Spiridusi de ianuarie - februarie 2006 (287)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

aha sunt frumoasa....pot sa concurez la miss?
m-am uitat mai bine in oglinda, nu mai sunt mov, ci verde, galbena...oare astup culorile astea primavaratece cu fond de ten????

Acina de ce i-ai facut analize lui Andrei? alea gratuite, sau asa ca sa vezi tu cum sta? dragul de el...auzi sa stea cuminte...pai al meu trebuia sa-l tina vreo 5 oameni.
Bine ca a fost frumos si a stat Andrei afara. probabil aerul e de vina, de a adormit acolo.
Bianca nici eu nu i-am scos toate jucariile de la ziua lui. Unele sunt clar peste 3 ani si nu sunt de el, asa ca le pastram pt. mai tarziu, ca sa nu le distruga intre timp.
Cred ca ma orientez si eu spre carti, caci tare ii mai place sa le rasfoiasca si sa povesteasca ce vede in ele. Dar parca si ceva jucarie...caci e copil.....
Spor la munca.

am uitat sa va spun: aseara l-am masurat si are si piticul meu 90 cm. Intre-o luna s-a inaltat 2 cm. de aceea au zis acasa ca li se pare ca a slabit, si eu eram tare necajita ca doar are 14 kg si arata slabut. pai s-a inaltat dragul mamei, recupereaza cu spor acum.

_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova#" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_ene spune:

Ioana, of, of si iarasi of! Ce mai patimiti si voi. Sanatate multa, multa, multa.

Mirelush, imi pare rau ca nu te odihnesti. Ai atat de multa nevoie. Ce sa-ti doresc mai mult decat PUTERE si BAFTA!

Acina, vai mititelul. Asa mila mi-a fost de el cand am citit.

Bumbita, cred si eu ca ti-a fost dor de baieti. Cum sa nu?

Astery, ce faceti astazi?

Bianca, Oana clipea foarte des si spunea ca o "gadila" ceva.

Giova, haide, mai, ca nu arati asa de rau. Stai tu linistita, bine ca ti-ai facut curaj si ai inceput.

O sa-i fac poze Oanei cu ochelarei, deocamdata dureaza cateva zile pana vor fi gata. Pentru moment pare incantata de ideea de a avea ochelari (ca mami si tati ). Sa vedem, insa, cum se va acomoda cu ei si cum va avea grija lor.
Ce tam-tam a facut Roxana in clinica. VEAU SI EUUUUU!!!!!!!!! Le-a scos alora ochelarii de pe suporturi, tipa de mama focului ca vrea si ea sa probeze, vai si-amar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

Giova, si lui Dani ii plac cartile...mai ales cele cu multe imagini . Si imi spune de acolo ce stie. Cand sta pe olitza si face kk isi ia cartea sa nu se plictiseasca. La pisu merge repede si nu are timp de "citit". I-am cumparat zilele trecute o carte cu Winnie si prietenii, sunt vreo 7 carti fiecare e o poveste diferita si invata cate ceva (eu am luat nr 6 si e despre copacii din padure...o bufnita isi cauta un loc de casa noua si cu ocazia asta copilul invata ce copaci traiesc in padure) am luat-o din Auchan (poate se gaseste si la alte hipermarketuri).Nu e foarte groasa dar e frumos colorata si a fost vreo 7-8 lei parca. Atunci i-am luat si cea cu puzzle dar i-o dau de pasti. Nu are rabdare sa ii citesc povestea, lui ii plac desenele si sa ii spun ce face fiecare.
Mai...ne-a intrecut Marco la kg...Dani cu Marco erau cam la fel la inaltime si kg. Dani de la 2 ani are 90 cm dar la kg doar 12.5.Dar de atunci nu s-a mai inaltat. Eu aveam impresia in poze cu Marco e mai inalt decat Dani. Si mie mi se pare ca e bine la kg...nici gras, nici slab.

