Ai nostri, ca brazii! ian-feb05 ( 62 )

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

Liviana, noi sintem bolnavioare, acasa, cu o amigdalita urita, sub antitermice+antibiotice. Azi am venit putin la servici sa rezolv cite ceva si fug acasa.
problema e ca i-au iesit niste bubite de ieri, azi mi-a zis soacra ca sint mai multe, poate e doar o reactie alergica sau sa nu debuteze vreo boala de copilarie (mi-e frica de mor d varsat de vint, culmea, daca nu era acum bolnava, era programata la vaccin); Sper sa nu fie asta ca am pus-o si eu odata cu ea.

La ce ora te trezzesti si pleci de acasa de ai timp sa faci toate astea??? ce bine trebuie sa fie! dar tu parca intri la 10, nu? altfel nu prea se poate.

Cu iepurasul inca nu m-am gindit, o sa vad atunci ce ma inspira momentul.

Ioanaiub, nici rebecca nu maninca cu pasiune, ca sa zic asa (in afara de ciocolata, of course).
Adica are o pasiune:mamaliga cu brinza, pardon. aia daa i-as da zilnic, dar in rest ne chinuim. cel mai greu cu fructe/suc, si in ultima vreme e f constipata.
Acum are abia 11 kile juma (la 88-89 cm);

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Simona, s-ar putea ca totusi tati sa nu mai plece in delegatie de Pasti. Nu mi-ar fi fost teama de tren, ci mai degraba sa conduc singura 300 km, cu ambii copii in spate. Si Matei are momente cand nu asculta, citisem recent ca la varsta lor cel mai bine e sa eviti conflictele si sa nu abuzezi de conditionale. Vezi cam ce il deranjeaza si de ce nu te asculta... Da-ne si un exemplu eventual.
Patricia, imi pare tare rau sa aud vesti nu prea bune despre Reb, dar sper sa va reparati repede. Cat priveste bubitele, poate ar trebui sa o vada un dermatolog - si mie imi este teama de bolile copilariei, dar sunt constienta ca va trebui sa trecem si prin astea, mai ales ca ei merg in colectivitate. Acum ca ai zis de vaccin, mi-am adus aminte ca eu nu stiu cand se face urmatoarul vaccin obligatoriu. Tu la unul din asta te-ai programat? Pt constipatie merge bine ceaiul de musetel.
Da, serviciul il incep la 10 si plec in cel mai fericit caz la ora 17. Copiii se scoala devreme, asa ca plec zilnic la 8 de acasa si in general am timp sa merg si la sport.
ioanaiub, eu stiu ca lipsa poftei de mancare apare in sit cand copilul are paraziti intestinali. Tu zici ca i-ai facut copro-parazitologic si a iesit negativ - esti sigura ca rezultatul e bun? Ti-as recomdanda sa-i dai Helmiflores. E naturist si daca are paraziti ii elimina. Daca nu, ii face doar pofta de mancare. Daca ai posibilitatea, ar fi ideal sa-l duci la un sport ca sa i se faca foame si bineinteles sa se dezvolte armonios. Dupa ce il duc la inot pe Matei, el doarme mai linistit si mananca f bine. E adevarat insa ca Matei mananca in general bine, dar nu se vede, are vreo 13 kg. Zic in general pt ca acasa prefera sa ii dam noi cu lingurita, iar eu incerc sa evit cat pot de mult acest lucru. Totusi cateodata ne lasam "corupti" mai ales daca ne grabim.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
Poze din APRILIE-Mai
Matei la 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Buna fetelor!
Eu ma lupt cu durerile de bazin si oase pubiene , sau ce-o mai fi pe-acolo...foarte nasoale durerile, la Vlad n-am avut asa ceva...Dr a zis ca n-am ce face, sunt normale. Ieri am fost la eco, bebita nu mai are cordonul dupa gat si sunt tare bucuroasa , are deja 3 kg.
Am pus doua poze noi cu burtica in album la "bb2"

Liviana, da, Iepurasul ni-l aduce pe Stefanut, mi-a zis ieri ca termenul este 25-26 aprilie, cum a fost de la inceput. Speram sa fie mai repede...vom vedea...
Lui Vlad o sa-i cumpar neaparat cutia aceea cu personaje din Scooby-Doo, e terminat dupa desenele astea. Ii iau revista saptamanal si ii plac mult de tot personajele.
Va mai primi si altele, probabil puzzle-uri si hainute. Si bineinteles dulciuri!

