Cancer la san - capitolul 2

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Buna . Agho mersi de intrebare , sora mea se simte excelent , mai are numai 5 sedinte de chimo , dar merge la servici , e pe picoare nu a vomitat niciodata desi mai are o stare de voma sau de oboseala din cand in cand.Este puternica ca si voi . Ma bucura cand o vad asa de tare.Isi cumparase o peruca la care a renuntat in final pt ca e mult mai frumusica cu tot felul de bandane si baticuturi frumoase pe care am avut grija sa ii le procur. Suntem cu toti tare mandri de ea.
Va pup si va doresc la toate sanatate maxima.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgi77 spune:

kiki lipoabsortia se face pt a forma un saculet din grasime pt proteza ce urmeaza sa fie implantata si marita treptata cu ser. chimioterapia asa este am facut acum 2 ani dar inca nu s-au refacut venele, sunt arse si cum spuneam ca niste sarme.
vali ma bucur din tot sufletul sa aud ca esti tare si ca treci usor perioada asta urata a tratamentului. dupa fiecare sedinta de chimio cu tot raul ei simteam ca renasc si inving boala, ca sunt mai puternica decat ea. leomi si pt sora ta ma bucur si parca o vad cu fel si fel de bandane asa cum am fost si eu si cum infrunta tot cu mandrie. chiar trebui sa fiti mandri de ea. foarte mult conteaza lumea de care esti inconjurat. ma bucur pt toate si sunt foarte fericita sa aud de bine. va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita33 spune:

ceau fetelor.Am intrat la acest subiect si n-am putut sa plec de langa computer pana ce n-am citit toate postarile ...FELICITARI pentru curajul vostru dragelor,pentru perseverenta si taria voastra.Pentru mine sunteti un exemplu.Multa multa sanatate tuturor
Am si eu o intrebare-mama mea are 54 de ani.Prin 1988 a descoperit un nodul fix la san,a fost la medic si i s-a spus ca nu are de ce sa isi faca probleme.Au trecut 20 de ani si nodulul tot acolo e,la fel,n-a crescut,zice ca n-o deranjeaza,dar mie imi e teama.Imi poate spune cineva daca a avut ceva asemanator?
Mama a fost operata si i s-a extirpat un ovar in 85..E vreo legatura?

luminita33

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki1970 spune:

Vali pe mine ma speriase cineva ca nu o sa mai pot face mai nimic cu mana pe partea pe care am ganglionii scosi. Vreau sa-ti spun ca fac exact ce faceam si inainte cu ea, car cu ea, fac sport (flotari, lovituri la sac, etc). M-am ferit doar pana s-a vindecat bine operatia. Bine, stiu ca depinde si de cum ai circulatia. Sincer cred ca m-a ajutat mult faptul ca am facut sport si in timpul tratamentului. Transpiram bine si mai iesea din otrava care era in organism, plus ca ma mai descarcam psihic.

Luminita nodulul meu, de exemplu, se marea si foarte repede ptr ca sunt tanara. Deci daca nu si-a schimbat dimensiunea in atatia ani probabil ca nu sunt probleme.

Georgi eu nu stiam de metoda asta cu lipoabsortia. De abia astept si eu luna viitoare sa am timp sa ma duc la medic sa-mi explice si mie cum face el reconstructia. Oricum pana nu ma vad cu reconstructia facuta nu ma linistesc total.
Sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns agho spune:

Vali02, chiar ma bucur sa "aud" ce ti se inatampla acasa din partea celor dragi! M-a amuzat faza cu bulinele rosii! Bravooo!
imi pare bn c-ai gasit solutii, c-ai mers la kinetoterapuet si ti-ai imbunatatit miscarile mainii. Eu imi mai menajez mana, in sensul ca nu fac eforturi ff mari cu ea, dar fac toate act. practice la fel ca inainte. dar nu in primul an, am stat cuminte si eu. Mie nu mi-a dat nimeni bulinutze.
Te sfatuiesc totusi, si crede-ma ce-ti zic, kytrilul nu-i la fel de eficient pe cat e Zofranul. Crede-ma si pe mine!
Ma crede si pe mine cineva???...
Nu depaseam doza maxima scris in prospect, si mi-a fost ff bn. N-o sa mai ai deloc stari de voma. Si sa bei cat mai multe lichide si sucuri de citrice. Caisele sunt anticancerigene. Saruta-le pe fetele tale scumpe si numai bine iti doresc!

Lemoni,ma bucur si pt. sora ta ca arata atat de bine si ca reuseste sa mearga si la serviciu. Eu n-am fost atat de curajoasa. Bravooo! Muuulta sanatate!

Luminita, medicul poate sa-i confirme mai bn cum sta treaba cu mama ta. Eu zic sa nu te ingrijorezi absolut deloc atata timp cat nu se modifica in marime, coloritul sanului etc. Pt. ecografie la san, am scris mai inainte ca e ff bun dr. M. Lesaru. Toate bune si tie si mamei tale!

Kiki, bafta la lucrare!
Kiki si Georgi77, mult succes in reconstructii! Brr! Nu stiu de unde mai aveti atata forta, dar ma bucur pt. voi!.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki1970 spune:

Georgi ai auzit la stiri? Ce tara de nenorociti suntem! In alte tari protezele de san ptr reconstructii se dau gratuit, la noi nu, ca suntem mai "smecheri"! Cine stie cand, sau daca vreodata se vor da si la noi.
Tie ce ti-a recomandat proteza de silicon sau cu solutie salina?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita33 spune:

KIKI1970 si AGHO-Multumesc foarte mult de raspuns...Va doresc multa
sanatate voua si tuturor fetelor.

luminita33

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns agho spune:

Kiki1970, asa e in alte tari, poate si bugetul e altul, dar sa speram ca se vor imbunatati lucrurile si la noi.
De ex., prietena unei prietene , fiind deja in USA, cu familie, job, si intamplandu-i-se acolo o probl. de sanatate cu nodul malign, operatie etc., am aflat ca dupa ce i-au facut operatia de extirpare a nodulului, imediat i-au facut si reconstructia cu solutie salina. Nu stiu daca a platit si ea ceva. Au trecut cred, vreo 2 ani...
Dar nu stiu care sunt avantajele. N-am studiat problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgi77 spune:

kiki ieri am fost sa platesc avansul pentru prima interventie. dr. mi-a exlicat ca-mi pune o proteza de silocon pe care o umple treptat cu ser pt a lua forma sanului. piele fiind iradiata si foarte intinsa nu se poate pune direct proteza de marime naturala si atunci incet incet pana cedeaza piele dupa fiecare injectare cu ser. oricum cica de la prima interventie cand pune grasimea dupa solduri simti deja ca ai san pentru ca nu mai ai piele direct pe coaste. mai sunt cam 2 sapt si pot spune cum este. te pup bafta multa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Vin si eu cu o intrebare, sora mea a citit ca atunci cand parul ii creste iar are toate sansele sa ii creasca alb sau negru.Voua am inteles ca v-a crescut la unele cret dar culoarea nu imi amintesc sa o fi mentionat vre-una dintre voi.A-ti avut culoarea din inainte? mai inchisa , mai deschisa a revenit la normal dupa un timp?
Va pup si aveti grija de voi.

Mergi la inceput