Bianca , mami de Sandra( 8.07.1997) si de Daniel (17.01.2006)
www.dropshots.com/biancas" target="_blank">Poze cu noi, www.dropshots.com/biancas1" target="_blank">Alte poze cu noi
Poti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Salutare dragelor!
Razvan e la cresa, l-am dus de vineri, si sper sa nu se mai imbolnaveasca, tare m-am saturat.
Ieri am facut contract cu o firma din Bucuresti pentru terapia ABA, deci intram in paine serios, de la inceputul lui mai. Noi am inceput ceva, mai bland, dar se cere mai mult. Musai sa gasesc inca un pedagog/tutore pt. Razvan, unul singur nu ajunge.
Sa va spus: de cateva saptamani ma ia in brate, cu manutele dupa gat, si... ma pupa. Ma topesc toata, stiti ca picii cu autism nu sunt niste sentimentali , dar Razvan... nici nu mai stiu ce sa cred.
Iesim pe afara in sfarsit si noi, cu caruciorul, cu masina, si tare ii mai place. ieri a venit bunicul in vizita (socrul meu). S-a luminat tot la fata cand la vazut, ne-am intalnit afara, intr-un parculet. Viorel acum tot timpul liber il aloca tatalui lui, sa-i alunge singuratatea... si cand putem, mergem si noi la bunicul la casa.
Sambata mergem la RMN la Bucuresti, abia astept. In plus, ma si intalnesc cu o mamica de pe forum, dar de la alte scutece.
De slabit, slabesc in continuare, sunt super-mega-extra incantata, in special cand toata lumea exclama: vaaaai, dar ai slabit, nu gluma! Pai vreau sa revin "pe piata" , nah, grasa nu ma primeste . Am ajuns la 61+, tot inainte.
Cam atat despre noi.

Mirela, sper ca inca n-ai nascut, vad ca nu ne-ai anuntat.
Ioana de Bistrita, sanatate multa la tiz, si tie. Si pe mine inca ma mai doare in gat, in urma faptului ca m-am molipsit de la Razvan... nu credeam in veci ca o mogaldeata de 16 kile poate imbolnavi un elefant de 61 si ceva. Ei, uite ca se poate.
Gio, ai un copil mai mult decat frumos, si de frumos se joaca la nisip. Avem si noi galetusa cu Winnie. Cat despre curcubeul d epe fata ta... riscurile meseriei. Da' cine va avea dinti si masele frumoase, hm?? Pune rece si va trece repede.
Acina, pupam Andreiu si burtica.
Bianca, spor la treaba si felicitari pt. pampi. Ai flacau mare.
dana, sanatate multa la frunzulite si tie bafta la examene.
Mihaela, pupici multi si voua. Eu n-am apucat sa vad poze cu voi, sa-mi fie rusine.

Va pup, merg sa intind rufe, sa calc niste camasi ale sotului , si mai vad eu. Tocmai m-am infruptat cu o salata din: rosii, ton, ridichi, branza, varza si ulei de masline si paine, normal. Dupa cum vedeti, mananc foarte sanatos . Ah, uitam de jumatate de rulada 7days cu cioco si vanilie . Si am varza la cuptor, ca sotu' vrea sa tina post.

Gata, la treabaaaaaa!


Cristina, mami de Nicolae-Razvan (31.01.2006)

www.dropshots.com/asteryaro
www.dropshots.com/asteryaro1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Dana si Marco a ochit suportul cu ochelari dintr-un magazin. am fost mai rapida decat el si nu a apucat sa rastoarne primii ochelari pe care pusese mana.
Trebuie sa aiba tare mare grija cu ochelarii, la gradi nu ii dai, nu? lentilele sunt din plastic?
Bianca nici marco nu sta la ascultat povesti, doar cele spuse de mama, si mai si adoarme pe ele.
a luat bine in greutate acum vreo 3 sapt. Dar acum...ori vom stagna, ori vom slabi. bea putin lapte si seara si dimineata. pun totul pe seama maselelor neiesite, sa vedem acum.
Cristina bravo lui razvanel. cred ca te-ai topit toata cand te-a luat in brate si te-a pupacit. spor la gasit pedagog, bafta cu RMN-ul, numai cu vesti bune sa vii de acum in colo.
sa ne spui si noua cand te lansezi pe piata. Musai sa ai o intrare grandioasa. In alta ordine de idei ....felicitari pt. kg. pierdute!!! Tot in jos sa mearga cantarul.

am vorbit cu Ana de Spania. Clara va fi toata sap.t la Vinga cu bunicii, Ana in Tm, pe la spital. E mai bine acum mama ei, doamne ajuta sa se vindece bine operatia. Ne vom intalni cu ele pe sapt. viitoare, aviz Canda(te anunt eu, oricum).

gata, fug si eu la treaba.


