ceai Baby Drink

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

chiar asa, de ce nu apa in loc de baby drink?
daca tu singurica ai semne de intrebare daca nu cumva e exces, daca nu cumva nu e sanatos, ar trebui sa te ambitionezi, sa arunci pliculetele pe care le mai ai in casa si nici sa nu mai cumperi altele.... bebe oricum nu va merge singur sa si le ia/cumpere ; si daca va plange, il 'tratezi' cu APA sau ce ii mai dai tu lui, pana uita... nu cred ca dureaza 2-3 zile pana il "dezveti" .......... daca nu s-ar mai gasi produsul pe piata, ce-ati face atunci? ati fi fortati de imprejurari, deci? trebuie sa iti pui tu ambitia intai si-ntai daca vrei sa nu ii mai dai!



karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codita_27 spune:

M-am gandit si eu sa-i dau mai diluat si acum i-am pus un pliculet in 120 ml apa si o sa fac asa cum a zis Theo sa ajung pana la urma sa-i dau cand si cand apa.Si pentru medicamente cand o sa-i mai dau o sa incerc sa fac un ceai din plante (musetel, menta ,tei) cred ca-i mai bine asa.
Eu ii dau ceiut in momentul in care mai plange si nu e ora de masa cateva gurite si se linisteste, cateodata bea mai mult poate ii e chiar foame dar nu pot sa-l pun toata ziua la san si mai e si destul de bine la 5 luni fara o saptamana are 8 kg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amethyst spune:

Si eu cred ca e nesanatos, nu are ce cauta in stomacul lui bebe. Am vorbit si cu o farmacista care are aceeasi parere. Contine prea multe tampenii.

Mommy to www.tickercentral.com/view/8i03/4.png" target="_blank">Jasmine

“A baby will make love stronger, days shorter, nights longer, bankroll smaller, home happier, clothes shabbier, the past forgotten, and the future worth living for”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexpa spune:

codita_27 il alaptezi si nu poti sa-l pui toata ziua la san? Si-i dai san cu orar fix? Si-i dai baby drink ca sa nu se ingrase prea tare cu lapte??? Glumesti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codita_27 spune:

Ii dau san cam la 3 ore nu e nimic batut in cuie si cand mai plange putintel ii mai dau ceiut.De saturat se satura sigur pt ca de multe ori cand am impresia ca nu e satul ii mai dau supliment Nan 1 si cateodata vrea alteori nu.Sper ca n-ai inteles ca acum il tin la regim?!Doamne fereste numai ca nu mi se pare normal ca una doua sa pun copilul la san.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

codita daca alaptezi natural PUNE-L NUMAI LA SAN.
nu plange doar de foame. poate doreste doar alinare, companie. te vrea pe tine, MAMA lui ! si NIMIC nu e mai bun ca sanul tau.
eu si cand sughita il puneam la san.
si daca vrea sa suga dupa 30 min, pai il pui la san !
e atat de simplu si frumos...

mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

Eu sincer am folosit Baby drink mai mult ca pe un medicament... cand a avut febra si cand a plans de dureri de burtica.... dar pana la urma tot mai eficient e Baby calm de la fares... si pentru colici si febra si tranzit intestinal....

Ank Raul 17.10.2007

Poze Raulito

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

quote:
Originally posted by theo_2004


si daca vrea sa suga dupa 30 min, pai il pui la san !



gresit! trebuie sa aibe totusi un orar al meselor sau sa ii dea laptic macar dupa 1h.30 minute. lapte proaspat peste lapte partiat digerat.....plange, ai impresia ca il doare burtica (si chiar asa este) il pui iar la san. ideea este ca trebuie sa manance pana se satura. daca s-a saturat este imposibil ca dupa 30 de minute sa vrea iar mancare.
cum ar fi stomacul nostru daca ar primi non- stop mancare.
si un progran cate de cat il va ajuta sa se obisnuiasca mai usor cu nemancatul peste noapte.
eu asa am facut la rares si de la 5 luni se culca la 20.30 si se trezea la 07.00. si asa face si acum.
si faptul ca ii dau ceaiul indulcit cu glucoza nu este deloc o tregedie, o greseala fatala. nu consider deloc asa. ce daca e dulceag la gust(nu dulce miere ci dulceag, sa nu fie amar)? duce la dependenta de dulce? ideea este sa nu fie exces. sarea este si ea un produs ce se pune pentru un gust mai bun, si ea in execs provoaca boli asa ca....
al meu baietel nu e dependent sub nicio forma de dulce.chiar mananca ficatel de pui si alte chestii "ne-dulci" cu mare pofta.atata timp cat nu este exces eu nu vad de ce sa privam copilul de la a bea ceai cu un gust bun.
si nu mai inteleg de ce bebelusul trebuie sa manance numai mancaruri si sa bea lichide oribile la gust?! sa manance o chestie fara gust din legume , sa bea o zeama zisa supa . si culmea si cu pofta. eu ii dau totul cu gust. folosesc si putina sare in mancare. nu zahar.

