Fulguleti de nov-dec 06 (167)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

aa.. cu musetelul.. sincer, habar nu am de ce nu. cand am cumparat minunatul remediu homeopat (mercurius solubilis, in caz ca e cineva interesat si de acest amanunt), de la farmacia cu pricina mi s-a dat si o foaie cu da-uri si nu-uri in tratamentul homeopat. si la nu-uri (si citez "substante si alimente de evitat cu strictete in tratamentul homeopat cel putin 3 luni - deoarece antidoteaza actiunea remediului") sunt urmatoarele: menta (si orice contine menta); cofeina +cacao; ceai: verde si negru, de tei, de musetel, de menta; anestezii; substante puternice gen camfor, eucalipt..; tutun; fara condimente puternice si ceapa si usturoi crude in zilele de administrare a granulelor... v-am lamurit?? bustean :))


Deea, mami de www.onetruemedia.com/shared?p=414b2893332a6a41d7c2a4&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Eric(15.12.2006)


"outside of a dog, a book is a man's best friend (..'coz inside of a dog it's too damn dark to read..)" Groucho Marx

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

quote:
Originally posted by daphna

neata!
M-ati pus serios pe ganduri cu vaccinurile astea....cred k facem si noi varicela si rotavirus.oricum tb sa mai vorbesc si cu pediatra.
DONIA,sanatate multa Cristinelului!

georgiana mami de Elisa(15.12.2006)




nu e prea tarziu pt ele? eu stiam ca vaccinul pt rotavirus se face la 2 luni, la 4 luni, etc... nu dupa 1 an. iar cel pt varicela pana la 15 luni, cu rapel la 7 ani. ma insel eu???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Bine tu, Donia, ca din cauza ta nu m-am odihnit deloc azi-noapte!!! Se facea ca ati venit la London tot familionul si v-am hranit cu piure de cartofi cu gratare si inghetata cu topping ...apoi ne-am plimbat pe malul Tamisei si...si...mai era ceva, da' am uitat...Cert e ca m-am trezit mai obosita decat cand m-am culcat de la atata gatit si plimbat ...Va pup tare tare si tin pumnii sa-si revina mai repede Cristinelul...m-ai pus pe ganduri cu Rotavirusul asta...probabil vom face si noi vaccinul

Luciaro, noi a facut vaccinul antipneumococ, celelate de care pomeneai ba...Varilixul nu i-l fac pana la 12 ani (asta in cazul in care nu face boala intre timp), Hep. A probabil.
A_deju, musai sa intri sa dai vesti diseara....
Chinico,


Oana cu www.youngnutrition.net/member/tickers/64637/ticker1.png" target="_blank"> Denis 1+
Slideshow

Life is short...buy pink shoes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanica2006 spune:

LA MULTI ANI, ADINA !!!! si multa sanatate bunicii tale!!
Kikineata, draga mea draga... aici sunt, cucu!! Nu-s nici suparata, nici ofticata, Doamne fereste!Da' nush ce am avut de n-am scris.Totul e in regula, ne bucuram de primavara si de minunea de prunc.Voi??Sararuta??
Da..vad ca nici Ruxandra n-a dat pe la noi...
Donia, of, atat de bolnavior e Miscotel???Imi pare tare, tare rau!! A luat de la Roxana sau?? Ma gandesc la voi si va doresc multa, multa sanatate!
Sanatate si motanului !!Si tuturor bolnaviorilor!
Dianocico, spor la mutat si sa va fie bine in noua casutza!!



ROXANA si DAVID MIHAI (20.11.2006)

David al meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

asiza, nici eu nu-i fac varilixul, il fac la 7 ani dc nu-l face pana atunci. in schimb, o sa-i fac sotului varilixul cat de curand, ca el n-a facut varicela si dc face oana, va fi jaleee
informati-ma si pe mine cu vaccinul pt rotavirus, se pare ca nu stiam bine... deci se poate face si acuma>? ca asta parca i l=as face si eu.. regretat ca n-am stiut de el cand era oan mica, ca sa nu-l ratam...

in alta ordine de idei, va rog motivati-mi absentele pe termen nelimitat, ca ne cautam casa si suntem prinsi pana peste cap.... si nu stim inca ce vrem... adica stim, dar nu ne putem hotari la zona... of, e grele... deci, tineti pumnii stransi-stransi ca nu mai ma rabdare sa vad multe case

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

la vaccinuri.. din cate stiu, este un act-hib care se poate face intre 1-5 ani, doza unica, fara rapel.. nush daca e si anti rotavirus (rotarix parca, ala anti rotavirus, e pe cale orala, la 2-4-6 luni...), dar e sigur anti haemophilus influenzae.. iar varil-rix (anti varicela si zona zoster) se face intre 12-18 luni.. atat ma ajuta memoria pt moment :)


Deea, mami de www.onetruemedia.com/shared?p=414b2893332a6a41d7c2a4&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Eric(15.12.2006)


"outside of a dog, a book is a man's best friend (..'coz inside of a dog it's too damn dark to read..)" Groucho Marx

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

ADINA sa ai parte numai de bucurii, fericire si sanatate!
si multa sanatate buncii! ati gasit bona pt ale si femeie pt bunica ta?
.
donia, multa sanatate lui cristinel, saracutul de cand trage... citeam eu ca e f pacatos rotavirusul asta, dar parca stiam ca e mai raspandit in tarile cu clima mai calda? sau a venit primavara la voi?

