Spiridusi de ianuarie - februarie 2006 (287)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirela10 spune:

ANDIARO si ANASOL,voi cat timp le dati antihistaminice si corticoizi la baieti?ca eu din decembrie ii dau intr-una lui dani (cu pauze de cel mult 2-3 zile)si in doza mai mica,dar totusi ii dau.si deja mi-e ca i-am dat timp prea indelungat,dar nu am ce face.ca altfel ar urla in fiecare noapte si s-ar zgaria tot si pe mine ma lasa nervii.
pediatra zice ca mai bine sa-i dau decat sa fie nervos.dar atata timp????????si chiar daca-i fac trat clasic de 5 zile continuu ,dupa 2-3 zile apar iar nesuferitii de scarpinici
ASTERY,ce face razvanel?
GIO,sper sa te dezumfli rapid,bine ca ai scapat de ce e mai greu...spor la invatat si spus poiezia.
BEE,ce fac nazdravanii tai?pana la urma nu-i mai trebuie piticului ghetuta gipsata?
BIANCA,saracutul dani,a plans ca a facut pe el.ce baiat simtit.
DANA,pupicei la frunzulite si la cat mai putine paruieli.la mine are grija dani de podoaba mea capilara
pupicei la toate fetele,ma scuzati ca nu raspund la toate.dar va citesc sa stiti

http://www.dropshots.com/mirelutza
http://www.dropshots.com/mirela10
http://www.dropshots.com/MIRELA1
mirelutza (38) si dani(21.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:


azi ne-a disperat marco, doamne ce marait a fost, nu i-ai intrat in voie cu nimic. crize in oras, crize la baita... mai avea putin si-l facea tat-su' pachet in directia Alba iulia.

Incep sa ma dezumflu, raman vanataile, dar alea le acopar cu fond de ten(sper). Oricum, maine il duce Clau la gradi, dimineata sunt cu ditamai ochiul, isi revine dupa ce stau cu gheata pe el.

Bianca a iesit buna prajitura, am si terminat aproape tava.
Bravo lui dani, inca putin si scapati de pampersul de la somn.
Mie chiar imi palce ca fac activitati la gradi, invata cantece si poezii. Doar ca nu-mi convine caci unele sunt greoaie, mult prea complicate pt. varsta lor.
Astery sa inteleg ca de maine va merge la cresa Razvanel? te asteptam la o poveste.
Bee.
Mirela inca esti tot in 2in1. sper sa ne anunti cumva cand e fericitul eveniment.

ma duc si eu la tv, pe maine fetelor.

_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova#" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbita spune:

...si noi, si noi, prezenti...

m-am reintors acasa in seara asta....off ca ce dor imi era de pitici. nu mai m-am saturat de ei in seara asta. le-am facut baita la amandoi, le-am dat sa manance si cat ii dadeam eu lapticul la pitic, sebi a adormit singurel. a invatat o gramada de cantecele la gradi ( vine vine primavara, podul de piatra s-a daramai, infloresc gradinile, alunelul-alunelu....). maine seara il filmez si il pun sa mi-l mai vedeti.

giova refacere grabnica si BRAVOS pt ideea cu festania masinii.... f bine faceti. te poti repezi tu in timpul sapt cand e mai liber. si zici ca fu horro? hm! oricum felicitari pentru curaj si pentru ambitia sa faci treaba ca lumea!!!! deci asa e cu ultima picatura?! n-o putem rata?


e scump rau marco daca isi tine el singur ciucurelul.

toanca multa bafta la amenajari, daca zici ca nu mai terminarati. doua-trei drumuri la ikea si ai rezolvat totul. eu sunt f incantata de ikea de cand am fost.

ana de france la cerebrul seminar a fost vorba de noua lege a designului comunitra, de modificarea legii marcilor in concordanta cu legislatia europeana, despre marcile comunitare, despre noua reglementare a plicurilor cu idei, adica un fel de ce face of roman al drepturilor de autor, dar cu alta palarie, de data asta in competenta osim. a fost interesanta experienta, locatia si discutiile libere purtate.

voi ce mai faceti? alexandre mai e pupacios cu fetele? prin ro cand mai veniti? prin jud vl sunt sanse sa ajungeti candva???

