Ai nostri, ca brazii! ian-feb05 ( 62 )

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

Simona, tinem pumnii sa fie totul bine! sint si eu curioasa de analize danana_me@yahoo.com
Dr. Rebeccai de anul trecut ma linistea mereu ca este trasatura de familie, tatal ei fiind f slab, iar noi amindoi ca si copii am fost ff slabanogi.
Acum dr actual, ca l-am schimbat din motive de abonament de la servici la alta clinica, este cam sceptic, vrea sa vada cit ia in greutate intr-o anumita perioada si cit va creste in inaltime (e si cam piticuta la 89 cm cf grafic, dar in familia mea nu prea sint inalti). am fost cu ea in feb si i=am facut rappel la Havrix, acum ar fi trebuit sa mergem sa facem un set complet de analize si pe urma vaccinul Varilix, optional (Livianaapropos, ce vacc trebuie sa facem acum obligatoriu? sau vorbeaai de B?).
Adevarul este ca a fost f dificila cu mincatul, cam de la virsta de 1 an, minca ff putin si fara pofta. toate analizele mereu f bune, mi s-a explicat ca asa e felul ei, atita timp cit era sanatoasa si vioaie. in decembrie i s-a descoperit giardia, a facut tratament cu Zentel si de atunci i s-a deschis apetitul, si a luat 1 kg in lunile astea, ceea ce e bine fata de ritmul de pina acum. CEarcane are si ea, dar iarasi zic ca e trasatura de familie. Constipatia a aparut cam de 2-3 luni si nu stiu de ce sa o leg. NU prea se omoara cu fructtele, e adevarat, dar la gradi mai maninca mere, portocale, ale salate zilnic la felul 2. KK este inchis la culoare si guguloaie mari la inceput, si pe urma multe si mici. acum, joi, dupa ce nu mai facuse de simbata, i-am pus intai un supozitor dar abia am facut un dopulet. I-am dat pe urma cu mare teama ca nu stiu cit de indicat e, o gura de ulei ricin. A facut ff bine si tot cam peste o ora si a doua zi inca o data. dar trebuie sa rezolvam cumva, sa vedem care e cauza. o sa incerc sa o indop cu pere si fibre mai multe. si eu am bila lenesa si maloasa, sper sa nu ma mosteneasca. KK deschis la culoare nu a facut decit la entero. sa speram ca nu e nimic grav si isi va reveni, odata cu primavara si alergatul prin parc.

Acum deja e mai bine, nu mai face febra mare, dar tot face peste 37 sub tratament, bubitele nu au mai aparut.
Liviana, eu nu am nimic cu bolile copilariei, ma tem doar de varicela pt ca eu nu am facut-o, si incercand sa raman insarcinata, nu vreau sa ma prinda pe picior gresit. Altfel nu as fi vaccinat-o si ma riscam si eu cu ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonadinca spune:

O sa te pun pe ganduri...

Si mie mi-au servit "nu vedeti ce vioaie este, indica sanatate"! Aseara am aflat ca aceasta agitatie-vioaie! este cauzata si de alergii. A mea este tare "vioaie" de ne termina pe toti!

Acum sunt curioasa, giardia nu-i asa ca nu ti-a iesit la testul Elisa ci la examenul simplu de laborator? Am incercat sa-ti spun ceva in ceea ce am scris anterior...Medicamentele ptr Giardia obosesc (delicat spus) ficatul (ac este in leg cu bila)-uneori chiar se ajunge la hepatita. Pe Nora o mai scap de acest tip de caca (bilute de oaie) cu Liv-52 (ii dau de cateva luni), ajuta ficatul sa se regenereze si cu helmiflores-dischinezii biliare.
Eu regret ca i-am dat Norei trat medicamentos pentru Giardia (a iesit la lab dar la Elisa este negativ). Dar am comis-o si o trage Nora...
Printre noi mai sunt mamici care au patit la fel...
Tot observ ca in Bucuresti MEDICII care nu stiu ce diag sa puna unui copil ii trimit sa faca copro pe Giardia. Va arat cateva analize cu rezult pozitive si testul Elisa negativ. Mai toate clinicile/spitalele dau pe microscop rezultat pozitiv FALS!




