Fulguleti de nov-dec 06 (167)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns daphna spune:

neata!
M-ati pus serios pe ganduri cu vaccinurile astea....cred k facem si noi varicela si rotavirus.oricum tb sa mai vorbesc si cu pediatra.
DONIA,sanatate multa Cristinelului!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acs spune:

ADINA

Adina, sper ca bunica ta este mai bine! Multa sanatate!

Am admirat iarasi fulguletii: Serban la mare, Bea prin zapada, D sofer. Superbi!

Danita, multa sanatate!

Danutz, ai reusit sa te odihnesti? Oricum, ai avut un weekend frumos, chiar daca asa incarcat!

A_deju, multa sanatate motanului! Dar musetelul de ce e interzis? Stiam ca doar la bebelusi, ca deranjeaza stomacul, dar la fulguleti?

Dianarus, v-a placut bona? Tin pumnii!

Dandusa , nici noi n-am mai ajuns la pisici. A durat 3 ore festivalul, inceput de la 10 (noi am fost la 9 pe baricade) si a trebuit sa stam pana la final. M-am cam necajit, ca Stef a vrut sa-l tina si pe Victor cu noi, cu toate ca insistasem sa-l duca la mama, pentru ca tocmai pe Maria n-am apucat s-o vad decat in treacat. A rezistat eroic bursucul vreo 2 ore, dar apoi s-a pus pe-un tipat... A trebuit sa ies cu el din sala :(. Toti copiii au luat premiul I :). Cica o sa-i dea si la TV :).
Daca stai in Pantelimon, poate ne vom intalni vreodata in parc, la 23 (Lia Manoliu sau cum i-o zice acum). Acolo ajungem destul de des, in weeekend, cand mancam la mama :).

Donia, multa sanatate copiilor!

Dianocica, frumos foc soferul! Se vede ca-i distractiv mutatul!

Yagmur, mi-ar face placere sa te cunosc!

Bamboletta, ce mai face Antonia? Sper ca e in regula cu ochii!

Desiree, multumesc de detaliile relativ la "time-out"! Din pacate la noi nu a mers. Poate detaliez o data.


Am ajuns si noi in perioada de refuz lapte. Si-a micsorat incet-incet portia, pana a ajuns la maxim 250 ml pe zi (dar maxim :(, ca se intampla sa nu bea deloc). Suplineste in schimb cu cascaval (mananca enorm, cat mine :) ), iaurt, unt si smanatana. Sper sa fie in regula.

Sambata am ajuns la munte. A fost foarte frumos! Sper sa repetam cat de curand!

Numai bine,


Manuela, Stefan si cele 3 minuni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chinico spune:

fost la gradi, tura a 2-a.
vizitat tot ce se putea vizitat, intrebat pe cine trebuie sa mituim ca sa prinda beoaca loc...aiurea...cica prin martie aprilie anul viitor primim raspuns, dar am facut + puncte la tanti educatoarea :))
au o grupa montessori, interesant ce ne-a povestit doamna cu pricina, desi cred ca soptitul (cica sa se concentreze pruncimea mai bine) nu i se potriveste shefei...mai degraba zidul de catarat din curte si balta in care pot sa se mozoleasca cu noroaie (scop declarat) cand ploua...
nu am vazut nici un loc de time-out si nu ne-a fost pomenit cum ca ar exista vreunul...
nenea administratorul a studiat arta in tara lui de bastina (rusia) si aveau neste tablouri dementiale pe pereti...plus ca picteaza cu picii...inclusiv lemnaria de la locul de joaca...

amu nu ne ramane decat sa asteptam, si sa mergem sa o inscriem si la alta gradi, in caz de refuz sa avem totusi o alternativa...

dianarus cum fu bona?
asizule la engletera nu e cu lista de asteptare la gradi?
motanul? in forma? ...de motan? :))musetelul? interzis? de ce?
yagmur asa devreme prin coclauri??? o. o.
adina multa sanatate bunicii tale...cat am fost eu plecata a patit-o si bunica mea, a dat peste o masina :))..ea pe trecere fiind...s-a lasat cu cap (de bunica) spart, cu copci si o noapte de spitalizare...a scapat ieftin...si mie normal ca nu mi-au spus nimic..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