bianca nu stiu de ce , dar mereu cand vb de mancare imi lasi gura apa. pe bune. cred ca imi transmiti asta si din placerea cu care le pregatesti. tu esti pofticioasa de felul tau???
cat despre dani si eu am patit idem o data cu sebi. am uitat sa-i pun pampersul seara si s-a trezit plangand ud leoarca. patul balta de pipi. am schimbat cearsaful, am dat cu vanish salteaua. asta e, asa e cu copii mici. de atun ci, nu ma mai risc. zic ca inca nu e pregatit de marea despartire definitiva de dl pampers.


anasol , mireille mamici si burtici muuuulta putere si optimism pentru marele moment. sa treceti rapid de travaliu si sa va vedeti minunile frumoase. va pup cu drag

silvia, cosmi, miha, maraki, florinini, bee, irina, cristina, ioana va doresc numai bine la piticei si sa ne auzim cu bine


ma duc si eu sa fac o baita, dupa care la somnic cu mine.

ne auzim maine.

www.dropshots.com/bumbita" target="_blank">are mama doi baieti

bumbita mami de 2 eduard ( 25 septembrie 2007 ) si sebastian ( 03 ianuarie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIHA78 spune:

Buna dimineata, al meu copil nu s-a trezit inca. Si-a cam dat somnul peste cap, doarme tare putin la amiaza, iar noaptea doarme tun cate 12 ore.
Giova mie mi se pare grea poezia si lunga, sincer. dar poate stiu ele ca pot copilasii sa le invete, si-or fi dat seama pana acum de capacitatile lor, nu stiu ce sa zic.
Cosmi esti tare frumoasa intre copiii, dragii de ei sunt norocosi ca esti pe acolo.
Bumbita si mie-mi face pofta Bianca, e clar ca e mare gospodina ca ne face niste descrieri de m-as si duce la bucatarie sa fac papa.
Anasol asa e din pacate e greu de descoperit alergia la copii asa mici, eu am facut Ige total, a reiesit ca e alergic, apoi am facut Ige specific, se face ptr. 20 de alergeni, din sange, imi pusesem toata speranta in testul ala si a iesit total negativ, in conditiile in care copilul meu la unii alergeni testati face reactie alergica... Asa ca astept sa mai creasca si merg si eu pe ghicite. Aici a avut dreptate dr ta, dar eu as mai cere o opinie ptr. ca Peritolul nu prea se mai recomanda, e bun el in alergii si altele, dar e un antihistaminic cu multe reactii adverse fata de altele, mai noi, cum ar fi Aerius.
Mirela eu ii dau cortizoni de 10 luni, inhalator, ar tb. sa-i dau antihistam. zilnic dar n-o fac ii dau cand are vreo reactie. Oricum a luat mult timp si Tudor, luni de zile adica din amandoua.
Silvi, pupici lui Alain, l-am vazut in poze, ce ochi frumosi poate sa aiba.
Astery te asteptam cu noutati.
De Razvan al Ioanei de Bistrita stie cineva a scapat de pb?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Neatza!!!
Haideti la !!!!
daca tot am ramas si azi acasa, ma pun pe aspirat masina si alte treburi casnice plus cumparat cadouri de iepuras.
Ce le luatio copiilor de iepuras
eu am vrut o alta masina, chiar ieri vorbeam de o moto de la peg Perego cu acumulator. dar dupa cati nervi ne-a facut, si la cat e de neascultator cu motoarele astea pe strada...am zis pas. Asa ca acum sunt in pana de idei.
Nu i-as lua jucarii de interior, vine timpul frumos si vom sta mai mult afara, asa ca zau de stiu.

Bumbi ma bucur ca a fost frumos la Bucuresti si ai putut sta putin cu dani.Copiii au fost cuminti in lipsa ta? nu au murit cateva zile cu bunicii...mai trebuie din cand in cand cate un episod dintr-asta.
Miha nici Marco nu a dormit ieri de amiaz, a adormit de la ora 17-18, si aseara doar la 11. de abia l-am trezit azi dim. Sa speram ca de azi isi reintra in program.

aici este frumos si soare afara.
incep si eu sa arat mai omeneste, fac abstractie de culoarea mov din obraz si de la ochi.
fug la treaba, o sapt. buna va doresc.

_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova#" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Va salut de la sv.