asiza, ia arunca si aici niste pireu de cartofi, ca nu mai ma nici o bucatica de leguma pt oana pe azi, ca ieri am vazut case in loc sa merg la cumparaturi .. si parac as manca sieu, dc nu e cu suparatre, ca e alb frigiderul, m-as multumi cu niste cartofi... sua niste inghetata cu topping?

roxanico, te ca tare dor mi-a fost de tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

iaca, am gasit pe alt forum, dau citat, ca ma dezic de cele scris in caz ca-s aberatii :))

"Calendarul vaccinarilor se va schimba aici in US acum in 2007 si probabil si in Romania si in alte tari.
Dintre schimbari:
1. Vaccinul ROTAVIRUS (care se eliminase din schema de vaccinare in 1999 datorita reactiilor adverse) a fost reintrodus si se recomanda 3 rapeluri la 2, 4 si 6 luni. Prima doza se poate face intre 6-12 saptamini si urmatoarele la intervale de 4-10 saptamini. Nu se mai poate incepe vaccinare la bebelus mai mare de 12 saptamini si nu se se mai administreaza peste virsta de 32 saptamini.

2. Vaccinul Influenza (anti-gripal) se recomanda tuturor copiilor cu virsta cuprinsa intre 6-59 luni.

3. Vaccinul contra Varicelei se va administra in 2 doze, prima intre 12-15 luni si a 2-a doza intre 4-6 ani.

4. Noul vaccin impotriva virusului papiloma uman (HPV) se va administra in 3 doze, cu a doua si a treia doza administrate la 2 si 6 luni dupa prima. Vaccinarea HPV se recomanda fetitelor cu virste intre 11-12 ani, dar se poate face cu incepere de la 9 ani. Pt. cele care nu au prins vaccinarea se recomanda aceasta intre 13-26 de ani."


Deea, mami de www.onetruemedia.com/shared?p=414b2893332a6a41d7c2a4&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Eric(15.12.2006)


"outside of a dog, a book is a man's best friend (..'coz inside of a dog it's too damn dark to read..)" Groucho Marx

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kikineata spune:

Dia, dau eu o salata orientala si de la garga paste integrale cu pui, masline, ciuperci si rosii...se linge pe botic de bun. Nu mai stiu cu ciupercile cum era parca se dadeau mai tarziu dar am riscat. E innebunita. Si dupa pui cu ciuperci smantana si mamaliga. Mie imi plac fff mult..se pare ca are gusturile mele.

Roxanico, suntem bine. Garga e frumoasa foc a invatat sa zica "ata" asta-i azta, si "chiia" asta-i cheia. Face shhhtt cu degetelul la gura si dk o intrebi cum te rogi la DD impreuneaza mainile si apoi degetelele...e o minune de fata. vrea afara non stop. stam cate 4-5 ore in 2 reprize, ieri am fost in Herastrau...superb. Apropo fetele care merg in Herastrau pe care intrare gasesc si io topogane, leagane de copii mai mici si nisip ca fara el n-are farmec pt. Sararuta.

Vorbeati de creioane. Chris avem cerate si din alea normale cu mina si lemn nontoxice si din alea de bb doar ca sunt s ale tii in palma si le poti folosi si afara in loc de creta.

KIKINEATA mami de SARA MARIA (16 noiembrie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

quote:
Originally posted by a_deju

iaca, am gasit pe alt forum, dau citat, ca ma dezic de cele scris in caz ca-s aberatii :))

"Calendarul vaccinarilor se va schimba aici in US acum in 2007 si probabil si in Romania si in alte tari.
Dintre schimbari:
1. Vaccinul ROTAVIRUS (care se eliminase din schema de vaccinare in 1999 datorita reactiilor adverse) a fost reintrodus si se recomanda 3 rapeluri la 2, 4 si 6 luni. Prima doza se poate face intre 6-12 saptamini si urmatoarele la intervale de 4-10 saptamini. Nu se mai poate incepe vaccinare la bebelus mai mare de 12 saptamini si nu se se mai administreaza peste virsta de 32 saptamini.

2. Vaccinul Influenza (anti-gripal) se recomanda tuturor copiilor cu virsta cuprinsa intre 6-59 luni.

3. Vaccinul contra Varicelei se va administra in 2 doze, prima intre 12-15 luni si a 2-a doza intre 4-6 ani.

4. Noul vaccin impotriva virusului papiloma uman (HPV) se va administra in 3 doze, cu a doua si a treia doza administrate la 2 si 6 luni dupa prima. Vaccinarea HPV se recomanda fetitelor cu virste intre 11-12 ani, dar se poate face cu incepere de la 9 ani. Pt. cele care nu au prins vaccinarea se recomanda aceasta intre 13-26 de ani."


Deea, mami de www.onetruemedia.com/shared?p=414b2893332a6a41d7c2a4&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Eric(15.12.2006)


"outside of a dog, a book is a man's best friend (..'coz inside of a dog it's too damn dark to read..)" Groucho Marx






la 1 si la 3 asa am citit si eu, dar nu pe forum :). iar la 4 stiam ca dupa 9 ani


Mergi la inceput