mi se exfoliaza unghiile

mi se exfoliaza unghiile | Autor: mychydutza

Link direct la acest mesaj

am o problema: mi se exfoliaza unghiile! am incercat cu ulei, cu diverse intaritoare de unghii dar degeaba. am nascut acu 7 luni, o fi o lipsa de vitamine, calciu???????? trebuie sa le tai din carne pt ca altfel se rup fasii, fasii....oare de ce?

*mihaela*

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Eu stiam ca e de la lipsa de calciu,care trebuie compensata din interior.Merg si chestiile astea cu ulei,dar corelate cu un aport pe cale orala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anderra spune:

mergi la sigur cu un tratament pt unghii de la firma farmec. e in sticlutza gen de oja, se cheama farmec, lotiune pentru tratatea unghiilor cu vitamina b. nu e scumpa,pana in 3 lei dar isi emrita fiecrae banutz, mie mi'au multumit toate prietenele care si'au luat.
A!! si pastile de urzica, cele mai bune sunt de la laboartoarele medica, 40 de pastile costa 7 lei, se iau 2-3 pe zi, eu iau doar una, mai mult pt intretinere ca nu mai am probleme nici cu unghiile nici cu parul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crys3000 spune:

Anderra-multumim pentru sfaturi.Si eu am probleme cu unghiile si parul de nu mai stiu ce sa fac.Abia astept sa-mi cumpar maine tratamentul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_ioanid spune:

eu una nu am avut niciodata probleme cu unghiile, am niste unghii foarte rezistente si sanatoase, multi dintre cei care nu ma cunosc ma intreaba daca sunt sau nu false. Insa, acum cateva timp am folosit o acetona sau oja, inca nu stiu exact care a fost de vina destul de proasta si au inceput sa mi se exfolieze si mie foarte des si urat unghiile. am dat fugutza la farmacie si mi-a fost recomandat un intaritor de unghii de la noviderm -> Totephan... a fost un pic mai scump ce-i drept (in jur de 40 Lei) fatza de produsele specifice (ma refer aici in general la cele din cataloagele avon/oriflame), insa chiar a meritat... si nu l-am folosit decat de vreo cateva ori.
Am uitat sa specific... se gaseste in magazinel Sensiblu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

VA multumesc mult pt raspunsuri. o sa-mi iau si tratamentu de la FARMEC si pastilele de urzik. multumesc mult!

*mihaela*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angelinne spune:

O prietena de a mea cu OPI si le-a tratat si acum e f multumita....si eu cred ca o sa imi iau din aceasta gama!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

la mine nu au dat rezultate tratamentele, in schimb de vreo 10 zile m-am hotarat, la sfatul unei manichiuriste, sa nu mai folosesc foarfeca. Le scurtez cu pila. Eu cam aveam banuiala ca de la foarfeca patesc asa si aveam impresia ca am eu o foarfeca proasta dar ea mi-a spus ca orice foarfeca provoaca exfolierea unghiilor, mai ales daca au si probleme. Asa ca le scurtez cu pila cand e cazul si deja sunt la o lungime la care nu am mai ajuns de muuuulta vreme, cam de vreo doi ani. Si eu tot pe sarcina si alaptat dadeam vina, si in parte asa si este.

Andreea mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Am patit si eu chestia asta la un moment dat.Sfatul cuiva care a patit la fel a fost sa beau mai multa apa , 2,5 l pe zi , si sa spal vasele cu manusi de menaj sau chirurgicale.In aceasta perioada am folosit crema de maini cat mai grasa(neutrogene a mers cel mai bine la mine si nivea clasica) iar seara o crema naturala cu galbenele pe care am dat-o numai pe unghii.Cam intr-o saptamana am avut rezultate.



Mami de Razvan(07 martie 2004)
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Fetelor, va recomand cu caldura sa faceti o cura de B-uri, adica un complex de vitamine B. Eu am facut 30 de zile aceasta cura (cate o pastila pe zi) si pot sa spun ca s-a simtit destul de repede atat la unghii cat si la par, care nu numai ca nu prea imi mai cade, dar pare si mai viguros.
Cu unghiile, la fel, nu se mai exfoliaza si nici nu se mai rup cu usurinta, cum obisnuiam sa patesc.
Numai bine tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalMar spune:

Anderra si eu cred ca tratamentul de la farmec e cel mai bun.Intotdeauna am avut probleme cu unghiile, erau foarte moi si se exfoliau desi chiar nu aveam motive sa patesc asa ceva, intotdeauna am folosit manusi pentru orice treaba am de facut, iau calciu in fiecare luna, luam si complexul de b-uri, dar tot se rupeau. Insa de cand am descoperit farmec am niste copite cum nici macar nu indrazneam sa visez. Stiu ca suna a reclama, dar din cate produse am incercat ( si nu au fost putine) solutia de la farmec a fost singura care a dat rezultate.

Mergi la inceput