recuperarea dupa meningita

recuperarea dupa meningita | Autor: roxulet

Link direct la acest mesaj

daca mai sunt mamici cu copii care au avut meningita, as vrea sa schimbam pareri despre evolutia copilului, ulterioara bolii...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Baiatul meu a avut meningita pe la 4 aninisori, dar totul a fost ok dupa ce am stat in spital vre-o saptamina.Acum are 18 ani si nu a ramas cu nici o problema multumesc lui dumnezeu.Stiu ca trebuia sa stea linistit dupa ce ii scoteau lichid din spate , iar el sarea intr-una ,era atomic rau chair si asa bolnav.A repsins un timp lumina pt ca il deranja sau ii era frica ca ininainte sa fie diagnostificat cu meningita lumina ii dadea dureri mari de cap.
Al tau copil ce face cum se simte?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Multa sanatate va doresc.



www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 8 ani .... La multi ani!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Roxulet, n-am avut aceasta experienta nefasta si sper sa n-o avem.Am intrat numai sa va spun sanatate multa si-mi ca-mi pare rau ca treceti prin asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Nu stiu daca la voi exista vaccin pt meningita , dar eu stiu ca era asa de panicata la al doilea si cand avea vre-o 8 luni i-am facut vaccin. Va sfatuiesc sa il faceti daca aveti posibilitatea este o boala nasoala .Sanatate maxima ii doresc si eu din tot sufletul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Eu am avut meningita in copilarie. Singura problema care a ramas dupa boala sunt niste dureri de cap foarte urate pe care le mai am cand si cand. Au fost puse pe seama meningitei fiindca toate celelalte posibile explicatii au cazut dupa investigatii...

Multa sanatate copilasului tau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxulet spune:

Multumesc pentru mesaje. Si fetita mea e bine acum, dar groaza si spaima de ce ar fi putut sa fie.. au mai ramas..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CHRISA spune:

quote:
Initial creeata de roxulet

daca mai sunt mamici cu copii care au avut meningita, as vrea sa schimbam pareri despre evolutia copilului, ulterioara bolii...



Te inteleg perfect prin ce treci. Baietelul meu a avut la 5 luni meningita pneumococica ,o forma foarte grava. Am stat 2 luni in spital. Acum are 2,7 ani alerga, vorbeste si e un copil istet si dragalas. In afara de faptul ca este slabut si avem mari probleme cu mancarea….nimic nu ne mai aminteste de cosmarul prin care am trecut.
Sanatate multa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

la ce varsta ati trecut prin asta??

fetita unei colege de birou a trecut prin asa ceva si vreau sa spun ca eu sunt marcata.... de aceea nici nu ma pot gandi prin ce ati trecut voi. Va doresc multa-multa sanatate!

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 8 ani .... La multi ani!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sense spune:

Buna roluxet.
Baiatul meu a facut meningo-encefalita la 3,8 ani. A fost o forma grava cu haemofilus ( sper ca scris corect ) , ajungand in coma.
Recuperarea a fost grea, am stat 1 luna jumatate in spital, acum suntem in clasa I , si slava Domnului suntem bine.
Daca ai intrebari cu cel mai mare drag iti raspund.
Eu sfatuiesc pe toti parintii care au copii mici sa-i vaccineze impotriva meningitei , eu nu am stiut. Unii sunt sceptici , dar pentru mine a fost devastator. Credeam la acel moment ca meningita este ceva... eradicat, o consider o neglijenta din partea dr de familie ca nu mi-a vorbit despre vaccin.
Am citit in postari despre un copilas slabut , si al meu a fost la fel. I-am administrat un tratament homeopat de la o clinica din Masloc, timp de trei luni, dupa care copilul meu s-a schimbat radical. Multa sanatate tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxulet spune:

Puiutul meu s-a imbolnavit la 5 saptamani. meningita meningococica. Nici nu ma obisnuisem bine cu statutul de mamica si era sa o pierd....acum are 8 luni si jumatate si, multmesc Lui Dumnezeu, e f bine. Asta o datoram faptului ca am mers destul de repede la spital, a doua zi dupa debutul bolii, si a inceput tratamentul. 3 saptamani de antibiotice. pana sa ajungem insa la spital am trecut prin mainile a 3 dr pediatri - cu destul renume-. unul mi-a zis ca probabil are otita si ne-a dat ampicilina. au ajutat-o cred si cele cateva doze facute, pana am ajuns la timisoara la spital si i s-a pus diagnosticul corect, dar ar fi fost inutile in caz contrar. un alt pediatru a zis ca nici vb de otita, are probleme cu burtica (avea temeperatura si incepuse sa verse) si sa-i dau decoct de orez si zeama de morcov. ATAT. Am plecat la urgenta la Timisoara in momentul cand mi-am dat seama ca de fapt, o doare capul la orice miscare. asta am remarcat eu, mamica incepatoare, nu 3 pediatri cu ani de experienta in spate...
La spital suspiciunea a fost confirmata de faptul ca dormea in pozitia " cocosului de arma". Aceasta pozitie e unul dintre indiciile de meningita la aceasta varsta. Atunci mi-am dat seama ca o mai vazusem dormind asa, dar de unde sa stiu ca e o pozitie anormala?? In cele 5 zile cat am stat in maternitate, dupa ce am nascut, nu ne-a aratat si nu ne-a invatat nimeni nimic.
Nu stiu de unde s-a imbolnavit. Mi-am facut tot felul de reprosuri, dar oricum nu mai pot da timpul inapoi. Nu vreau sa spun nici ca medicii din orasul nostru care au vazut-o ar fi incompetenti. probabil doar plictisiti si dezinteresati. La timisoara a fost altfel. Pot sa spun ca nu am dat nimanui nici un ban, iar medicii s-au comportat exemplar.
Acum fetita mea e bine,dar trebuie monitorizata de medicul neurolog. Nu stiu cati ani de-acum inainte. Nu stiu nici cat timp trebuie sa ma tem ca vor aparea eventuale sechele. Acum nu se vede nimic, se comporta ca orice copil de varsta ei. dar teama in suflet tot o am.
Ma bucur nespus cand le aud pe mamicile care au trecut prin asta, ca dupa cativa ani, copiii sunt bine. Sper sa fim si noi bine.
Am citit ca persoanele care au facut meningita, prezinta un risc crescut de a mai face boala. La spital mi-au spus ca "teoretic, ar fi facut anticorpi" oricum m-am gandit sa o vaccinez, imediat ce vom putea. Acum abia am inceput sa recuperam vaccinurile obligatorii, pe care nu am avut voie sa le facem pana la 6 luni.
Multa sanatate tuturor.

Mergi la inceput