dieta cu fructe

dieta cu fructe | Autor: emiliamocanu

Link direct la acest mesaj

Salutare tuturor!

Si eu am avut ceva probleme cu silueta, desi am doar 24 de ani. Dieta mea preferata este dieta cu fructe. Cel mai usor e vara, cand gasesc de toate in piata sau la supermarket, daca vreau citrice, pentru ca pot sa aleg. Zilele trecute am invatat la facultate( sunt studenta anul 4 la medicina) despre vitaminele din fructe si legume. Foarte interesant de vazut ce fructe contin anumite vitamine, in special vitamina C, care mareste arderile in celule. Metodele de congelare la legume sunt bune pentru ca pastreaza 50% din vitamine timp indelungat. la fructe insa e mai greu cu congelarea... sad.gif
Totusi, am descoperit ca anumite fructe se pastreaza foarte bine cand sunt uscate sau confiate.
Se gasesc mai peste tot in magazine, sunt usor de luat la pachet, la serviciu sau la scoala, dar mai ales sunt mai sanatoase decat alte deserturi rafinate (ex ciocolata). Eu chiar le folosesc la unele retete de prajituri, yammy ! Mi se pare o varianta buna sa mananc caise sau smochine uscate, mai ales acum, in perioada iernii. Si am gasit si acele caserole cu fructe mix, o nebunie!

Voi ce parere aveti despre ele?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Eu zic sa te mai documentezi putin, si sa incerci sa alegi alta dieta, din care sa faca parte toate grupele alimentare! Intr-adevar, dietele bazate numai pe un anumit tip de aliment, sunt spectaculoase, dar au si multe neajunsuri; cum ai terminat-o iei rapid in greutate, pentru ca nu o poti tine toata viata, nu?, si poti capata carente alimentare serioase.
O dieta sanatoasa e bazata asa cum spuneam pe toate grupele de alimente, reducand cantitatea.
Poti sa intri la "nou stil de viata", ma gasesti si pe mine pe acolo, si late fete, care au slabit chiar si 20 kg, fara diete minune!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

quote:
Initial creeata de emiliamocanu

Salutare tuturor!

Si eu am avut ceva probleme cu silueta, desi am doar 24 de ani. Dieta mea preferata este dieta cu fructe. Cel mai usor e vara, cand gasesc de toate in piata sau la supermarket, daca vreau citrice, pentru ca pot sa aleg. Zilele trecute am invatat la facultate( sunt studenta anul 4 la medicina) despre vitaminele din fructe si legume. Foarte interesant de vazut ce fructe contin anumite vitamine, in special vitamina C, care mareste arderile in celule. Metodele de congelare la legume sunt bune pentru ca pastreaza 50% din vitamine timp indelungat. la fructe insa e mai greu cu congelarea... sad.gif
Totusi, am descoperit ca anumite fructe se pastreaza foarte bine cand sunt confiate.
Se gasesc mai peste tot in magazine, sunt usor de luat la pachet, la serviciu sau la scoala, dar mai ales sunt mai sanatoase decat alte deserturi rafinate (ex ciocolata). Eu chiar le folosesc la unele retete de prajituri, yammy ! Mi se pare o varianta buna sa mananc caise sau smochine confiate, mai ales acum, in perioada iernii. Si am gasit si acele caserole cu fructe mix, o nebunie!

Voi ce parere aveti despre ele?



Fructele confiate sunt foarte bune, imi plac si mie. Din pacate nu sunt prea indicate in diete deoarece contin mult zahar.

Criss si Alex (11.05.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

eu am tinut in anul 2001, vara, 2 saptamani o cura de slabire in urmatorul mod: dimineata pana la ora 12 nu mancam nimic... beam doar lichide (apa, ceai neindulcit) si abia de la 12 la 16 mancam nimic altceva decat ZMEURA! cat puteam, cat voiam (eram la bunici si aveam zmeura multa).... de la ora 16 pana la 18 orice fel de mancare... cat voiam, cat puteam... (va spun sincer ca nu puteam sa mananc mult)... apoi de la 18 din nou fara nici un fel de mancare gatita, doar fructe si lichide... cam restrictiv, insa eram in anul 2 de facultate si avea 80 de kg! in acea vara am slabit 12 kg... in 2 luni, dar inceputul, startul slabitului au fost cele 2 saptamani "de zmeura", nu m-am ingrasat la loc dupa, pentru ca nu m-am aruncat in oalele cu mancare... deci asa cum au sustinut si alte fete pe aici, daca mananci te ingrasi, daca nu mananci nu te ingrasi... adica daca mananci cate putin la fiecare masa, vei reusi sa iti reglezi stilul de viata in alimentatia proprie.

Eu acum nu sunt vreo slabutza, dar daca e nasterea vreo scuza o mentionez si eu. Am nascut si dupa am ramas cu ceva kg in plus... sper sa le dau jos usor usor, insa momentan nu ma bag la regimuri drastice pt.ca inca alaptez si nu risc sa mi se opreasca lactatia pt.ca mananc prea putin.



karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emiliamocanu spune:

Pai eu de fructe uscate vorbesc, nu de cele confiate, care intr-adevar contin cam mult zahar. Cele uscate in schimb au procedee care nu le imbogatesc, cel putin eu asa stiu.

Tlaura: Aia e smecheria, ca nu e un singur tip de aliment. Daca mananci doar zmeura... hmm, dar daca mananci un mix de fructe, nu e chiar asa rau cu carentele si avitaminozele. Secretul e sa mananci fructe, uscate sau nu, dar mai multe feluri simultan.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anky spune:

quote:
Initial creeata de emiliamocanu

Salutare tuturor!

Si eu am avut ceva probleme cu silueta, desi am doar 24 de ani. Dieta mea preferata este dieta cu fructe. Cel mai usor e vara, cand gasesc de toate in piata sau la supermarket, daca vreau citrice, pentru ca pot sa aleg. Zilele trecute am invatat la facultate( sunt studenta anul 4 la medicina) despre vitaminele din fructe si legume. Foarte interesant de vazut ce fructe contin anumite vitamine, in special vitamina C, care mareste arderile in celule. Metodele de congelare la legume sunt bune pentru ca pastreaza 50% din vitamine timp indelungat. la fructe insa e mai greu cu congelarea... sad.gif
Totusi, am descoperit ca anumite fructe se pastreaza foarte bine cand sunt uscate sau confiate.
Se gasesc mai peste tot in magazine, sunt usor de luat la pachet, la serviciu sau la scoala, dar mai ales sunt mai sanatoase decat alte deserturi rafinate (ex ciocolata). Eu chiar le folosesc la unele retete de prajituri, yammy ! Mi se pare o varianta buna sa mananc caise sau smochine uscate, mai ales acum, in perioada iernii. Si am gasit si acele caserole cu fructe mix, o nebunie!

Voi ce parere aveti despre ele?



Si eu zic sa te mai documentezi putin si sa alegi o dieta echilibrata,mai degraba sa inveti sa iti alegi alimentele sanatoase pe viata,sa iti schimbi total modul de nutritie.
Iti recomand metoda Montignac sau Weight Watcher,cu siguranta nu vei suferi de foame si vei slabi.Nu uita sa faci si niste cardiotraining.

Bafta!


Anca,mami de doi nazdravani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

smochine 267/ 100 g
stafide 268/ 100 g
La cite calorii au eu zic s-o lasi moale.


Mergi la inceput