Am nevoie sa ma asculte cineva

Am nevoie sa ma asculte cineva | Autor: incognito

Link direct la acest mesaj

Am 33 de ani.Sint singura la parinti.Sint casatorita si am doi copii-gemeni,fetita si baiat.Unele prietene dintre voi ma cunosc oarecum deja,din toate postarile mele.
Sint asistenta medicala intr-o sectie de obstetrica-ginecologie de 14 ani.Am vazut multe.Am vazut femei sperind in implinire,femei fericite,femei aducind viata,femei cu chipul refacut,respirind stare de sanatate dupa convalescenta unei interventii chirurgicale,femei suparate ori numai ingrijorate,am vazut femei disperate,femei desfigurate de boala,femei in ultimele zile din viata asta.
Va spun toate acestea pentru ca acum eu sint disperata.
Azi am fost tura de zi.Una dintre verisoarele mele bune,fata mijlocie a surorii mamei mele,impreuna cu care am crescut,ne-am impartit copilaria,visele de adolescente,visele de femei mature,m-a sunat zilele trecute ca are o problema genitala-menstre scurte,la 2-3 saptamini,dureri pelvi-abdominale,singerari intre menstre-nimic foarte ingrijorator la prima vedere,m-am gindit la o banalitate verisoara mea nefiind casatorita,neavind nici o sarcina in antecedente,fiind o femeie care a avut totdeauna mare grija cu relatiile...fiind o persoana responsabila intr-un cuvint.
A venit la medic.
Am prezentat-o.
A urmat o conversatie prieteneasca tintind siptomatologia ei.
A urmat controlul pe masa ginecologica.Moment in care eu am iesit din sala gindindu-ma sa-i protejez intimitatea.Oricum era ora de tratament.Am intirziat in cabinet citeva minute si brusc a intrat pe usa doamna doctor.
-Ce fac?Cum ii spun?Cum ii spunem?Corina are cancer.Are CANCER!
-Cine are cancer?-nu mi-am recunoscut vocea,am intrebat neutru pentru ca nu ma puteam gindi la ea.
-Corina!Verisoara ta!
-Co-ri-na are can-cer!
Am simtit doar ca fac explozie pe dinauntru.In mii,mii de bucatele.Infinite.Copilaria noastra,visele ei,speranta ei ca mai este timp pentru o casnicie si un copil,ca nu e prea tirziu inca la 36 de ani...
Am rugat medicul sa nu spuna nimic.Ci doar sa sublinieze ca este foarte grav si e necesar de investigatii la Bucuresti si este foarte important sa ne miscam repede.
Dupa controlul clinic este stadiul doi.
Dumnezeule!
Ma despart de adevarul acesta 5 ore.Am ajuns acasa si am urlat efectiv!As urla si acum daca copiii nu ar bintui pe linga mine.Sint disperata pentru ea.Stiu ca medical are o sansa considerabila de supravietuire.Sint constienta asa cum sint ingrozita de cele ce vor urma.Cele prin care va fi necesar sa treaca.
Am crezut totdeauna ca mai intii se vor stinge bunicii pe care ii avem din partea mamelor noastre,apoi mama mea,a ei,tatal meu...tatal ei s-a stins in urma cu 6 ani.Si abia apoi va fi rindul nostru.
Acum imi dau seama ca nu am avut dreptate.
Sint bulversata.
Voi fi linga ea,indiscutabil.Sper sa am atita putere sa o sustin alaturi de mama,sora si fratele ei.Alaturi de mama mea.
Inteleg acum ca problemele din casnicia mea inseamna nimic.Se pot rezolva ori putem ramine prieteni si parinti.Inteleg acum ca depresia cu care ma lupt de mai bine de opt luni inseamna nimic.Tratamentul e bine ales,il tolerez.Putina vointa in plus si cu timpul imi va fi si mai bine.In mai putin de cinci minute tot ceea ce mi se parea problema in viata mea a devenit aproape nimic.A devenit usor de rezolvat,o banalitate...Cum de nu m-am gindit?
Si mai inteleg ca sanatatea si viata sint de nepretuit,ca sint tot ceea ce putem primi mai bun pe lumea asta.Iar multi dintre noi,asemeni mie,ne pierdem vremea cu lucruri marunte care ne macina sanatatea emotionala si fizica.
Si mai inteleg ca pe mine viata m-a rasfatat,ca mi-a oferit oportunitati pe care ea nu le va avea niciodata...Si sint atitia alti oameni asemeni ei...
Pling.
E absurd.
Atit de absurd!
Absurd.

