Cancer la san - capitolul 2

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns georgi77 spune:

buna kiki, buna fetelor! eu pt RMN am avut trimitere de la oncologul de teritoriu, trimitere cu regim de compensare cea in dublu exemplar si m-a costat 100ron dar fara ea cred ca ajungea undeva la 600ron. e cam nasoala senzatia cat stai in tubul ala si auzi fel si fel de zgomote baraituri de zici ca e un tv stricat dar trece. kiki despre mamografie si eu am o parere proasta adica nu cred ca e recomandata pt varsta noastra. eu inainte de operatie am facut si mamografie si dupa rezultatul ei sanul meu era perfect pt ca tesuturile sunt dense si nu am alaptat niciodata. am tot citit ca dupa 40 de ani este buna mamografia. dar dr. tau ce zice care e mai buna mamo s-au eco? eu RMN am facut pt oase sa vad daca s-a instalat ceva osteoporoza sau altceva. de reconstructie ce mai stii? eu vreau sa ma duc la chirurg sa vad ce zice cu cine fac reconstructia. apropo pe 3 mai am facut 2 ani de la operatieam sarbatorit cu fam si am baut si un pahar de vin rosu. va pup pe toate si multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki1970 spune:

Ce bine, la tine au trecut deja cei 2 ani! De abia astept si eu sa treaca, dar eu mai am un an. Eu cand am avut nodulul, am facut si mamografie si eco. La ambele mi-au spus ca nu este nimic malign. Deci...sincer nu am incredere in nici una. Oncologul mi-a dat sa fac si eco si mamografie. De la IOB o doctora de la Preventie mamografie, sau cam asa ceva, mi-a spus exact ceea ce stii si tu, ca sunt prea tanara si ca s-ar putea sa ma iradieze degeaba. Oncologul a spus ca totusi ar vrea sa fac. Trebuie sa ma hotarasc si nu prea pot. Deci RMN este ptr altceva?
La estetician nu am mai fost dar trebuie sa merg macar sa-mi spuna ce fel de interventie va face si un pret macar aproximativ. Sa ne tii la curent daca afli prima. Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgi77 spune:

buna dragelor. kiki RMN e pt oase si este indicat sa faci scintigrafii pt ca exista riscul de a face osteoporoza de la toate tratamentele date s-au mai rau in cazul meu ca a fost metastaza cu 20 de ganglioni extirpati dar au fost doar 3 invadati(nu foarte multi deci e bine)exista riscul de matastaze osoase. am aflat o stire super. s-a deschis la euromedic fundeni pet-ct cel de care vb.daca vrei kiki intra pe pet-ct euromedic sa citesti despre el. marti ma duc sa vb cu chirurgul oncolog sa vb despre reconstructie sa vad unde si cu cine o fac. cum am vesti noi va spun. va pup numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki1970 spune:

Georgi, din pacate, eu cu Euromedic am avut o experienta urata. Dupa ce am asteptat cateva ore sa fac o mamografie, cand aveam tumora, mi-au spus ca nu am nimic. Eu am impresia ca au aparatura buna, dar nu au medici care sa stie sa lucreze cu ea. Mai vedem... Sa-mi spui ce vesti mai ai! Te pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki1970 spune:

Am tot citi pe aici despre silicoane. Sunt preturile destul de piperate. Iti dai seama la reconstructie cum or fi, mai ales ca nu face orice medic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns agho spune:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki1970 spune:

Aqho felicitari ca pana la urma ai luptat, iar rezultatele se vad, nu? Prima oara ai facut vreo operatie la san? In cei 5 ani ai mai facut vreun tratament? Sper sa nu te superi ca te intreb, dar banuiesc ca daca te deranja nu ne mai impartaseai din experientele tale. Multumesc!
P.S. Ce sa-i faci, asa este cand esti implicat intr-o problema, vrei sa afli cat mai multe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki1970 spune:

Despre Dr. Mihai Lesaru cred ca ai dreptate, am mai gasit vorbindu-se despre el. Eu treb.sa fac mamografie, dar sunt prea tanara si parca vad ca nu iese nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgi77 spune:

buna fetelor! nu stiu ce sa zic de euromedic dar eu am facut acest pet -ct la ei si parca imi pare rau ca m-am grabit si nu am avut rabdare sa ma duc la oradea s-au in budapesta. aparatul e acelas dar greu cu interpretarea. acum trebui sa umblu eu mai departe la alti doctori sa-mi citeasca rezultatul.
sincera sa fiu in cei 4500 lei nu cred ca este corect sa te lase asa cu ochii in soare. dar asta e. din fericire nu am nimic anormal si totul este bine. sunt foarte fericita ca am trecut si de asta si linistita ca nu a recidivat prin corp pe undeva. ai dreptate kiki cu doctorii de la euromedic asa au aparatura dar nu sunt atat de bine pregatiti sa umble cu ea. va pup pe toate si abia astept vesti de la voi. o saptamana minunata si plina de bucurii asa cum am inceput eu. multi pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Hai ca vin cu vesti, sora mea a inceput tratamentul, urmeaza o perioada mai complicata dar o sa fie bine cu ajutorul lui dumnezeu.
Intre timp am fost si am facut si eu mamografie, la 2 saptamini am fost chemata inapoi pt ultrasound pt ca se vedea ceva si vroiau sa fie siguri.ieri am aflat ca am 2 noduli marisori pe sanul drept si unul pe sanul stang. Doctorul radiologist mi-a zis sa nu imi fac probleme si sa vin la mamografie la anul ca totul e ok.Dar nu stiu ce sa fac ca asa ii spusese si sorei mele nimic important stai fara grija ca e dureros si nu e cancer , e un nodul ca intri la menopauza.Deci am ascultat de ei si n -a fost bine asa ca imi e frica desi nu stiu cum asa putea sa aflu daca acesti noduli sunt periculosi sau nu.As vrea sa merg la o alta opinie, oricum or zice doctori ca sunt nebuna de insit atit dar dupa ce te arzi odata sufli si in iaurt.
Voi ce ma sfatuiti?Ce as putea sa fac ce tratamente ? Astia imi spun sa astept ca nu au cu ce sa compare mamografia pt ca este prima facuta in viatza mea . Inca un an sa astept mi se pare mult . sfaturi de analize pe care sa le cer eu pt ca ei vad ca nu sunt foarte interesati sa faca alte investigati.

Mergi la inceput