Cancer la san - capitolul 2

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns georgi77 spune:

buna dragelor! am aparut dupa o lunga perioada de absenta. am schimbat locul de munca si nu am avut timp sa stau de vb cu voi lucru ce mi-a lipsit enorm.
vali ma bucur pt tine ca ai trecut de faza cu chimioterapie si astept sa-mi spui ce culoare il vopsesti
trb sa-ti spun de reconstructie, am trcut de prima interventie cu bine grasimea ce a fost luata dupa soldul stang s-a dezvoltat si a crescut de parca am sanul unui barbat, cam asa e de unflat. pe 15 ianuarie am a doua interventie si baga grasime dupa soldul drept la baza sanului sa-i dea o forma. nu pot sa explic in cuvinte ce sentiment am, unul de implinire, zici ca am san cu toate ca inca port vata in cupa sutienului, dar este ceva acolo, ceva unflat sub piele. va pup pe toate si sa auzim numai de bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellla222 spune:

Dragele mele, imi pare asa rau de voi.Dar va grabiti sa faceti biopsii si chimioterapie si uite asa tumora devine f rezistenta si apoi nu mai e nimic de facut.
Exista tratament naturist dat si in Formula As extraordinar de eficient cu care s-a vindecat o prietena de-a mea de cancer(nu stiu exact stadiul, dar stiu ca ii curgea o infectie din san), iar eu am avut 5 noduli f mari pentru care am luat duphaston 6 luni si cu tratamentul asta am scapat in 5 zile.Problema e ca trebuie sa va deplasati in judetul Neamt, dar eu zic ca merita orice efort!
Si nu e scump.O cataplasma cu rasina care se aplica pe san e 20 ron si o tii pana se topeste rasina si intra in san, adica si 3 luni.Daca va intereseaza nr de telefon sau adresa ma gasiti pe mess: ursu2mihaela@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali02 spune:

Ellla, chiar daca esti bine intentionata si ai avut o experienta pozitiva, nu te grabi sa dai astfel de sfaturi.

Una e sa ai noduli la san (85% dintre ei sunt benigni, nu maligni iar pentru a depista natura lor cea mai buna metoda e biopsia, care nu influenteaza evolutia lor) sau o infectie la san si altceva e sa ai cancer.

Tratamentele medicinei altenative (naturiste sau de alt fel) nu trebuie sa inlocuiasca ci sa completeze pe cel clasic. Si eu fac tratament homeopat si sunt convinsa ca m-a ajutat sa suport asa bine chimioterapia, dar doctorita mea mi-a subliniat ca trebuie sa-mi ascult intocmai oncologul.

Sanatate tuturor,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgi77 spune:

Va urez sarbatori cu caldura, cu multa iubire si tot ce este mai bun pe lume! LA MULTI ANI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Georgi, astazi am citit si eu putin din acest subiect...cum te mai simti ?

Multa sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgi77 spune:

Bine v-am gasit dragelor! Vreau sa va scriu despre asteptarea asta atat de grea, pana pe data de 29 aprilie, cand fac a 3-a interventie pt reconstuctia sanului. Abia astept sa pai puna putina grasime acolo, sa se contureze inca putin din san. Sa castig mai multa incredere in mine. Am vazut la TV ca din aceasta grasime este si un tratament pt cancerul la san. Nu pot sa exprim cata siguranta i-mi da operatia asta, cu toate ca stiu ca mai am drum lunga pana la final.Dar asa trec anii, termin tratamentul cu zoladex si tamoxifen si ma pregatesc pt copii. Sper din toata inima sa pot face un copil macar, sa nu simt ca am trait degeaba pe pamant.. Acum va las, ma intorc la munca cu sufletul descarcat si cu speranta.
Va pup, multa sanatate si sa auzim de bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Bravo Georgi ma bucur enorm pt tine o sa vezi ca totul o sa fie bine pana la urma. Esti o invingatoare , capul sus si mult curaj ce a fost greu a trecut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Buna, fetelor!

