Botezul in Germania

Botezul in Germania | Autor: mamica dulce

Link direct la acest mesaj

m.-am uitat peste toate raspunsurile existente despre botez,dar parca tot nu m.am lamurit..sper sa aveti rabdare sa ma luminati...
acus,in doua saptamani il botez pe Marc cu popa roman,la biserica romaneasca,ortodoxa.Nasii sunt un prieten al sotului meu din Bucuresti,om tare de treaba si sotia unui alt coleg,catolica din Filipine.(popa a zis ca e ok din moment ce unul dintre nasi e ortodox)
faza e ca habar n.am ce.mi trebuie la botez,ce sa cumpar,daca trebuie sa fac cadouri...nasul din romania vine cu sotia si le platesc hotelul dar alt cadou mai trebuie?si la nasa?
eu stiam din ro ca nasii trebuie sa plateasca tot dar va dati seama ca filipineza nu stie si mie imi sta in gat sa.i spun traditia romaneasca si nici cu ala din ro nu ma pot lasa in baza ca stie el..
n.ar fi bai nici asta dar chiar nu stiu ce trebuie,cat sa dau la popa aici in germnaia si in afara de masa(care trebuie sa fie la restaurant sau merge si un grill-party acasa?) pt nasi ce altceva mai trebuie?
si la biserica ce mai trebuie in afara de lumanari,hainute noi la bb?
si pt fetele din germania care au trecut prin asta..cam la cat se ridica toata cheltuiala?
mai am o puzderie de intrebaridar sper ca am dat suficiente detalii acum pt a primi raspunsuri la obekt si sa nu ma ca am rredeschis subiectul.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Draga mamicuta Ancuta,

noi am botezat-o pe Marie,aici,in München,in octombrie 2002.Preotul este roman,nasii la fel,cununati la ortodoxi,preotul imi spusese ca trebuie indeplinita conditia astea.
Eu l-am intrebat pe preot cu o luna inainte ce imi trebuie la biserica si mi-a spus ca luminarea de botez,un prosop alb si mare,un sapun cu prosop normal(pt preot).Ceremonia e foarte diferita cu cea din tara despre care povestesc fetele,seamana mult cu cea catolica.Copilul nu e dezbracat ci doar udat cu apa de botez pe cap.Copilasul trebuie sa-l duci imbracat in hainute de botez(se gasesc aici,tot felul si pt fetite si pt baieti,costa peste 50 euro un costumas complet),eu am imbracat-o pe Marie intr-o rochita din aceea din satin cu voal,lunga si alba,era asa frumoasa,ca un ingeras,nu ne mai saturam sa o admiram.

Botezul a durat cam o ora.Dupa ceremonie,l-am intrebat pe preot cit e taxa,si mi-a zis ca nu costa nimic dar daca eu consider ca vreau sa daruiesc ceva,pot sa o fac.I-am dat 100 euro,stiam ca asta e taxa la un botez ortodox la greci.
Trebuie sa-i zici sa-ti citeasca inainte si molifta daca nu a facut-o deja.
Eu l-am chemat acasa pe preot imediat ce am sosit de la maternitatea,mi-a facut slujba respectiva si i-am dat 40 euro,ca asa am vrut eu,nu exista o taxa anume.

Dupa botez,am venit acasa cu invitatii:prietenii cei mai buni si rudele.Am mincat la noi si pe la 18 am mers cu totii la un restaurant grecesc(rezervasem inainte cu o luna,stabilisem variantele de meniu,etc),am luat inclusiv bebelasii.A fost tare dragut!

Sigur,puteti sa faceti un party-grill acasa,puteti sa sarbatoriti cum vreti voi si cum va tine buzunarul.
Cam astea ar fi datele cele mai importante.Sper ca nu am uitat ceva,scriu pe fuga.Daca mai vrei sa ma intrebi ceva,cu mare placere.
Te pup,
Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Draga mamica dulce,
Cel mai bine ar fi sa il intrebi direct pe preot cat vrea pentru botez. Conform traditziei, nasii tb. sa plateasca preotul, hainutzele pentru bb, lumanarea, sa aduca prosopul, panglica si tot ce a mai insirat Alina. S-ar putea ca la voi sa fie diferit de cum a fost la Alina,asa ca cel mai bine e sa discutzi direct cu preotul si sa il si intrebi ce mai trebuie sa avetzi cu voi la biserica. Il potzi intreba politicos si pe nasul din Ro ce parere are, ca filipineza nu cred ca are habar, daca contribuie la botez conform traditiei romanesti, sau daca trebuie sa platitzi voi tot. Daca ei platesc tot, pe langa hotel, le mai potzi cumpara un mic cadou, daca nu, cred ca nu mai e cazul sa le mai luatzi nimic, pentru ca inseamna ca oricum nu se face conform traditziei. Nasii nu tb. sa fie cununatzi pentru botez, doar pentru nunta. Noi nu am avut decat nasa, nu si nas, ca este vaduva nasa. Noi nu am cumparat costumas special pentru botez, ci i-a cumparat nasa un costumas dragutz, cum a vrut ea, nu sa fie doar pentru botez.
Deci, parerea mea e sa te informezi direct la surse, nasi-preot.

Numai bine si sa va traiasca baietzelul!

ruxij

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liv spune:

Mamica dulce, nu-ti mai face atitea probleme, ca n-ai nici un motiv. Noi am botezat fetita anul trecut tot in Germania (München), dar nu la preotul la care a botezat-o Alina pe Marie, ci la altul, tot roman, tot ortodox. Eu habar n-am avut de nici un fel de traditii si nici n-am intrebat pe nimeni, pentru ca nu m-a interesat. Botezul in sine este important, restul tine de fiecare, cum vrea sa faca, ce si cui sa dea cadouri etc. Annei i-au cumparat nasii hainutele de botez, mi le-au adus cu citeva zile inainte, eu le-am spalat, calcat, pus la punct, am imbracat fata direct cu ele de acasa (desi am auzit ca bebe trebuie imbracat cu hainele de la nasi dupa botez), am mers la biserica si am asistat la slujba. Preotul mi-a citit molifta dupa botez. Asaa. Ce-a mai fost? Pe fetita am dezbracat-o completamente, dar n-a fost bagata cu totul in cristelnita, a fost udata pe ici, pe colo, prin partile esentiale, i-a turnat preotul apa calduta pe cap si pe corp (Anna n-a zis nici pis la treaba asta). N-am dat cadou la nasi, caci abia acum vreo luna am aflat ca se face asa ceva. Preotului i-a dat nasa 100 de lei, pardon, euroi si cam atit. Mie mi-a cerut preotul sa ma inscriu la biserica si sa platesc 15 lei pe trimestru, caci asa e moda la nemti (daca ai treburi cu biserica gen botezuri, cununii, inmormintari etc. trebuie sa fii inscris si sa platesti taxa). Dupa slujba am mers acasa cu nasii si inca niste prieteni si am papat , am beut un paharel , am mai cotcodacit si gata treaba!
Apai distractie placuta!
PS Dupa botez trebuie sa mai mergi din cind in cind cu copilul la impartasit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela spune:

Si noi am botezat-o pe Ilinca aici - avea fix o luna!
Nu i-am luat costumas special de botez (cred ca nici nu sunt masuri asa mici) - dar i-am luat ceva sa poarte atunci - "toaleta ei de botez"!
Noi am vorbit cu preotul inainte ( a venit cu Boboteaza si mi-a facut si mie molifta) si l-am anuntat cand vrem sa facem botezul, ne-a zis ce sa aducem - in afara de ce a spus Alina, noua ne-a zis sa aducem si o sticla de ulei - pe care l-a sfantit si cu care mi-a zis sa-i fac Ilincai masaj sau sa-l pun la baita!
Asa am facut o vreme (era ulei de masline) - acum il mai folosesc si la candela cateodata!