Succes cu gradi si cu cresa. Ce super ca te duci la piscina! Abia astept sa vina vara sa ma duc si eu la sala si la sauna!

Patri, sanatate Rebeccai!

La noi merge bine operatiunea "fara pampers la nani", au mai fost accidente si la pranz si noaptea, dar destul de rar. Doarme mult mai bine noaptea, am observat, si se trezeste mai tarziu dimineata. Inainte la ora 8 era in picioare, acum la 9 jum se trezeste, iar seara are aceeasi ora de culcare, la 11:30 adoarme.
Cu mancarea noi stam bine, nici Vlad nu pot sa zic ca e lesinat dupa un anume fel de mancare. Ce mananca cu pofta: crenvusti cu ketchup, cartofi prajiti cu ketchup- si primeste f. rar In rest ii place danonino, lapte cu cereale, piureuri, snitele, pilaf. Manaca si supe/ciorbe(cam doua polonice la pranz). Cateodata si mie mi se pare ca mananca ca sa fie...aaa, senvisurile ii plac(cu pateu, cu almette, cu cascaval si sunca). Eu ma bucur ca manaca si fructe si legume crude, lactate, din toate.

Ma duc sa stau in pat ca pic de somn...


Oana 37+ cu bb Stefan
si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Bubu mic
Iubirea mea
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina Maria spune:

Buna fetelor , ce ma bucur ca mai intreaba cineva de mine , merci Ibelciug . Imi prinde bine .
Kita multe felicitari scumpa , ma bucur mult pt. tine , totul o sa fie bine , ai incredere .
Vad ca vorbiti despre pampers noaptea , nici noi inca nu avem curajul , ziua e o.k. de cand a implinit un an dar noaptea mai astept sa fie un pic mai cald afara .
In rest burtica e bine dar spatele ma omoara .
Am avut parte de 2 saptamani fara computer si a fost groaznic .
Mandy e rea , nu vrea nimic , nu ma ascult , tip[a si ma loveste , o pedepsesc destul de des , nu vad rezultate face din nou .
Vrea tot timpul sa ma uit la ea desi nu face nimic important , vrea tot timpul altceva , nu pe aia ci pe aia si tot asa .
Ma oboseste de ma duce la exasperare , imi vine sa ii trag si una cateodata .
Offff si acum ma striga in continuu , ma uit la ea dar degeaba ma striga din nou , cred ca nu o sa ma mai uit deloc .

Alina 29 si Mandy Stephanie 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

quote:
Originally posted by lbelciug
ioanaiub, eu stiu ca lipsa poftei de mancare apare in sit cand copilul are paraziti intestinali. Tu zici ca i-ai facut copro-parazitologic si a iesit negativ - esti sigura ca rezultatul e bun? Ti-as recomdanda sa-i dai Helmiflores. E naturist si daca are paraziti ii elimina. Daca nu, ii face doar pofta de mancare. Daca ai posibilitatea, ar fi ideal sa-l duci la un sport ca sa i se faca foame si bineinteles sa se dezvolte armonios. Dupa ce il duc la inot pe Matei, el doarme mai linistit si mananca f bine. E adevarat insa ca Matei mananca in general bine, dar nu se vede, are vreo 13 kg. Zic in general pt ca acasa prefera sa ii dam noi cu lingurita, iar eu incerc sa evit cat pot de mult acest lucru. Totusi cateodata ne lasam "corupti" mai ales daca ne grabim.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
Poze din APRILIE-Mai
Matei la 3 ani



