Epilare cu zahar

Epilare cu zahar | Autor: alot

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor,
Stiu ca s-a mai duscutat acest subiect pe aici intre fete. Venise cineva chiar si cu o reteta cu zahar si lamaie parca. La cautare nu imi da nimic insa
M-ati putea ajuta cu o reteta?
Mi-ar prinde tare bine, sper sa fie si eficienta metoda.

XOXO

Ana

Talia
calatorii
www.flickr.com/photos/11072826@N02/1037562319/" target="_blank">tot Taliuta mea

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=109662&whichpage=4

Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alot spune:

Multumesc

Ana

Talia
calatorii
www.flickr.com/photos/11072826@N02/1037562319/" target="_blank">tot Taliuta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:



Cu placere!
Dupa cum ai vazut la subiect, fetele nu prea au izbandit cu "ceara" asta asa ca ..nu stiu ce sa-ti zic. Poate e bine sa vezi pe cineva cand o face, cum o aplica si tot asa. Eu am citit aceasta reteta tot aici pe DC , nu am vazut pe nimeni facand-o; acum mai multa vreme a dat-o cineva la un subiect (cred ca Michelle), fara toate explicatiile pe care le-am dat eu la subiectul celalalt si, iata ca am facut-o foarte bine si de atunci ma epilez numai asa. Acuma..de ce alte fete nu reusesc sa o faca , nu stiu...

Poate ca e o idee buna ca atunci cand e acceptabil de rece (temperatura corpului sau putin mai mare) sa luati o particica mica, sa o faceti bilutza si sa incercati tehnica pe bratz, pana va dati seama cum si ce smulge. Apoi , sa faceti biloiul mare cu care lucrati pe picioare, inghinal, etc.

Sper sa iti foloseasca!

Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alot spune:

Multumesc inaioana
Am reusit pana la urma .Prima tura de epilat nu a mers asa de bine.
Am incercat si aseara totusi si am reusit de la prima banda..
Cu noua descoperire am scapat de multa bataie de cap (creme depilatoare, programari la cosmetica etc.)




Ana

Talia
calatorii
www.flickr.com/photos/11072826@N02/1037562319/" target="_blank">tot Taliuta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

quote:
Originally posted by inaioana



Cu placere!
Dupa cum ai vazut la subiect, fetele nu prea au izbandit cu "ceara" asta asa ca ..nu stiu ce sa-ti zic. Poate e bine sa vezi pe cineva cand o face, cum o aplica si tot asa. Eu am citit aceasta reteta tot aici pe DC , nu am vazut pe nimeni facand-o; acum mai multa vreme a dat-o cineva la un subiect (cred ca Michelle), fara toate explicatiile pe care le-am dat eu la subiectul celalalt si, iata ca am facut-o foarte bine si de atunci ma epilez numai asa. Acuma..de ce alte fete nu reusesc sa o faca , nu stiu...

Poate ca e o idee buna ca atunci cand e acceptabil de rece (temperatura corpului sau putin mai mare) sa luati o particica mica, sa o faceti bilutza si sa incercati tehnica pe bratz, pana va dati seama cum si ce smulge. Apoi , sa faceti biloiul mare cu care lucrati pe picioare, inghinal, etc.

Sper sa iti foloseasca!

Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)







Aceasta tehnica se foloseste in tarile arabe, si am inteles ca nicio alta metoda nu e atat de eficienta, in sensul ca pielea ramane foarte fina, fara niciun firicel de par. Eu n-am incercat, ma folosesc tot de epilator, de care totusi nu sunt foarte multumita.

Criss si Alex (11.05.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Ma bate gandul sa incerc si eu, mai ales ca am prietene care mi-au spus ca e ok. Sper sa-mi iasa ..

Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_ioanid spune:

buna, fetelor! si eu vreun sa incerc aceasta metoda... dar facuta de o cosmeticiana nu de mine acasa, cel putin nu primele dati.
pana acum eu am folosit crema (la inceput, cand imi era "frica" de ceara sau aparat), ulterior, ceara si acum aparat. cu ceara era ok, dar nu-mi placea senzatia sa am ceva lipcios pe picioare, iar benzile cu ceara rece de la veet nu mi-au fost utile niciodata. de aparat sunt multumita in prezent, desi mi-a trebuit ceva timp pana sa aflu care este "regula" pentu exfoliat, la cat timp, cum si cu ce... oricum, intotdeauna am avut grija (ca orice femeie de altfel) sa am cea mai fina piele, mai ales ca iubitului meu ii place sa nu lase nici macar un milimetru de pielicica nesarutat...
oricum, ca sa revin la subiect: o sa caut in curand si eu un salon de csmetica unde se foloseste metoda cu zahar, si pe urma o sa incerc si singurica
dar, tot legat de subiectul asta... mai am o intrebare: "ce ziceti despre a-l lasa pe partener sa va epileze?" eu una nu am intentia asta, dar de ceva timp, prietenul meu ma tot bate la cap sa-l las si pe el...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

quote:
Originally posted by alot

Multumesc inaioana
Am reusit pana la urma .Prima tura de epilat nu a mers asa de bine.
Am incercat si aseara totusi si am reusit de la prima banda..
Cu noua descoperire am scapat de multa bataie de cap (creme depilatoare, programari la cosmetica etc.)




Ana

Talia
calatorii
www.flickr.com/photos/11072826@N02/1037562319/" target="_blank">tot Taliuta mea



Vaai ce ma bucur! Bravo! cu mare placere!

Criss, da araboaicele, evreicele si indiencele se epileaza asa (cvu mici variatiuni) din cate stiu.

Alex_Ioanid, nu cred ca exista saloane care sa foloseasca aceasta ceara la noi. Daca tu gasesti unul, spune-ne si noua macar de curiozitate (ca nu m-as duce la salon pentru ce ma fac linistita acasa gratis)
A si eu ma faceam inainte cu aparatul dar brazilian nu pot decat cu ceara asta.

Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_ioanid spune:

nu stiam ca nu exista astfel de saloane la noi... atunci o sa caut in strainatate.
cat despre epilat brazilian, eu nu "practic" asa ceva, adica mai las acolo o fasie, sau un triunghiuletz mic, dar de zona asta se ocupa o cosmeticiana la care ma duc de ceva timp si care este foarte "delicata" si "finutza"...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama_kaly spune:

Am reusit din prima!!! Multumesc Ioana! Aveam retea asta de cand ai postat-o, dar abia acum m-am incumetat s-o incerc si am reusit sa ma fac din prima.Din pacate nu m-am facut decat pe picioare pt k ceara s-a incalzit si mi se lipea f tare de maini,curgea, desi la inceput nu se lipea deloc, avea exact consistenta de care vorbeai tu.
Haideti sa va spun cum am reusit sa trag eu de ea: am rulat-o! Asadar, daca nu reusiti sa o trageti cu mana ca pe ceara normala, incercati sa o rulati pe picior.
Abia astept sa ma fac si brazilian+axial cu ea.Mie mi s-a parut ca doare mult mai putin ca la aparat si am pielea fina ca de bebelus!Sunt superincantata!Eu de Seby (27 aprilie 2006) Poze mami, tati si Seby

Mergi la inceput