Madalina

mami de Ioan si Ioana-06.01.2003

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

e ingrozitor!!! Dumnezeu sa o ajute! si pe tine sa te intareasca!

alexutza aproape 5 ani si 34+ Teodor Mihai AMR 6 SAPTAMANI (42 ZILE)

TEODOR
POZE
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5207ed359c8adf213e5f23" target="_blank">alexutza 2003-2004
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5221eb237d9db27ce0b939" target="_blank">alexutza2005
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=522454e8697e14d6ce6966" target="_blank">alexutza2006
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=52253cfdd7ccfda00914d4" target="_blank">alexutza2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanna3 spune:

nu stiu ce sa zic... cum sa te sustin, sa te consolez... mi-au dat lacrimile. FII TARE pt tine, pt ea...
veti fi in rugaciunile mele
Doamne ajuta!

http://www.dropshots.com/triplets_RAI#date
http://www.dropshots.com/mihai3
http://picasaweb.google.com/mihaicaraghiaur/TripletiiMei
http://www.dropshots.com/oanna3
http://community.webshots.com/user/oanna3
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=92869 - povestea noastra

Oanna, mami de tripleti Rares, Andrei si Ingrid ( 20.06.2006)
http://b1.lilypie.com/3yvUp3.png

iubesc si sunt iubita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Incognito,tot ce pot sa fac este sa citesc ce scrii,sa te ascult.

Haide,fii tare,stii ca verisoara ta va trece cu bine peste asta!Ea trebuie sa te vada puternica.Medicina de azi o va ajuta.Dumnezeu o va ajuta.

TU trebuie sa fii tare.Si ea va fi tare la randul ei,pentru ca tu esti ajutorul psihic de nadejde.

Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunt_mamica spune:

trist....
Si eu traiesc de 3 ani aceeasi disperare si-mi vine sa urlu in fiecare secunda cand ma gandesc s-ar putea ca peste 1 an,2,3sau cat o vrea D-zeu,copilul meu sa ramana fara tata.


ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelie-chan spune:

m-ai lasat fara cuvinte atat tu "incognito" cat si
" sunt_mamica",e greu, e foarte greu si extrem de
dureros atunci cand stii ca nu poti face nimic ca
sa-i alin durerea celui bolnav si in cauza.
Parca pe toate le mai rezolvi si le mai ameliorezi
dar cand vine vorba de sanatate parca nu mai ai ce face,
devii neputincios si cu toate astea trebuie sa fiti tari
de dragul lor... de dragul lor sa l-e fiti alaturi si
aproape.
sa va intareasca Dumnezeu si sa va ajute.
Doamne ajuta!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_ioanid spune:

fii tare! ai spus ca medical are sanse... nu stiu cum e, poate ca gradukl 2 nu e prea avansat, imi imaginez ca o sa fie un chin toate tratamentele ce vor urma, toata viatza ei de acum in colo... Dumnezeu sa aiba grija de ea, si de tine: sa aveti puterea sa mergeti mai departe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Ma-am ingrozit citind ce ai scris! Ce pacat! Ma intristez si sufar de fiecare data cand aud asa ceva! Dumnezeu sa ii dea putere sa treaca peste asta, si tie sa fie langa ea sa o sprijini moral.
Si acum din punct de vedere medical; am inteles ca este cancer genital. In cazul acesta nu se poate face o histerectomie totala, ca sa scape de el, sa nu-i puna viata in pericol?
De ce te gandesti ca trebuie sa moara? Nu stiu mai multe despre acest lucru, poate ne mai lamuresti putin; oricum, suntem alaturi de tine, iar tu va trebui sa fi alaturi de ea!
Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Madalina, tine-te tare. de fata cu ea. tu ai spus ca stii ca are sanse de supravietuire din punct de vedere medical. si este o sansa, este un lucru important, trebuie sa o sustii, sa ii dai speranta si sa fii alaturi de ea ca si pana acum. dupa aceea vino aici si plange-te, tipa, descarca-te, ca sa poti fi din nou tare cand esti cu ea si cand ii dai ei speranta. noi iti vom da tie.
e absurd dar e viata.... de zi cu zi. hai, fi tare, trebuie sa invinga Corina si tu langa ea.
ai incredere.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

