Spiridusi de ianuarie - februarie 2006 (287)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Ana ti-as intoarce bulgarii...dar nu am. o raza de soare primesti?
Mirela pai o fi timpul...vrea Andrei sa iasa la ploaie.
sunt convinsa ca il vei iubi si pe andrei la fel de mult, stai linistita.

sunt teribili puiutii nostri. cred ca e perioada cea mai frumoasa acum, la cate scot pe guritza, cum vorbesc ei asa stalcit si ce intrebari pun.

_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova#" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Saluare si de la noi.
Ana de France cred ca noi ne-am putea imbulgari ca ains ieir si la noi , Alain era in extaz, pupicei lui Alex.
Giova felicitari pt Marcolino, e un scumpic si un destept, e normal ca noi mamicile ne vedem asa puiutii sa il lauzi mai des ca merita. Am uitat sa iti raspun data trecuta ce scriam eu de gradi era referitor la gradinita care incepe de la trei ani, la haltdarderie o sa il duc dar numai cand imi dau cei de aici caisse de de alocation familiale, ceva inregistrare si aici fara de care nu se poate am sunat sa anunt la haltgarderie ca intarziem cu inscrierea.
Mirelus ti-ai luat papuci de casa pt spital?
Ali scuze ca am uitat in cealalta postare sa iti traiasca voinicul sa pape si sa fie sanatos.
Cosmi imi amintesc si eu ce horor erau primele zile dupa vacanta asa ca o inteleg pe Bianca.
Ioana tare rau imi pare ca sunteti tot asa bolbaviori, me enerveaza ca nu se fac analize ca lumea la voi sa se dea medicatia adecvata si baga antibiotice care evident dau stare de voma. Scapti voi , poate nu ai citit si in celallat mesaj, intra si cu adjuvant, da-i Imunorezistan sau Septilin ca il ajuta sa scape mai repede.
Pe noi tare ne-a incurcat vremea in we, ne-am tot plimbat prin zona fara sa putem sta afara f mult. Alain manaca cam prost in ultima vreme poate si din cauza prostiutelor de dulciuri cred ca bag interdictie la ele desi il are aliat pe tati cu care mananca in rand. Noutati prea multe nu avem, Alain am observat ca si-a largit mult gama desenelor animate preferate, ba mai mult daca il vede de cateva ori deva prevede anumire replici si vb si el si se agita ca un pepsi la anumite faze de ne prapadim de ras. Cu WC-ul progresam cu viteza melcului turbat sper pana la vara sa scape de pampers nu de alta dar ma gandesc ce comod ar fi fara el.
Pupici de la noi si o saptamana frumoasa si insorita daca se poate.


Silvi si strumf mic Alain 19.01.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Florina ok, mersi.
Silvia am inteles. sa primiti cat mai repede hartia de la primarie ca sa-l duci acolo.
si marco mai mananca cioco, il apuca pe el si-mi cere, dar mananca si mancare.
lasa ca incet, incet ne dezvatam de pampers. marco e fara pampers de 3 luni, si tot nu sde cere la pipi. cred ca e singurul din grupa, care daca nu e pus la timp, face pe el.
Desene? se uita la babytv, la scooby doo si la Tom si jerry, altele nu-i prea plac de la tv. Pe calc. imi zice el ce sa-i pun: Nody, Thomas sau Winnie. astea sunt preferatele lui. Nu-i plac cele cu Donald sau Mickey mouse.

eu am sarmalele pe foc, am terminat ouale umplute si acum vreau sa intind hainele.
cred ca curatenia o las pe maine, azi nu mai am chef si nici timp.

_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova#" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela10 spune:

SILVI,da am scapat de stresul papucilor
cu pampersul la noi e o situatie dezastruoasa.prefera sa faca pe el daca-l tin fara pampers decat la olita sau wc.chiar aseara a prestat un kk in pantaloni spre disperarea lui iulian care de abea mancase si e f scarbos la din astea.cu pipi la fel se tine pana ii pun pampersul.asa ca o sa ajungem la faliment sigur ca nu prea il vad sa renunte asa curand in conditiile in care nu a facut deloc la olita.
cu suzi la fel,o rontaim la greu la nani
mai ce ma mai sacaie durerile astea.mai fac cate ceva si ma mai asez sa odihnesc burtoiul..mai si nu pot manca mai nik,am niste greturi si arsuri si gaze...

http://www.dropshots.com/mirelutza
http://www.dropshots.com/mirela10
http://www.dropshots.com/MIRELA1
mirelutza (37) si dani(21.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Buna ziua tuturor.
Ana de France, ce placere sa te recitesc. Cam rar pe la noi, hmmm? Stiu ca n-ai timp, pupam pe Alex.

Mirela, vai de sufletu' tau, fata. Da' sa stii ca pe ANdreiutu il ei iubi la fel de mult ca pe Dani, stii doar, iubirea nu se imparte, se dubleaza (citat de pe DC).

Ralu, ce mai face burtica? Anastasia? Nimic nimic? Numai bine si voua.

Maraki, sper sa primiti vitaminele alea de pofta de papa. Angelos e un frumos si-un dulce.

