Fulguleti de nov-dec 06 (167)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

booon.. revenit. bronsiolita acuta, cu wheezing cu tot (auzisem io ceva suspect de dimineata, da' am zis ca mi se pare..), posibil fond asmatic, ramane de vazut.... tura soc de ventolin in seara asta (dac-oi avea cu cine coopera, ca suntem in prima jumate de ora de pauza intre primul puf si-al doilea, si copchilu' deja a adormit...), dexametazona 1 ml X 3/zi; ketof de doua ori pe zi, sirop de muguri de calin, ca cica-i foarte bun, si mers in continuare pe respectivul antibiotic, desi ea nu l-ar fi recomandat, dar..daca nu l-a vazut de sambata..n-avea cum sa stie azi ce-a fost in gatul lui atunci. cert e ca acum amigdalele cica-s nitel nitel umflate, si nimic mai mult.. dar pt ca face febra (da, in continuare, acum abia ce-avea 39.6..... [n-aveti om de-ala care-si smulge paru' din cap???]), continuam cu el, si sa avem si-un zinnat de rezerva, in caz ca de maine nu se amelioreaza treaba.. si ca desi e bine, este totusi o forma medie, poa' sa treaca foarte usor sau..greu..depinde de material.... iar mie mi se face rau doar cand ma uit la cata sacosa de sirpuri si siropele am pregatita la fiecare 6-8 ore.......... uf, mama lu' ma-sa de treaba... da' cica sa stau linistita, ca nu e vina mea, si nici a nimanui, nu e nici de la curent, nici de la stat mai dezbracat, nici de la nimic.. e pur si simplu.. aaa, si daca e totusi pe fond alergic, o sa fie distractie si veselie cam in fiecare primavara si toamna... yu piii



Deea, mami de www.onetruemedia.com/shared?p=414b2893332a6a41d7c2a4&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Eric(15.12.2006)


"outside of a dog, a book is a man's best friend (..'coz inside of a dog it's too damn dark to read..)" Groucho Marx

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Mai draga! Nu te panica, e doar o parere si posibil multe ganduri de-ale doctoresei, rostite fara discernamant. Ce, de la o bronsiolita sari la astm si la alergii si la toata lista de droburi de sare?
Hai, ca stim cum uneori doctorii vorbesc ca poate asa si pe dincolo, dar nu-si dau seama ca pana scot copilul, baga parintele in boala! Hai, fii barbata! Hai la pupic!

Edit ca uitai sa te panichez si eu putin:)))
Dexametazonul poate sa agite putin, noi il evitam dupa ora 18, ca nu mai dormea lumea bine.
Iar eu personal, cand am luat Dex, eram ca beata, vorbea gura fara mine, nu puteam sa ma concentrez... etc, etc... deci daca vezi ca motanul pare usor ametit, sa nu-ti smulgi si ultimele fire.



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

imi pare rau de vestile motanesti, va dorim multa sanatate! si eu cred ca nu o fi situatia chiar asa de serioasa, sunt cam multe boli la un loc pe lista insirata de tine!

chris + alexandra

bebeii nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns porumbita80 spune:

Deea poate sa fie alergic, sotul meu asa face de la puful ala de plop, febra la greu, tuse si toate cele descrise de tine.
Multa sanate lui Eric si sa scapati cat mai repede

Stela 30s cu printesa Cleopatra+Mario Gabriel(31.10.06)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

a.deju...sanatate multa motanului...bronsiolita parca a avut si cris de aka..de 2 ori...bafta cu tratamentul, sa fie bine!


Alina,mami de Mihnea-Octavian,un anisor si un pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

minunatili, va multumesc din suflet de ganduri si vorbe bune, treaba e serioasa totusi si madam doctora e chiar o tipa faina, si nu prea vb ea fara sa stie ce zica.. ceea ce nu se poate spune despre mine, si despre cum imi fug ideile prin cap la aceasta ora :)
l-am culcat cu 39.1, am trecut pe zinnat, mai are o inhalatie de facut la 11, si ce-o mai fi si dup'-aia..dumnezeu cu mila.. de mancat nu s-a putut, ca nu putea sa inghita, de vioi..era vioi, ce sa zic..dar asta deja stiam, ca el parca intra-n priza la febra.. off, si tuseste de mi se rup mie si gatul, si inima.. asta e.
revin maine, cu povestiri de pe frontul nocturn :))


