Fulguleti de nov-dec 06 (167)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

quote:
voi ce preferati pt copii acum, in acest stadiu al dezvoltarii lor? carioca sau creioane cerate sau creioane colorate obisnuite? prin cele cerate ma refer la alea mai groase, nu cele ecologice cu mina cerata.
ma indoiesc ca e vreo diferenta. lui d ii place sa roada varfurile, deci carioci nu mai avem :) adica avem da' fara varf . mai scrie cateodata, dar apoi isi aminteste de varf si..pa scris. l-am vazut o data interesat ce creta unei fetite, i-am luat si lui (din ikea, evident :)) )dar tot uit sa o luam afara. sigur va ajunge si in gura la un mom dat si asta...

quote:
si mai am o intrebare: e prea devreme pt plastilina?

cand am fost la kidex n-am scapat fara sa-i luam un ou (bicle, oua si volane...nu poti sa treci pe langa vreunul sa nu-l observe...si semafoare, da' la astea inteleg, ca sunt mari :) ). no, si oul ala avea in el inca 2 oua (distractie maxima) fiecare cu plastilina inauntru. nu i-a placut ca se lipea pe maini. le-am scos plastilina si i le-am dat fara. nu cred ca se prinde ca o poate el modela. d. poate lui pisi ii place. gasisem niste linkuri pt plastilina facuta in casa, cu faina. daca vrei le caut.

danita eu nu i-as da nimic pt tuse. multa sanatate amandurora. pe mine m-a ajutat mult tantum ala cu puf puf.


d a avut febra vreo 2 zile, plus o stare mai bleaga, plus somn aiurea. cum i-a trecut..a dormit toata noaptea, trezit tarziu, somn si la pranz...(de obicei se trezeste pe la 9 si se culca de pranz pe la 12-13, ieri s-a trezit la 7 si s-a culcat la 1.30. eram rupti amandoi. parea cu chef de joaca, de-abia acum imi dau seama ca era de fapt oboseala acumulata :(( )

v-ati prins ca somez de la cutii si saci ca nu pot sa fac zgomot. ceea ce nici nu ma deranjeaza pea tare


I'm not trying to be difficult...it just comes naturally.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

salutare de la mare :)
uff, ce m-am 'nervat aseara, ba era forumu' in revizie tehnica cu minunatele 15 minute, ba nu ma lasa sa trimit, ca nush ce has expired... m-am lasat pagubasa :) nu ca as fi avut cine stie ce de zis, de altfel :) vroiam sa-i spun dandusei (si nu numai, de fapt) de hainutele din carrefour, alea de la tex, si disney baby, care sunt fffff misto, la preturi pe care la niciun targ n-o sa le gasiti (in romania, evident :)) ). eu is mare fan, tot timpu' mai iau cate ceva, si cred si io.. la 20 ron set 3 tricouri, 15 ron set 3 maieuri, 15 ron pantalon trei sf, 20-25 ron set 2-3 bodyuri (si bodyuri de-alea cu "crac", adica cu pantalon scurt..) mi se pare ffff acceptabil.. si bineinteles ca la fetite au cele mai faine hainute, cele mai misto culori... marimile nu prea se potrivesc, pt eric de ex tre' sa iau 23-36 luni... da' merita :)

chris, eric nu presteaza nici creioane, nici carioci, nici creta, nici plastilina.. am incercat, dar cum n-am depasit momentul "bag in gura si rod zdravan tot ce prind"..le lasam pt mai incolo :) uneori, imi mai aduce cate-un pix (prin casa, adica.. daca mai gaseste uitate de ta-su' la indemana lui..), fac doua floricele pe-un servetel sau pe-o revista, se holbeaza la ele ca la ufo, smulge si pixul si revista sau servetelul si le-arunca in chiuveta sau pe aragaz (asta e noua, de vreo doua zile, tot ce nu gasim in casa e in chiuveta la bucatarie sau pe aragaz..), si cu asta se incheie epopeea in ale desenatului...

ma duc sa-mi intind cracanele si sa ma holbez la tembelizor. pana adorm :)


Deea, mami de www.onetruemedia.com/shared?p=414b2893332a6a41d7c2a4&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Eric(15.12.2006)


"outside of a dog, a book is a man's best friend (..'coz inside of a dog it's too damn dark to read..)" Groucho Marx

