diversificarea la copii ce au alergie la lapte

diversificarea la copii ce au alergie la lapte | Autor: ramonyk

Link direct la acest mesaj

fetita mea are 5 luni si e alergica la proteinele din lapte va rog frumos dati mi niste sfaturi pt diversificare etape program pe zi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns patou spune:

si baietelul meu e alergic... eu zic ca e foarte simplu. trebuie doar sa inlocuiesti laptele de vaca cu laptele de soia, iaurtul cu iaurt de soia, branza cu tofu.... (si in afara de soia exista multe alte variante: lapte de orez, de amande,de cocos etc -care sunt foarte bogate in calciu si care dupa parerea mea ofera o alimentatie mult mult mai variata decat cea axata pe laptele de vaca.
Untul il poti inlocui foarte usor cu unt de amande, de nuci, de seminte de floarea soarelui..foarte simplu de facut acasa cu ajutorul unui robot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Eu am citit in cartea Mihaelei Bilic ca persoanele care sint alergice la lactoza practic sint alergice numai la laptele crud.
Dar la celelate produse din lapte care au suferit deja o transformare ( iaurt ) nu mai au nici o reactie.

Eu asa am citit acolo. Dar ... poate or fi prostii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaP spune:

Poate sunt mai multe versiuni de intoleranta. Al meu urla de mama focului indiferent ce fel de lactata mananc.

Mergi la inceput