pupici!

gogosel, mamica lui rares-mihai (11.08.2007)


poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

quote:
Originally posted by gogosel

quote:
Originally posted by theo_2004


si daca vrea sa suga dupa 30 min, pai il pui la san !



gresit! trebuie sa aibe totusi un orar al meselor sau sa ii dea laptic macar dupa 1h.30 minute. lapte proaspat peste lapte partiat digerat.....plange, ai impresia ca il doare burtica (si chiar asa este) il pui iar la san. ideea este ca trebuie sa manance pana se satura. daca s-a saturat este imposibil ca dupa 30 de minute sa vrea iar mancare.
cum ar fi stomacul nostru daca ar primi non- stop mancare.
si un progran cate de cat il va ajuta sa se obisnuiasca mai usor cu nemancatul peste noapte.
eu asa am facut la rares si de la 5 luni se culca la 20.30 si se trezea la 07.00. si asa face si acum.
si faptul ca ii dau ceaiul indulcit cu glucoza nu este deloc o tregedie, o greseala fatala. nu consider deloc asa. ce daca e dulceag la gust(nu dulce miere ci dulceag, sa nu fie amar)? duce la dependenta de dulce? ideea este sa nu fie exces. sarea este si ea un produs ce se pune pentru un gust mai bun, si ea in execs provoaca boli asa ca....
al meu baietel nu e dependent sub nicio forma de dulce.chiar mananca ficatel de pui si alte chestii "ne-dulci" cu mare pofta.atata timp cat nu este exces eu nu vad de ce sa privam copilul de la a bea ceai cu un gust bun.
si nu mai inteleg de ce bebelusul trebuie sa manance numai mancaruri si sa bea lichide oribile la gust?! sa manance o chestie fara gust din legume , sa bea o zeama zisa supa . si culmea si cu pofta. eu ii dau totul cu gust. folosesc si putina sare in mancare. nu zahar.




pe puncte.
1: nu e gresit sa pui un sugar la san si la 30 min dupa ultima masa. sa-i dai ceai zici tu ca e ok? ceai INDULCIT peste lapte nu face rau? de ce? sa-l pui la san cand plange putintel cum s-a exprimat codita este ok. daca e satul nu va suge ci se va alina, va molfai putin si se va linisti daca a avut un disconfort nefizic (ce cuvant); daca il va deranja ceva fizic (o cuta, o crampa) va plange pana la ameliorarea ei indiferent ca are gura plina cu ceai, suzeta sau san. si pentru ca ai adus in discutie si persoanele mature nu ai raspuns la o intrebare pe care am adresat-o de 2 ori: tu cand iti este sete bei ceai indulcit?
2: programul si-l face singur, nu il faci tu. sau tie, adult, iti place cand iti altii program? baietelul meu are 3 ani si jumatate acum. l-am alaptat exclusiv si LA CERERE 6 luni si apoi alaturi de diversificare pana la 12 luni. intre 2 si 3 luni a inceput sa doarma neintrerupt noaptea.
3: da, faptul ca-i dai ceaiul (inca tot nu mi-a explicat nimeni DE CE trebuie ceai si nu apa) indulcit ii dezvolta preferinta pentru dulce.
4: tu crezi ca el stie cum e cu si fara sare ca sa i se para oribila la gust mancarea??? legumele au gust bun daca le prepari cum trebuie, chiar foarte bun. iar faptul ca avand atatea surse de informare TU adaugi SARE in mancarea copilasului tau de 7 luni (un fir de sare pana la 1 an inseamna exces) ma face sa ma opresc aici cu explicatiile pentru ca probabil nu are rost sa-mi pierd timpul.
totusi nu pot sa ma intreb:
- de ce nu te gandesti la rinichii lui care in primele 12 luni de viata nu sunt suficient de dezvoltati pentru a procesa si adaosul de sare !
- in conditiile in care Organizatia Mondiala a Sanatatii recomanda diversificarea incepand cu 6 luni si foarte treptat copilul tau la 7 luni a avut timp sa incerce combinatii de legume fara sare ca sa-i descoperi gustul, ce-i place; la 7 luni deja mananca ficatei (cea mai toxica parte a puiului).

o seara buna!


mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

se intampla ca in toate subiectele dezvoltate!
vorbesti in necunostinta de cauza!
ficatelul este recomandat de la 7 luni si bebeul meu are anemie deci ii dau si mancarica ci fier.
da, beau si apa si ceai, sucuri etc. tu vara nu bei suc pe strada?intotdeauna numai apa? chiar daca vei spune da, nu pot sa te cred.
sarea in exces dauneaza. daca te uiti pe eticheta borcanaselor bio sau ne- bio de la neste, hipp, etc, ai sa vezi ca scrie "sare" si deci acele produse su trecut ceva teste ale unor organizatii, ministere, etc, mondiale sau nationale.
restul.... nu ma mai complic !


pupici!

gogosel, mamica lui rares-mihai (11.08.2007)


poze noi

Mergi la inceput