Flacai si Domnisoare de aug-sept-oct 2004 (128)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Buna dragelor!

Andora mai rezisti deci? Hai curaj!
Am auzit de doctorita aceea, ginecoloaga la care mergeam eu inainte, care nu lucreaza la spital, trimite toate gravidutele ei sa nasca cu dr. Mihalache. Cica e super ok.

Eu nu sunt prea bine am niste greturi infernale, ma doare capul, am sangerari (de la un hematom mic). La Ioana nu am avut nimic din toate astea, lumea imi zice ca asta e baiat .
In fine, am facut o prima eco si am vazut cerculetul ala care pulseaza si m-a induiosat tare ...

Ioanei inca nu i-am zis, dar cred ca banuie ceva ca tot spune ca ea vrea o surioara, ca ei nu ii plac baieteii.
Ieri dupa masa cand ne-am bagat in pat sa ne culcam se juca de-a bebele, adica se facea ca ea e bebe, dar totodata era si surioara mai mare. Deodata imi spune "mami, acum pe bebe trebuie sa il duci sa il culci cu tati". "Cum, Ioana (zic eu) bebele mic doarme cu mamica"; "ba nu, mami, surioarele mari dorm cu mamica, bebii dorm cu taticii, iti spun eu"...

Raluca, mami de Ioana - Alexandra (10.10.2004) si 7+
Ioana la 3 ani
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52035" target="_blank">POVESTEA BEBELINEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Fetele, am tot vrut sa va intreb: copii vostri intreaba de moarte?

Pe Ioana a inceput acum ceva timp sa o preocupe unde sunt mamicile/taticii alor nostri (ai parintilor mei si ai lui octavian). I-am spus ca erau batrani si bolnavi si s-au dus la Doamne - Doamne si de acolo ne vegheaza. Un timp s-a multumit cu raspunsul, apoi a inceput sa intrebe pe toata lumea daca mamica lui/ei e la Doamne - Doamne. Dupa ce a vazut un pestisor mort, a inceput sa puna din ce in ce mai multe intrebari. Daca aude intamplator cuvantul "mort" zice, ca si cand ar vrea sa se asigure ca numai pestisorii mor, oamenii nu.

Ieri, dupa ce ma tot plansesem eu in ultimul timp ac mi-e rau ma trezesc cu ea ca incepe iar "mami, unde e mamica lui ai?", "unde e mamica lui babu" si tot asa despre toate persoanele de care stie ca sunt moarte. Dupa aia zice aproape plangand "mami, mai iti e rau?' M-am prins ca e ceva si am intrebat-o daca ei ii e frica ca ma duc la Doamne - Doamne si a inceput sa planga ca da ...
Am asigurat-o ca nu ma duc, ca mi-e doar putin greata, dar ca sa te duci la Doamne, trebuie sa fi foarte bolnav si batran, dar mi-e teama ca urmatoarea intrebare e cea de care mi-a fost totdeauna groaza "mami, tu o sa mori?"

Raluca, mami de Ioana - Alexandra (10.10.2004) si 7+
Ioana la 3 ani
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52035" target="_blank">POVESTEA BEBELINEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Salut, fete dragi,

La multi ani tuturor copilasilor din club!Fie ca toti sa aiba parte de o copilarie minunata!

Andora, iti tin in continuare pumnii stransi. O sa vezi ca va fi bine la nastere.

Naty, iti doresc sa ai o sarcina mai usoara de acum incolo, fara stari de rau ca pana acum. Cat despre Ioana, m-au induiosat tare mesajele tale. E o scumpa si jumatate. Referitor la subiectul "moarte", sa stii ca si pe Alma o preocupa aspectul asta in ultimul timp. Si ea ma intreaba de multe ori "dar bunica ta unde e?" sau il intreaba pe baietelul vecinei de o varsta cu ea "unde e taticul tau?" (vecinul a murit anul trecut intr-un accident cumplit de motocicleta si si-a lasat sotia cu 2 copii - prietenul Almei si unul care era inca in burtica vecinei pe atunci) . Ma mai intreaba "dar unde e mama lui Bambi?", iar pe mine ma intreaba adesea, mai ales cand ajung mai tarziu "mami, asa-i ca tu nu dispari ca mama lui Bambi?". Nu stiu nici eu exact cum sa-i mai explic, in general ii spun ca sunt in "cer" "disparutii" si ii protejeaza pe cei ramasi pe pamant.

