. Ieri, suparata la culme ca inca il las plangand tare la gradi, intru in noua gradinita deschisa in zona mea, ce sa spun...arata impecabil, nou-nout totul, cu bun gust, de departe cea mai draguta din zona, in rest n-am nicio relatie despre ea, functioneaza de cateva zile, n-au inca nici site, asa ca seara ii spun lui Dinu: uite, am gasit aici aproape de casa o alta gradinita, e frumoasa, au jucarii frumoase, vrei sa o vedem ca poate-ti place mai mult? El: si stai cu mine in gradinita asta? Eu Nu, nu am voie! El: pai atunci nu vreau, ca mie-mi place gradinita asta, eu plang dupa tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_lucia spune:

Kid (Simona) felicitari pentru fetita din burtica si sarcina usoara in continuare, se vede ca n-am prea fost la zi cu noutatile burticilor dar niciodata nu e prea tirziu, nu?

Tonnia, super replica lui Dinu! Sunt sigura ca se va obisnui si nu va mai plinge deloc. Am si eu putina experienta in acest sens ca smecherul de Alberto cind l-am dus primele dati la gradi (acum mai bine de un an, ce repede trece timpul!) miriia si el cind plecam dar asta dura max. 2 minute caci stateam pe hol si ascultam, dupa care se linistea instant. Iti doresc putere sa treceti usor peste aceasta perioada putin mai dificila.

O zi buna in continuare.

Dana Lucia si Alberto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns locca spune:

Antonia, super tare Dinu! Deci lui ii place la gradinita , plange dupa tine, haha.
Eu nu ma stresez deloc cu ir-urile, sunt atat de zen ... cred ca inca nu constientizez ce-o sa ma loveasca.

Mihaela, te rog frumos sa povestesti cum e la infosan, sau unde te duci cu fata la control oftalmologic. Vreau sa duc si eu Mateiul la un control, il deranjeaza rau de tot soarele. Plus secretia lacrimoasa de la ochiul drept. Am sunat acum vreo 2 zile la oftapro si ma programau in august , alooo, pai mai sunt cateva luni pana atunci plus ca o sa am si alta pe cap fix in august.

Ruxandra, mama lu' Matei (13 sep. 2005)
bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Ruxandra,. Soacra-mea a incercat s-o spele pe cap si nu i-a mers, face mai rau ca la mine, trebuie imaginatie, nu gluma. Maica-mea nu se baga la aceasta operatiune. As putea s-o pun pe bona, s-o opresc intr-o seara pe la noi. Buna ideea cu piticii de baie, se adopta!
Povestesc clar de infosan, eu va zic tot. Pe 12 mai se va intampla. Soacra-mea imi tot zice ca Ana se uita prost cu ochiul stang, spre interior. Nu stiu ce sa zic, in unele poze se vede ceva, nu e f. evident...hmmm. vom vedea.
Tonnia, ce sa mai zic de Dinu, are intrebari si raspunsuri pentru toate!!! Da' ce gradi e aia noua? Pe unde e localizata?
Mai, fi-mea cred c-o sa slabeasca nitel, sare incontinuu pe salteaua aia, ore in sir. Transpira, e schimbata de hainute si iar la sarituri!



Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Am trimis mesajul si n-am zis tot.
Am venit acum de la Micii Campioni, am vizitat piscinica. Mie mi-a placut, e micuta si ingrijita, cu jucarii. Cat nu m-au vazut proprietarii am intrat acolo si am bagat mana in apa. E ok apa, sa zic 30-32 grade, cum zic ei pe site. Si cei care intra acolo, pe langa piscina au tarlici de plastic in picioare. In rest trebuie carnetul de vaccinari pentru copil, adeverinta de la medicul pediatru ca piticu-i sanatos si inclusiv adeverinta de la medicul de familie al parintelui care intra in apa cu copilul cum ca parintele e si el apt si sanatos. Am vorbit cu un psiholog cam o ora, nu stiu, am nimerit eu intr-o perioada mai libera sau asa fac cu noii veniti. A incercat tipul sa afle de la mine de ce Ana nu suporta apa pe par, tot felul de intrebari a la psiho. Deocamdata nu o pot duce pentru ca dusul este obligatoriu inainte si dupa, mi-au dat cateva sfaturi -identice cu cele discutate cu voi aici - ca s-o fac sa nu mai urasca dusul si vom vedea. Keep in touch.
In piscinica cu pampersi de apa si cu slip peste. Camera de climatizare, deschis tot timpul anului.
Tonnia, am intrebat, cica fac reduceri la frati dar trebuie discutate la momentul respectiv, functie de tipul de abonament pe care-l adopti, lunar, trimestrial, anual, 1-2 sedinte pe saptamana.
Mi-a placut, de ce sa zic. Si am vazut acolo cateva mamici cu bebelusii aferenti care pareau multumite, bebelusii erau toti cam de 6 luni.


Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput