Prichindei martie - aprilie 2005 (126)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Ana - multumesc frumos, abia astept sa-mi spui cum reuseste colegul tau.
Despre Harry Poter - vezi ca volumele sunt in ordine, pe de alta parte primele sunt si cele mai scurte, asa ca eu zic sa inceapa cu prima, si daca ii plac si-l prinde firul povestii, probabil va cere el volumele urmatoare.
Poate e nitel cam mult si poate e si cam depasit, dar Jules Verne ai prin casa? Eu citeam innebunita cartile lui, si la prima carte am ajuns absolut intamplator: era "Vulcanul de aur", iar eu am inceput sa o citesc crezand - din cauza titlui - ca e o carte de povesti .

Dupa care, am citit absolut tot ce-am gasit...
Eventual Karl May, ca e cu pumni si pusti, nume sonore si Vestul Salbatic...

Doar imi dau cu parerea, evident n-am idee ce i-ar place unui baietzel de 8 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Andira mai, eu am citit Karl May pe la 12-13 ani, chiar inainte de perioada romanelor politiste Dar Jules Verne intr-adevar, am inceput sa citesc pe la 8 ani. Fiica-mea deocamdata nu vrea sa-l citeasca fiindca "am facut greseala" sa i-l laudam eu si cu taica-su' ... Sper sa uite la un moment dat si sa citeasca macar o carte sa-i dea de gust

Ana Subscriu la ce zice Andira despre Harry Potter. Primele 3 carti sunt mici si - dupa parerea mea - cel mai frumos scrise. Mariuca a fost fan dintotdeauna, era la gradinita si ii citeam noi primele carti. Se juca ca e Hermione Volumele 6 si 7 le-a citit ea singura, si sunt ditai ceasloavele.
Ei i-au placut si cartile din seria cu Vraciul, si astea sunt scurte.
Dupa Cronicile din Narnia s-au facut cateva filme, dar sunt departe de carti. Mariuca a vazut un film si a citit toate cartile - ea mi-a zis ca nu se compara.
Vara asta a citit chiar si o carte de Salman Rushdie Nu, nu un roman complicat(p-astea le citesc eu cu mare pofta, e unul dintre scriitorii mei favoriti ), ci "Harun si marea de povesti". A citit-o in doua zile, la mare.
Ea e foarte atrasa si de chestii istorice, in special zona Egiptului. Au interesat-o si religiile lumii. Acum depinde si de ce pasiuni are fiecare. Lasa-l sa aleaga. Tin pumnii.
Si nu uita ca puterea exemplului e mare

tuturor!

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Am ajuns si la momentul asta
Am deschis 127

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

Mergi la inceput