Am nevoie sa ma asculte cineva

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Nu stiu daca conteaza.. vreau sa confirm ca prof. Peltecu este un excelent chirurg. Si sunt convinsa ca si-a dat toata silinta... este un perfectionist.

Apoi cu nescoaterea intregului san.. noua ne-a explicat ca nu este necesar decat in anumite cazuri si ca noile tehnici permit pastrarea sanului.

Multa, multa sanatate Corina.





de M (6) si G (1)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Incognito, cum se mai simte verisoara ta?

Am plans, citindu-i povestea...
E atat de greu sa stii ca cineva atat de apropiat are probleme atat de grave...
(si tatal meu a fost diagnosticat, anul acesta, cu lupus, o boala autoimuna care nu are leac...)

Dumnezeu sa va binecuvinteze si sa va dea putere sa treceti peste greul acesta cu credinta ca va fi bine!

Doamne-ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns incognito spune:

A trecut deja un an.Un an cumplit de greu.Un an care s-a derulat intre interventiile chirurgicale,sedintele de citostatic,sedintele de radioterapie pentru col la inceput si pentru sin in iarna,asteptari cu sufletul la gura a fiecarui rezultat al fiecarei analize de singe...un an care nu a adus nimic bun asa cum am sperat...eu,poate mai putin,dar Corina extraordinar de mult.
A terminat schema completa de tratament in februarie,undeva pe la inceput.La jumatatea lunii a debutat alta nebunie.Dureri in lojele renale,dureri de bazin,dureri la mictiune,dureri la nivelul rectului...Consult la oncologul care a urmarit-o si a recomandat tratamentul,consult la radioterapeut,consult la medicul care a operat-o...de urgenta la Panduri in urologie-ureteronefroza gradul unu cu rinichi sting mut urografic,vezica urinara infiltrata neoplazic de la formatiune tumorala de vecinatate...S-a montat o sonda COOK care s-a scos dupa patru saptamini...zile traversate cu calmante,mers de la un medic la altul...iarasi comisia oncologica de la Coltea unde s-a ridicat din umeri si s-a recomandat terapie impotriva durerii...toate acestea pina luni,saptamina trecuta.Am fost impreuna la Fundeni.Mi-a fost ingrozitor de mila de ea insa m-am tinut tare,am tratat-o ca pe o persoana normala,nu i-am aratat ca sint inspaimintata de moarte,ca abia reusesc sa o privesc in ochi.Mai intii in urologie-Nu este numai de noi!Mergeti la...am fost directionate,apoi in chirurgie.Chirurgul si-a iesit din fire cind a vazut toate actele.Fara sa o menajeze nici un picut.Drept va spun,omeneste,l-as fi luat la palme,i-as fi pus mina la gura sa taca,sa se controleze.-Aici nu s-a facut ce trebuie!De ce numai atit s-a operat?!La ce ti-a folosit ca ti-a lasat sinul pe loc!Cum?Intr-un cancer sincron faci numai atit?Unde sint protocoalele operatorii?Unde sint schemele de radioterapie,dozele si cimpurile pe care s-au aplicat?Unde???Eu acum cu ce sa te ajut?Nu ai facut nimic!Cancerul e tot acolo!!!...Iar eu nu am facut nimic decit sa ascult si sa o tin de mina.Am intervenit cit sa-i subliniez ca nu este ea vinovata.Nu ea a luat deciziile.A facut tot ce i s-a recomandat.Intr-un final,am plecat cu recomandarea de RMN pelvis+abdomen.L-a facut si am revenit.Ca un soi de rinjet a batjocura...rinjetul bolii nenorocite,puternice...-RECIDIVA TUMORALA HEMIPELVIS STING care cuprinde vezica,ansele ileale,ureterele,totul pina la peretele posterior al excavatiei pelvine....Ca si solutie,acelasi medic brutal initial,devenit uman cu RMN_ul in mina...gaseste ca solutie,nu se stie pentru cita vreme,pelvectomia largita cu colono sau ileostoma,cu reconstructia vezicii si scoaterea la peretele abdominal,cu amputatie de rect si vagin...Ceea ce eu scriu acum este realitate desi suna ca in filmele sf.E un cosmar real.
In momentul cind eu scriu acum de acasa-a mers dimineata cu sora ei,a gasit ca e mai bine asa-ea este pe masa de operatie.Deja de trei ore.
Sint muta si nu pot decit sa ma rog pentru ea.Sa ma rog din tot sufletul meu.Nu pot decit sa-l rog pe Dumnezeu sa fie alaturi de ea.
Nu pot decit sa va rog si pe voi sa va rugati pentru ea.Sa o pomeniti in rugaciunile voastre.

Si nu pot decit sa va mai rog sa aveti mare,dar mare grija de voi!

Incognito

mami de Ioan si Ioana-06.01.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

incognito - imi pare foarte rau de ce se intampla. mi-au dat lacrimile
o sa ma rog pt. Corina si pentru tine, sa-ti dea D-zeu putere sa faci fata la ce va urma.
stiu ce inseamna cancerul, l-am pierdut pe tatal meu din cauza asta...
Doamne ajuta!


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

Dumnezeu sa va dea putere



Mamica de David Iulian (07.01.2005) si Mara Teodora (12.07.2007)
_
"Sanatatea este o comoara pe care putini stiu sa o pretuiasca, desi aproape toti se nasc cu ea." - Hippocrate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

dumnezeu sa fie alaturi de ea!!!!!!!!!!!

* "Romania, the land of choice".......of going anywhere else in the world*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns incognito spune:

Da...Este inca in sala,am sunat-o pe sora ei care este acolo,cealalta verisoara pentru mine.
Dumnezeu sa fie alaturi de ea!!!
Va multumesc din suflet ca va rugati impreuna cu mine.Asa cum va rog din suflet sa aveti mare grija de voi.

Incognito

mami de Ioan si Ioana-06.01.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

offff... am avut si eu niste experiente neplacute, insa nu pot vorbi aici despre asta, e prea personal.



Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ada29 spune:



Dumnezeu sa fie alaturi de Corina!


Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

ma rog sa iasa din operatie invingatoare! Sa o ajute Dumnezeu sa depaseasca acest cosmar!

Mergi la inceput