Lipsa poftei de mancare la sugari!

Lipsa poftei de mancare la sugari! | Autor: Happiness_4_us

Link direct la acest mesaj

Poate fi lipsa poftei de mancare la un sugar de 5 luni, din cauza dintisorilor?
In sensul ca se vede gingiuta alba dar febra nu, maraiala nu, insa pofta d emancare a disparut complet. Cum ii pun biberonul in gura se termina treaba. Ba rade la inceput, daca vede ca insist, se baga la somn sau maraie, asa incat am ajuns la urgente si i-a pus sonda in nascu ptr a-l putea hrani, deoarece dureaza treaba asta de aproape 2 sapt.
AM fost si la gastroenterolog, care crede ca are superaciditate la stomacel si ne-a dat un medicament, dar deocamdata nu se vede nici un rezultat.
S-a mai confruntat cineva cu asa ceva?



Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)


Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Nana, cat de diversificati sunteti ?
Ce lapte papa Andrei cu placere inainte ?
Ce zic medicii, e o criza temporara de greva a foamei sau sunt si alte cauze ?
Ai incercat tot soiul de tetine, presupun, lingurita ? Seringa d`aia tip Nurofen ?
Ceai bea ?

Cred k esti foarte suparata, speriata si epuizata.
Cumva se rezolva si asta.
Sunt alaturi de tine, daca te-as putea ajuta cumva ...



Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani Alba ca Zapada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

quote:
Originally posted by mamagiuliei

Nana, cat de diversificati sunteti ?
Ce lapte papa Andrei cu placere inainte ?
Ce zic medicii, e o criza temporara de greva a foamei sau sunt si alte cauze ?
Ai incercat tot soiul de tetine, presupun, lingurita ? Seringa d`aia tip Nurofen ?
Ceai bea ?

Cred k esti foarte suparata, speriata si epuizata.
Cumva se rezolva si asta.
Sunt alaturi de tine, daca te-as putea ajuta cumva ...



Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani Alba ca Zapada




Diversificati nu prea, as spune deloc, asa ca pica, desi am incercat in continuare si i-am oferit fructe, legume, iaurt, etc, dar fara succes. Iaurt si branzica la recomandarea pediatrei din Ro.
El manca SMA, e o marca englezeasca pe care o avem aici dar in dec cand am fost in Ro si ne-am confruntat cu aceeasi problema numai ca atunci din cauza sedativelor, l-am convins cu Milumil, si am schimbat SMA-ul cu Milumil. Inca mai avem in casa Milumil de atunci si i-am oferit si din asta, in ideea ca e vanilat si nu are mirosul ala, dar fara succes.
Medicul gastroe.... a zis ca ar avea superaciditate la stomac, care-i da senzatia de greata si de-aia nu papa. Ne-a schimbat ranitidina cu un alt medicament mai tare, dar nici un efect pana acum. Azi e a 3-a zi.
Tetine am incercat si am in casa de toate felurile, dar nu vrea. Am incercat si cu lingurita si cu seringa, dar tine lapticul in gura, sau il inghite in sila iar marti a vomitat tot ce mancase si m-am speriat. Fortandu-l mi-e frica sa nu dam in alte alea si le avem noi pe ale noastre. Chiar nu avem nevoie de nimic altceva.
Apa, ceai, nimic. Nu vrea nimic sa bage in gurita.
Sper in continuare sa fie aciditatea si sa se regleze cumva ca am ajuns la capatul puterilor.

Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)

Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Am inteles.
Si singura cauza ar fi aciditatea din stomacel ???
Si de 3 zile e greva efectiva si papa prin sonda ?
Daca acum au schimbat medicamentul, probabil isi va face efectul in cateva zile, doar sa mai ai tu atata rabdare
Mi ar placea sa ti scrie aici o mamica de iulie-august2004, Cristalina, ea are doua bubuline de fete care au papat intotdeauna foarte putin, iar a`mai mare e vomitacioasa precum fi`mea, asa k citind o intotdeauna mi am linistit neuronii.

Stau si ma gandesc cum ai putea pacali o mogaldeata de 5 luni sa pape ... mare smecher e Andrei
Giulia a fost si este fan "orez", la inceput sub forma de praf in bibele de lapte (tre sa specific k a acceptat doar laptele Bebelac, cel faf` de gust), dupa care orez normal cu lapte. Asta intotdeauna funcioneaza dupa zile de bolit si greva a foamei.



Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani Alba ca Zapada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

As vrea sa pot sa-ti spun ca trece repede...

La mine au facut amandoua greva foamei cand era mici mici, cea mica (are 10 luni jumate acum) mai baga cate o saptamana de refuzat mancarea ca sa nu ne plictisim (nu laptele insa) dar dupa aia isi revine. Nu mananca ea cu mare placere si exagerat de mult, dar mananca.

Insa nu cred ca au fost bolnavioare, daca bebelusul tau e bolnavior atunci ceea ce iti povestesc eu oricum nu conteaza.

Cea mare a facut cum face bebelusul tau de pe la 2 luni, a avut o perioada de 2 saptamani in care a refuzat orice fel de lichid (nu mai stiu fix cat avea, am sa ma uit in caietul in care am notat ce facea), nici apa, nici ceai, nici lapte...Urla de foame si de sete si nu voia sa bage nimic in gurita. Mori incet, stiu cum e...
Eu ma mulgeam pentru ca nu a vrut sa suga, munceam de-mi ieseau ochii ca la melc :) si apoi il aruncam in chiuveta pentru ca nu voia sa manance.
Doctorul daca il intrebam zicea ca nu e bine sa o mai alerg cu biberonul, ca face anorexie de comportament sau ceva in genul asta, sotul meu zicea ca nu moare nimeni de foame cu codrul de paine in mana :) sa o las in pace daca nu vrea...si eu albeam ...eram frustrata la maxim.

