Fulguleti de nov-dec 06 (167)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

quote:
Originally posted by a_deju

ei, iaca, ce se faca si motanu'.. se jeleste, si ma-sa pe langa el :) nu-i mai bine, din pacate, e cam la fel, februta dimineata, acum nu, dar probabil incepe sa doara gatul, a mancat cu hopuri.. asta e.. avem programari la doua pediatre dupa-amiaza, sa vedeti ce-amuzament pi seara, cand una mi-o zice hais, ailalta cea, si mie-mi ramane de dat cu banu'.. (si la propriu, si la figurat :) ). valeuuu, parc-am mancat anagrame la pranz, asa scriu.. scuzez-moi, ca mi-s trista, si pisica-i bolnavista :)))
va pup cu drag, sanatate multa bolnaviorilor, si sanatate maxima in continuare si alor sanatosi :) revin pe seara cu vesti (si forte..sper) noi :)


Eu zic sa mergi doar la una. Eu am fost la doi si e tare rau cand au pareri diferite
De atunci merg la unul singur in care am baza si atat.

poze din Copou
poze din februarie-martie
Poze Stefy
Lacramioara mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanica2006 spune:

Dia, te tzuc si io da' nu ziceai tu ca totusi ai hotarat sa nu-i faci Oanei vaccinul asta pt. rotavirus pt. ca in conditiile de clima, conjunctura astrala, etc, din tara noastra sunt putine sanse sa ne potcovim cu asa ceva, aveai tu o explicatie mult mai coerenta si mai stiintifica, da' am uitat-o .Spor la cautari de casuca!! Votez si io pt. casa, clar!
Kikineata, si noi stam toata ziua afara, ma-ntreaba lumea prin parc "da, cand va mai faceti treburile casei??" ...hai, lasa-ma, duamna!!
Imi esti datoare cu reteta de musaca de pui, da?? Ma bucur sa aud ca Sara papa atat de bine, noi nu ne laudam, dar nici nu ne plangem. Nu e prea mare amator de mancaruri sofisticate, de oameni mari, ma bucur insa ca accepta chestiile sanatoase: bine cunoscutul iaurt cu cereale, fructe, branza, cascaval,legume cu pui, vita si cam asta e. Parca la pranz accepta mancaruri mai diferite, mai o tocanita, mai ciorba, carne la cuptor, ciulama, dar la gustari mereu iaurt, fructe si atat.
Fara paste, sau mamaliga.
danudsa, i-am facut reteta ta de dovlecei cu rosii la cuptor. I-au placut foarte foarte mult micutului meu. Eu am mai pus in dovlecei bucatele de piept de pui si deasupra am ras cascaval si o lingura de smantana, super incantat omuletul meu drag. Multumim!

ROXANA si DAVID MIHAI (20.11.2006)

David al meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kikineata spune:

Mai Roxanico, musacaua e simpla.

Pt. o tava de 15/30 cm ...ceva de genul asta.
Strat de cartofi taiati felii unul dedesubt, unul desupra. Vreo 15 cartofi medii.
Strat de mijloc: 2 piept de pui tocat, 2 cepe uscate sau 6 verzi, 2 morcovi rasi, o radacina patrunjel rasa - pe razatoare mica, 4 oua.
Pui 10 rosii in apa fiarta la decojit sau o conserva rosii decojite.
Jumate amesteci cu carnea, jumate amesteci cu alte 2 oua si pui deasupra cartofilor. Cand bagi la cuptor la 150 - 170 grade adaugi si o juam d epahar de apa, rosiile lasa si ele zeama. am lasat cam 1 ora juma ca cc cartofii i-am pus crusi. Dc ii fierb iese "dulceata" din ei. Sa pui si putina sare dc vrei iar la blenduit eu i-am adaugat o lingurita ulei masline. Merge cu ceva iaurt, sos smantana desupra ca e cam innecacios..na puiu' e de vina.

Am uitat complet, sa ma targi de maneca.

KIKINEATA mami de SARA MARIA (16 noiembrie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

poveste de dragoste...

Roxanica,
o imbratisare din partea noastra
Adeju,
de ce te duci la doi dr? probabil pentru ca n-ai incredere deplina in nici unul...si atunci sfatul cui il vei asculta?
multa sanatate lui Eric





Mamica stralucitoare
11+ + Crinuta 1 Nov 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by ruxandra_sb
Dandusa, eu as pune-o pe Crinuta la oala pt inceput max 3-5 minute dupa ce se trezeste, dupa masa, eventual inainte de nani. Laudat daca face, dar nu facut prea mare caz. Si conu mai zice "caca" dupa ce face.. da mi-e inca mult prea lene sa-ncepem.