_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova#" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbita spune:

helau....

bianca am auzit si de varianta asta, dar pana acum i-am pus mereu pampers seara. atunci am uitat pur si simplu. de exemplu, aseara s-a trezit in fundulet de doua ori si mi-a cerut olita, desi avea pampersul pe el.

tu esti sigura ca dani are doar 12, 5 kg? ma surprinde pt ca in poze arata biiiine. ce frumos s-au distrat ei la sora lu fulga - milka si la circ. cum reactiona cand vedea leii, tigrii ? nu ii era frica???


dana ochelari la oana ?! off!offf!!! saracuta! sunt dioptrii provizorii pana se regleaza sau este ceva permanent? da, cunosc si eu faza cu VREAAAAAAAAAAAAU SI EUUUUUU!!! la noi, vrea sebi si suzeta, vrea si in brate , vrea si banana pasata cateodata, vrea si in scoica...ca bebe. nu ai ce sa le faci. voi cum ati trecut prin gradinita cu oana? nu a luat nimicutza sa aduca acasa?? vreo viroza ceva??? felicitari, atunci!!!


giova hai mai ca nu esti chiar asa.....cand am vazut ca ai pus poza , am intrat imediat sa vaz. eram curioasa rau citind ca eeti la fata toate culorile curcubeului. da' nu esti asa rau. si in pluis, trece repede.

am vazut si pozele lui marcolino. m-am topit la cea cu mozolici dupa inghetata si cu cele 3 suzete. este fantastic . iar in cea cu freza smechera de la baie e frumoooos. cum iesi, mai, baiatul tau blond si cu ochii albastri?????? care fu reteta?????

de iepuras? eu le-am luat baietilor - lui sebi jucariile pentru baie de sunt in drop si lui bebe centrul de activitate cu leu, tot de la quelle. pentru saptamana de Pasti, mi-as dori sa-l pot corupe pe dani sa mergem toti 4 la brasov, la paradisul acvatic. am auzit ca e super.


fetele, am fost sambata in mall la filmul BANI GRATIS. am vazut acum ca ruleaza si in cv. ESTE FANTASTIC. acuma nu stiu, ori eu eram f bine dispusa ori chiar este. am ras incontinuu. este vorba de 3 tipe care lucreaza intr-o banca federala si care trebuiau sa arda banii vechi, prea uzati. una era femeie de serv, una ducea carutul cu bani la " container" practic si alata ii ardea. numai cxa ele se hotarasc sa-si mai ia si ele; oricum nu mai folosesc nimanui, nu sunt luati in evidenta nimanui. si asa ajung cu o avere fabuloasa de nu se mai pot opri. scapa chiar si de inchisoare pt ca " politria nu are dovezi ". daca aveti ocazia, duceti-va, va veti relaxa cu siguranta.


mai am ceva de lucru, dar va am "in bara"

www.dropshots.com/bumbita" target="_blank">are mama doi baieti

bumbita mami de 2 eduard ( 25 septembrie 2007 ) si sebastian ( 03 ianuarie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

V-am promis ca va tin ca curent cu testele...ei bine! nu le-am facut. cand eram echipati si gata sa ne urcam in taxi au sunat de la spiatl ca nu mai poate dr azi...distractie: sunat la cresa sa vad daca-l mai primesc azi, ajuns tarziu la serv...am insistat sa ne primeasca repede, asa ca cica-i fac maine...sper ca el deja tusea azi-noapte si, dupa cum m-am inf la prietna mea dr pediatru, chiar nu pot sa-i fac nimic ca perturba rez...
M- intrebai de tratam ...pai noi din mai anul trecut am facut pauza decat aug si jum din septembrie si cate o saptamana disparat si ne-am tinut de el: zilnic cortizon si antihistaminic. Am mai variat doar dozele...
Anasol, teste se fac, dar e greu de depistat si poate dr considera ca nu e atat de grav incat sa faca asta....Noi aveam pb sub tratament si a preferat sa ne schimbe cortizonul, decat as ne trimita la teste...cum 70% din minunile astea dispar la 3 ani, dr prefera sa lase natura sa judece si nu intervin ei decat daca-i grav.
Cristina- e clar ca sunteti pe drumul cel bun si ABA a extra...oricum, Razvan a evoluat si curand va fi doar o amintire lupta asta...maine dupa teste cred ca o sa fiu si eu mai libera(sper)...cunosc povestea cu scarpinatul si zgaibele de deasupra gleznelor sau de pe coapse si de la incheiturile minilor...basicute si roseli la anumiti detergenti...cea mai sacaitoare a fost o mancarime in talpa stanga...aia s-a vindecat cu o croaziera: pe bune.Bine amcar ca la mine resp nu au fost pb...dar am avut si crize de alergie cu buze, limba, ochi umfl+ niste pete pe piele ca ziceai ca-s harta-astea au fost cele mai naspa...oricum, la teste nu mi-a iesit niciodata nimic si s-a spus ca teoretic am alergii incrucisate, dar alae-s cele mai complicate de probat, asa ca...
B- merçi- dragute subiecte! Stai linistita ca dam noi un semn cand ajungem al Z...ca doar nu o fi caniucula in fiecare an cand venim.
Acina-super cuminte si dulce, ca de obicei, Andrei.
Giova-arati bine! daca ti-as fi pus poza cu mine umflata in ambele parti si vanata pana sub oki......Ce nu-mi vine sa cred e ca Alex e mai inalt decat Marco...ca avea 92(masurat si de dr lui si la spital, si pe pat si in picioare, si calare si pe jos)e drept ca pe el l-au ingrast bunicile ca are 15kg acum...
el nu sta pê wc decat cu cartea cu printese- in rest nu o atinge...
Dana- abai astept poze cu Oana. poti sa-i iei si Roxanicai de soare...