Noua ne-a bagat-o in apa de tot - asa pisic mic cum era! Nici la noi nu a zis de vreo taxa - a dat nasul cat a vrut!
Ce mi-a placut insa - parul pe care i l-a taiat la botez ni l-a trimis acasa lipit de o iconita si cu un Certificat de botez - scris f. fain!
La nasi le-am luat un set de tacamuri de la WMF - facusem cercetari si stiam ca vor ceva deosebit la capitolul asta!

Acum - daca vrei sa respecti traditia - eu i-as spune filipinezei si fii sigura ca chiar o sa-i placa (dupa ce o sa faca ochii rotunzi ca moasa pe care am avut-o eu cand am nascut - nu stia de ce ii da mama prosop si sapun ) - si chiar daca nasii nu vor nimic - da-le ceva simbolic - ca semn de multumire ca ti-au crestinat copilul!
Ma opresc aici - ca io sunt ca o baba si la nunta, la botez imi place sa tin cont de traditii ca pe vremea lu´bunica!

Sa va traiasca feciorul si sa va aduca numai bucurii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Da,asa-i Ela,si noi am primit parul taiat la botez atasat unui certificat de botez f dragut scris,le-am pus la pastrare!!

Si toaleta de botez e pusa la pastrare,cica traditia germana zice ca fetita mea ar fi trebuit sa poarte costumatia mea de botez,si tot asa...din generatiune in generatiune-asta stiu de la soacra care s-a prea-minunat cind a aflat ca mama mea nu mi-a pastrat toaleta de la botez .

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Subiect initial: "Ajutor,de le fetele din Germania"
postat de silviuta, 30/10/2003, 13:43:26

Dragele mele ,eu intentionez in decembrie sa-l botez pe nepotelul meu , copilul surorii mele stabilite in Germania,care a implinit o luna duminica trecuta.Bineinteles vrem sa-l botezam ortodox , dar ma gandesc in viitor ,neamt de religie ortodoxa? nu -i va face greutati? sau nu conteaza pt.Germania in ce religie te-ai botezat? Il putem boteza si catoloic ca doar un singur Dumnezeu exista ,dar am inteles ca odata botezat catolic tb.sa platesti o suma lunara destul de consistenta ,pt.cult, de aceea in Germania nu se prea boteaza copii ,e adevarat??
As dori, daca este cineva din Leipzig ,-acolo am auzit ca este o biserica ortodoxa cea mai apropiata de orasul in care locuieste sora mea- sa-mi spuna daca s-a mai confruntat cu asa ceva,daca se face programare,cat costa si daca stie vreun nr. de tel de la biserica respectiva.
Va multumesc mult de tot.Va pup pe toate



raspuns postat de Katink, 30/10/2003, 14:12:36

Am gasit adresa asta pe un forum al romanilor din Germania, acolo sunt adresele mai multor Biserici Ortodoxe, presupun ca e vorba de aceasta Biserica din Leipzig, sper sa va fie de folos.

Biserica: Lutherkirche (linker Eingang-Altarraum)-Johannapark
Ferdinand-Lassalle-Strasse 25, 04109 - Leipzig
Preot Teodor-Ricã Berbece (Sybelstr. 42, 10629 Berlin - asta cred ca este adresa preotului si mai jos numarul lui de telefon)
Tel.: 0049-30-31 01 33 64

Numai bine,
Katink

Timpu-i un ac, iar noi suntem ata din el...



raspuns postat de Alina, 30/10/2003, 15:15:21

Eu am o fetita(are doar nationalitate germana dupa tata) pe care am botezat-o la ortodoxi,noi suntem cununati la ortodoxi,sotul e catolic.
Nu va avea absolut nici o problema,chestia cu avantajele dupa faptul ca esti catolic e falsa.Iti spun asta mai mult ca sigur,dupa discutii indelungate cu socrii mei,nemti si catolici.Doar in cazul ca va vrea sa invete in scoli apartinind de biserica catolica s-ar putea sa aiba prioritate copiii catolici dar nici asta nu e sigur,e doar o presupunere.
Am locuit un an si 3 luni in Leipzig si nu exista biserica ortodoxa romana decit rusa dar ocazional vine un preot de la Parohia Ortodoxa din Berlin si oficiaza slujbe intr-un lacas inchiriat(adresa pusa de Katink e buna).Stiu ca s-au mai facut botezuri si cununii acolo dar nasii sau parintii copilului cam trebuie sa plateasca deplasarea preotului,plus taxele...cred ca ajunge multisor asa ca sfatul meu e sa-l botezati la Berlin.