--------------------------------------------------------------------------------


Pe Stefy am pus-o pe olita prima data la 10 luni. In contact cu olita a intrat la 9 luni, dar o luna a folosit-o drept ....palarie de cowboy. Dupa vreo doua luni imi aducea olita dupa de facea caca in Pampers, ca stia ca daca o pun pe olita sigur vad ca e plin. De vreo saptamana, chiar doua imi aduce olita si ma trage de maneca. O pun si gata face la olita. Daca nu sunt prin preajma, nu ma asteapta pe mine sa o pun... face in scutec. Eu zic ca depinde de copil. Fiecare are ritmul lui. Unii vorbesc mai repede, altii merg mai repede. Cind ii va veni vremea, se va obisnui fiecare. Si nu am fortat-o niciodata sa stea pe olita. Ii dadeam jucarii pe langa ea si statea de buna voie. O perioada statea la TV. Acum isi pune olita oriunde in casa ma aflu eu.


poze din Copou
poze din februarie-martie
Poze Stefy
Lacramioara mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

quote:
Originally posted by roxanica2006

Dia, te tzuc si io da' nu ziceai tu ca totusi ai hotarat sa nu-i faci Oanei vaccinul asta pt. rotavirus pt. ca in conditiile de clima, conjunctura astrala, etc, din tara noastra sunt putine sanse sa ne potcovim cu asa ceva, aveai tu o explicatie mult mai coerenta si mai stiintifica, da' am uitat-o .Spor la cautari de casuca!! Votez si io pt. casa, clar!
[ROXANA si DAVID MIHAI (20.11.2006)

http://picasaweb.google.com/roxanica2006David al meu[/url



da, asa am citit atunci, ca e tipic tarilor cu clima mult mai calda, de aia o si intrebam pe donia... da' n-am apucat sa hotarasc ce si cum, ca eu am intrebat si mi s-a spus ca e prea tarziu pt el... acum parca i l-as face dc s-ar mai putea, ca e tare pacatos rotavirusul asta, si chiar avem intentii de calatorit prin tarile calde... si nu se stie niciodata, asta mai imi lipseste, sa se imbolnaveasca pe meleaguri straine
in principiu, dupa tot ce am citit, nu sunt adepta bombardarii copiilor cu vaccinuri, prefer sa-fi faca ei imunitatea, dar unele boli chiar sunt de evitat... si cu rotavirusul poti s-o tragi mult... si nu as vrea... offf.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

quote:
Originally posted by dandusa

poveste de dragoste...




Mamica stralucitoare
11+ + Crinuta 1 Nov 2006






sa-i mananci, nu alta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acs spune:

Dandusa, m-ai terminat cu "Poveste de dragoste"!


Manuela, Stefan si cele 3 minuni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

pai ma duc la doua, ca sa am de unde ma intoarce... rimeaza si cu plec vaca si ma intorc bou, dar am vrut s-o zic mai elegant :)))
la una din ele ma duc ca e si cea care l-a vazut data trecuta, deci ar putea sa-si dea seama daca situatia merge spre bine, stagneaza, sau e mai rau, si la a doua pt ca e una buna de-o lauda toata lumea :) din pacate, pediatra lui eric e in concediu (dr condurache, dandusa stie :) ), asa ca fix la ea nu am cum apela.... deci..va anunt diseara..
copchilu' a dormit o ora.. s-a trezit in tuse si urlete... da' danonino l-a dat pe gat la vale...... si-acu' se hlizeste cu snuru' de la niste pantaloni de-ai mei.....


Deea, mami de www.onetruemedia.com/shared?p=414b2893332a6a41d7c2a4&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Eric(15.12.2006)


"outside of a dog, a book is a man's best friend (..'coz inside of a dog it's too damn dark to read..)" Groucho Marx

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

quote:
Originally posted by dandusa

poveste de dragoste...


Mamica stralucitoare
11+ + Crinuta 1 Nov 2006



Tradare, tradare, tradare ....dar una peste alta...m-ati innebunit...absolut superbe pozele si minunate fotomodelele...Pupici multi, cu drag pentru conu', Crinuta si Alexia!


Oana cu www.youngnutrition.net/member/tickers/64637/ticker1.png" target="_blank"> Denis 1+
Slideshow

Life is short...buy pink shoes!

Mergi la inceput