Eu sunt happy ca Alma a ajuns la concluzia ca "mama e prietena mea cea mai buna".

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
poze yahoo


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

hei fetele,
am fost plecati la Sibiu de vineri la o nunta, a fost ff frumos, numai ca eu sunt inca ff obosita , a fost drumul destul de greu la dus, am prins ambuteiaje pe drum si am stat in masina... mult si bine, plus nunta plus drumul de intoarcere.
Ilinca a suportat mult mai bine decat mine totul.
Pe 11 avem si noi serbare va fi zana verii, abia astetp.
eu am fost la dr saptamana trecuta, mi-a zis ca bebe e mai mare cu 1 saptamana jumate, m-am bucurat mult de tot.
trebuie sa mai fac analizele alea toxo, cmv si ce-o mai in lista acolo si apoi peste 3 saptamani la triplu test si probabil atunci vom afla si ce e bebe.
Naty si noi avem discutii de genul asta, mai ales ca eu ii zic seara in ordinea asta, Ingerasul, Tatal Nostru si un cantec de leagan care ii place ei mult.
si ma intreaba in fiecare seara, de unde le stiu si eu ii spun de la bunica mea, cine e bunica ta ii spun si ma intreaba ce face zic a murit demult de 8 ani, de ce a murit, pai era batrana si o dureau picioarele si inima si unde e acum si uite asa cam 20 de min explic si abia apoi ne spunem noapte buna iubita mea si lui tati la fel si se culca.
In fiecare seara de cel putin 6 luni este la fel
ma streseaza rau reclama asta la scutece ca nu pot sa bag nici un emoticon in mesaj.
Andora hai ca un pic mai ai, nastere usoara, iti tin pi
PAtrice eu fac alea de toxo si celelate la Cantacuzino, tutu unde le-ai facut?
Naty si mi-e inca mai imi este rau chiar dimineata a fost cat pe ce sa dau la boboci, am gatit aseara si dim am vrut sa bag mancare in frigider, dar ce am putut???
Vreau si eu la mare...... noi plecam pe 5 iulie, stam 10 de data asta, tot pt Ilinca am vrut sa facem niscai aerosoli ca numa bolnava e, mucioasa si tot asa.
ACum e in plina raceala iara cu muci si tuse, noroc ca nu face febra nu a mai facut de un an jumate, maine vreau sa ma duc tot la cantacuzino cu ea daca tot imi fac mie analizele sa ii fac un exudat faringian si nazal.

Va pup ca tre sa ma apuc de treaba


Mada 10+ ,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora 22 sept 2004
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionika spune:

Bine v-am regasit dragele mele!
Nu am mai postat de multisor si azi cand am intrat sa vad ce mai faceti mi-am dat seama ca deja unele din voi mai aveti un bb.
Ce trece timpul!
Naty, si Andrei intreaba de bunicii mei si e interesat de subiectul "moarte", cred ca face parte din dezvoltarea lor.
Va pup!

Ioana si Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andora spune:

Bau!
Mai intru si eu acum ca dupa aia nu se stie cand oi avea timp.
Mada ce bine ca mergeti lamare 10 zile,asa mi-e dor... Cu greturilesper sa scapi mai repede si tu si Naty.. a propos Raluca,cesemanam dpv al sarcinilor, si eu lafii-mean-am avut nimicuta, acum insa la fela inceput sarcina cu rau si sangerare totde la un hematom... asa ca amtoate motivelesa cred ca Ioana va avea un fratior
Cat despre discutiile asupra mortii, maimuta meaa fost interesata doar anultrecut cand amurit un baietelde la tara cu care se jucamereu... il tot vedea in poze, acum nu s-a uitat la ele de mult, si intreba unde este, eu ii ziceam cae sus in cer si ca acum e ingeras ca asa a vrut Doamne-Doamne, si asa i-am zis ca totacolosunt si bunicii mei... m-ambucurat insa ca a acceptat asta si de ceva vreme nu m-a mai intrebat....

