Ora Pamantului

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

In Romania chiar ca a fost frectie la picior de lemn ...

PisiX,
Viitoare Mami (O data si-o data)
Cel mai tare film !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefaniya spune:

Copenhaga a fost unul din orasele ce au anuntat ca vor stinge lumina.Ieri la 20.00 ma aflam in centru si deodata vad ca se sting luminile.Mi-am adus aminet de ce.Am vazut teatrul principal cu luminile stinse,intr-o zi cand e destul de aglomerat acolo.BIne,luminile de la magazine au facut ca lumina strazii oprita sa nu se observe prea tare.Dar mergand spre casa am vazut ca luminile au fost stinse doar in centrul orasului.Dar ce conetaza,tot a fost un protest.Nu a fost facut ca economie ci ca protest.
Problema mare care e in Romania,e cea a masinilor.Lumea se plange ca e poluare multa dar cand e vorba de taxe la masini pt a nu mai permite orice stift,toti sar in sus.Si nu asta ar fi doar exemplul.


CARL IUBITUL 05.04.07 si mami Stefaniya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Eu acum am citit..nu am stiut nimic...deci..s-a tinut pe bune undeva in Romania?Adica macar centrul vre-unui oras a tinut asta?

Lorellay 5+ si Codrin 3 ani
Where there's a will there's a way!
http://community.webshots.com/user/lorellay15

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Daca mai apuca ceasca vremurile astea ar fi aratat el lumii intregi cum trebuie abordata Ora Pamantului!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

quote:
Originally posted by capcaunul

Daca mai apuca ceasca vremurile astea ar fi aratat el lumii intregi cum trebuie abordata Ora Pamantului!




Exact la asta ma gandeam eu aseara.

Eu am profitat si am culcat copilul la 8 fara un sfert, ora lui obisnuita, apoi mi-am invitat sotzul la o seara romantica la lumina lumanarelelor parfumate. Si mai mult de o ora ... .
Asa am avut si noi de castigat , si Pamantul .




www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52049" target="_blank">JURNAL DE STRUMF

www.youtube.com/watch?v=7ZscS775ek8" target="_blank"> Children see. Children do.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Sincer mie mi se pare o mare ipocrizie. Primariile marilor orase au stins iluminatul public pentru 1 ora, si s-au laudat ca au redus consumul cu 10% pe ziua aia. Va dati seama cit de mult se consuma numai pentru iluminatul public in tarile bogate.. Eu vad in lauda asta o masura a consumului anual, nu "ora pamintului".

O adevarata contributie pentru pamint ar avea-o investitiile in surse alternative de energie, de exemplu, si alte chestii, sau inchiderea iluminatului tot timpul nu pentru o ora, etc..


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Gestul de a inchide lumina o ora este simbolic, nu pentru economie.

"...in semn de solidaritate pentru gasirea unor solutii care sa previna poluarea".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kitty spune:

Si noi am incercat sa facem acest gest simbolic, in special pentru baiatul meu, Raul (9 ani)- care a fost f entuziasmat! E drept ca am plecat de acasa, dar am iesit la 8 fix din casa si inainte de a iesi am stins absolut tot de la buton. Nu cred ca a insemnat prea mult ca economie de electricitate(in jurul meu nu mai stiu pe nimeni care sa fi facut asta) dar cred ca a insemnat mult pentru baiatul meu, vreau sa constientizeze aceste probleme.

Tare mi-as dori sa se puna mai mult pret la noi pe aceste lucruri. Poate totusi a inceput, am vazut reclama aceea cu copilul nascut in noiembrie 2007 in care lumina palpaie doar din cand in cand...pe mine m-a sensibilizat, poate ...

Kitty, Raul 25.05.1999 si Giulia 12.03.2007
Poze
slideshow

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karina87 spune:

Asa este actiunea in sine cred ca a fost una simbolica nu pentru economie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:

Si astazi, de la 8:30 la 9:30.
http://www.hotnews.ro/stiri-mediu-7073379-ora-pamantului-bucurestiul-alte-4-mii-orase-din-intreaga-lume-sting-luminile-ora-20-30.htm


Teodora, de Vladut (15.05.2007)






Traieste fiecare clipa ca si cum ar fi ultima!


Mergi la inceput