Ai nostri, ca brazii! ian-feb05 ( 62 )

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Amaya, nici eu nu inteleg, dar daca stau bine sa imi aduc aminte, eu faceam asa cu muzica.
Asta e, ii luam asa cum sunt ;)

Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonadinca spune:

Eu ma agit cu analizele Norei...

V. Erica, ca sa fiu sincera nu ma asteptam la atatea alergii. Insa, se pare ca ele s-ar datora inflamarii mucoasei. Mi s-a spus ca dupa o dieta de 3 luni vom scapa (dar ca sa incep dieta tb sa vad ce fac cu bacteria aia)
Norei nu prea pot sa-i dau alimente care fermenteaza, care sunt acide si grasimi animale...Burtica ii bolboroseste, se face "maronie" la fata, apare o tuse uscata noaptea, dim si dupa somnul de pranz, ori face guguloaie tari deschise la culoare ori moale cu mucus. In max 2 zile slabeste! Cam atat! Si este maraita, nu mai rade daca o gadil...
Cauta pe net Worl clinic. Daca vrei iti trimit analizele Norei...

Amaya, mi se pare ca te-ai schimbat mult...parca esti alta persoana...Dar cred ca fiecare dintre noi a fost schimbata de noul statut!

http://www.desprecopii.com/info.asp?id=1329
este f. interesant pentru copilasi cu pb la burtica

Era sa uit! sa ma laud!
Azi i-au venit rochitele de balet Norei. Abia astept sa descarc pozele. A fost tare fericita! As vrea sa o dau la balet dar nu prea imi vine...Disciplina pe care o presupune...Poate ajunge macar la balaceala la un bazin...

Norica si Simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaya spune:

Crinuta, pai daca vorbim de muzica la fel fac si eu si acum nu numai cand eram mica.

Oana, bine-ai revenit...ce ma bucur sa te revad la subiect...n-am mai vorbit de o groaza de timp...cum adica m-am schimbat? in bine sau in rau?

Oana, nazdravanul Andrei (18.02.2005) si Cristina (8.02.2007)

Comorile mele

Va astept la www.bijuterii-cadouri.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns V. Erica spune:

Patricia, multumesc.
De la Naturalia cumpar in primul rand materia prima pt masina de paine, apoi ulei (presat la rece de masline, de floarea soarelui etc), sirop, cereale integrale, amestec de cereale pt supa, ceaiuri adevarate, cafea Ganoderma (care-mi place muuult), sare neiodata, uneori iau vin bio, bere hipoglucidica, fructe uscate, dulciuri (facute de ei_cozonac, pricomigdale s.a, sau tablete de susan dulce s.a.).

Simona, imi pare rau ca ai asa probleme cu Norica. Ati fost la vre-un alergolog? Eu nu ma pricep sa interpretez analize din pacate, insa am avut si eu probleme alergo cu Eric mai ales (dar si Ruxi este sensibila), asa ca vorbesc doar din experienta mea. Parerea mea e ca inflamarea mucoasei se datoreaza consumului de produse cu potential alergic, si nu invers. De aceea alimentatia ar trebui supravegheata f. strict. Sunt atat de multe produse care pot da alergii/pot slabi imunitatea, incat nu mai stii ce sa alegi. De exemplu: puiul din comert, aproape toate mezelurile, iaurturile, dulciurile, uleiul, pastele, painea, zaharul, sarea. Daca nu tolereaza bine grasimile animale, ai putea incerca pui de tara sau peste proaspat (!!!), in nici un caz mezeluri de pui sau altele similare. Sau sa-i dai budinci facute cu lapte, oua, branza dulce de tara, cu paste integrale, mamaliguta cu branza dulce amestecata cu putina smantana sau simpla. Am auzit ca polenul si propolisul ar fi de mare ajutor in astfel de situatii, daca vrei mai intreb.

Am dat acum o cautare cu World Clinic, si nu stiu ce sa spun - ar fi bine sa se rezolve situatia in 3 luni printr-o dieta si ce-o mai fi cum spun ei. Din cate am citit/auzit/observat desensibilizarea se realizeaza intr-o perioada mai mare de timp (ani de zile), iar obiceiurile alimentare sanatoase trebuie mentinute. Alergologia e un domeniu cu multe necunoscute... Multi alergologi prescriu imediat tratament indelungat pe baza de cortizon, care are o gramada de efecte adverse pe termen lung. Cu asa ceva nu-s de-acord. Eric a urmat un tratament fitoterapic+homeopat, a facut vaccinuri homeopate de desenbilizare cu diversi alergeni (praf, acarieni etc) de la 2 ani, cu unele intreruperi. Pot sa spun ca rezultatele au fost f. bune avand in vedere ca manifestarile la el mergeau pana la insuficienta respiratorie. Trimite-mi totusi setul de analize pe mail (ruxmaria@yahoo.com), sunt curioasa ce analize i-ai facut, cat au costat, daca ti le-a interpretat cineva...

