Mamici prin FIV (1)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Ciarli, acneea sugarului trece de la sine. Nu e nevoie de nimic. Daca vezi ca se intinde pe corp atunci e posibil sa fie o dermatita.


mami de Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

diana d de la o saptamana poti zbura cu el cu avionul.

aurelcris combina doua siropele ptr colici*la noi a functionat gripe wather baby si colic baby si eu beam cam 5 l de ceai pe zi combinat de anason, chimen, fenicul ,marar si ceva de colici, nu mancam varza, fasole chestii d egenl asta si il puneam sa doarma pe burta. mai exista o pozitie f buan ptr colici cu mana dreapta ii ti capul si stanga palma io pui sub burtica faci presiune si ii tine si cald si asa cum a zis si andicu chestii calde pe burtica. la noi colicii au inceput la 14 zile si au tinut exact 3 luni erau doar seara noapte nu neaparat dar el se trezea oricum din ora in ora sau din 2 in 2 ore sa suga. bafta si rabdare, astea sunt risurile meseriei de mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciarli spune:

Andicu, Mihuta, multumesc. Cred ca e numai vina mea ca de cand au racit sunt obsedata si le infofolesc tare afara. Cred ca i-a transpirat caciula de lana cu care eu am scos-o afara la 20 grade, proasta de mine. Mi se pare ca s-au mai estompat bubitele. Ieri chiar am facut-o lata, cand le-am adus acasa erau ude de transpiratie, asa m-am speriat, le-am verificat temperatura din ora in ora, slava Domnului pana acum sunt ok, doar ca mai stranuta din cand in cand. Oricum astazi mergem la eco de sold (de control) si o sa-l mai intreb si pe dr acela (ca e un pediatru renumit, dr. Ulmeanu)

Andicu, cum mai e cu problemuta? Pupici lui Filipel.
Aurel, enjoy the club. Imi e foarte mila de tina, eu cam asa am dus-o cu amandoua de la 3 saptamani pana la 2 luni. DUpa aceea parca s-au mai estompat, nu au trecut de tot inca. Si eu cred ca e vorba de colici dupa cum ii descrii. Sfatul meu este sa nu te obosesti impreuna cu mama ta, adica noaptea sa stea mai mult una dintre voi de paza si cealalta sa doarma si ziua invers, pentru ca altfel clacati amandoua, asa am patit si noi la inceput pana ne-am organizat. Poate ca macar odata la doua nopti poti sa te mulgi si sa-i lasi mamei lapte sa-i dea cu biberonul ca sa dormi si tu cateva ore (eu zic vreo 6) legate. Eu asa faceam, bine la mine era mai greu ca eu ma mulgeam vreo 2 ore ca sa scot 80-100 ml, daca tu ai lapte merge repede, si stai fara grija ca nu se dezvata de san daca faci lucrul asta ocazional (cam la doua nopti odata) si in rest ii dai numai san. La mine a functionat mai bine alternarea infacolului (ai noroc ca il gasesti acolo, eu l-am comandat la Londra si mi-a venit destul de tarziu) cu debridat, adica inainte de o masa ii dai infacol, la cealalta ii dai debridat. Si mai incearca sa nu o hranesti mai devreme de 2 ore de la ultima masa, ca sa apuce sa digere ce a mancat. Eu le mai pacaleam cu ceai (desi nu sunt adepta inlocuirii meselor de lapte cu ceai, pur si simplu eram disperata ca ele nu mancau cum trebuia la o masa si ar mai fi mancat dupa o jumatate de ora, o ora, si dupa aceea sa te tii plansete in cor). In rest, cum ziceau si fetele, comprese caldute pe burtica si tinut in brate burtica (gen avion) sau cu pielicica ei pe pielea ta. Insa tot ce iti spun eu nu fac sa treaca de tot colicii, doar o mai linistesc. Inarmeaza-te cu rabdare, eu la inceput plangeam cu ele de mila lor, acum sunt imuna, pt ca stiu ca nu exista nimic pe lume sa fi facut si nu am facut. Te pup si mai intreaba-ma daca am fost neclara.

Va pupam pe toate,
Ciarli, Maia si Leia

www.kodakgallery.com/I.jsp?c=125dtbzf.4phg5fl3&x=0&y=kdca89" target="_blank">Leia&Maia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

DEBRIDATUL functioneaza la cei alaptati cu formula nu la cei alaptati la san.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciarli spune:

Monica, n-am stiut asta, nu vreau sa spun ceva aiurea. Stiu insa ca nasa mea, care a alaptat exclusiv pana la 9 luni, a folosit numai debridat, fara alte siropele si a functionat (nu a avut insa probleme de colici asa cum am avut noi).

www.kodakgallery.com/I.jsp?c=125dtbzf.4phg5fl3&x=0&y=kdca89" target="_blank">Leia&Maia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciarli spune:

Si stiu, ca intr-adevar nu prea e recomandat debridatul, insa eu am fost atat de disperat incat am recurs si la extrema asta. Nu prea sunt adepta produselor neneaturiste la bebelusi, insa uneori nu am incotro.

www.kodakgallery.com/I.jsp?c=125dtbzf.4phg5fl3&x=0&y=kdca89" target="_blank">Leia&Maia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

ciarli si eu am alaptat tot pana la 9 luni si stiu asta de la pediatrul lui Mihnea. Cele doua produse de care vorbeam eu sunt naturiste deci mult mai putin riscante ptr bebe. In prospect scrie ca s epoate admoinistra sugarului inac din prima sapt d eviata dar asta a fost sfatul medicului pediatru ptr noi si noi am mai apelat la sfaturile unei asistente de pediatrie de spital care la fel ne-a spus. Eu recunosc ca nu sunt adepta medicamenteleor si cat s epoate chestii naturiste.
Oricum colicii isi fac de cap cu sau fara medicamente si asta este o perioada care trece mai greu ptr mame dara sta este

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Ciarli, si eu stiu de la dr ca Debridatul trebuie folosit cu masura si pe termen scurt! cu Filip,ii fac decalotare usor, cat pot ca mi-e tarsa , o sa continui, poate avem noroc si scapam ca Mihnea al Monicai-Elena.



Andicu, mami deFilip Gabriel (27 iunie 2007)

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=9" target="_blank">Bebe Filip Gabriel in tinuta business

La 8 luni
www.tickercentral.com/view/9fgr/2.png" target="_blank">Cum crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciarli spune:

Buna fetelor,

Am intrat sa va dau o veste buna: AndradaP e super graviduta, bhg ziua 11: 460!!!!!!!

Sunt super fericita pentru ea, e al patrulea FIV reusit la Budapesta si se pare ca sunt gemenuti.

Noi suntem bine, la eco de sold totul e normal, slava Domnului.

Va pupam pe toate,
Ciarli, Leia si Maia

www.kodakgallery.com/I.jsp?c=125dtbzf.4phg5fl3&x=0&y=kdca89" target="_blank">Leia&Maia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saftoiu_gina spune:

Azi am aflat ca s-a deschis un topic nou .Ma primiti si pe mine ?


Mergi la inceput