i-am facut "n-spe" copropara, i-am dat si helmiflores, acum i-am dat (dupa ce m-am sfatuit cu pediatra) o doza de zentel, s vedem ce va mai fi, cred ca o sa ajungem la tg. mures, pentru niste analize mai amanuntite, la un parazitolog
la sport nu m-am gandit inca, e o idee buna, poate o sa-l duc la inot, sa intreb daca iau si copii asa mici, astept sa vina vremea mai buna sa mergem "la tara", avem o bucata de pamant intr-un sat langa Medias si acolo poate zburda in voie si vreau sa mergem si la Bazna, la strand, poate face pofta de mancare ... si totusi are vreo 16 kg, de unde nu stiu

noi suntem aici cu poze noi si filmulete
Mamica de www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52259" target="_blank">David Iulian (07.01.2005) si www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52271" target="_blank"> Mara Teodora (12.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Alina, ma bucur ca esti bine! Ohoo, ce a mai crescut si la tine burtica, deja 29 de sapt! Poze nu ne arati si noua??


Si Vlad are 16 kg si cam 98-100 cm.


Oana 37+ cu bb Stefan
si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Bubu mic
Iubirea mea
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonadinca spune:

Inca nu a apucat sa citesc ce ati mai facut...

Kita, sa ai o sarcina usoara! Si sa dea Domnul sa fie fetita! Sunt minunate!

Noi am fost la munte si a fost tare frumos...Am mancat atat de bine si i-am dat si Norei fara rezerve. Va recomand din tot sufletul Cabana Gura Diham. Mancarea pentru copii este excelenta (si dpdv al igienei cat si datorita faptului ca-i bio). Si ei iti gatesc pentru copil...special, ce vrei!

Ne-au venit analizele din Germania. Ar fi tb sa mai stam la munte dar de cand am aflat vestea am stat ca pe ghimpi.
Crinuta, ma ajuta mama ta?
Am nevoie de persoane de incredere care sa faca traducerea!
Au fost depistate multe alergii si proteus vulgaris in caca. Vom avea o dieta de 3 luni!

pupici

Norica si Simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Simonica, trimite urgent rezultatele pe mail. Bineinteles ca le traducem.




Alina mama ce ti-a crescut burtica, ce a trecut timpul. Abia astept sa iti vad baietelul. Cum il va chema?
Nu stiu daca ai mai scris sau nu, dar eu nu am retinut.


pupici

Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonadinca spune:

Crinuta, multumesc!

Patricia, multa sanatate! Dar medicul pediatru ce spune de kg fetitei? Are cearcane? Cand face caca (in perioada de constipatie) sunt guguloaie? Mai deschis la culoare si f. tare? Stiu doar ca aceste sunt niste indicii pentru o suf a bilei (am inteles ca tot mai multi copii au diferite afectiuni in zona asta: bila lenesa, vascoasa, sept infundibular etc)

O sa incerc sa pun analizele Norei pe net.



Norica si Simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonadinca spune:

Sa va mai spun ceva...

Nora in toamna avea 11 kg. Din noiembrie ii dau neocate-advance. Acum are 13 kg. Toate analizele pe care i le-am facut in Rom au iesit f. bune! Imi iesea o mica anemie si eozinofilele crescute. In rest nimic demonstrabil. Nici macar testul de malabsorbtie sau cel de digestie! I-am facut si testul sudorii-ptr asta nu scriu mult ptr ca el indica o boala fffff. urata-din fericire i-a iesit negativ! Iar cele de alergii au iesit MEREU BUNE! Numai ca copilul meu manca si slabea...Avea niste cearcane...oribile!

Cand avea un an si se vedea clar ca a slabit a fost o sg data diagnosticata cu acest proteus - dar caca l-am dus la dir de sanate publica. Acolo este/era o doamna care il cultiva peste tot! Tot acolo am aflat dupa enteroviroza ca aceasta i-a distrus TOTAL flora intestinala. Ma rog, enteroviroza si tona de antibiotic administrata prin branula.

Cine vrea sa vada analizele sa-mi dea PM cu adresa mail.

Acum imi fac sperante...

pupici

Norica si Simona

Mergi la inceput