Giova pai iti dai seama ce alergi dupa Marco daca-i cumparati moto cu acumulator? O sa pun un filmulet azi sa-l vezi pe Angelo cum se plimba prin casa Nici eu nu stiu ce sa-i cumparam de iepuras, a primit aseara 50 euroi de la Maria si ma gandeam la hainute . Merg sa-mi termin treaba, ne auzim dupa masa ca o sa iesim afara dimineata. pupici la toata lumea...

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns T_Ioana spune:

Buna ziua de la Bistrita!
Am vazut ca ati intrebat de noi, va multumim si pupici multi.
Noi suntem cu o tuse oribila. In prima faza nu am vrut sa-i administrez Ampicilina pt ca oricum avea diaree, asa ca dupa 3 zile de si scune diareice am fost la dr de familie si a zis ca arata mai bine gatul, e vindecat in proportie de 30% si "Vezi ca am avut dreptate, ca daca nu-i dadeai antibiotic era mult mai rau"......nu am contestat-o, si i-am zis ca i-am dat Ampicilina. Dupa 2 zile iar voma si mancare ioc am mers la control, ne-a dat Cexyl (asta cred ca v-am mai povestit)si i-am dat de sambata pana joi. Joi noaptea tuse urata, l-am suspectat de laringita, am fugit la urgente, ne-au spus ca are laringita si sa-i dau Ospamox. Vineri dimineata la 7 am sunat la Pediatrie 2 in Cluj sa vad daca e dl dr Miu in localitate sa nu patim ca anul trecut (atunci am mers pana in Cluj si medicul era bolav, in spital). Ne-au spus ca la ora 8 va fi in clinica, am hranit si imbracat piciul si am plecat pe la 9 spre Cluj. La 11.30 cu greu mare am gasit Clinica de Pediatrie, am ajuns la dansul dl dr in fata usii si ne spune asistenta dansului ca e de 2 zile la Petrosani si nu revine decat in we..........sa inebunesti. I-am explicat ca ni s-a spus dimineata ca va fi in clinica, da-i si cauta vinovatul, un amarat de portar care nu era la zi cu plecarea doctorului. Ne-am rugat de o dr de acolo - una mai bine cotata, conferentiar profesor, cev ade genul(dna dr Slavescu Lucia)sa-l consulte pe Razvan. I-am spus ca nu i-am dat Ospamox ca abia a terminat Cexylul dar ca de dimineata i-am dat doza de soc Prednison. sa faca femeia cu nervii. A zis ca nu e vorba de amigdalita, ca are ANGINA si ca rau am facut ca i-am dat si Prednison si Cexyl, mi-a spus ca de acum doar cate 2 ml de Nurofen de3 ori pe zi, Eurespal si Aerius. E mai bine piciul tot tuseste ca un magar dar macar s-a rupt tusea si mananca ceva de speriat. Acum dimineata zicea mama (care e venita la noi ca murea de dorul piciului)ca a mancat un iaurt activia de 370 gr dupa ce bause 300 de lapte la 7.
Sper sa fie bine micutul ca trae am mai tras cu idiotii astia de dr de aici.....
Acum mi-a dat si mie raceala, sunt moarta coapta dar asta e....nu-i important! Iubitul mic sa fie bine!
Va pup pe toate, si toti spiridusii si mai intru sa vad vesti de la Mirelush!
O zi buna si sanatate multa tuturor!

Ioana si www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1bb14a37cece1022bc3177&skin_id=0" target="_blank">Razvan (03.12.2005) (montaj)
www.dropshots.com/T_Ioana" target="_blank">1
www.dropshots.com/T_Ioana2" target="_blank">2
www.dropshots.com/T_Ioana4" target="_blank">3



"Cainele moare de drum lung iar prostul de grija altuia"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

am pus poze cu piticul:
http://good-times.webshots.com/photo/2945906750065845318qADiKx

si cu mine desfigurata:
http://good-times.webshots.com/myphotos?action=refreshPhotos&albumID=563095420&security=cvtawj
sper sa nu va speriati, sau sa aveti cosmaruri.

