Mamici prin FIV (1)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioanacarmen spune:

Azi am gasit-o pe bebelina mea plina de sange inchegat la buric. Aseara nu avea nimic, iar buricul i-a cazut acum 2 saptamani. Aveti idee ce se intampla? Am curatat-o cu spirt si i-am dat cu Baneocin. Oare trebuie sa chem doctorul de urgenta?
Mai am o problema grava. Dupa ce-am venit de la spital nu mi-a luat deloc in greutate. Practic maine face 3 saptamani si are aceeasi greutate de la nastere.
Ea mananca la 3- 3 1/2 ore jumatate si dupa fiecare supt face cacalica.
M-am muls cu pompa si am lasat laptele intr-un pahar pana a doua zi- am gasit o pojghita de grasime deasupra, acum nu stiu cat de gras ar trebui sa fie, dar totusi nu cred sa fie o problema cu laptele meu...
Ar mai fi si faptul ca e nascuta prematur- la 36 sapt si 5 zile, dar nu stiu daca si asta ar putea fi o cauza a faptului ca nu ia in greutate.
Au vazut-o 2 dr pediatre ( dar sincer nici una nu-mi inspira incredere )- prima mi-a zis din start sa o trec pe lapte praf, a doua mi-a zis sa incerc sa ma mulg si sa-i dau laptele cu biberonul.
Prima solutie o exclud din start- am foarte mult lapte, imi curge intr-una si vreau sa profit de acest lucru, nu sa-i dau prafuri...
Iar cea de-a doua varianta n-as prea incerca-o pentru ca am citit ca daca ii dau sa suga cu biberonul ( chiar daca e laptele meu), va refuza categoric dupa aceea sanul.
Ce sa fac, pentru ca nici sa stau sa vad ca nu ia in greutate si sa nu fac nimic, nu pot...dar nici sa renunt la alimentarea cu laptele meu nu-mi convine?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciarli spune:

Ioana, e vorba de aceeasi greutate de la nastere sau de cand ai scos-o din spital?

Sa stii ca in spital se pierd 200-300 g pe care trebuie sa le recupereze. Si la mine Leia, care s-a nascut piticuta (2.480) a recuperat mai greu, Maia mai bine.
Cat despre lapte, eu stiu, ca asa scrie in carti ca laptele de mama e cel mai bun, nu exista ca nu-l satura pe pui. Eu in locul tau nu i-as dat lapte praf daca ai atata lapte cum spui. POti sa te mulgi si sa-i dai cu biberonul ca sa vezi cat papa. Poate adoarme si nu se satura.



www.kodakgallery.com/I.jsp?c=125dtbzf.4phg5fl3&x=0&y=kdca89" target="_blank">Leia&Maia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns first_carmen spune:

Buna seara!

Ioana imi aduc aminte ca si bebelul meu Petru a avut ce spui tu de buric si numai l-am sters zona (sincer nu mai stiu cu ce dar parca nu era spirt) si am evitat citeva zile ca dam cu apa pe acolo si ... gata.
Cit despre greutate ... este super bine ca poti poti sa-i dai laptic matern.Dar nu stiu ce sa-ti zic ca noi din prima zi de viata am mincat lapte praf poate stiu mai mult fetele care au alaptat.
Oricum ce am inteles eu de la o pediatra (generatia tinara) este ca acum copilul este ok atita vreme cit nu scade in greutate.
iar cu pediatrii ... in prima luna au venit 5 la noi. Si tot nemultumita am fost dar trebuia ales unul.

Carmen mamica de Petru si Stefan din 28 iulie 2007
Pozicile noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

IOanacarmen, pt problema cu buricelul, apa oxigenata e buna! nu ustura, vindeca si dezinfecteaza in acelasi timp;pui in pipeta cateva picaturi si picuri in buric si dupa, tamponezi usor cu tifon steril( posibil sa faca un pic de spuma, e ok) si poti sa-i pui Baneocin pudra. Mie mi-a zis pediatrul ca e ok atunci cand nu mai face spuma apa oxigenata. Despre greutate, si eu sunt de aceeasi parere, atata vreme cat nu scade in greutate nu cred ca trebuie sa-ti faci mari griji, si de pus, a pus cat a scazut in spital, macar. Mai bine mai cheama un pediatru decat sa ii completezi cu lapte praf!
si sanatate!



