Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (48)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Scaun de masina eu am luat Iseos Isofix de la bebeconfort , de la 9 la 18 kg. Teoretic este peste un an, se monteaza cu fata la mers, iar scoica pe care o am acum este 0+, adica pana la 13 kg. Dar am citit ca nu mai poate fi folosita cand capul copilului iese din scoica pentru ca e foarte periculos. Sper sa o pot folosi pana la un an (adica sa incapa Sophia in ea), pentru ca e mult mai sigur cu spatele la drum decat cu fata.

mami de Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Fetelor, despre ce articol vorbiti? Cred ca am ratat cand ati pus link-ul? Il mai puneti o data? Va rogggg. .

Cred ca o sa innebunesc. Cica e cod galben. O sa ploua torential in Buc si la noapte si maine. Ce naiba fac eu atata timp in casa? Azi Matei a dormit 2 reprize de 30 de minute . Mai dati-mi si mie idei de jocuri cu bebele ca nu mai stiu ce sa inventez.



quote:
Originally posted by mihuta

Alina, nu stiu ce sa zic, nu stiu in ce masura e Sophia gata pentru diversificare, cat sunt eu... Isi tine bine capul, sta in fund binisor sprijinita, se uita la noi cand mancam si pleoscaie, probabil din mimetism (imitatie). In fine, PARE sa fie pregatita, dar ma intreb daca si sistemul ei digestiv e pregatit.

In legatura cu diversificarea asa cum e descrisa in articolul cu pricina (self-feeding), sincer nu prea as indrazni sa incep asa.

mami de Sophia




Roxxy si Matei sufletelul meu drag (29.11.2007)

SUNT CEA MAI FERICITA MAMICA DIN LUMEA ASTA!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

E un articol despre o metoda de diversificare in care nu hranesti bebele cu lingurita ci ii pui in fata bucatele foarte mici de legume sau fructe fierte, moi, si il lasi pe el sa descopere ce vrea cat vrea. Ideea de baza e ca trebuie sa fie in stare sa ia cu degetelele sa bage in gurita, si de obicei cand e in stare sa faca asta (dupa 6 luni) e in stare si sa mestece si sa inghita fara sa se inece. Dezavantajul e ca de fapt dureaza mult mai mult diversificarea pentru ca fireste doar va gusta din toate intr-o prima faza. Avantajul e ca se hraneste singur.

http://www.wholesomebabyfood.com/babyledweaning.htm

mami de Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lixa spune:

Despre pasaport, poti sa faci unul individual, costa aproape 100 RON. Sau poti sa treci bebe pe unul sau amandoua din pasapoartele parintilor, costa 3 RON includerea si inca 3 RON daca pasaportul parintelui e deja emis in momentul includerii. La serviciul de pasapoarte trebuie sa fie ambii parinti, sa-si dea acordul (sau vine unul si celalalt face declaratie la notar). Poti sa iei si bebe-ul sa-i faca poza acolo sau se poate duce o poza pe format. Pasaportul pentru minori are valabilitate 3 ani (fata de 5 asta normal)

Noi i-am facut pasaport separat, nu de alta, da sotu cand s-a dus sa plateasca taxa nu a fost foarte explicit cu tanti de la cec si a platit taxa aia de 100 de roni . Si e un dulcic in poza de pasaport, daca am timp zilele astea o scanez si v-o arat.
Noi plecam vineri la Viena, abia astept

Alexandra si Catalin (04.12.2007)
Poze botez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana8188 spune:

quote:
Originally posted by lixa

Despre pasaport, poti sa faci unul individual, costa aproape 100 RON. Sau poti sa treci bebe pe unul sau amandoua din pasapoartele parintilor, costa 3 RON includerea si inca 3 RON daca pasaportul parintelui e deja emis in momentul includerii. La serviciul de pasapoarte trebuie sa fie ambii parinti, sa-si dea acordul (sau vine unul si celalalt face declaratie la notar). Poti sa iei si bebe-ul sa-i faca poza acolo sau se poate duce o poza pe format. Pasaportul pentru minori are valabilitate 3 ani (fata de 5 asta normal)

Noi i-am facut pasaport separat, nu de alta, da sotu cand s-a dus sa plateasca taxa nu a fost foarte explicit cu tanti de la cec si a platit taxa aia de 100 de roni . Si e un dulcic in poza de pasaport, daca am timp zilele astea o scanez si v-o arat.
Noi plecam vineri la Viena, abia astept

Alexandra si Catalin (04.12.2007)
Poze botez



Mie mi se pare un pic cam ...... nu stiu cum... faza asta cu pasaportul; pai bebicii isi schimba fizionomia de la o luna la alta; cum sa mai semene in poza de acum cu bebele de peste 1 an?? dar peste 3 ani??? Mi se pare cam degeaba chestia asta; dar presupun ca trebuie sa existe ceva de identificare....