Numai bine va doresc!



raspuns postat de 30/10/2003, 15:48:47

Am o gradinita catolica langa mine si iti pot spune sigur ca nu-i intreaba nimeni la inscriere ce religie au. Chiar baietelul unei cunostinte care a fost acolo (acum e la scoala) nu e botezat, nu stiu ce religie are dar nu e nici catolic, nici ortodox, e ceva evanghelist, prostestant... ma opresc sa nu spun vreo prostie.
Deci: no problem!

Cristina, mamica cu burtoaie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia spune:

Noi am botezat-o pe fetita noastra in Austria, la biserica ortodoxa romana, presupun ca e cat de cat asemanator cu ce se intampla in Germania. Nasii ne-au venit, la fel, din Romania si am considerat asta foarte dragut din partea lor, mai ales ca au venit si cu un ditamai cadoul pentru fata.
Am sunat la biserica sa ne inscriem pentru botez cu vreo 3 saptamani inainte. Am luat la biserica numai hainute noi si un prosop mare alb pentru fata, o carpa mare alba netivita si un prosop si sapun pentru preot (daca tin bine minte), dar tu intreaba-l pe preot la telefon cand iti faci programarea, ca poate obiceiurile difera. Lumanarea am cumparat-o chiar atunci in ziua botezului din biserica si i-am pus in jur cateva flori cu care venisem. Nu uitati sa luati aparat de filmat, camere de pozat sau ce aveti, ca noi, in pripa plecarii, am uitat de ele si a trebuit sa se-ntoarca sotul dupa ele acasa... Si n-aveam bateria incarcata la camera de filmat si n-aveau prize inauntru unde se tinea slujba... Am fost tare cu capul in nori in ziua aia!...
Inainte de slujba preotul mi-a citit, ca sa pot intra in biserica. Slujba a durat ceva mai mult de o ora. Pe puisor l-a bagat cu totul in apa, iar dupa aceea am schimbat-o cu hainele noi, de botez. Odata cu ea au mai fost botezati doi bebelusi, unul a urlat aproape in continuu, dar fata mea a fost exemplar de cuminte.
La preot nu se da nimic oficial ca taxa, am dat numai o donatie pentru biserica, pentru ca asa se obisnuieste cica. Noi am dat 100 de Euro, dar preotul a zis ca era OK si numai 50.
Petrecerea am facut-o la un restaurant, unde am inchiriat numai o masa mare, de 12 persoane cate am fost, n-a fost deci tot localul al nostru, iar apoi am continuat acasa cu dulciurile si bautura, pentru ca la restaurantul respectiv nu se serveau dulciuri.
Noi le-am facut un cadou comun la nasi, pentru ca sunt familie, dar tu cred ca trebuie sa le faci cadou la fiecare separat. Si cred ca trebuie sa vorbesti deschis si cordial cu nasa, pentru ca trebuie sa respecte traditiile romanesti, ca e nasa la botez romanesc si n-are saraca de unde sa le stie, daca nu i le spune cineva.
Va doresc sa aveti o zi reusita la botezul bebelusului vostru! Si petrecere frumoasa!

Amelia si Ana Maria (1 an si 1 luna).

www.par.univie.ac.at/~aj/AnaMaria

Dincolo de nori este intotdeauna soare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silviuta spune:

Sotul meu nu cred ca poate sa vina cu mine la botez,oare are ceva daca o sa fiu nasa singura?ce ziceti?

Mergi la inceput