Norica si Simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Alina ma bucur pentru vesti, mai da-ne vesti mai des!

bubu mult a fost si putin a ramas! Sarcina usoara in continuare!

liviana super daca ai timp si sa faci sport!
Poti sa imi zici unde mergi cu Matei la inot? Stiu ca ai mai zis dar nu am retinut, spuneai ca aveti abonament de la serviciul tau, accepta si fara abonament? Ce abonament (eu am Medicover dar nu am gasit nimic despre inot)? Unde este bazinul la care mergeti?

Vladut are coloana vizibila in spate, cind sta in fund, asa parca am si eu dar oricum, as vrea sa il dau la un sport si din cite am citit inotul e cel mai recomandat la 3 ani.


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Mai fetelor, ma bag si eu putin vazand subiectul fierbinte giardia si influenta asupra kg-lelor copiilor si felului cum papa ei. Acum cred ca 2-3 sapt. vorbeam cu dr. Nanu de la Medicover (care mie personal mi-a inspirat incredere si mi s-a parut naturista si meticuloasa-pe gustul meu deci) si eu i-am zis aratandu-i analizele noastre recente de kk ca Tudor nu are giardia, nu are nimic, niciun microb.
La care dr "si daca avea, ce??? daca avea, nu-i faceati absolut nimic! toata lumea are giardia"
Acum eu nu zic neaparat ca are dreptate sau ca giardia in formele ei demonstrate si cu manifestari clare nu ar tb tratata, dar si tratamentele astea puternice aplicate prea usor cred ca dauneaza ficatului.
Oricum eu, cu mintea de acum, nu as mai da Zentel decat dupa repetate analize care sa confirme giardia si in plus cu manifestari categorice ale copilului in directia asta.
Kita, felicitari pt. sarcina! Sa-ti dea Dumnezeu o fetita sanatoasa!
Liviana, unde face Matei inot? Are instructor personal sau e o grupa de copii? Sper ca Bogdanel se simte mai bine.

mama bradutzului Tudor (9 ian. 2005)
si a papanashei Maria (25 sept. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

In ceea ce priveste constipatia, am vazut de la aceeasi firma Hadas, de la care am cumparat banutii de ciocolata Defend, ca au si sirop impotriva constipatiei.
Nu stiu daca este bun, dar stiu ca aceste produse s-ar gasi la farmaciile Dona si Centrofarm.
Eu i-am luat lui Rayan banutii aceea de la Kidex, si este pentru prima data cand ii dau ceva pentru imunitate.


Simonica mama a gasit ceva greseli in traducerea aia.
Va mai dura putin, vrea sa o faca perfecta.
Oricum tinem legatura la telefon.


ps: am vazut apelurile, am dormit ca porcu' 6 ore...., atat de in urma cu somnul eram..




Sirimie, si eu vreau sa il dau la inot, de la vara.

Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Patricia, ce mai face Rebecca? Mai are febra?

Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina Maria spune:

Va multumesc fetelor , nu stiu inca cum sa va arat poze ca nu mai sunt inscrisa la nimic .
Crinuta ca tot intrebasi , ne gandisem la Dave Ioan de Roo , dar de cateva zile vrem Rayan Ioan de Roo .
Poate imi dati voi ideei unde sa imi fac cont de pus foto , rapid si eficient .


Alina 29 si Mandy Stephanie 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Wow, Rayan, te sustin. Stii ca sunt innebunita dupa numele asta.
Sa stii ca si eu astept poze cu burtica ta. Bag mana in foc ca tot slabuta esti.

Cu Mandy nu mai pui poze?

Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Patricia, Simona multa sanatate copilasilor! Patricia, cum se mai simte Rebecca?

Alina webshots cred ca e ok ca si cont pentru poze.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BESTUTZA spune:

Acum am reusit sa termin ce aveam de facut prin casa pentru ca ne-a apucat mesteritul pe afara si incercam sa facem o pergola lipita cumva de casa,asta pentru ca vine vara si anul trecut ne-am topit sub umbrela!

