Am scapat de suzi, cum o invat sa doarma dupa-masa

Am scapat de suzi, cum o invat sa doarma dupa-masa | Autor: ioana_77

Link direct la acest mesaj

Surprinzator, Maria de 2 ani si 4 luni a acceptat fara scandal sa renunte la suzi. Pur si simplu am taiat-o, a vazut ca-i stricata si nu se poate repara si gata. Seara adoarme f repede, pesemne este f obosita. In schimb, nu mai reuseste sa adoarma dupa-masa, fiindca nu mai are "somniferul" Ea dormea f bine la amiaza, cateodata si 3, 4 ore. Ma gandesc ca lipsa somnului sa nu-i afecteze ritmul de crestere , mai ales ca noaptea nu doarme mai mult de 9, 10 ore.
As vrea sa-mi impartasiti experientele voastre similare, poate merge ceva si la noi.
Multumesc

Maria (29.11.2005), Stefan (31.10.2007) si Ioana

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ea9815662d7c2a948441b&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">1 an
Decembrie

Botez Stefan

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alra spune:

poate incerci sa ii faci un ritual si pentru somnul de dupa amiaza: ex - mancare, o povestioara, nani

eu cand nu reuseam sa o culc (acuma mare zic) ii lasam un biberon mic cu apa la ea in pat cu tetina cu gaura mica. a mea a scuipat suzeta la 2 luni... acuma are 2 ani. daca faci asta sa nu ii lasi suc, poate face carii, numa apa chioara.

eu te inteleg cu somnul de dupa amiaza, a mea daca nu doarme se simte rau, plange din orice, brrr.

Vacanta cu Laura in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

si noi am renuntat la "zizi" la 1.8 ani,dupa ce am taiat-o.(conform sfaturilor de pe DC)

dar...pentru ca o iubeam foarte mult o tineam in patut si ne uitam la ea cand mergeam la culcare,o tineam in mana si chiar ii vorbeam...

asa cum spui tu,o perioada a adormit foate greu fara ea,dar,incet,incet a renuntat singura sa o mai caute,.

important cred eu ,e sa faci aceasta schimbare la o varsta la care copilul e pregatit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iahim spune:

quote:
Initial creeata de ioana_77

Surprinzator, Maria de 2 ani si 4 luni a acceptat fara scandal sa renunte la suzi. Pur si simplu am taiat-o, a vazut ca-i stricata si nu se poate repara si gata. Seara adoarme f repede, pesemne este f obosita. In schimb, nu mai reuseste sa adoarma dupa-masa, fiindca nu mai are "somniferul" Ea dormea f bine la amiaza, cateodata si 3, 4 ore. Ma gandesc ca lipsa somnului sa nu-i afecteze ritmul de crestere , mai ales ca noaptea nu doarme mai mult de 9, 10 ore.
As vrea sa-mi impartasiti experientele voastre similare, poate merge ceva si la noi.
Multumesc

Maria (29.11.2005), Stefan (31.10.2007) si Ioana

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ea9815662d7c2a948441b&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">1 an
Decembrie

Botez Stefan





Draga Ioana ,puiul meu a renuntat la suzeta la varsta de peste 3 ani!(acum are3,8 ani).Dormea la pranz numai cu suzeta..dari-o lasam atata timp cat adormea(30-45 de min),dupa care fie renunta singur la ea ,fie i-o scoteam usor din gurita!
Am considerat ca este mai important somnul,asa incat folosirea zilnica a suzetei 30-45 min nu a creat nici o problema!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

E bine ca a acceptat ideea ca nu mai are suzi.
Si eu am ascultat sfaturile altora si am incercat diferite strategii sa o scap de suzeta.A functionat, dar nu mai dormea la pranz.Si seara era asa de obosita........Si avea aproape 3 ani.
Iar intr-o zi m-am enervat si m-am dus la farmacie si i-am luat o alta suzeta asemanatoare cu cealalta, si apoi mi-a dormit la pranz fara probleme.
Acum, la 3 ani si 4 luni, imi mai aminteste de suzi(pe care acum o luna a pierdut-o in casa), dar doarme la pranz fara probleme.
Sfatul meu e sa mai lasi, e o forma de alint a ei, e prea mica inca.Atunci cind va fi pregatita, va renunta la ea.
Crestere mare si sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_77 spune:

I-am dat-o si eu azi la pranz, ca suferea vizibil de oboseala. Vom incerca sa nu i-o dam seara. SI eu ma gandesc ca e mai important sa doarma.

Numai ca nu stiu ce-o sa faca la gradi. II accepta cu suzi la somn?

Maria (29.11.2005), Stefan (31.10.2007) si Ioana

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ea9815662d7c2a948441b&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">1 an
Decembrie

Botez Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

Nuu, mai bine nu du suzeta la gradinitza.Iti dai seama, daca va cadea pe jos, cine o spala?
Sau o introduc in gura alti copii.
Multa sanatate!

Mergi la inceput