Am uitat ce mai vroiam sa spun si trecf la treaba ca maine iar chiulesc

ana si alexandre (17.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

Astery, ma bucur mult pt progresele lui Razvan . Cat despre cantar...nu mi-l imprumuti pe al tau? La al meu cred ca s-a stricat vreun led ca tot asha imi arata . Azi dimineata parca a mai scazut vreo 300 g . Fara miscare nu prea merge. Si stau si 8 ore pe scaun + acasa . Succes la RMN, sa auzim vesti bune.
Bumbi..sunt sigura mai ca are atat. Dimineata pe nemancate are si mai putin. Numai burta e de el mai ales cand mananca ...cum e si fara pampers...curg pantalonii de pe el ca nici fund nu are in chiloti. Dar eu sunt multumita, am eu kg si pt el ...asha ca ...sa faca bine sa nu ma mosteneasca. Si nepotul meu e slabutz ...si pe ala curg hainele . In schimb nepoata si Sandra...sunt bine facute . Cu filmul...nu l-am vazut inca, l-am descarcat de pe net dupa ce am vazut reclama la Tv. Parea super fain...trebuie sa ma uit..am uitat de el .


Bianca , mami de Sandra( 8.07.1997) si de Daniel (17.01.2006)
www.dropshots.com/biancas" target="_blank">Poze cu noi, www.dropshots.com/biancas1" target="_blank">Alte poze cu noi
Poti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela10 spune:

MIHA SI ANDIARO,va multumesc din suflet pt raspunsuri,m-am mai linistit un pic ,pt ca efectiv imi venea sa plang in momentul cand eram nevoita sa-i dau cu crema cu corticoizi si sa-i dau si sirop antihistaminic...pt ca deja avem o gramda de timp de cand le folosim apropae incontinuu cu pauze de cateva zile(2-3).
ACINA,pup manuta lui andrei sa-i treaca buba repede.oricum a fost super cuminte,cred ca dani facea un circ...cum mai este cu constipatia?
IOANA,of nu mai pleaca odata raceala asta de la voi...pup piticul mic.cum mai doarme?
ASTERY,moama ce-ai slabit.pai atatea kile am eu acum.gata ,nu mai slabi ca e destul.pupicei la micutz,cred ca te topeste toata cand te pupa si te ia in brate.ia sa vezi cate progrese o sa faca de acum inainte,o sa uitati prin ce greutati ati trecut.
GIO,hai mami ca esti pe drumul cel bun cu culorile de pe fata.
BUMBI,bine ai revenit,esti ca o briza de aer proaspat(moama ce poetica sunt la ora asta).tu si bee debordati de optimism...
BIANCA,spor la treaba.
noi ieri am plimbat copchilul ca ne-am saturat de vesnicul parculet din fata blocului.asa ca dimineata am fost sa se dea in masinute,calusei si alte oratanii.bineinteles ca ne-am dat si noi cu el in carusel,desi mie nu-mi incapea partea dorsala in salupa in care ma suisem.apoi ne-am plimbat oleaca prin parc.
dupa masa am facut o vizita la varul lui iulian care are un baietel de 4 ani(ieri ii serba ziua)si o fititza de 2 ani jumate.nu m-a mai cunoscut dani pe acolo desi credeam ca o sa stea lipit numai de mine.a fost super cuminte si atata s-a pupat cu toata lumea de nu-mi venea sa cred.plus ca a avut scapare la dulciuri-acadele,prajituri cu cioco si alte prostii pe care eu nu prea i le dau din cauza de dermatita.era asa de dulce cum statea el cu verisoara pe cate un scaunel si faceau schimb de acadele si o mangaia pe codite.
acasa ma dispera cu veronica,poa`sa fie orice desene in calculator el vrea veronica autohtona.deja visez replicile .noroc ca o mai alternez cu veronica se intoarce si cu maria mirabela...

http://www.dropshots.com/mirelutza
http://www.dropshots.com/mirela10
http://www.dropshots.com/MIRELA1
mirelutza (38) si dani(21.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns d_melli spune:

Pupici si de la noi , ca sa nu ziceti ca v-am uitat. Am multa treaba insa o secunda sa va trimit pupici am gasit.





Cel mai destept intotdeauna cedeaza!

Mergi la inceput