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

iulia_stefi, imi pare rau ca e stefi bolnavioara, sanatate multa!

dianarus, merci de ideea cu mazarea la borcan, nici prin cap nu mi-a trecut ca e mai ok, dar asa e, ca e mai hidratata, se blenduieste mai bine. o sa incerc maine! tae-bo zici? bravooooo... si eu merg la fitness de 2 luni aproape, si deja se vad rezultatele, nu mai atarna toate suncile pe mine :))

asiza, nu stiu ce sa zic de time-out, inca nu m-am informat, eu ma informez si adaptez pe parcurs, ca altfel sunt depasita de atatea informatii... oricum, asa la prima vedere, neinformata si necitita cum sunt, ma gandesc ca ar putea umili copilul, dar si o solutie tb gasita in sensul asta, nu stiu inca, habar n-am .... acum oricum sunt prea mici pt asa ceva... ma bucur ca a functionat faza cu ignore-ul al denis, eu n-am apucat sa citesc/intreb nimic in directia asta

danita, imi pare rau ca nu esti mai bine cu gatul... p cum e?

doniaaa sunteti mai bine? da un semn sa stim de voi

roxanicaaaaaa

kikineataaaaa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acs spune:

Asiza , hai ca n-am de lucru si va povestesc despre olita. In primul rand sa stii ca fetele mele nu-s unicat :). Mai stiu cateva fetite in parc, care au scapat de pamapers tot asa de repede.
La Maria incercasem si mai devreme, pe la 1 an si jumatate, sa o punem pe olita, dar parca avea ace: era buna de joaca, dar nu de stat pe ea. Si Ioana era familiara cu olita, dar tot pe post de jucarie.

Despre Maria imi aduc aminte perfect, caci erau bone in parc care se mirau: "Cum? Nu face la olita? Pai e mare!". Si cum habar n-aveam cand ar fi trebuit sa scapam de pampers, iar mamaie le tinea isonul bonelor, intrasem la idei. Cu exact 2 saptamani inainte de a implini 2 ani, am avut o discutie intre 4 ochi cu printesa. Cred ca a fost tare incantata ca discuta mami cu ea ca si cu un om mare (cu toate ca o mai facusem). Si i-am spus ca pana la ziua ei s incercam sa scapam de pampers. Noroc ca era vara si toata ziua (mai putin la somn) o tineam doar in chilotei. Eram cam stresata (vezi bonele) asa ca in parc o intrebam cam din sfert in sfert de ora daca vrea la tufis. Cam 3 zile a facut destul de mult pe ea, apoi mai scapa din cand in cand. Si cam in 2 saptmani a inceput sa spuna singura. Si a mai scapat pe ea doar la somn.

La Ioana am inceput putin mai tarziu, adica pe la 2 ani si 2-3 luni, caci am asteptat caldura afara. Si, sa stii, mi s-a parut mai pregatita decat Maria, cu toate ca ma asteptam sa fie mai greu (datorita firii ei visatoare, comparativ cu Maria care-i matura pentru varsta ei). Tot cu discutia de rigoare, tot cu pisu la copacei... Dar n-am mai stat atat pe capul ei.

Eeeiii, la Victor inca nu am ce scrie, dar cred ca va fi mai dificil sau poate nu. Ma refer la ce-am observat in parc, relativ la baietei.

M-am intins mult, dar sper sa va fie de folos.


Donia, ce mai faceti? Sper ca sunteti cu totii mai bine!



Manuela, Stefan si cele 3 minuni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

asiza, ca mi-am adus aminte.. donia zicea atunci de antiemetice, adica anti-voma :).. stiam si eu ca nu se dau decat la copii mai mari. nush motive.. cred ca scrie prin prospecte..
si ca veni vorba, donia, cum sunteti? toate bune?
ktrinel? venirati? poze, ceva..?


