Este foarte fricoasa

Este foarte fricoasa | Autor: mihaelagrosan

Link direct la acest mesaj

Buna ziua mamici!
Avem si noi o problema si as vrea , daca se poate, sa-mi dati cat mai multe sfaturi, sa vedem daca este intr-adevar o problema sau e ceva normal.
Fetita mea are 1 an si 6 luni, imediat 7. De aproximativ 2 luni este mult mai fricoasa decat inainte si ii este frica in special de copii. Sa va dau si un exemplu: s-a intamplat sa vina la noi un baietel de 8 luni si ea plangea ori de cate ori se apropia de ea sau punea mana pe vreo jucarie de-a ei...sau alt exemplu pe strada s-a apropiat o fetita de ea si i-a facut draga draga. A inceput un plans cu suspine de mama focului.
In rest cu adultii e ff sociabila (a aparut in ultima vreme ceva rusine, dar zic eu in limite normale). Ii e frica si de altele, dar nu am patit sa planga, doar fuge la mine si ma prinde de picior sau de mana.O iau in brate si ii trece.
Mereu a fost ea o fire mai sensibila si mai sperioasa, desi zic eu, nu ar avea motive. E superiubita, rasfatata, nu a fost lasata niciodata sa planga,nu a vazut ceva care sa o traumatizeze, dar asa e ea. De exemplu ii dau lacrimile la cantecelul cu veverita care a cazut din pom sau la alta melodie de leagan care i se pare ei mai trista.
Azi a iesit cu bona afara si m-am uitat pe geam. In parculet puzderie de copii, asa cum n-au mai fost din toamna. De obicei era doar ea si inca o fetita si asa mai rar un alt copil, dar ce sa facem daca a venit primavara au venit si copiii la joaca.Si ea statea cuminte langa bona si o tinea de mana. Mi s-a parut asa straniu, ea care e foarte vesela si alearga mereu, acum statea. Bona e o femeie foarte buna si de incredere si se ocupa de ea, numai ca e ff fricoasa si eu ma gandesc ca o fi si ea de vina, nu o incurajeaza spre joc sautot ii atrage atentia sa aiba grija.
In toamna am dus-o si la un club de joaca cu parintii. La inceput i-a fost frica de copii, dar apoi s-a obisnuit, ii placea mult.Din ianuarie nu am mai mers.
Scuze ca m-am lungit atat, dar am vrut sa va explic cat mai bine situatia. Ce credeti? Oare ar fi bine sa o duc la cresa?

Mihaela si Elena Maria(9 aug 2006)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaelagrosan spune:

Chiar nimeni nu a trecut prin asa ceva? Nu are nimeni nici o parere?

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flaflo spune:

Ba da, noi am trecut exact prin asa ceva si tot cam la aceeasi virsta. In special ii era frica de copii mai mici ca ea, urla de mama focului cind se apropia unul de ea.... Vreau sa te linistesc, este doar o faza care la noi a trecut cam dupa 2,5 ani.

Vine primavara!!


"As da tot ce stiu pentru jumatate din ce ignor!" Descartes

Flavia si Bianca




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgi spune:

E doar o etapa. Va trece cand o vei integra in colectivitate. Sau cel putin asa a fost la noi. Pana sa inceapa gradinita nu putea s-o atinga nimeni inafara de mami si tati.NU putea sa vina nimeni la noi in vizita. Urla ingrozitor. Perioada asta a tinut de la 4 luni, cand am venit pentru prima data in tara si au incercat si altii s-o ia in brate. A tinut-o asa pana la 18 luni cand a inceput gradi. Nici acum nu pot sa spun ca-i accesibila oricui, dar situatia este mult mai buna. Macar nu mai plange cand se apropie o persoana straina de ea. Putem primi musafiri
Rabdare si incerca s-o tii cat mai mult in preajma copiilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelagrosan spune:

Multumesc fetelor de raspunsuri. De ieri am inceput sa mergem iar la club si Elena a fost foarte incantata. Sper sa fie doar o faza.

Mihaela si Elena Maria(9 aug 2006)

Mergi la inceput