metode de intarcat

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

Susulina,
fetita ta mai bause pana in dimineata aceea laptic din canuta?
ai dreptate cu dezvatul de suzeta si bibe...,daca nu le-a luat pana acum nu prea isi mai au rostul acum...
Nona denis,
crede-ma ca mie mi se pare mult mai greu de intarcat un copil marisor...,probabil si pentru ca trec prin asta...
am impresia ca un copil mai mic se intarca mai simplu,accepta bibe ,accepta suzi...,accepta sa fie leganat in brate...(unii...),dar la Crinuta nu merge nimic...,nu accepta nimic...
Tala,
ma ajuta f mult mesajul tau...,sincer nu mi-a trecut prin cap sa procedez asa...,dar spune-mi...,in noptile urmatoare cum l-ai adormit seara dupa baita?
de cand nu mai suge ziua ,ma uimeste cat de bine mananca...,dupa ce atatea luni de zile ne-am chinuit s-o facem sa pape si dupa nu stiu cate concursuri castigate la categoria musca,acum ne mandrim cu o micuta falcoasa
Danelutza,
cand i-ai scos tz de seara,cum l-ai adormit?
"Deci problema sintem noi, mamele, nu copiii."
Exact!!!asta simt si eu...de fapt eu sant marea problema ,nu ea...,jur ca nu stiu ce vreau...,nu sant hotarata...
Gina,
suge si noaptea?
zi-ne mai multe despre voi...


am ajuns la concluzia ca-i musai sa fiu pregatita s-o intarc...,lucru cu care nu ma mandresc...,chiar nu simt ca-s pregatita pentru acest pas...
daca am o noapte mai buna ,ma trezesc cu ganduri mai bune si implicit imi doresc sa nu renunt la alaptat...
daca am o noapte alba,ma trezesc obosita/nervoasa si ma gandesc serios la intarcat...
cred ca voi amana momentul...,sper din suflet sa renunte ea singurica pe parcurs...,sper din suflet sa descopere ce dulce-i somnul de noapte...,nu vreau s-o fac sa sufere...,ma uit la ea si o vad cat de fericita este...,nu vreau sa-i iau ceea ce iubeste cel mai mult...
asta simt acum...



Mamica stralucitoare
9+ + Crinuta 1 Nov 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruskandu spune:



Dandusa, nu o sa renunte singura nici in ruptul capului!

Tu mai poti alapta fara riscuri pentru tine si bb2 pana la max. 5 luni.
Va trebui sa o iei incetul cu incetul, sa gasesti alte modalitati de a o adormi.
Eu sint in plin proces de intarcare. Chiar la asta ma gandeam dimineata, si-mi plangeam mie de mila, ca o sa-mi lipseasca alaptatul.
Tu o iei de la capat...ce fericita esti!

Metoda noastra:

Eu am inceput sa-i bag formula incet, de la 4,5 luni, un bibe mic seara, pe care l-a acceptat fara probleme (parca numai asa mancase), apoi sanut, cat cuprinde.
Treptat am ajuns la 1 bibe mare cu lapte cu cereale dim. si seara, cu completare tzitzi. De fapt dimineata alaptam, apoi bibe, iar seara bibe, apoi tzitzi, cu care adormea.

In cursul zilei sanut la cerere.


Acum vad ca a inceput sa ceara din ce in ce mai rar.


Andreea lui Andreiut Puiut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruskandu spune:



De vreo saptamana am inceput efectiv sa renunt la alaptatul de seara.
Adoarme singur pe canapea langa mine, apoit il pun in patutul lui. Vad ca a mers fara probleme.
Ziua il adorm in brate, cu capul pe umar, de obicei ma plimb cu el prin casa. Daca e tare obosit nu-i nevoie sa ma plimb, ma asez in scaun la calc. care e ca un balansoar, si ne leganam usor.
Nu prea mai cere nici atunci sanut.

Mai ramane dimineata...
Sper ca va renunta incetul cu incetul.

A, si noaptea incerc aceeasi metoda, cu plimbatul, sau il iau cu mine in pat, cand nu merge...

Pupici si succes!

Andreea lui Andreiut Puiut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gazzella spune:

andruskandu, eu am un copil care aproape, aproape s-a intarcat
adica mai cere din pasti in craciun
am dus o sarcina, si inca bine, in timp ce-l alaptam pe primul nascut
am alaptat in tandem
deci de unde mesajul alarmist?

quote:
nu o sa renunte singura nici in ruptul capului!

