Copiii sub 3 ani au voie in salina?

Copiii sub 3 ani au voie in salina? | Autor: B_Zara

Link direct la acest mesaj

As vrea sa merg cu fetita mea de 1 an la salina, la Slanic Ph. Tot "pieptanind" netu', am intilnit pareri potrivit carora nu ar fi bine sa mergi cu bb asa mic la salina. Ba mai mult, cica la intrarea in salina ar fi si un anunt cu "accesul interzis copiilor sub 3 ani"Voi ce stiti? Presiunea sau aerul din salina pot dauna copilului?Mami de Ilinca 15.03.2007

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Aici scrie ca salina e pt persoane intre 2 si 60 de ani.

http://www.reclamamascataatentie/a_6_3579_Speleoterapia_pentru_copii.html

Oricum cred ca e bine sa ai parerea unui medic

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

"With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things—that takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Eu am vazut in salina copilasi foarte mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

Contrar parerilor ca salina ar face bine, noua pediatra ne-a zis sa nu mergem cu fetele (3 ani si 1 an si 3 luni) la salina. De preferat marea si muntele. Nu stiu explicatia. :(

, mami de printese
Alexia - aparatoarea lumii si Antonia - avangardista

Sa lupti si sa cauti sa gasesti si sa nu te lasi doborat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JARMO spune:

Noi am fost anul trecut in august si copilul avea atunci un an si sapte luni iar doctorita ne-a zis sa stam o ora jumatate , doua maxim . Oricum, dupa parerea mea si din salina poti lua anumite boli la cati copii bolnaviori sunt , asa ca ... parerile sunt impartite .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi_dalma spune:

Eu am vrut sa merg cu Ada la salina cand inca nu implinise 2 ani.
La Sovata.
Si, prudenta cum sunt am vrut sa intreb medicul din zona (era in hotel un medic specialixat in chestiunea asta).
Raspunsul lui a fost NU.
Pentru ca :
- sistemul imunitar al copilului pana in 4-5 ani nu este dezvoltat;
- raportul risc/beneficiu nu justifica in cazul fetei mele (nu era atat de bolnavicioasa);
- in salina intra f multi oameni bolnavi si multe boli sunt contioase si pot afecta copilul (care are sistem imunitar nedezvoltat)

A fost chiar putin brutal si a cam blamat medicii din Bucuresti ca recomanda salina la copii mici.

Ceea ce mi a spus a fost cumva logic pt mine asa ca nu am mers in salina.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_fer spune:

Noi am fost saptamana aceasta pentru a doua oara la Slanic Prahova cu puiutul nostru care are 2 ani.
Prima data am fost cand Alex avea 1.3 luni, am anunat doctora pediatru care a spus ca e k. Cele 3 ore petrecute in Salina au avut un efect benefic asupra lui. Comparativ cu prima iarna din viata, cand a fost mai mereu racit, faze destul de urate, anul acesta nu am avut decat vreo trei repize de mucisori, fara tuse sau febra.
Nu stiu cum e mai bine dar am vazut f multi copii mici in Salina. Referitor la anuntul de la intrare: Interzis accesul copiilor sub 3 ani, eu nu l-am vazut si nici nu mi-a atras atentia vreun angajat ca am copil sub 3 ani cu mine.
Multa Sanatate!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Am fost la salina cu copii mici, dar nu aici ci in Germania. Nu numai ca nu exista vre-o restrictie de varsta, dar era si gratuita intrarea pt copii sub 2 ani. La intrare primeam niste salopete speciale si existau si marimi de bb-lasi.

Al meu cel mic avea atunci 2 ani si 3 luni iar al prietenilor nostri inca nu implinise 1 an.
Excursia a durat vre-o 2 ore (mers cu trenulet de mina, spectacol de muzica si lumina in timp ce pluteam cu un bac pe un lac cu apa sarata, explicatii despre tehnologia de extractie a sarii si datul pe niste topogane imense).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Noi am fost de 2 ori cu Cristi la Slanic Prahova. O data la 3,5 ani si o data la 4,5 ani. Am vazut intr-adevar multi copilasi mici acolo, chiar si in carut. Nu cred ca ar fi vreo problema...
Insa la noi cura nu a prea avut efect. In continuare imbolnaviri si muci la greu

Ingrid si Cristi 5 ani si 1 luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbacel spune:

Cu Tudor am fost prima data la 8 luni in salina, apoi la un an si ceva, si asta vara la 2 ani jumatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

O listuta cu salinele unde se poate merge?
Vreau si eu sa merg ci Codrin ca m-a disperat cu mucii si tusea..poate rezolv ceva.....

Lorellay 7+ si Codrin 3 ani
Where there's a will there's a way!
http://community.webshots.com/user/lorellay15

Mergi la inceput