Maraki spor la treaba si plimbarica placuta. Haine nu ii iau caci mai are dintr-astea de primavara. astept sa-i reinoiesc garderoba de vara, dar nu de-acum.
Of Ioana, bine ca ai mers cu el la Cluj. Mor cand vad e cadre medicale avem. Bine ca i-a dat de cap si e mai bine piticul. Insanatosire grabnica si tie.

_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova#" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acina spune:

Buna fetele,
Giova, am avzut pozele cu tine, hai mai ca nu arati asa rau si oricum se vede clar ca se trage umflatura de la masea.Am vazut si pozele cu Marcolino, mai e un dragut si un dulcic copilul asta al tau.
Of mai fetelor azi am fost pt prima data cu Andrei la analize, i-au luat sange mai.A plans mititelul dar nu cu crize cum fac alti copii.Zicea "mami ma doaie manuta" si statea acolo cumintel.Idioata aia nu-i gasea vena si l-a chinuit saracutul.Unde mai pui ca am fost si singura ca Dan a avut treaba dimineata si a trebuit sa fuga mai repede de acasa.Noroc ca s-a dechis o clinica privata langa noi , pe primaverii si am ajuns imediat.
Ieri am fost la soacramea ultima data pana o sa nasc.a stat Andrei numai afara, era frumos desi era un pic de vant.Dupa ce a mancat m-a luat in brate si a adormit langa mine pe canapea, vreau sa zic ca e prima data cand doarme acolo , de obicei plecam cu el varza adormea in 3 minute in masina...
Mire noi tot asteptam vesti de tine...
Fetele pupicei si la restul aveti grija de voi.




Anca 33 sapt+ mami de Buburuz Andrei (13.02.2006)
Pozele Noastre
Povestea Nasterii
votati-ne in clipe de viata 2007 www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=4" target="_blank">andrei si pestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

Buna dimineata si de la mine, am intrat sa vad ce faceti.
Giova, m-am uitat la pozele cu tine...lasa ca s-a tras umflatura iar vanataile dispar. Cadou de pasti? Concediul in Bulgaria iar pt Sandra un mp4, i-am luat o rochita , jegari,culegere de mate si dulciuri, pt Dani o carte (ratusca cea urata) cu puzzle de 6 piese , dulciuri, o masina cu telecomanda, o jucarie de masa care are niste pesti...se invarte si poti pescui, un trening si maruntisuri. Nimic spectaculos de data asta ca au destule . Ce a primit de ziua lui nu i-am dat tot.
Bumbi, Miha... mersi de compliment . Din pacate imi place sa mananc bine si nu mananc ceva ce nu imi place. Cred ca ar trebui sa imi schimb obiceiul daca vreau sa fiu vreodata slaba. Dar nu stiu cand .
Astery te asteptam la povesti.
Mirela, Dani nu a plans si apoi a facut pipi, s-a trezit dupa o ora de somn, a facut pipi pe el ( semiconstient) si atunci a plans tocmai pt ca facuse pe el.
Bumbi eu i-am pus deasupra cearceafului o musama si un scutecel de bumbac tocmai pt ca eram sigura ca le va uda. Macar sa nu schimb si cearceaful. L-am vazut pe Sebi la baie cu jucariile, si noi avem ala cu Winnie si tare mult ii place.
Ioana, sanatate lui Razvan ...si tie
Maraki, spor la treaba si plimbare placuta.
Ieri am stat cu Dani in pat dupa ce s-a trezit (credeam ca adoarme inapoi) doamne.,..cat ii mai merge gura si ce dulce e cum vb . S-a apucat sa ne strige pe toti pe nume,,,pe noi pe bunici, pe Sandra , ne arata ca apa din tablou curge, s-a apucat sa numere, ne punea picioarele pe gura sa i le pupam...numai sa nu doarma eu cu Nelu ne faceam ca dormim si radeam pe ascuns.,...ne pufnea rasul si ne faceam ca dormim. Dupa o ora de joaca dinasta ne-am imbracat si ne-am dus in centru. Ii place culoarea rosie, peste tot ne arata ca e rosu.
Mai revin ca m-am intins la povesti si am o gramada de lucru

Bianca , mami de Sandra( 8.07.1997) si de Daniel (17.01.2006)
www.dropshots.com/biancas" target="_blank">Poze cu noi, www.dropshots.com/biancas1" target="_blank">Alte poze cu noi
Poti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...

Mergi la inceput