Deea, mami de www.onetruemedia.com/shared?p=414b2893332a6a41d7c2a4&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Eric(15.12.2006)


"outside of a dog, a book is a man's best friend (..'coz inside of a dog it's too damn dark to read..)" Groucho Marx

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chinico spune:

da doctoreasa a doua nu are parere? sau parereile multele erau ale doctoresei 2 ????

pana la astm e drumul lung, de wheezing intreab-o pe dianarus...marcul micul a prestat...pufferul e cu cortizon?..de curiozitate, ca parca ala lipseste de pe lista...sau e ventolinul?? ma pricep ca vitelul la mate. sau ca eu la mate :))

nu dispera, aranjeaza frumos bulinele motanului si lasa-l sa doarma, un somn bun e juma de treaba facuta....

tinem pumnii sa treaca repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

A_dejule, tare rau imi pare ca vestile nu-s tocmai bune! Sa aveti o noapte linistita, fara febra, tuse si alte alea! Pupam cu drag


Oana cu www.youngnutrition.net/member/tickers/64637/ticker1.png" target="_blank"> Denis 1+
Slideshow

Life is short...buy pink shoes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

adeju, offf, o noapte usoara va dorim... aersoli nu faceti? sau aia e ventolinul?? habar n-am ...

donia, sanatate si lui miscotel, bine macar ca la roxana a fost mai usor ... cand va mutati?

katrinelaaaaa


si una de-a mea acum: de vreo 5-6 saptamani am o tanti noua la curatenie. ea vine vinerea de obicei, lucreaza cam 3-4 ore. vineri seara vad ca in sufragerie pe perete nu mai am o icoana ... icoana pe sticla, la care tin fff mult, e pictata de un copil-minune de vreo 12 ani (acum vreo 4 ani cand am primit-o), intr-o maniera copilareasca (habar n-am cum se numeste tehnica, naiva poate :) ), ff colorata si f frumoasa, deci nu arata deloc ca o icoana clasica, pe care n-as pune-o pe perete... avea ceva, ma binedispunea cand o vedeam acolo... si era cadou de la tatal meu cu ocazia nuntii noastre..... in fine, vad ca nu mai este, o caut sumar, si ma gandesc s-o intreb pe maica-mea care a asistat la o parte din curatenie, in ideea ca poate a luat-o tanti s-o stearga si a uitat s-o puna inapoi... cuiul tot pe perete.. nu m-am gandit nici o clipa ca ar fi furat-o sau ceva de genul asta... si dupa vreo 2 zile imi aduc aminte s-o intreb pe maica-mea care habar n-avea.... si o caut mai bine (icoana statea pe peretele pe care e si canapeaua)... ma uit in spatele canapelei, nici urma de ea sa fi picat, desi ar fi fost imposdibil, ca cc canapeaua era lipita de perete, caz in care ar fi picat pe canapea.... si caut mai cu elan, si o descopar sub canapea, facuta zob (era din sticla, da?).. efectiv m-am enervat, ca era clar ca n-a picat singura acolo, ca nu avea cum, era chiar sub mijlocul canapelei, cu toate cioburile adunate pe ea, fara sa fie nimic in jur... si cuiul era inca pe perete... deci clar femeia care mi-a facut curat a daramat-o din greseala, s-a facut praf si nu a avut curaj s-o spuna.. si a ascuns-o sub pat... dar nu stiu ce o fi fost in capul ei, s-a gandit ca nu-mi dau seama? ca n-o gasesc???? ca sa nu mai spun ca tot atunci (vineri) in elanul ei muncitoresc mi-a rupt plasa de tantari de la geamul de bucatarie, ca nu s-a uitat cum se deschide si a tras tare de ea s-o scoata s-o spele ...bine, s-a rupt numai o clama care o sustinea, se repara, dar.... acum nu stiu ce sa fac? s-o dau afara? sotul zice ca nu vrea s-o mai vada... dar numai eu stiu cat de greu am gasit femeie la curatenie... si macar aveam incredere in ea ca nu fura.... pareri? sugestii?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

chinico, ti-am zis ca mi-a fost dor de tine? si de beoaca? mai pune poze sa vedem si dintisorul :)

Mergi la inceput