Ioana, tot incerc sa vb la telefon, nu raspunzi... Pupam Razvanelu mic si bolnavior.

Gio, ai baiat destept, BRAVO lui. Sa-l mai lauzi aici, c amerita, si pe deasupra e si tare frumos.

Bianca, pe unde umbli fata?

Cosmi, bravo Biancai pt. initiativa, pai cu tine seamana. Pupam Papanu' nazdravanu'.

Irinaaaaaaaaaaaaaaaa, tot la munca fata?

Noi suntem bine. Cica. Razvan a facut bronsiolita , cica virusul asta de laringita sta ce sta si apoi face picioare... spre plamani. Nasol. Am montat alta branula, la cealalta se sparsese vena, urla bietu' Razvan cand ii faceam tratamentul... acum avem una pusa la cot, pe mana stanga. Noroc ca piciu' meu e linistit. De fapt, nu prea mai este, s-a produs o explozie cu el... are alta privire, are contact vizual mai prelungit, executa anumite comenzi... nici nu stiu daca sa ma bucur sau nu. Alaltaseara a dat reprezentatie, nu altceva, cred ca niciodata nu l-am vazut atat de prezent. Nu reusesc deloc sa-i fac aerosoli, se panicheaza in ultimul hal, deci pas la nebulizator. Il mai ajuta la secretii. Stam in casa, ceea ce este fff rau... Si n-am spus, acum face Cefort, la 12 ore, si ce-i la funduletul lui... rani, nu altceva, desi il ung cu o crema secreta (preparata).
Eu sunt bolnava coapta, nu tin minte sa ma fi durut vreodata gatul in halul asta... in fine, in rest sunt bine.
I-au sosit si ghetutele ortopedice, de data asta cica au si talonete... maine merg sa le iau, ca azi nu mai am cand. Deoarece domnu' Razvan s-a culcat la ora 16.00. Nu stiu frate ce-a avut, ca a fost o veselie pe el... el care la 13.00 pica la datorie, azi nu dom'le... s-a frecat in patutul lui, in patul mare, iar la el, si tot asa... pana m-am saturat eu. Sa vedem deseara la ce ora se culca. Ca maine dimineata la maxim 8 e in picioare grasu'.
Are in continuare vreo 16 kile, si inaltime nu stiu, o sa-l masor.
Cam atat despre Razvan.
Nuuuuuuuuuuuuuu, nu spune nimic inca . Va anunt, sa fiti sigure .
Ma distreaza insa cum se plang alte mamici pe forum ca "le-au innebunit copiii cu atata vorbit"... hahahaha, habar n-au despre reversul medaliei...... si mai bine, caci sigur n-ar suporta ideea.

Va pupam pe toti si toate.

Cristina, mami de Nicolae-Razvan (31.01.2006)

www.dropshots.com/asteryaro
www.dropshots.com/asteryaro1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

am venit si noi de-afara. de la ora 16 tot prin parc si cu moto am fost.
Of mai Cristina dar toate bolile au ajuns la Razvanel? dragul de el, prin cate trece.
Ma bucur ca a devenit mai cooperant, eu zic ca e un pas bun. sper sa-i fie bune ghetutele, bine ca au sosit.
Stii cum e...cand vorbesc mult, nu e bine. cand nu vorbesc, iar nu e bine. Nici noi nu stim ce vrem.
Bianca chiar asa, pe unde umbli? acum ca avenit nelu acasa, ne-ai parasit?

merg sa-mi hranesc fomistul. revin cand pot.

_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova#" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Gio, parerea mea este ca poti vorbi oricat aici, nu superi pe nimeni. Pe bune. Am citit "forumist" in loc de "fomist"...
Da, Razvan are o imunitate bleaga. Nici n-am reusit sa-i dau ceva de durata, ca imediat s-a imbolnavit. Si colectivitaea isi spune cuvantul nah, nu-i ca un copil tinut acasa. Grupa lui are
35 de copii, si vin cam toti. Asta este. Avem avantaje pe partea cealalta.

Cristina, mami de Nicolae-Razvan (31.01.2006)

www.dropshots.com/asteryaro
www.dropshots.com/asteryaro1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