Andicu mami deFilip Gabriel (27 iunie 2007)
La 8 luni
www.tickercentral.com/view/9fgr/2.png" target="_blank">Cum crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Ioanacarmen in perioada asta bebei fac si icterul perioada in care sunt mai somnolenti si nu mananca cat trebuie. Daca are rh negativ sau alt grup sanguin decat al mamei are si un icter mai preungit.Mihnea ptr ca are rh-ul meu negativ si grupa lui tasu deci in incompatibilitate cu a mea a avut un icter fff prelungit de vreo 3 sapt. Dar mi- s-a spus asta din spital dupa ce i s-a facut grupa sanguina si rh-ul. Un copil alaptata la san este f normal sa faca kk dupa fiecare masa.Fa proba suptului cu cantarul. Cantareste bebe inainte de a-l pune la san si dupa ce a mancat. Cat despre laptele de mama "babele" spun ca pui laptele tau intr-o lingura si il pui deasupra flacarii la aragaz. Daca laptele se branzeste nu e OK daca nu e OK. Din pacate in Romanaia nu se face niciunde proba laptelui la mame ptr a se vedea daca e bun sau nu. Eu zic ca o sa inceapa sa ia in greutate si stiu ca prematurii recupereaza mult mai repede in greutate in primul an d eviata. Dar pediatru ce zice?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanacarmen spune:

Ciarli, in afara de gramele pierdute in spital ( pe care le-a recuperat destul de repede ), nu a mai luat nimic in plus.
First_carmen, Andicu , am ales sa nu-i fac 2 zile baita sa vad cum se comporta buricutul. Am curatat locul doar cu spirt, dar tot sunt speriata ca nu mi se pare normal sa sangereze asa din senin, 2 zile la rand. Eu i-am dat o singura data cu Baneocin crema, nici nu stiam ca exista pudra.
Monica-Elena si a mea mi-a facut icter, dar i-a trecut la o saptamana dupa nastere, deci nu are cum sa mai influenteze in acest moment cresterea in greutate, iar in ceea ce priveste rh-ul nu avem incompatibilitate, avem rh-ul pozitiv si eu si sotul meu. O sa verific daca se branzeste laptele, dupa cum mi-ai spus.
Citeam la alte mamici care au nascut in aceeasi perioada cu mine si se laudau ca deja copii lor au luat aproape 1 kg, unii chiar mai mult si pe mine ma apuca disperarea, ca vad ca nici falcutele pe care le avea la nastere nu se mai vad.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristal1995 spune:

Fetelor, scuze ca intervin in subiectul vostru fara sa am norocul de a fi reusit... Voiam insa sa va rog sa ne ajutati.
A fost deschis de cateva zile un nou subiect
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=117821&whichpage=5
in care se discuta o petie catre ministrul sanatatii (si nu numai) pentru a introduce si in Romania legea cu n FIV-uri gratuite (sau macar o parte compensate)...
Va pupic si sa va traiasca minunile!

Aly-"Inca mai sper..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_d spune:

Buna mamici fericite,

Ajutati-ma cu un raspuns va rog,
nu mai retin exact, oare voi discutati despre
cojitele care se formeaza la varful mameloanelor?
Cum si cand se scapa de ele?
Inainte sau doar dupa nastere?
Mie mi se par f f aderente,
am senzatia ca nu le voi putea dezlipi nicicand.
Daca eu nu le dezlipesc, oare bebe va reusi?
Si in alta ordine de idei,
voi de exemplu a-ti avut cumva f f discreta secretie lactata
inca din ultimul trimestru?

Multa sanatate va doresc voua si ingerasilor scumpi, va pupup,
Diana 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina28 spune:

Diana despre cojite nu stiu sa-ti spun,dar despre secretia de lapte eu am avut-o de pe la 14 sapt,iar in ultimul trimestru mai pronuntata.
Aurel-Cris la multi ani! Sa fii sanatoasa si fericita toata viata alaturi de cel mai frumos cadou micuta Bianca.
toate fetele.

Madalina de Sofia 01.02.2008

calea sigura a esecului este sa renunti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurel_cris spune:

Fetele mele dragi va multumesc mut pentru raspunsurle date,nu am mai reusit sa intru caci bubulina mea tot asa noaptea nu doarme.Vroiam sa va intreb sa aiba colicii asa de mica?? nu are nici 2 saptamnii.
Altfel suntem ok crestem marisoare,am pus si noi 400 de grame,am scapat de icter,buricelul inca nu ne-a cazut.Sper ca isi va regla si ea somnul sa pot intra si eu mai des pe la voi,deasemenea sa dorm si eu un pic mai bine caci sunt terminata.Am vazut ca am dat jos cam cate 1 kg la 3-4 zile,oare e normal??
DIANA si mie mi-au curs cate un pic sani,cojite nu am avut asa ca nu stiu ce sa iti spun.

CRISTAL o sa semnez si eu petitia
PUSSI,ANDICU,IOANACARMEN,MONICA,CIARLI,MADALINA si tuturor mamicilor si bebelusilor

Mergi la inceput