Acs,
ieri am stat 4 ore in '23',am lasat baietii sa joace tenis si noi ne-am destrabalat pe acolo...,cu siguranta vom mai ajunge...,cer detalii despre rota lui Claudiu in week end si iti spun
Chris,
pe bune ca nu era voie s afaci poze,sau ai glumit?!eu am facut muuulte...
copii dand de mancare animalelor,am vazut si eu si-am ramas blocata...,aveau varste cuprinse intre 2 si 6-7 ani...,nu mi-a venit sa cred cu cat curaj ii priveau parintii,noi impietrisem de teama sa nu se intample ceva...,dar ce sa le faci...




Mamica stralucitoare
11+ + Crinuta 1 Nov 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla2005 spune:

Am prins aici ceva despre creioane colorate si scris...eu i-am achizitionat Alxutei o tablita (e chinsezism dar e buna), e din aia cu un sistem cu magnet, adica scrii si poti sterge si iara scrii si tot asa...desenam (adica eu) tot ce am invatat, Alexuta sterge, apoi deseneaza ea(niste linii) si sterge si tot asa! E interesanta!
Voi ce jucarii le mai cumparati ca eu sunt in pana de idei!


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=35" target="_blank">POZA CONCURS - "primiipasi1"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

salut..
bai, eu m-am apucat sa-mi fac bagajelul pt maternitate...Nici nu-mi vine sa cred...Tot mi se parea k mai e , dar miercuri si joi au nascut doua fete de la noi, de la subiectul constantencelor, care aveau DPN-ul apropiat cu al meu...Am intrat intr-un soi de panica..Nu aveam bagaj, nu eram epilata, nu aveam nume pentru bebellina..nimic nu aveam...Asa k in w-end am fost ocupata.Bagajul e jumatate facut, eu m-am epilat, dar nume tot nu am hotarat... Am mai avansat totusi k din toata lista care o aveam am ramas la vreo 5...dar tot nu stiu pe care, pt k nimic nu mi se pare potrivit..
Au ramas in listuta asa: daria, briana, timeea, amelia, sara(zara) + un nume de sfant: ioana, maria sau cine stie.....
habar n-am cum sau cand ma voi decide..Ma enerveaza k nici cip nu se poate hotari odata...
Sper totusi sa nu vina mai devreme de termen si sa ne mai lase ceva timp de gandire, dar si sa mai creasca putin caci sapt trecuta la control nu avea decat vreo 2,3 kg...
Ieri dupa amiaza am fost la padure, la gratar..a fost frumos , numai k darius a reusti sa cada si sa se juleasca pe frunte si pe pleoapa...M-am speriat rau, dar el nici macar n-a plans..

quote:
Originally posted by daphna

pentru fetele care au spatiu....in real un cort super simpatic la doar 29 lei .la noi a avut succes!!!

georgiana mami de Elisa(15.12.2006)


..la noi nu...
L-am luat acum vreo luna si pe cat ne-am chinuit noi sa-l montam..pe atat de repede l-a demontat el... de fapt ce i-am luat noi e casuta , nu cort..., A fost mare nebunie sa o dezmembreze...

adeju: ce mai face motanila?cum stati cu febra?multa sanatate, k de altfel si danitei, si lui cristi de donia
quote:
luat si plastilina. am gasit una tare, destul de greu de rupt prima data, dupa aceea devine mai moale. imi aminteste teribil de plastilina pe care o foloseam eu pe vremea lui ceausescu, are acelesi calitati! si aici a stat preocupata tot o juma de ora, am facut mingiute si i-a placut. mai nasol a fost cand a vrut sa repete figura pe covor, acolo nu am mai fost de acord

Nu a bagat in gura???I-ai modelat tu sau ai lasat-o pe ea??Sunt tare curioasa pt k darius al meu nu cred k s-ar pricepe sa faca asa ceva...

luciarosa stapaniti sanatosi tricicleta si sa va tina mai mult k pe noi...darius a reusit s-o rupa a 3-a oara, dar de data asta cred k ireparabil...Face ce face si reuseste el cate-o pozna pe zi...