incognito, dupa ce urlii (fara sa auda copiii, da?) treci la partea practica. Incearca sa ingropi durerea in actiune. E tot ce poti face pentru ea si pentru tine.
Daca e doar 2 si nu "a fugit" mai departe are sanse mari. Mergi cu ea la un medic bun, stabiliti tratamentul (chimio, radio, operatie). Va fi greu, dar nu imposibil. Daca totul merge bine, va putea avea o viata inainte si chiar o familie (copilul ei nu, dar se poate infia unul!). Totul e sa luptati!

Si ai dreptate. Toate celelalte "frecusuri" sunt nimic fata de problemele majore de sanatate.

Curaj!

Sunt-mamica, si pt tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carlin21 spune:

Madalina,acum ceva ani si eu am fost in situatia verisoarei tale.
Aveam 29 de ani, si mergand la un control de rutina pt ca aveam o rana pe col pe care o tot tratam, ma trezesc cu diagnosticul asta.
Mie medicul mi-a spus frontal la consultatie: Dupa ce vad eu aici tu ai cancer, sigur tre sa-ti faci niste analize, teste, dar cam asta e!
Am lesinat in cabinet, nu era nimeni cu mine, in fine.

Zilele urmatoare la analize, mi-a iesit PAP IV, am facut colposcopie si biopsie si diagnosticul a fost Neo col uterin, stadiu 1 spre 2 , nu se poate preciza nivelul invaziei.
Atat medicul cat si la Comisia Oncologica mi-au propus operatie de histerectomie totala si tratament.

In final, poate dintr-un curaj nebun, dupa unii inconstienta toala, am decis sa aman operatia si sa incep un tratament naturist.
Stiiiiiu, pt unii e o nebunie, o prostie, ceva de babe, etc etc, dar am vrut sa-mi dau o sansa cat de mica inainte sa ajung la operatie.

Am facut tratamentul de la Favisan Lugoj, de la Virginia Faur.
Dupa 3 luni, situatia s-a imbunatatit si am continuat.
Dupa aproape un an biopsia mi-a iesit ok

Asta era tot ce conta.

Stiu ca ma expun unor zambete ironice si neincrederii totale cu astfel de tratament, mai ales cadrele medicale manifesta un dispret total fata de asta dar nu imi pasa,m-am obisnuit.

Am vrut doar sa relatez asta ca sa arat ca se poate si altfel.
Stiu pare incredibil, dar eu sunt mai mult decat ok acuma, nu am murit, nu mi-am facut histerectome, daca merg la un control de rutina si nu zic ca am avut vreo problema nu se vede nimic, nici macar urma de rana nu o mai am, un medic chiar mi-a zis ca el nu crede ca am avut o rana serioasa, pt ca se vede colul foarte curat.

Am toate hartiile alea cu diagnostcul, biopsiile, lamele de la biopsie, etc.

Eu nu prea scriu pe forum si nu prea imi place sa vorbesc despre mine, dar acuma am scris pentru ca am fost intr-o situatie similara, si poate cineva isi pune macar o intrebare.
Am mai scris o data despre asta aici:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=91174&whichpage=2

Ii doresc verisoarei tale multa sanatate si putere, si tie la fel ca sa poti sa o sustii

Mergi la inceput