Tu mai poti alapta fara riscuri pentru tine si bb2 pana la max. 5 luni.



Bendis, 1an si 3 luni solidarietate :-))
Felix, 3 ani
botezul muntelui
Bendis si topoganul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruskandu spune:

Ei, nu te supara...
Ziceam ca dupa 5 luni organismul gravidei e mult solicitat, iar alaptatul consuma din rezervele organismului, totusi...

Daca tu ai reusit performanta asta, bravo tie!

Andreea lui Andreiut Puiut 11.06.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruskandu spune:

Dar pe Felix pana la ce varsta l-ai alaptat? Adica la ce varsta a renuntat el singur?

Ca, uite, Crinuta are 1 an si aproape 5 luni, si nu se vad semne ca ar vrea sa renunte prea curand...

Andreea lui Andreiut Puiut 11.06.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gazzella spune:

autointarcarea asta a lui a fost mult cantata
a avut un regres puternic cand s-a nascut Bendis )la 2 ani), iar in timp a revenit la punctul de dinainte de-a se naste sora-sa
cu 2 luni inainte de eveniment sugea foarte putin si de doar 2 ori pe zi
nu stiu cand s-a intarcat, practic renunta fiind prins de alte cele, uitand de tzatzu...


Bendis, 1an si 3 luni solidarietate :-))
Felix, 3 ani
botezul muntelui
Bendis si topoganul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

quote:
in noptile urmatoare cum l-ai adormit seara dupa baita?



Dandusa, recunosc ca am avut mari emotii pt ca pana atunci doar asa il adormeam (si ii rezolvam toate problemele....) dar am procedat la fel: i-am explicat si m-am socat de faptul ca se uita in ochii mei si chiar intelegea (desi inca nu vrea sa vorbeasca- si aici am eu o problema in sensul ca nu ma asteptam sa inteleaga). Am incercat sa introduc noi ritualuri de culcare (pt ca pt el tatica era un ritual si nu o necesitate cum mi-a dovedit dupa intarcare). Ne-am jucat la greu, am inceput sa apreciem povestile si desi a mai matait putin pana la urma de oboseala a adormit (pt ca e f adevarat ce spun toti medicii: de foame va manca pana la urma, de somn va adormi pana la urma...) E f important sa ai tu incredere ca veti reusi si sa stii ca are f mare efect sa-i spui ca e mare de acum, nu mai e bebe si sa o lauzi cand cauta tatica si apoi renunta. Aaa si cam 2 saptamani am dormit cu helanca (avea o dexteritate extraordinara sa bage mana prin tricou) si cum nu reusea sa le gaseasca, renunta si el. Va trebui sa ai grija cu sanii (eu m-am speriat f tare pt ca app o saptamana m-au durut f tare), m-am muls f putin (cat sa se decongestioneze) in primele 2 zile si apoi comprese reci si tot timpul un sutien f mic care sa-i tina stransi. Dupa cele 2 saptamani mi s-au dezumflat total dar macar nu ma mai dor. Succes si nu uita ca primul lucru de care ai nevoie este increderea in tine ca ai sa reusesti si in puiutul tau ca este suficient de mare si puternica sa treaca si de etapa asta. Si, ca o paralela, am o prietena care e si ea insarcinata in 5 luni si zilele acestea a reusit sa-si intarce fetita tot asa explicandu-i ca tatica este acum a lui bebe din burtica si o adoarme mangaind-o pe cap. Ei i-au spus medicii ca nu e bine sa mai alapteze pt ca acum lapticul este cu niste hormoni in plus si o si solicita cam mult ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GGina spune:

Nu stiu daca mai suge noaptea .Am intrebat-o pe prietena mea daca mai are lapte ,a zis ca nu prea mai are sau nu mai are deloc ,nu mai retin.Oricum fetita e disperata dupa tita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spiridusul spune:

dandusa, nu am timp sa citesc acum ce ti-au spus fetele, dar imi dau si eu cu parerea.

esti gravi, si in curand nu va mai vrea ea lapticul tau, pt ca isi va schimba gustul.
nu stresa gargaritza cu intarcatul, va renunta singura.

puiul meu are 1 anisor, si eu gravi (7 sapt) si dr de fam + ginecologul asa mi-au zis


samburica

Mergi la inceput