fimoza la copiii de 4 luni

fimoza la copiii de 4 luni | Autor: paraschivlus

Link direct la acest mesaj

Am un baietel de 4 luni si de 2 saptamani i s-a inrosit varful penisului.Vreau un sfat de la mamici care s-au intalnit cu aceiasi problema.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Trebuie sa mergi la un chirurg pediatru sa-l vada. Problema cu fimoza e foarte controversata.Unii zic ca e bine sa i se faca decalotarea ,altii ba.
Rares a facut puroi ,tot cam asa pe la 4 luni.Au urmat antibiotice si chirurgul i-a tras cu o penseta si a fortat ,presupun .La baie si astazi ii fac eu decalotarea ,are 4 ani si chiar ma intrebam daca de atita ora sexuala,cum ii spunem noi,n-o sa ramina cu "sechele". In ziua de azi vad ca se discuta mult de traumele din copilarie.Cam aici as incadra si eu acest aspect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

quote:
Initial creeata de paraschivlus

Am un baietel de 4 luni si de 2 saptamani i s-a inrosit varful penisului.Vreau un sfat de la mamici care s-au intalnit cu aceiasi problema.



Ce legatura are inroseala cu fimoza? S-o fi frecat de scutec cumva. Da-i cu bepanten si gata.
Evident eu sunt total impotriva declotarii, las la o parte ca inroseala nu e fimoza. Dar daca dai fimoza si decalotare la cautare aici, o sa gasesti o gramada de opinii, simptome si tratamente!

Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

Mie dr. chirurg de la Curie mi-a spus ca nu exista fimoza la copii pana la 1 an , nu se face nici o decalotare pana atunci daca urineaza normal , cu jet .

<,inroseala are alta explicatie-poate fi chiar o infectie urinara , o irtitatie , schimba scutecul mai des , spala-l cu ceai de musetel si galbenele fara sa tragi de nimic si fa o urocultura -eventual metge si bepantenul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

nu te complica cu fimoze si alte porcarii, cel mai probabil e o iritatie de scutec sau de la decalotare, daca prestezi. cel mai bun si neinvaziv este rivanolul. dezinfecteaza si nu ustura. se gaseste la farmacie, vreo 2-3ron sticluta, plus comprese sterile, un pachetel cu cateva zeci de comprese de 8x8cm, parca, in jur de 1 ron. la fiecare sch de pampers sau mai des, dupa ce l-ai sters/spalat (ai schimbat sapunul sau servetelele?) umezesti o compresa sterila si tamponezi un pic zona, eventual storci o picatura acolo. ATAT. la a doua-a treia tura deja ar trebui sa fie mai bine. sa nu te sperii daca iese ceva substanta alba, sunt secretii care se strang daca nu ajungi sa speli bine. nu e nici o problema, cureti cat pot, tot prin tamponare usoara cu rivanol.


diana si david 03.12.06

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

intredevar controversata problema fimozei. am un bebe de 7 luni si dr ne-a zis ca are fimoza. urineaza in jet, nu e rosu, nu-l deranjeaza. ne*-a trimis la decalotare fortzata. si eu am citit ca diagnosticul de fimoza se pune ff usor si ca nu e bine de intervenit, asa ca realmente nu stiu cesa fac.

*mihaela*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

quote:
Originally posted by mychydutza

intredevar controversata problema fimozei. am un bebe de 7 luni si dr ne-a zis ca are fimoza. urineaza in jet, nu e rosu, nu-l deranjeaza. ne*-a trimis la decalotare fortzata. si eu am citit ca diagnosticul de fimoza se pune ff usor si ca nu e bine de intervenit, asa ca realmente nu stiu cesa fac.

*mihaela*


Nu te duce sa chinui fara rost copilul! E o prostie mare! Si mie mi-a zis dr de vreo 3 ori sa-l decalotez...dar nu l-am decalotat. Acum are 2 ani si 7 luni si se decaloteaza aproape jumatate ...asta fara sa fortez. O sa vezi, cu cat trece timpul, se va decalota din ce in ce mai mult.
NU se intrevine decat cand nu poate urina in jet sau face infectii repetate. Eu nu inteleg....oare Natura e proasta de i-a lasat pe baietei cu preputul lipit la inceput?? Cu siguranta nu!

_Ella, Emma & Matei

Emma-Andreea, minunea mea....
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=11054

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

INca ceva: si Matei mai are probleme de genul asta...cand e rosu acolo. Ii pun rivanol si unguent de galbenele.

_Ella, Emma & Matei

Emma-Andreea, minunea mea....
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=11054

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaP spune:

La un moment dat era inrosit si la baietelul meu. M-am tot framantat cam o saptamana, insa era de la scutec. In plus il vedeam ca se screme cand facea pp si ma speriasem rau de tot. Acum doar se scutura cand face, iar crema de galbenele e mai buna decat orice crema cu zinc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paraschivlus spune:

Multumesc pentru raspunsuri.Mai tinem legatura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

hop si noi !!!!!
baietelul meu are 7 luni si pe la 5.5 luni am fost la renumitul Dr Basca de la Diagnosis/ spitalul Gr Alexandrescu. problema : ni se parea ca putza este " in neregula" . si chiar ni s-a parut !
ne-a spus asa : la varste asa fragede nu are rost sa chinuim copilul inutil, mai ales daca nu are nimic (puroi, nu poate urina sau urineaza cu probleme). sa il spalam zilnic cu apa si sapun si sa nu fortam mai mult decat ne permite. ca dupa un timp vom observa ca se desprinde incet-incet singurica. si daca se mai strange smegma....nici o problema!este o grasime "eficienta" care tocmai are acest rol :sa desprinda usor si in timp preputul.
nu te complica cu decalotarea acum. e o iritatie si probabil va avea multe astfel de iritatii. ni se mai intampla si noua. tratamentul : spalare eficienta la baita (zilnic) si ziua, de cateva ori, spalat local la putzi(doar exterior) si la fundulet, dupa care crema de galbenele. si are o mami o "bijuterie" !!!!! "functioneaza " impecabil!

sanatate si sa auzim numai de bine!

Mergi la inceput