Buna seara, buna seara. Mai eu azi am avut o zi de plimbareala... nici nu am avut timp sa imi deschid mess-ul dapoi forumul .
Ce sa va zic..ieri a trecut in familie, azi la servici, apoi am iesit afara unde Dani ne-a impresionat cu memoria lui. Am trecut printr-un loc pe unde am mai trecut prin iarna o singura data..oricum era zapada atunci ca ne-am oprit atunci putin si ne-am jucat cu zapada. Iar acum a vazut locul si ne-a spus f mirat " nu ete pada= nu este zapada". Si-a amintit dragutul ca acum 2-3 luni acolo era zapada. La cresa mergem tot fara scutece, afara plecam la plesneala fara scutec, azi ne-am plimbat vreo doua ore si nu a facut nimic, cu toate ca inainte sa plecam i-am dat un suc din 2 portocale si 1 mar ca ne-au spus educatoarele ca azi si-a tot luat olitza sa faca kk si nu facea mai nimic ca e constipat. De cand suntem la operatiunea olitza parca nu mai face zilnic...ideea e ca nu am nici un control cu cresa asta, educatoarele de la ora 16 nu stiu exact daca face el dimineata kk sau nu. Si el vb multe, tot mai des leaga 2 cuvinte cand spune ceva.
Astery, la Razvanel sa se faca bine. Saracutzu multe indura. Ma bucur ca vezi inbunatatiri in starea lui. E un pas inainte .
Giova bravo lui Marcolino pt progresele facute . Vb mai bine decat Dani, l-am auzit in filme (asta am zis-o eu asha nu ca ar fi competitie .....adica nu cred ca mai e ).
Maraki..ce v-a dat de pofta de mancare medicul?
Florini, ai un baiat foarte frumusel .
Azi dimineata am vazut un reportaj cu copii bolnavi de cancer nimic nu e mai important pe lumea asta decat sanatatea copiilor. In rest...ce fac ...ce stiu....fiecare va stii la vremea lui.
Eu azi am fost sa imi fac ochelari, nu vad f bine cu ochii si s-ar putea sa fie de la conjuctivita care se trateaza cam greu. Aparent nu am nimic la ochi, dar cand stau in fatza calc ma dor ochii...mi se pune asa o ceata pe ochi..e nasol de tot, nu prea pot lucra bine din cauza asta. Pe sapt viitoare imi sunt gata ochelarii, sunt curioasa daca ma vor ajuta. E ciudat cum dintr-o data nu vad bine si imi trebuie ochelari. Farmacista mi-a spus ca ochiul se vindeca f greu ca e sensibil si eu il fortez fara ochelari...
In legatura cu voma, nu pot da sfaturi la nimenipt ca nici unul din copii mei nu vomita ushor (nici eu de altfel). Dani o vomat o singura data in viata lui, in Turcia de 4 ori intr-o noapte cand a avut si diaree. Si in rest niciodata. Nici cand era bb nu prea dadea gurita aia afara..radeam cu Nelu atunci ca e flamanzila si tine tot in stomac . Inghite orice fel de medicament fara sa isi faca scarba. (imi vine sa rad cand i-am dat medicamentul pt paraziti Helmiflores...dupa ce il lua se stramba, scutura si zicea "nu bun" si cu asta basta. ( si e rau ...amar...eu nu as putea sa iau fara apa si lui il dadeam asha simplu, i-l puneam in lingurita). La capitolul asta stam f bine.
Azi ne uitam intr-o reclama si cand a vazut aspiratorul a zis " face nas" .( face legatura cu batista bebelusului).
La mancare face figuri uneori...mananca cat mananca si se plictiseste. Dar daca il amenint ca daca nu mananca duc mancarea lui Rares sau Alex...striga "nu duceeee..Dani papa " si incepe sa manance .
Si nu mai stiu ce am citit,....prea multe nu ca nu prea vad bine... Sper sa rezolv si problema asta cat de curand. Mi-am luat azi gentamicina si daca nu trece in 2 sapt merg iar la control.
Maine trebuie sa merg sa imi platesc excursia , mi-am facut si cererea sa imi elibereze cardul de sanatate- nu se dau inca carduri dar elibereaza adeverinte de asigurati ( asta e pt cine merge in concediu in Europa...nu mai trebuie sa faca asigurera medicala). De abia astept sa plecam..sper sa fie fain chiar daca e luna asta. la vara nu avem concediu
O seara faina sa aveti....si o zi superba maine.
Santate puiutilor bolnaviori


Bianca , mami de Sandra( 8.07.1997) si de Daniel (17.01.2006)
www.dropshots.com/biancas" target="_blank">Poze cu noi, www.dropshots.com/biancas1" target="_blank">Alte poze cu noi
Poti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

Giova, pe noul membru al sectei il cheama Ianis Alexandru si e nascut pe 4.04.2008. Si e frate cu Iarina care e "viitoare" sotie a lui Dani .


Bianca , mami de Sandra( 8.07.1997) si de Daniel (17.01.2006)
www.dropshots.com/biancas" target="_blank">Poze cu noi, www.dropshots.com/biancas1" target="_blank">Alte poze cu noi
Poti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

eu cred ca am pierdut ceva...Bianca unde plecati luna asta? in concediu? unde?
si eu stiu ca, conjuctivita se vindeca mai greu, sa speram ca am scapat amandoua de ea. Bine ca ti-ai facut ochelari, e mai bine asa.
au memorie buna copiii, si pe mine ma uimeste cateodata marco.
azi ne-a intrebat, in timp ce inspecta holul si intrarea in living, ca de ce nu avem usa la living. am ramas amandoi. i-am explicat noi, dar degeaba, dupa 10 min. iar ne-a intrebat. sa vedem cat o tine cu asta.
Astery asa e in colectivitate. ce e mai naspa, caci parintii nu-i tin pe cei bolnavi acasa si de aici se imbolnavesc o groaza. Rezista cine e mai puternic si cu imunitate mai mare.

ma duc si eu la somn, ca am tradus 2 pagini in italiana, nici nu mai vad bine textul de pe desktop.
si noapte buna.


_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova#" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput