metode de intarcat

metode de intarcat | Autor: dandusa

Link direct la acest mesaj

sant in impas...,am impresia ca nu voi gasi in veci iesirea...,vreau s-o intarc,dar nu vreau s-o fac sa sufere...
acum o luna si un pic am inceput operatiunea 'intarcatul treptat',crezand ca in timp va renunta cumva de bunavoie sau macar ca se va obisnui cu ideea...,n-a fost deloc asa...daca-i distrag atentia,uita de san...altfel trage de mine sa suga...
acum realizez ca n-am facut decat sa lungesc agonia,poate daca renuntam brusc era mai bine...,daca as sta sa numar orele de plans pana cand am reusit s-o adorm in carut...sau orele de plans in incercarile noastre de intarcat...,cu siguranta ar iesi mult mai multe la numar decat o noapte sau doua de chin si plans...,deci...,zici sa nu stresezi copilul sa nu ramana cu sechele,sa faci totul treptat ca-i mai bine...,uite ca n-a fost deloc asa...,toata situatia a curmat cu zile si nopti agitate,ma simtea si se comporta ca atare...,pana la urma este oricum un stres,(treptat sau brusc)...,nu cred ca-i copil in situatia Crinutei care sa renunte vreodata de bunavoie la san...
a supt doar san de cand se stie,bibe nu a luat niciodata,nici macar ceai,apa bea doar din cana normala sau din canuta cu cioc...
au fost etape cand am incercat sa-i introduc o formula de lapte in canuta,incercand sa fac trecerea mai usor,dar nu am reusit...,au fost saptamani intregi cand ii puneam laptic in canunta asteptand sa bea...,o singura data a baut 60 de ml,in rest max 10-20 si arunca cana cat colo...
suzeta nu vrea,am incercat s-o obisnuiesc cu ea,dar a fost in zadar...
cum spuneam...,de o luna si un pic,am obisnuit-o sa doarma fara san ziua...,deci ziua pot spune ca 'am scapat'...,dar noaptea nu se poate face nimic...se trezeste de min 3 ori /noapte si max nspe' mii de ori...,efectiv nu mai pot...
incercarile noastre de intarcat au dat gres...,plange f tare,este f nervoasa,nu o pot potoli de nici un fel...,am impresia ca,daca o las sa planga,nu se va opri ever...,nicidecum sa adoarma altfel decat la san...
la san adoarme dintotdeauna...
ma simt atat de neputiincioasa,de frustrata,de slaba...,nu stiu cum sa procedez sa fie bine...efectiv nu stiu...


Mamica stralucitoare
8+ + Crinuta 1 Nov 2006

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca2705 spune:

nu am inteles cate luni are fetita sau cati ani.noi am fost nevoiti pe la 7 luni sa trecem pe laptele praf pt ca nu a mai fost titi.a fost un chin de care nu vreau sa imi mai amintesc.
eu am reusit sa ii dau lapte praf doar cand in sticluta am introdus si cereale.seara ii dadeam sticluta cu 100de laptic din care bea pt ca ii era fff sete si foame dupa care ii dadeam piept ca si complectare.noaptea am inceput prima data la ora 12 cand era fff somnoroasa sa ii dau sticluta dar in patut fara sa o trezesc.ne-am chinuit cam 3 saptamani dar in final a acceptat sticluta.
nici ea nu a primit bibi si nici suzeta.de la suzeta vomita iar biberonul daca acum nu e lapte in el il roade cu dintii sa il rupa.
mult succes
anca si alex(27mai2008)

anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns susulina spune:

Eu am inteles...daca e nascuta pe 1 nov 2006 ar avea 1 an si 5 luni...Tot ce povestesti tu mi s-a intamplat si mie. Fata n-a vrut niciodata suzeta, biberon si adormea numai la san. Am incercat sa-i dau noaptea ceai, lapte, apa, niciodata n-a acceptat nici un strop.
Se trezea noaptea foarte des mai ales in ultima perioada, asa ca am luat-o langa mine in pat, de pe la 6-7 luni...si asa sta si azi, la 3 ani jumate...mi-era mie mai usor, ca altfel n-as mai fi dormit mai deloc.
M-a batut si pe mine gandul intarcarii in repetate randuri, dar nu ma lasa sufletul cand o vesdeam ca trage de mine si plange, asa ca am lasat-o sa se intarce singura. Si asta s-a intamplat la 1 an si 11 luni, cand intr-o noapte nu s-a mai trezit deloc. S-a trezit la 7 dimineata, iar eu m-am dus repede si i-an incalzit o cana de lapte pe care a baut-o, dupa care a dormit linistit inca 3 ore. Nu mi-a venit sa cred. De atunci nu s-a mai trezit niciodata noaptea si nu mi-a mai cerut sa suga.
Si am fost si foarte bucuroasa ca nici ea n-a suferit si nici eu n-am avut nici o problema cu sanii. Cred ca n-a mai gasit lapte si s-a saturat sa se tot trezeasca noaptea.
Dar, din cate inteleg, tu esti si insarcinata...nu stiu ce sa zic, ca nu ma pricep pana cand ai mai putea s-o alaptezi, poti sa intrebi si un doctor.
Oricum, cred ca daca as lua-o de la capat, tot asa as proceda. Si sa stii ca si dezvatul de suzeta ar fi fost o problema, asa ca daca pana acum n-a vrut nici suzeta, nici biberon, nu mai incerca s-o inveti de acum incolo ca e mare.


Raluca si Alexandra-Ioana (15 septembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mgabi spune:

Buna.

Renuntarea copilului va fi grea indiferent daca se face brusc sau lent. la aceasta varsta copilul stie ca acolo este locul unde se simte cel mai bine si nu va renunta usor. Daca il respingi va percepe prin plins si se va simti ca i se refuza ceva ce isi doreste tare mult. Eu mi-am intarcat al doilea copil la 2,5 ani la dorinta mea si nu a lui si am facut-o brusc. Pur si simplu cand cearea tzitzi cu disperare incercam sa-i distrag atentia cu jucarii sau altceva de mancare. In cateva zile a inteles ceea ce se intampla. Dar era ceva mai marisor si manca si cava mai bine mancare dact la 1,5 ani. Trebuie multa rabdare din partea parintilor daca se doreseste acest fapt pentru ca cel mic sufera si spatiul alocat alaptatului va trebvui umplut cu alte activitati incat sa nu i se para ca este repet respins.

Multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia72 spune:

Pfff... Greu de spus. Nici eu nu am intarcat-o inca pe Irina pentru ca nu stiu cum.A mea nu primeste bibe sau canita cu cioc, mai ales noaptea, dar si ziua mai bine ii dau cu cana normala. Trebuie oricum sa o intarc pentru ca o sa vreau sa mai plec de acasa. Pe Alex l-am intarcat brusc, cu ocazai unei deplasari, nu a avut nici o reactie rea, cand m-am intors a cerut, nu i-am dat, a matzait un pic si a uitat definitiv. Dar Alex era obisnuit cu bibe cu ceai.

Oricum, cred ca tot varianta brusca e cea mai sigura, chiar daca ti se rupe inima. Plange un pic, se uita urat cateva zile si ii trece. Ideal ar fi asa cum zice susulina. Dar daca nu se intarca singura nici la varsta aia? Pana cand?

Livia, mami de Alex (10.11.2002) si Irina (19.01.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nona_denis spune:

Eu pe Denis l-am dus la mama si a stat acolo o saptamana. Avea 9 luni. Ne-a fost greu la amandoi. El a plans, eu am avut dureri groaznice ,dar nici nu m-am sfatuit cu medicul cum si ce sa fac. Cand m-am dus sa-l iau uitase total de titi si imi trecusera si mie durerile. Ar fi trebuit sa-l alaptez mai mult, dar nu am mai putut .
Nepotica mea a fost intarcata la un an si trei luni.Cumnata mea locuieste in Spania si a venit in vizita asta vara cu cei doi copii. Intr-o zi i s-a facut rau si a trebuit sa se interneze. Copii au ramas in grija mea. A fost putin mai greu noaptea pentru ca era invatata sa adoarma la san si sa suga si peste noapte, dar ziua se lua cu joaca cu baietii si uita. In primele nopti se cam trezea din ora in ora, dar s-a obijnuit. La ea a fost mult mai usor decat la baiatul meu, fiindca era mai mare.
Problema la amandoi a fost ca nu mai beau lapte deloc, dar usor usor s-au obisnuit cu gustul si au inceput sa bea. Al meu a baut bibi pana aproape de trei ani. Nepotica a fost invatata sa bea direct din canuta pentru ca era mai mare.
Copii reactioneaza diferit !

Bafta



Mami de Denisache

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Te inteleg perfect....Am reusit sa-l intarc pe david la 1an si 5 luni dupa ce am facut o vizita la psiholog pentru ca nu vroiam nici eu sa-l traumatizez (asta dupa o incercare nereusita de intarcare) Si mi-a spus asa: 'explica-i copilului ca e mare, ca nu mai poti, ca e buba...etc)Cum D-zeu sa-i explic? ma gandeam eu, in conditiile in care sugea si 10 ore incontinuu peste noapte (ajunsesem de visam ca sunt violata - deci nu mai era ok nici pt mine, clar) Asa ca intr-o zi mi-am facut curaj si dupa ce a adormit (la tatica, evident) am zis gata! Cand a inceput sa se foiasca si sa o caute, am inceput sa-i explic calm, in soapta ca nu mai e laptic, dar poate vrea apica (stiam ca vomita de la altfel de lapte) Si vreau sa-ti spun ca a plans cam de 7-8 ori in noaptea aceea dar fara sa se trezeasca si fara lacrimi, iar dimineata nu a mai cerut cum facea de obicei. Pana la urma, spre dimineata a primit si apa (pana atunci nu-mi bea nici apa, nimic, el practic nici nu se hidrata corespunzator) Cu fiecare noapte, s-a trezit din ce in ce mai rar si cam dupa 2 sapt deloc. Eu una credeam ca-l voi alapta pana la 3 ani si uite ca a fost posibil si nu regret deloc ca am facut-o pt acum mananca si el bine si cu placere (pana atunci era un calvar masa pt amandoi) si bea lichide f bine (a inceput sa bea si putin laptic - avem 1luna jumate de la eveniment)
Practic, pt el tatica devenise un obicei si psihologul mi-a spus ca nu e o idee buna sa plece mama de acasa (adica sa nu dispara si mama si tatica...) ci sa stai langa ea si sa-i explici calm, ca unui adult, sincer si clar. De la acest moment, baiatul meu a trecut de la stadiul de bebe si s-a transformat in baietel, iar pe mine m-a descoperit si altfel decat 2 tate umblatoare (practic asta eram pt el).
Concluzia: trebuie sa ai increderea ca va intelege tot ce-i spui si ce asteptari ai de la ea, sa fii tare si, tot psihologul mi-a spus, un copil trebuie sa invete si ce este frustarea pt ca in viata nu se intampla intotdeauna doar ce ne dorim si asta ii intareste.
Succes si curaj, si nu uita ca exista viata si dupa alaptare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

Hai sa-ti povestesc cum am facut eu. A mea sugea dimineata, la prinz si seara. Intii i-am taiat portia de la prinz, tot cerea, dar nu i-am dat, dupa vreo trei saptamini, i-am scos tita de seara, a mai miriit, dar s-a obisnuit, iar dupa alte trei saptamini, am intarcat-o. A plins dupa tita de prinz si cea de seara, ma rog avea 2 ani si 2 zile, i-am comunicat, gata puiutule, nu mai sugem ca mergem la mare si iar ma tragi pe plaja de sutien . Acum sa-ti spun, ca la tita de dimineata, nu a mai plins, nu s-a mai smiorcait, dar eu am tras un bocet de zile mari . Deci problema sintem noi, mamele, nu copiii. Chiar daca-ti rupe inima ca o sa plinga, o intarci incetisor, vad ca deja ai burtica si e bine sa o iei incetisor, nu sa apara juniorul, iar cea mare tot dupa tita sa stea.
Bafta multa si astept sa spui ce si cum ai rezolvat.



Avem poze in concurs www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=24" target="_blank">Isabella (puiutul in galben) si www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=36" target="_blank">printesaIsabella

Daniela si micuta Isabella
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53616" target="_blank">Nasterea printesei noastre, poze in casuta galbena de sus , www.dropshots.com/danelutza" target="_blank">filmuletze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GGina spune:

Ce solutii aveti pentru un copil de apropape 4 ani care inca mai vrea tita?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mia. spune:

Eu am intarcat-o pe fata in prima zi de Craciun(avea 1 an si 4 luni), si l-am rugat pe taticul ei sa ma ajute , el a pus-o la somn vreo 3-4 zile, si plingea de ma innebunea de cap, dar in fiecare seara mai putin, am dormit in living o saptamina si ea a dormit cu ta-su. pe mine m-au durut sanii vreo 2 sapt dar pina la urma s-a retras laptele si n-am avut probleme, ideea e ca in aproape o saptamina a fost intarcata, adica timp de o sapt mai maraia, mai plingea seara, dar am rezistat eroic, acum parca nici n-ar fi supt vreodata...bine ca am terminat ca daca era dupa ea sugea pina la gradinita...nu a vrut nici o data lapte praf , doar lapte de vaca, normal.
Mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


Dandusa, ne gandim la voi. Bafta.




Are mama doi flacai.. Matei (6) si Grigore (1)

Mergi la inceput