Oana de Ana Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi07 spune:

Lixa, il luati si pe Catalin? cu ce plecati? ce frumoossssss.....

Cristina si Radu Nicolae (3.12.2007)
Poze Radu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aralia spune:

quote:
Originally posted by Roxxy80


Cred ca o sa innebunesc. Cica e cod galben. O sa ploua torential in Buc si la noapte si maine. Ce naiba fac eu atata timp in casa? Azi Matei a dormit 2 reprize de 30 de minute . Mai dati-mi si mie idei de jocuri cu bebele ca nu mai stiu ce sa inventez.



Eu ma intind pe spate cu genunchii usor ridicati, pun fata pe burta mea in fundulet, o tin de manute si incordez abdomenul ca sa salte si ii si cant in acelasi timp. Rade de se prapadeste la chestia asta. Si are doua efecte pozitive: se distreaza fata si imi scade si burta...


Aralia de Piu Mic Alexia Diana
5 Nov. 2007


POZE
www.youtube.com/watch?v=fHuyBOXikpM" target="_blank">Alexia in centrul de activitate
Copacul De Hartie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:


Salutare, fetele!
Am avut o saptamana cam aiurea, deprimant sa fii singura acasa (fara tati), doar cu o maraita, care azi n-a vrut decat in brate, si acolo maraia, a dormit foarte putin si cu plans...nici nu stiu de ce. In greutate n-a luat deloc, ba chiar la cantar a scazut 100 gr, insa cred ca e diferenta de kk totusi, ca acu o saptamana nu facuse si mancase, iar azi a facut si kk si era si flamanda.
Pe forum n-am mai scris ca n-am vrut sa-mi descarc nervii pe voi, desi am avut tendinta ca ...de...hormonii si la mine, tot mi se pareau niste discutii cam aiurea pe aici, dar crer ca e doar starea mea de vina si "vad" aiureli peste tot.
In sfarsit, mai avem doar maine de asteptat, ca se intoarce tati cu cadouri pentru fata si sper sa imi revin si eu.
pitica tot nu vrea bibe, ne chinuim cu lingurita, mai mult varsam pe hainute decat in gurita dar n-avem incotro.
Vroiam sa intreb daca a incercat cineva sa dea de baut cu canita cu cioc la bebe si cum s-a comportat, ma batea gandul sa incerc si asa ceva.
Nici nu am iesit afara, ca ploua, vreme de dormit...dar daca fata nu doarme nici eu nu pot

Hai ca m-am descarcat...poate prea mult. Daca deranjez...dati Ignore

Pupicei si sanatate la bebei!

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana8188 spune:

quote:
Originally posted by creem


Salutare, fetele!
Am avut o saptamana cam aiurea, deprimant sa fii singura acasa (fara tati), doar cu o maraita, care azi n-a vrut decat in brate, si acolo maraia, a dormit foarte putin si cu plans...nici nu stiu de ce. In greutate n-a luat deloc, ba chiar la cantar a scazut 100 gr, insa cred ca e diferenta de kk totusi, ca acu o saptamana nu facuse si mancase, iar azi a facut si kk si era si flamanda.
Pe forum n-am mai scris ca n-am vrut sa-mi descarc nervii pe voi, desi am avut tendinta ca ...de...hormonii si la mine, tot mi se pareau niste discutii cam aiurea pe aici, dar crer ca e doar starea mea de vina si "vad" aiureli peste tot.
In sfarsit, mai avem doar maine de asteptat, ca se intoarce tati cu cadouri pentru fata si sper sa imi revin si eu.
pitica tot nu vrea bibe, ne chinuim cu lingurita, mai mult varsam pe hainute decat in gurita dar n-avem incotro.
Vroiam sa intreb daca a incercat cineva sa dea de baut cu canita cu cioc la bebe si cum s-a comportat, ma batea gandul sa incerc si asa ceva.
Nici nu am iesit afara, ca ploua, vreme de dormit...dar daca fata nu doarme nici eu nu pot

Hai ca m-am descarcat...poate prea mult. Daca deranjez...dati Ignore

Pupicei si sanatate la bebei!

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)



Mai incapea, sa stii! Te inteleg foarte bine pt ca si eu raman cate o saptamana singura cu bebica; si imi vine sa fug de acasa cateodata. Daca mai ai de zis, zi-mi mie! Ca dupa aia iti zic si eu... si uite asa rezulta 2 mamici calmate si zambitoare

Oana de Ana Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aralia spune:

Ecaterina, nu-ti dam ignore! Mai zi, parca ma simt mai bine daca vad ca si alte fete au probleme...poate sunt sadica...nu stiu, sau ca nu sunt singura pe baricade. Nu e un sentiment inaltator, dar sper ca ma intelegeti.

Aralia de Piu Mic Alexia Diana
5 Nov. 2007


POZE
www.youtube.com/watch?v=fHuyBOXikpM" target="_blank">Alexia in centrul de activitate
Copacul De Hartie

Mergi la inceput