Asa....sa va zic si vestea.. maine la pranz ma duc la spital sa vedem daca vrea bebe sa iasa... dupa incetarea oricaror pastilute de ieri eu zic c-o sa vrea,acum sa vedem ce-o fi.... Naty eu cu dna Mihalache o sa nasc, e tare draguta si bine pregatita si am incredere in ea, mai putina incredere am in mine,ma iau toate caldurile de frica sa fie bebe bine...

Va pup acum, va multumesc mult de tot de incurajari si va parasesc niste zile cred... pup piticii voinicii si sa fim sanatosi


Pogonici mic
Gogoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

Nastere usoara, si sa ne dai de veste cumva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Salutare mic si mare

Naty si Mada, sper sa va treaca greturile cat mai repede. Acusica trece timpul si zicem si de voi, ca mai ieri ne anuntati de sarcina si deja iese bebe din burtik.
Andora, tinem pumnii, sa fie intr-un ceas bun!
Patricia, ma bucur ca e totul bine la voi. Spor la mutat!
Danina, citit pe site, e interesanta afacerea si complexa!

Noi ieri am ft si am depus dosar ptr gradi, acuma facem rugaciuni la Doamne-Doamne sa ne accepte...

Amelia este tare cocheta, in fiecare dimineata se '' machiaza''. Are trusa ei cu: un strugurel, o oglinda, un pieptene, un parfumel mic, o crema Dalin.. Nu iese din casa pana nu se da cu toate. cel mai important ca ma pune si pe mine sa ma machiez cu ale mele. Eu de felul meu ma machiez rar, dar cand iti creste domnisoara la casa... nu ai ce face...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danina spune:

Salutari si de la noi,vad ca deja se vb de vacanta...si eu vreau. Noi cred ca mergem in jur de 20 iulie si tot vreo 10 zile in Eforie Nord... nu ne putem dezlipi.
Diana are serbare sambata si v-a fi gospodina, are in grija florile (adica pe colegii ei), este f apreciata si iubita aici de catre educatoare, mai ales dupa ce s-a intors de la Bucuresti, o vede mai matura si schimbata,azi mi-a zis ca ii place educatia ei. Adevarul este ca e f inteleapta, nu ca o laud, dar vad diferenta si asta nu ca ar fi facut cineva instructie cu ea......seamana lui tati el e asa....si mami dar....

Dia e f sensibila si chiar ma intrebam daca si alti copii pun asemenea intrebari despre moarte. Ma pune sa ii spun ca eu nu am sa imbatranesc ca mama lui taya, adica bunica mea (o vede asa batrana si nu-i place) si ca nu am sa mor sa o las singura, ca am sa cresc nepoti si o sa o vad pe ea cum creste mare. Imi e tare mila de ea ca se si apuca de plans si incerc sa ii spun ca o sa fac tot posibilul sa nu imbatranesc, la care ea imi spune "daca o sa mergi la gimnastica si ai grija de tine (probabil cum ne aude pe noi vorbind) nu o sa imbatranesti, sa te dai cu creme si sa iau de la tati ceaiuri sanatoase.



Danina si Diana - strengarita familiei

Poze 2006 DIDI -Terorista casei - 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andora spune:

Bau!
Am trecut si eu sa va zic ca bebele meu capos nu vrea afara,dupa ce ma chinui de 2 luni sa-l tin la caldurica acum ii place prea mult.Am fost la spital ieri dar m-am intors aseara, dupa o incercare nereusita de inducere, injectie perfuzie, contractii, cah, tot tacamul, colul frumos deschis dar cam rigid, dilatatie vax. Asteptam.

Dulce rau Dienuta gradinareasa, succes la serbare, si noi avem marti si acum vreau sa nasc dupa miercurea viitoare-si suntem "fetita cu creionul", la cat ii place sa deseneze nici nu ma mira
Lilia bafta muuuuuulta cu gradinita! Am vazut ca la multe deja se ocupasera locurile inainte de luni, nu inteleg cum e dar stiu cat stres a fost si anul trecut la noi....

Va puuuuup,multumesc tuturor de incurajari si pregatiri frunoase de concediu !!!


Pogonici mic
Gogoasa

Mergi la inceput