Pune si tu poze cu Norica balerina echipata cu noua rochita de balet. Ieri am trecut pe langa un magazin cu rochite de balet si nu-mi puteam lua ochii de la ele de frumoase ce erau. Si eu as da-o pe Ruxi la balet sau la dansuri, am cautat ceva scoli pe net, dar se pare ca nu primesc fetite sub 4 ani. Tu te-ai gandit unde sa o inscrii?

Liviana, o sa-ti povestesc cand ne mai vedem despre teren si salon, ca sa nu monopolizez subiectul.
Multumesc, chiar sunt mandra de nepoteii mei!

Referitor la stersul la poponet, acasa le-am luat servetele umede, dar ei folosesc tot d-astea clasice. Ii las sa se stearga singuri (ca tb sa se invete), dar ii mai "corectam" noi cu alea umede.

Amaya, ma bucur ca mai dai si tu cate-un semn.

Tomasa, terenul nostru e pt casa de vacanta. As vrea eu sa ma mut acolo, ca am tot ce-mi doresc: priveliste, padure, vecini, spatiu, fructe, utilitati. Dar, nu se stie.



Nihil sine Deo!
Dana, Eric (27ian02) si Ruxi (10ian05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonadinca spune:

V.Erica, rochitele le-am comandat pe net de la DEMETRIA. Mi-au placut mult si sunt tare frumoase...Acum vrea pantofi! Si-a luat niste balerini de la zara dar mie nu-mi plac deloc incaltarile astora...Despre restul am scris pe mail.

Amaya, eu zic ca te-ai schimbat in bine! Vrei sa fii puternica! As vrea sa am si eu vointa ta...sa vad doar lucrurile bune...
Ce-i drept m-am cam salbaticit...si incerc sa descurc ce s-a incurcat atat de mult...



Norica si Simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonadinca spune:

Era sa uit! Sunt persoane care au deja rezultate! Chiar un baietel care a facut inaintea noastra analizele s-a curatat pe piele(are o dermatita atopica destul de violenta). I-a fost adm antib, primeste vitaminele si lactobacilii si urmeaza STRICT dieta!

Norica si Simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonadinca spune:

Parca-s nevorbita! dar sigur sunt ametita!
Nu stiu daca o dau...nu gasesc locul unde sa se joace de-a baletul...Am inteles ca la silphide primesc si de la 3 ani. Dar nu vreau ca ea sa urasca baletul daca nu o sa-i placa atmosfera. Iar balerina nu cred ca va ajunge (chiar daca acum numai asta viseaza). Este inalta acum si cred ca o sa se faca ditamai!

Norica si Simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

V.ERICA, uite aici cred ca primesc fetite si mai devreme de 4 ani:
http://www.baletcopii.com/index.html
Cu conditia sa-i placa si sa asculte, sa fie receptiva la ce se lucreaza acolo. Costumele de la Demetria, despre care vb Simona se gaesesc aici:
http://www.demetria.ro/costume_spectacol.htm
Eu ii stiu pt. ca veneau si expuneau pe vremuri la Kidex si mereu le-am admirat costumele.
Dansuri se pot face f serios la scoala de dans a lui Mihai Petre, dar incepand de la 5 ani, mai devreme nu-i primeste:
http://www.mihaipetre.ro/?q=sali
Asta poate pt. Eric ar fi interesant.

mama bradutzului Tudor (9 ian. 2005)
si a papanashei Maria (25 sept. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonadinca spune:

Vroiam sa pun pozele cu Nora dar eu scrisesem deja de cateva ori...

Irina,

http://picasaweb.google.com/oanasdinca

Norica si Simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Va multumesc mult pt raspunsurile la intrebarea mea.

Amaya, esti fericita ca puteti iesi o seara/sapt doar tu si sotul. Pt noi deocamdata acest lucru este "mission impossible" . Chiar daca ne mai ajuta socrii, fff rar sunt mom cand ii putem lasa la ei pe amabii copii si atunci este doar pt ca avem treburi ultra-urgente, nicidecum pt mom de relaxare. Ne dorim f mult ca in concediu, sa rupem cateva zile doar pt noi 2, insa nu stiu daca socrii vor fi fericiti sa ne ajute in acest sens...
O curiozitate: dupa incetarea curei cu ceai verde/Gurana, nu exista riscul sa te ingrasi din nou, dat fiind revenirea la viteza normala a metabolismului?
V.Erica, am inteles. Nu ne-ai zis in ce localitate v-ati luat terenul (daca nu e secret?).

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
Poze din APRILIE-Mai
Matei la 3 ani

Mergi la inceput