Intr-o seara si-a revenit (din greva totala vreau sa zic) urla de foame, eu eram disperata, ii tot ziceam sotului ca ajungem cu ea la urgente si a inceput sa suga de la san, cred ca era rupta de foame si de sete...

Pe la 5 luni a inceput sa vomite...si a tinut-o tot asa...:). Acum ne-am luat masina si cea mai mare grija a noastra e ca nu gasim huse ca sa o ferim de vomitaturile Mariei ..:)))
Si acum vomita din orice, daca nu ii convine ceva sau ii ajunge in gat o bucatica mai mare de carne sau o gadila mucii sau plange prea mult...te cam apuca disperarea.
Norocul meu a fost ca ea lua bine in greutate...acum, la 3 ani si 8 luni are talia unui copil de cinci ani jumate si asta nu fiindca e grasa.

Ma mai duceam din cand in cand la doctor cu ea, imi radea in nas "asta e copil care nu mananca doamna?! nu vedeti cum arata?!"
"mananca o lingurita de mancare" "daca atata mananca atata sa-i dati!"...:)))...Avea si el dreptate dar trebuie sa admit ca ii cam ziceam de dulce in gand dupa ce vorbeam cu el...:)

Lapte a inceput sa bea mai bine cand i-am dat cu lingurita, la 1 an si 3 luni...si e munca sa ii dai unui copil atata de mic laptele cu lingurita. Dar eram fericita ca bea si ea lapte cu placere.
Pe la 6 luni ii dadeam cu biberonul...bea 20ml in doua ore...Imi venea sa ma dau cu capul de pereti!
Tot timpul ii ziceam sotului..."n-a mancat, acum ce fac!?" "astepti 2 ore si-i mai pregatesti un biberon!"

Cea mica a inceput sa faca fitze tot pe la vreo doua luni (sau mai devreme) dar eram calita de la Maria, nu m-am mai stresat! Am mers pe principiul "daca nu urla tare inseamna ca nu ii e foame".
Sugea 2 minute la o masa (manca numai san). Pai in 2 minute nici nu incepe bine sa curga laptele...ma gandeam ca macar nu moare de sete!:))
O adormeam ca sa pot sa-i dau mai bien sa suga, pentru ca daca era treaza refuza sanul cu indarjire.
Am lasat-o o data vreo 8 ore nemancata, ma gandeam ca o sa ceara atunci cand o razbeste foamea...nici o jena nu a avut, nu a deranjat-o cu nimic.

Asta pana cand de la 4 la 5 luni a luat vreo 300g in greutate si mi-a sarit doctorul in cap ca las copilul nemancat.
I-am pus in mana biberonul femeii care sta cu ele cat sunt eu la servici (veneam de la servici la 3 ore ca sa-i dau sa manance si ea ma trata cu refuz...plecam cu sanii plini de acasa inapoi la servici). I-am zis ca daca o invata la biberon are o prima grasa de la mine...
Si a a invatat-o...:)))

Si da, poate sa fie de la dinti...Cea mica am observat ca face mult mai multe fitze cand ii dau dintii...Si are 6 deja...

Urla, s-au plictisit, trebuie sa termin...eu sper sa va reveniti repede, sa treaca faza asta, sa ai nervi sa rezisti si mai ales sa nu fie decat o toana a bebelusului si nimic patologic! Multa sanatate!

Monica, Maria Alexandra (02.07.2004) si Ioana Adriana (20.04.2007)
poze unu, poze doi, poze vechi si poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexpa spune:

o colega de-a mea a trecut cam prin aceleasi experiente. fetita ei de 2 luni la fel nu manca decat foarte putin, sugea cam 40 ml si se oprea. a fost cu ea la un profesor universitar pediatru specializat in gastroenterologie, i s-au facut analizele si a fost diagnosticata cu reflux gastro-esofagian, adica acidul din stomac trece in sus in esofag si-i creeaza o stare de disconfort cand inghite. Cica aceasta boala este principala cauza de anorexie la sugar. A primit tratament cu un antiacid - OMEPRAZOL ("Losec mups" se cheama la noi - e mai tare ca ranitidina), MOTILIUM (favorizeaza peristaltica normala a esofagului si stomacului, adica musculatura acestora sa se contracte in sensul care trebuie, de la esofag la stomac si mai departe..) si un lapte praf antireflux NOVOLAC AR, care e mai consistent. Parca atat.. A durat ceva pana sa inceapa sa manace normal, o luna parca. Acum fetita are aproape un an si tot asa nu se omoara cu mancatul..
Te inteleg ca ti-e greu. Sa fii increzatoare ca o sa se faca bine baietelul tau!
Multa sanatate lui Andrei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexpa spune:

dar doctorii au eliminat si alte cauze? de exemplu o infectie poate sa dea lipsa poftei de mancare: o otita, o infectie urinara - acestea nu neaparat sa dea febra la sugari, pt ca ei nu au sistemul imun asa perfectionat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_r spune:

Nana,Ania asa mi-a facut pe la 2 luni si i-am facut hemoglobina si avea anemie.cu tratament s-a rezolvat. lipsa poftei de mancare poate fi si de la infectie urinara,tot de la Ania stiu,i-ai facut o urocultura?

Anya-Dumitra si Matei



oana si matei(12 NOV.2003)si ania-dumitra(26.10.2007)http://community.webshots.com/user/oana_r_76?vhost=ania

Mergi la inceput