Asa ca sambata ,duminica-desi am promis ca de acum sa nu mai fac ceva duminica- toata ziua suntem pe afara cu treburi, iar Tudor este un ajutor de nepretuit!

Alina,nu-mi vine sa cred ce repede a trecut timpul!Sarcina usuora in continuare!

Simona, Patricia puiutilor numai sanatate!

Acum voi stiti ca eu am o doza de paranoia in cc priveste adminitrarea de catre dr a fiecarui medicament, mai ales dupa ce am patit in sarcina,cand mi se adminstra INUTIL un medicament am inceput sa fiu si mai circumspecta!

A fost atunci un Dumenzeu care mi l-a scos in cale pe Tutunaru ..si povestea, unele din voi o stit foarte bine...

E, de atunci , ma tot documentez si incerc sa-i scot din toate cu cate ceva natursit. Cand merge.

In alimentatie am intodus oarecum stilul biblic..poate unele din voi va amuzati , dar cred cu tarie ca mancarea simpla, cat mai putin "sofisticarita" este cea mai compatibila cu organismul nostru...

"Daniel, fiind hranit cu seminte, s-a aratat mai frumos decāt cei hraniti cu multe desfatari"

" v-am dat vou#259; orice pom care are rod cu s#259;mīn#355;#259; s#259; va fie hrana "

eu am avut ceva probleme cu constipatia si un domn naturist,un colaborator apropiat al lui Valeriu Popa mi-a zis "mannca dimineata 3 smochine inmuiate in apa de seara.si credeti-ma ca dc ma tin de "tratament" e o imbunatatire vizibila! Nu mai zic ca dc se completeaza cu miere si tarate de grau cedeaza si cea mai rebela!

Am aplicat asta si la copii si drept urmare masa lor de 10 se compune din caise, prune uscate ,smochine,curmale, si alte fructe inmuiate de sera sau decongelate cu adsos de diferite seminte :nuci,alune de padure si altele mixate bine cu un pic de iaurt, la pranz un mar sau doau cu seminte de cereale fierte la zepter:grau,orz,ovaz,hrisca,secara,mei si apoii cand se trezesc dupa masa le dau si supica,peste ,ou, mamliguta ,samntana ..

Va spuneam ca in decembrie Tudor era cu fierul cu 10 unitati sub limita !Acum e cu 20 de unitati peste limita minima fara sa-i fi dat pereparat sintetic de fier sau ficat de pasare sau vita!Deci diferenta de 30 de unitati!

Cu Ilinca inca mai am de tras!S-au imbunatatit analizele-nu va spun ca la Medlife sta excelent la fier-dar ma ghidez dupa cele de la Medicover- dar o sa incerc sa iau legatura cu dl Andritoiu si sa repetam tratamentul!

NU de alta dar am tot citit despre efectele dezastroase ale excesului de fier,iar dc tot am umbalt pe la cabinete aflam tot felul de povesti!Ultima era cu o fetita careia i se pompase fier si acum, desi ii oprisera tratamentul, fierul crestea . La o luna venea sa investigheze copilul de 2 ani si un pic, sa vada cum evolueaza!

Parca ma vedeam cu Tudor la Dr Marcu de la MEdlife cand mi-a zis sa opresc la 9 luni calciul si vigantolul ca avea copilul fontanele inchise. Pe cealata parte med pediatru imi dadea calciu 10 zile pe luna,asa ..preventiv...

V-am spus toate astea gandindu-ma ca paote va sunt unn pic de ajutorin regalrea tranzitului!
Produsele cu zahar ,fainoasele sunt lipsite de orice fel de fibra :biscuiti,napolitane, prostioare, irita ff tare atat compozita sangelui -il fac mai acid, cat si mucoasa intestinala!

Asta e in teorie ca si noi scapam ba in placinte cu branza facute in casa, ba in biscuiti, dar incerc sa fie cat se paote de rar posibil!

Simona,poate la Nora este ceva mai complicat,dar poti incerca cu cantitati ff mici la inceput!

MA duc la nani ca e tarziu tare!








http://community.webshots.com/user/BESTUTZA

Mergi la inceput