Deea, mami de www.onetruemedia.com/shared?p=414b2893332a6a41d7c2a4&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Eric(15.12.2006)


"outside of a dog, a book is a man's best friend (..'coz inside of a dog it's too damn dark to read..)" Groucho Marx

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

foooaaarrrttteee bun puiul cu smantana, doar ca cineva nu l-a vrut. am incercat o data, de doua ori, nu il inghitea, asa ca am trecut la felul doi. sau, ma rog, felul unaha ha ha, tre` sa edit, cica felul una lol lol lol de fapt, era felul unu, v-ati prins voi!, mai precis supa crema de dovlecel, dar eu ii dau supa/ciorba dupa ce mananca mancarea solida. i-am dat 2 polonice si le-a ras, deci e clar ca pt maine trebuie altceva. eu asa ii fac mancarea, sa ma tina 2 zile, iar supa/ciorba chiar si 3, dar de fiecare data dau in clocot.
revenind acum la puiul cu smantana, se inabusa in unt, cu capacul deasupra, si se pune pe parcursul fabricarii apa din cand in cand. dupa ce e deja facut, se adauga smantana cu un pic de faina, si se lasa sa se dea in clocot de cateva ori. la sfarsit se poate pune verdeata, dar asta e optional. iar legumele, din alea mexicane, congelate.si pasate, ca poate asa vrea, dar e clar ca ceva nu i-a convenit. ma gandesc ca i-o fi somn, e trezita de pe la 7 fara 10, si inca nu a binevoit sa isi faca somnul de frumusete.

una peste alta, o sa mai repet treaba cu puiul cu smantana, pt ca teoretic nu e nimic care sa nu ii placa. va tin la curent.

intrebam de carioca versus creion, pt ca o carioca e mai usor de manevrat, pe cand un creion cu ceara merge ceva mai greu. intrebarea e: chiar vreau sa il foloseasca usor? daca merge maigreu, poate mai aman un pic desenatul peretilor. la ikea am vazut niste suluri late de hartie, numai bune de pus pe perete. si noi avem creta de la ikea, bineinteles, si ne place sa desenam cu ea.

chris + alexandra

bebeii nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

ktrinel?

bambo?

chris, ia trimite aici o portie de pui cu smantana, ca io nu fac mofturi .. tb sa fac si io..
aseara am facut paste carbonara pt noi...am facut cu tagliatelle integrale... si i-am tinut cativa tagliatelle separat si i-am facut cu branza, verdeata si smantana si oanei... a mancat intr-o veselie, ii lua cu mana, ii baga in gura, ii ajungeau pana la buric si-i tragea in sus ca in desene animate :)... dupa care a mai luat cateva guri de la noi, care guri evident ca erau cam sarate... si dupa ce s-a culcat s-a trezit pe la 1 noaptea si mi-a ras un bibe de 125 ml de apa.. asa ceva n-am mai vazut.. ea mai bea apa noaptea cand o supara dintii, ii place ca e rece, dar atunci bea cateva guri si ami mult isi freaca gingiile cu tetina ... dar asa multa apa, zau ca n-a baut niciodata noaptea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

citeam subiectul asta, ce faci cand prinzi un hot in flagrant, si ma gandeam la ce vorbeam apropo de trebuie, si mai ales la raspunsul doniei. astea sunt genul de lucruri care, in opinia mea, nu au nevoie nici de stimulare, nici de recompensare. nu trebuie sa fii erou ca sa intervii, si nici nu trebuie sa ti se ridice statuie pt asta. sunt niste lucruri atat de normale incat nu au nevoie de nimic special.

si copilul ar trebui sa le vada la fel. e perfect normal sa ajuti un alt copil sa se ridice, sau sa nu ii dai cu lopata in cap. atat de normal ca nu trebuie evidentiat in nici un fel. nici impus, nici recompensat. doar dat exemplul personal si explicat.


I'm not trying to be difficult...it just comes naturally.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aka spune:

a dormit Cris vreo 2 ore. si am citit la umanitare despre Emma. ma doare sufletul, si m-a apucat un tremurat, abia ma abtin sa nu plang.
ma duc sa ma joc cu Cris, ma asteapta in cort.


poze concurs www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=22" target="_blank">in iarba si www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=20" target="_blank">ganditoare

Monica si www.totsites.com/tot/mariachristina" target="_blank">Maria Cristina www.baby-gaga.com/][img]http://tickers.baby-gaga.com/t/catcatard20061220_-8_Maria Cristina.png[/img" target="_blank">20.12.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

oooofff, nu vrea sa doarma, si la 5 fix si punct trebuie sa plecam...o sa o ia somnul in masina, dar e mai comod in patut, zic eu. imi pare tare rau pt ea!

mi-a cazut placa de la birou pe care sta de obicei tastatura, asa ca acum scriu cu ea in brate. ea=tastatura, nu placa.

chris + alexandra

bebeii nostri

Mergi la inceput