Hipospadias(5)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sama spune:

CrisAndy, asa e, prietena mea(Monica) e mamica lui Dragos, dar...rezidentul de care zici tu ca a luat-o si a bagat-o in cabinet la dn dr, este Costin (Datu Constantin), el este cel care a asistat la op lui Dragos, deci...un alt rezident care era si cand am fost eu cu Iannis la op; prea multe despre el nu stiu, era mai...retras(cu toate ca si el a fost asistent la op lui Iannis).
Ceea ce trebuie sa faci e sa te linistesti si...sa nu iti faci probleme degeaba de pe acum; ai timp dupa op sa fii ingrijorata si sa te gandesti la tot felul de lucruri.
Eu zic sa iti pui toata speranta in Dumnezeu si in mainile domnului doctor; noi aici(pe forum)...doar ne dam cu presupusul, in schimb el este singurul in masura sa i-a o decizie corecta si eficienta in interesul fiiului tau; asa ca...roaga-te la Dumnezeu sa fie bine si...sa te intareasca sa poti veghea asupra lui.
O seara buna va doresc!

Sama si Iannis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Hop si eu la ora asta.

Sama, hai nu te supara, ce am scris acolo e parerea mea, mie personal nu mi-a placut deloc de respectivul rezident, inainte de a ajunge in spital( iar dupa aceea mi-am pastrat parerea).

Crisandy, stiu cum este sa-ti faci o mie de ganduri, dar asa cum ti-a zis si Sama, roaga-te sa fie bine si linisteste-te, ca-i vei transmite si lui Andy starea ta. Parca spuneai ca i-ai facut ecografie? Scuze, nu mai stiu, in ultimele zile am citit pe fuga si am raspuns tot pe fuga si nu mai ma uit acum.

Vroiam sa mai scriu dar nu mai stiu ce, ma duc la culcare ca toata ziua am alergat, intru maine dimineata de la servici.( maine e de fapt azi)

Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Fetelor, Andriescu, nu mai este nici stagiar, nici rezident, ca era rezident in ultimul an de cand am facut noi operatia...si nici nu seamana "cu medalion (actorul din inima de tigan) la statut in meserie si fizic (tanar si frumos)".
Este adevarat ca ceva explicatii in spital noi tot de la el am avut, dar pe vremea aia nici pansamentul nu-l schimba ci astepta pe dl. doctor Basca.
Cu dl. doctor este foarte greu de vorbit in clinica sau spital, pentru ca este super aglomerat. Daca ar sta de vorba cu fiecare n-ar mai apuca sa-i consulte pe toti.

CrisAndy, stai linistita ca nu aveai ce sa faci daca stiai din timpul sarcinii...in fapt, nimeni nu stie de ce apar malformatiile congenitale, de un fel sau altul. Eram in cabinet la dl. doctor cand consulta o fetita fara doua degete la mana si cand parintii au intrebat de ce, le-a raspuns ca nu este nimeni vinovat si nu se stie de ce ...doar se intampla.
In ce priveste importanta organelor sexuale pentru barbat...numai un barbat intelege asta. Eu am vazut la tati, ca el gandeste altfel...decat mine.
Protezarea...de orice fel...exista si operatii de marire (ingrosare, lungime) se face dupa dezvoltarea completa a organelor genitale, adica dupa ce trece adolescenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisAndy spune:

Fetelor, nu dr. Andriescu m-a speriat spunandu-mi ca Andy ar avea intersex, daca veti citi cu atentie ultimele mesaje va veti da seama ca s-a creat o confuzie, mi-am dat seama de asta dupa citit ultimul mesaj dat de sama.
asa am scris intr-unul din mesajele de ieri: "mi-am dat seama pentru ca acelasi dr. stagiar despre care am vb. in mesajele de mai sus a luat-o din curtea spitalului, a dus-o in cabinet si i-a facut controlul dupa operatie celui mic"
si sama mi-a dat raspuns: "dar...rezidentul de care zici tu ca a luat-o si a bagat-o in cabinet la dn dr, este Costin (Datu Constantin), el este cel care a asistat la op lui Dragos, deci...un alt rezident care era si cand am fost eu cu Iannis la op; prea multe despre el nu stiu, era mai...retras(cu toate ca si el a fost asistent la op lui Iannis)"
va pupik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisAndy spune:

filofteia stiu ca ma gandesc departe dar vreau sa fiu pregatita cu niste raspunsuri, zilele trec andy creste si maine-poimaine ma va intreba daca stiu ceva de implanturi cu silicon (am dat un exemplu), sunt constienta ca daca ar fi sa se recurga la asta peste ani nu l-as putea ajuta pe andy decat financiar si moral, restul va face el daca-si va dori si mai este ceva: nu vreu sa ajunga in situatia baiatului de 20 de ani care nu stia nici la aceasta varsta de ce el nu are decat un testicol, vreau sa existe o comunicare daca nu intre mine si el macar intre el si sotul meu care de altfel isi face aceleasi griji ca ale mele
roxana la ecografie nu i-a identificat testicolul drept, eu am zis asta inca din primele mesaje trimise pe forum, nu ai de ce sa-ti ceri scuze caci si mie mi se intampla sa uit ceva, nu esti calculator sa tii minte toate detaliile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

