se da fier profilactic la sugari?

se da fier profilactic la sugari? | Autor: alexpa

Link direct la acest mesaj

buna. Poate ma ajutati cu un sfat.
Am un bebe de 5 luni si 8 kg si medicul de familie mi-a zis sa incep sa-i dau fier pentru profilaxia anemiei, dar medicul pediatru spune ca nu este nevoie deoarece isi ia ce-i trebuie din lapte (il alaptez, si vreau sa incep diversificarea la 6 luni). Nu stiu ce sa fac, sa-i dau fier sau nu?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sunflower1979 spune:

buna!
uite, iti raspund ceea ce stiu si eu de la o colega din clubul scutecelor, anya20, care e medic pediatru si mamica a doua fetite.
ea ne-a spus ca fierul se da profilactic la sugarii de peste 6 luni, cand laptele de mama nu mai asigura in totalitate necesarul de fier pentru organism. asa incat de la 6-luni la un an se dau 1-2 mg de fier/kgcorp/zi. o picatura contine 2,5 mg fier.
deci daca puiul tau are 8 kg va trebui sa-i dai intre 8 si 16 mg de fier pe zi. impartit la 2, 5 rezulta intre 3 si 6 picaturi.
sfatul meu e sa-i dai dupa ce implineste copilul 6 luni (calculezi atunci in fct. de kg lui cate picaturi tb) si apropo de asta te felicit pentru alaptatul pana la aceasta varsta si pt dorinta de a incepe diversificarea dupa 6 luni. s-o tii asa si in continuare.
mie dr. de familie mi-a dat fier de la 3 luni, dar tot dupa 6 am inceput. sper ca ti-am fost de folos.

Cristina, mami de superbaietel www.flickr.com/photos/12285891@N07/2247210772/" target="_blank"> Denis Stefan (30.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cylyche spune:

Da ,am primit si noi fier ,si ii dau.
Asa am inteles ca bebelusii pana la 6 luni au un depozit de fier ,care dupa 6 luni trebuie compensat.Eu ii dau 1 picatura la un kg de corp pe zi (asa mi-a zis medicul).Mai nepalcut sunt efectele secumdare respectiv constipatia sau diareea(depinde de copil),si nu te speria se coloreaza scaunul bebelusului in negru.
multa sanatate!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

eu nu i-as da (nu i-am dat copilului meu) nimic profilactic. ba da, vigantol i-am dat profilactic.
dar fier si calciu fara analize nu i-am dat. cand am crezut eu de cuviinta (ca sa am constiinta impacata) i-am facut analize si a fost mai mult decat ok. la limita superioara. calciul in exces face mai mult rau decat lipsa lui, iar constipatia / diareea de dupa fier iar nu mi se par ok daca copilul nu are nevoie de fier.
am alaptat 1 an si am inceput diversificarea la 6 luni.

mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Nu, doar in urma unor analize.
Cel putin noi asa am facut. Analiza de sange (se recolteaza din deget la bb asa mici), dupa care ni s-a prescris ce era nevoie.



Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani Alba ca Zapada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Alexpa, nu mi se pare normal sa dai copilasului suplimente doar asa, dupa ureche. Nici calciu, nici fier, nici vitamine, nici nimic. Ii pot dauna f. tare.
Fa-i o analiza a sangelui si, numai in cazul in care acestea arata o lipsa de fier, poti incepe administrarea de fier.

Mama mea a trait tot timpul cu impresia ca am lipsa de calciu (fiindca eram slaba ), mi-a facut profilaxia hipocalcemiei toata copilaria si, pana la urma am ajuns la chirurgie (imi crescuse un pinten pe tibie si asta ma stanjenea la mers).
Medicul chirurg mi-a spus ca din cauza calciului adminstrat aiurea si ca...sunt un caz fericit. Altii o patesc mai rau...


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saphir spune:

La noi, copiii primesc obligatoriu vitamina D(picaturi) din prima zi de nastere cate 2 picaturi pana la varsta de un an (daca nu ma insel) si fier de la varsta de 4 luni, cate 3 picaturi atata vreme cat mama alapteaza. Dupa ce nu mai alapteaza se schimba doza, dar nu stiu sa va spun cate picaturi se dau, pentru ca eu inca alaptez.
In Israel nu exista copiii care sa sufere de rahitism, deci banuiesc ca nu degeaba se administreaza fier si vitamina D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

nu stiu care este legatura dintre fier si rahitism dar banuiesc ca in israel rata rahitismului e mult diminuata si de o prezenta mai mare a zilelor insorite, mai multa caldura, copii nu asa infofoliti ca pe aici deci o sinteza mai buna a calciului datorata soarelui nici decum a fierului.

si raman la parerea ca fier, calciu si alte vitamine (mai ales cele care nu sunt hidrosolubile) sa nu se administreze fara dovada lipsei lor din organism (adica ANALIZE ALE SANGELUI) !!!

mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saphir spune:

Era vorba si de vitamina D, care ajuta calciul sa se fixeze. Si chiar daca clima este calda, se recomanda vitamina D.

Din mesajul tau de final, Theo, inteleg ca medicii israelieni sunt toti niste nebuni, care administreaza copiilor vitamina D si fier fara folos.

Atunci, nu inteleg? De ce mamicile care vin si intreaba aici, nu urmeaza exact ce le spune medicul roman?? Nu au incredere in el (medic)??
Eu am spus ce se intampla aici, ce primesc bebelusii, voi faceti cum vreti si cum va spune medicul, pentru ca ceea ce spune el este hotarator, nu ce spune X sau Y.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexpa spune:

eu intrebam despre administrarea de fier profilactic. Profilaxie inseamna sa previi o boala, deci nu stiu cu ce m-ar ajuta analizele..., pentru ca eu vreau sa previn anemia si deficitul de fier nu sa le tratez. Acum nu are semne de anemie. Iar daca sa zicem ca fierul este normal,asta nu inseamna ca rezervele nu sunt pe sfarsite si peste o luna nu face anemie. Si o anemie la copil poate afecta si functiile cognitive.
Am citit ca rezervele de fier de la nastere se epuizeaza la 4-6 luni. Iar daca ar fi suficient fierul din lapte nu s-ar mai sfarsi depozitele de fier. Asta e teoretic (cel putin asa inteleg eu)...
Si de asta nu inteleg de ce pediatrul a zis ca ii ajunge laptele ca sursa de fier.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fianna spune:

Eu ii dau profilactic...laptele meu! Alaptez exclusiv de 7 luni si nema calciu sau fier. Doar vit D si uneori mai imi scapa.

Alexpa poti sa urmaresti pentru semne de anemie si atunci sa iei masuri. Daca tu consideri ca e cazul sau doctorul iti spune ca vede semne de anemie( paloare, cearcane...) urmeaza sfatul lui sunflower.

Eu personal am auzit 3 opinii diferite de la 3 pediatrii asa ca am luat decizia de a nu-i da.

fianna cu www.flickr.com/photos/14295400@N03/sets/72157603680539275/" target="_blank">printisorul Matei
(01.08.07)

Mergi la inceput