Alaptatul Help line! (8)

Alaptatul Help line! (8) | Autor: marius

Link direct la acest mesaj

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=244792" target="_blank">Alaptatul-Help Line-(1)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=26640" target="_blank">Alaptatul-Help Line-(2)
Alaptatul-Help Line-(3)
Alaptatul-Help Line-(4)
Alaptatul-Help Line-(5)
Alaptatul-Help Line-(6)
Alaptatul help line-(7)

www.youtube.com/watch?v=cSb3XT88YxY" target="_blank">Primii pasi spre alaptare

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=25770" target="_blank">Alaptatul si carentele vitaminice si de minerale ale mamei care a alaptat indelungat


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=26054" target="_blank">Mastita si tratamente naturiste


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=20163 " target="_blank">Menstruatia si alaptatul


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=25792" target="_blank">Laptele de inceput, cand vine, cum e, etc.


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=25454" target="_blank"> Pentru intarcare, cum oprim lactatia


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=24989" target="_blank">Plansul bebelusului in timpul suptului


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=26199" target="_blank">Mamicile care au alaptat mult peste un an sau doi

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Multumesc fetelor care mi-au raspuns. Ma bucur ca exista un astfel de forum unde putem sa dam si sa primim sfaturi.
Ma ia am o problema. Adica nu stiu daca este chiar problema, dar bebelina mea sta la san si cate o ora la o masa. Nu doarme in acest timp ca simt ca trage. Oare asta in seamna ca nu am destul lapte?

Ani de Stefana (23.01.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

Am si eu o nedumerire.Fetita mea s-a nascut prematur si nu a supt niciodata la san din cauza ca era foarte mica.Primele cinci saptamani a mancat cu sondita si mi-a fost destul de greu sa o fac sa accepte biberonul,de san nici nu putea fi vorba!Asa ca m-am tot muls in speranta ca intr-un tarziu va accepta sanul, dar ea nu pare interesata absolut deloc.Acum are sapte luni si doua saptamani si mai are inca trei mese de lapte.Toti din familie imi spun sa renunt la muls si sa incerc sa o trec pe formula inainte de a mi se intampla ceva rau la sani.Se poate ca mulsul sa imi afecteze sanii?In alt fel decat gravitatia?

Sheherezada&bb Maia-Iulia

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

sheherezada, de ce nu incerci s-o treci la san?
Eu m-am muls 4 luni, si atunci am reusit sa trecem la san.
Incearca s-o pui la san, poate reusesti s-o convingi sa suga.
Oricum, de la muls nu vei pati nimic. Apropo, gravitatia n-are legatura cu mulsul.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
poze


Totul despre alaptat!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

quote:
Originally posted by puisorul

Multumesc fetelor care mi-au raspuns. Ma bucur ca exista un astfel de forum unde putem sa dam si sa primim sfaturi.
Ma ia am o problema. Adica nu stiu daca este chiar problema, dar bebelina mea sta la san si cate o ora la o masa. Nu doarme in acest timp ca simt ca trage. Oare asta in seamna ca nu am destul lapte?

Ani de Stefana (23.01.2008)



Daca intre doua mese copilul e linistit, nu da semne de foame, inseamna ca ai destul lapte, doar ii place sa stea la san. Alaptezi tot de la aceeasi san la o masa?


Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
poze


Totul despre alaptat!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

Gabi_K am incercat dar nu vrea,isi face greata!Si in ultimul timp imi vine foarte greu laptele si ma gandesc ca poate nu ar reusi sa suga si ar sta flamanda,ca ea nu e genul care sa faca scandal.

Sheherezada& bb Maia-Iulia

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

fiind marisoara, poate nu mai are instinctul suptului, dar cate o incercare merita. Incearca sa mulgi 1-2 picaturi inainte de papa si sa lasi pe san, poate isi da seama pt ce sunt sanii:)

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
poze


Totul despre alaptat!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

Am incercat si asa intr-o noapte. Dar nu am reusit decat sa o murdaresc pe toata fata.

Sheherezada&bb Maia-Iulia

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Intre mese este cuminte, doarme. De cele mai mult ori mananca doar de la un san ca la al doilea nu mai vrea. Pe mine ma ingrijora timpul prea lung care il sta la san. Oricum multumesc pentru raspuns.


Ani de Stefana (23.01.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Puisor, nu ai nici un motiv sa fi ingrijorata, povestile cu tinutul la san maxim 5-10-15 x minute sunt doar povesti. Alaptatul este intre tine si bebele tau. Lasa-o sa stea cat vrea, atata timp cat nu te incomodeaza. Probabil ca papa mai incet, sau doar savureaza apropierea de mamica ei.

mami de Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

puisorul, in mod normal cam in 15-30 min de supt eficace(priza buna si bebe nu doarme) trebuie la virsta asta sa ajunga sa se sature. nu e bine de schimbat sinul ptr ca la inceput laptele este mai mult apos, are o copozitie facuta in asa fel incit sa sature setea lui bebe, si abia apoi vine laptele gras, de aceea nu e bine sa fie schimbat sinul, ci lasat la acelasi sin sa fie bine golit si bebe sa ajunga sa ia si laptele gras si nu numai cel apos. daca se schimba prea repede sinul, primul lapte sa-i zic asa are multa lactoza si atunci bebe poate avea colici.cind pui fata la sin vezi sa nu fie prea imbracata sa ramina treaza pina se satura, sa o stimulezi sub barbie cu degetul, asta e nevoie doar pina se demareaza bine alaptatul, apoi stiu ei ce sa faca si cit sa suga. e f important sa verifici greutatea copilului si sa o vada medicul pediatru regulat in primele luni de viata.

sheherezada, pina la ora actuala nu exista nici un risc sa te mulgi, deci o poti face in continuare linistita atita timp cit simti ca ti-e ok tie si copilului

marius(ptr ca tu ai deschis capitolul) vin din nou cu propunerea de a pune pe prima pagina linkurile date de mine ptr ca pot fi de folos la mamici cu nevoie de sfaturi urgente sa nu mai caute in pagini, era si un video cu pozitionari, si altele, merci mult

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">capsunici minunate de mai-iunie 2007
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> ajutor ptr Sonia
www.woow.ro/prezentare/Cand_se_naste_un_copil.html" target="_blank">dedicatie de la Liana la nasterea lui David

Mergi la inceput