Nici nu stiu de unde sa incep...mama mea...a fost diagnosticata ieri (dupa o punctie) cu cancer la san, stadiul 2 de evolutie. Azi a inceput chimioterapia. Acum ii e foarte rau, greata, a vomat, o doare capul. Eram pregatita teoretic pentru toate astea, intrucat pe langa ca v-am citit la acest subiect pana tarziu azi-noapte, am mai citit si alte informatii legate de boala si tratament. DAR...CE POT FACE EU ACUM, concret, pentru ea??? Ii pot alina cumva durerile astea fizice??? Cum reactionez cand ea se simte atat de rau??? (mentionez ca stau cu ea in casa momentan)

Lemoni, o sa revin cu un PM la tine...vreau acum sa-ti spun ca esti o femeie absolut minunata!!! ...acum fug ca trebuie sa-l imbaiez si sa-l culc pe piticot...

Va pup si va multumesc! Sanatate multa, multa si voua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali02 spune:

Asiza, ce cred eu ca ai putea face:

Pentru starea de rau, voma, mama ta trebuie sa ia antiemetice speciale. Eu am luat Kytril (sunt pastilute, 2-4 pe zi), mai sunt si altele, sub forma de tablete sau injectabile (in perfuzie, se fac la spital). Nu i-a prescris medicul vreuna? Daca nu, luati legatura cu el si cereti asa ceva. E muuult mai bine cu aceste medicamente decat fara.

Bolnavii reactioneaza diferit cand se simt rau. Eu de exemplu voiam sa fiu lasata singura, ma ascundeam in camera mea. Daca mama ta e la asa, las-o in pace, dar stai pe aproape, sa simta ca poate sa te cheme oricand. Altii se sperie si nu pot sta singuri. Atunci e mai bine sa stai cu ea si sa povestesti ce-ti vine in minte, sa-i abati gandul de la boala si sa-i dai sentimentul de siguranta

Oricat te-ar durea sa o vezi ca sufera, straduiste-te sa nu i-o arati. Pe mine ma durea cumplit sa vad ca cei dragi au de suferit din cauza bolii mele. In fata ei fii cat poti tu de optimista, repeta-i intruna ca e doar o boala, ca exista vindecare pentru ea, ca medicina a avansat mult in acest domeniu. Explica-i ca tratamentul este greu, dar el nu trebuie privit ca un chin, ci ca si calea spre vindecare.
Sanatatea este un lucru extraordinar de important, si ca orice lucru important se poate obtine/recastiga cu greutate, dar merita efortul.

Priviti amandoua partea plina a paharului (da, exista, chiar daca acum ti se pare greu de crezut!): boala e doar in stadiul 2. Stii ce inseamna asta? - sansele de vindecare si nerevenire a bolii in urmatorii 5 ani (asa se fac statisticile) sunt de peste 80%! (in stadiul trei ele scad la 56% iar in 4 la 15%).

Pe mine ma ajutat mult sa citesc despre cum e privita si inteleasa boala din perspectiva crestina. Daca doresti, iti pot recomanda din cartile citite de mine. Puteti deasemenea chema preotii sa-i faca Sf. Maslu acasa.

Dar, mai ales si mai ales, tu si ceilalti din jurul ei aratati-i cat o iubiti. Nu ai idee ce curaj si pofta de viata iti poate da dragostea celor dragi.

Ma opresc acum, unele lucruri inca ma mai rascolesc si pe mine, dar daca vrei voi reveni.

Sanatate multa mamei tale si putere multa iti doresc,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki1970 spune:

Asiza, exact cum spunea si Vali stii ce doare cel mai mult? Durerea celor din jur. Eu ma simteam cumplit cand vedeam cat de mult sufera parintii mei cand ma vedeau.
Incerca pe cat posibil, in fata ei sa te comporti ca si cum ar avea o boala oarecare. Este o perioada grea cea a chimoterapiei dar iti spun din proprie experienta ca trece. Eu am avut noroc si doar la ultima serie mi-a fost un pic greata. Fiecare reactioneaza diferit si mai ales daca iti este frica si esti pesimist. Incurajeaz-o cat mai mult, ajut-o sa fie optimista. Acum acesta boala se vindeca.
Multa sanatate!

Mergi la inceput