CrisAndy si eu gandesc departe, de aceea stiu... diferenta sunt anii dintre copii nostri...deci eu mi-am pus intrebarile astea atunci cand baietelul tau nici nu era conceput. Mie mi-a fost foarte greu, de aceea ma aflu printre voi sa ajut cum pot.
In legatura cu intersexe...stai linistita ca asta se "vede" de la nastere. Deci clar nu se pune problema. Probabil rezidentul respectiv nu are inca practica necesara ca sa stie ca ambiguitatea sexuala nu se defineste doar prin lipsa testiculelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Gata, asa cum va spuneam...sunt la servici si ...muncesc cu drag si spor( cred ca la fel ca tine, Emilia)

Crisandy, toate ne gandim la cum vor fi in viitor, si eu eram stresata , acum nu mai sunt chiar asa ( sau ma rog....sa zicem ca nu mereu ca altfel va vad zambind in timp ce cititi), atat doar ca va mai trece destul pana atunci, si prefer sa nu ma gandesc, sa ma gandesc doar la prezent si la viitorul apropiat, dar vom fi aici si ne vom descurca noi.





Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisAndy spune:

filofteia
membru matur


Membru din:11/02/2004
Jurnal


Romania
pitesti
(ARGES)
2187 Mesaje

Trimis la: - 11/02/2007 : 12:41:16 Show Profile Trimite filofteia un Mesaj Privat
Buna fetelor...
Am revenit si eu dintr-o delegatie si am citit cam ce ati mai scris voi.
Aly... nu a descoperit inca nimeni de ce apare hipospadias... nici macar <mostenirea> nu sta in picioare... Din ce am citit eu, am tras concluzia, proprie de altfel, ca este de fapt un defect de gene, care apare in functie de cei doi parteneri, mai ales la copii nascuti in noiembrie-februarie si la cei care stau in orase cu combinate chimice.
Sansele sunt mai mari ca un frate sa aiba hipospadias decat fiul celui afectat, de aceea nu sta in picioare chestia cu <mostenirea>.
In concluzie... programeaza-l pe bebe 2 sa se nasca vara.

filofteia sper ca nu te superi ca am copiat o parte din acest mesaj, eu am vrut sa vad daca exista printre voi o persoana care stie sau macar are o parere personala la raspunsul intrebarii: "care e cauza?" asa ca am cautat in mesajele voastre trecute si m-am oprit la acesta, m-a pus pe ganduri pentru ca si andy este nascut in perioada noiembrie-februarie in Buzau (deci in apropierea combinatelor petro-chimice).

si acum citeste ce am subliniat..............nu mi-a venit sa cred, deci esti membru al forumului din 11.02.2004 si esti singurul membru care a dat un mesaj despre hipospadias in ziua cand s-a nascut andy adik 11.02.2007

sa sti ca sunt de acord cu tine, te sustin la aceasta parere personala si iti multumesc ca ai ramas alaturi de noi la acest subiect care pentru tine ar fi putut fi inchis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

CrisAndy viata este plina de coincidente .
Atunci informatii in limba romana nu erau deloc. Tot ce am citit a fost in engleza, pe site-uri straine. Va inteleg foarte bine, pentru ca la momentul ala mi-am pus toate intrebarile voastre, inclusiv daca n-ar fi bine sa-l operez in strainatate. Dar si de pe site-urile straine (cele medicale) informatia era oarecum deformata, adica operatia era descrisa de genul "tac-pac" si maine pleci acasa cu o putza noua for ever. Apoi intrand pe site-urile parintilor mi-am data seama ca nici acolo lucrurile nu stau chiar asa, iar daca vreau o operatie care sa aiba sanse foarte mari de reusita ar fi fost undeva in Anglia...De bani nu dispuneam in nici un caz si operatia trebuia platita, nu mai vorbesc de cazare etc...Dar pentru Adi faceam orice.
Apoi l-am intalnit pe dr. Basca, care ne oferea aici, in Romania, sansa unei singure operatii, am mai spus ca atunci mi s-a parut ca "l-am apucat pe Dumnezeu de picioare"...si a fost bine...

Nu ma supar ... dar atunci Aly programa un bebe...apoi a venit tragedia... Cruda si ciudata este viata!


Si aruncand doar o privire pe pagina asta...sama-galati (combinat siderurgic), roxana - ploiesti (diverse combinate), noi - pitesti (combinat petrochimic), tu crisandy - Buzau...coincidenta este prea mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisAndy spune:

filofteia eu m-am mai gandit la o posibila cauza, bineinteles ca e o parere personala, am cunoscut personal 4 mamici de baietei cu hs. cu care am stat de vb. de altfel si gandindu-ma la toate mi-am dat seama ca ceva coincide la toate, inclusiv la mine (deci 5 la nr.) adik unul din parinti este blond cu ochii albastri iar celalalt brunet cu ochii caprui.
stiu ca probabil ti se pare aiurea ce am constatat dar am vrut sa sti si tu ce gandesc, nu ma supar daca ma contrazici, eu aici nu prea am cu cine sa vb. pe aceasta tema pentru ca majoritatea ma considera obsedata de acest subiect, hipospadias.

Mergi la inceput