Madalina35
+Darius Cristian ( 14.12.2006 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

vorbesc foarte serios ca nu e voie sa faci poze, scrie mare la intrare, si, plus, scrie si pe unele dintre tarcurile animalelor; adica, in loc sa imi spuna ca e ratza dungata africana, de exemplu, imi arata o camera foto taiata, asa cum sunt alea de pe langa unitatile militare si din aeroporturi.

cu plastilina m-a vazut pe mine cum o rup, m-a imitat. i-a fost mai greu, v-am zis, asta e cam tare. s-a uitat si cum faceam eu bila si a vrut si ea, asa ca i-am dat sa munceasca la a mea, si am facut eu una noua. nu i-a venit ideea sa o mestece, dar nu e timpul trecut, in schimb o atragea covorul meu din sufra. bej covorul, evident.

mada - o sa va hotarati in cele din urma asupra numelui. asa cum ati stiut ca darius e cel mai potrivit pt bebele vostru, o sa stiti si acum.
ps: sper sa nu dau cu bata in balta: in parc, la locul de joaca, erau si niste copilasi de scoala primara, veniti probabil si cu niste frati mai mici. si la un moment-dat aud de pe banca:,,mona lisa, da-te jos de pe tobogan!" fetita purtatoare a numelui era f draguta, purta uniforma, cu parul lung in codite impletite, ce sa mai, nimic care sa justifice zambetul nostru involuntar cand am auzit apelativul.
ti-am dat o idee?!?

chris + alexandra

bebeii nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

ei, iaca, ce se faca si motanu'.. se jeleste, si ma-sa pe langa el :) nu-i mai bine, din pacate, e cam la fel, februta dimineata, acum nu, dar probabil incepe sa doara gatul, a mancat cu hopuri.. asta e.. avem programari la doua pediatre dupa-amiaza, sa vedeti ce-amuzament pi seara, cand una mi-o zice hais, ailalta cea, si mie-mi ramane de dat cu banu'.. (si la propriu, si la figurat :) ). valeuuu, parc-am mancat anagrame la pranz, asa scriu.. scuzez-moi, ca mi-s trista, si pisica-i bolnavista :)))
va pup cu drag, sanatate multa bolnaviorilor, si sanatate maxima in continuare si alor sanatosi :) revin pe seara cu vesti (si forte..sper) noi :)


Deea, mami de www.onetruemedia.com/shared?p=414b2893332a6a41d7c2a4&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Eric(15.12.2006)


"outside of a dog, a book is a man's best friend (..'coz inside of a dog it's too damn dark to read..)" Groucho Marx

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kikineata spune:

Luciaro,cu vaccinurile. Varicela nu cred, am inteles ca-l cam faci degeaba ca sunt multe tulpini si tot face pan la urma pe la gradi/scoala, pneumococ cu siguranta, rotavirus ma mai gandesc dar e spre nu, hepatita A ti-a dat vreo explicatie d ece sa-l faci?
Sunt pre multe vaccinuri, stiu parinti care au bagat atatea vaccinuri si cand au facut titru de anticorpi n-avea copilul deloc ca se bagasera prea multe-n el si imunitatea era cam scazuta.

Madaluta, Doamne cum a trecut timpul. Nastere usoara acus-acus vine. Pai gandeste-te si la combinatyia cu numele sfant ca la unele merg impreuna altele nu. E f frumos Daria Ioana, de sfant imi place Stefana.

KIKINEATA mami de SARA MARIA (16 noiembrie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kikineata spune:

Roxanico, cat de ofticata, suparata, necajita oi fi tu...dar un semn pt. cele care-ti duc dorul?? Io cel mai tareeeeee.....

Ruxandra, ca va ca va? Iara plecata pe coclauri? NU! Pai?

KIKINEATA mami de SARA MARIA (16 noiembrie 2006)

Mergi la inceput