Ajuta operatia de polipi?

Ajuta operatia de polipi? | Autor: ralucutza77

Link direct la acest mesaj

ORL-istul mi-a recomandat sa ii scot polipii fetitei mele, pentru ca sunt inflamati. E drept ca mai toate problemele apar de la nas, adica totul incepe cu nasuc curgator, care tot curgeeeee, secretiile devin galbui si apoi o dam in otite. Totusi, mi se pare cam drastica recomandarea.Mamicile care ati operati copiii de polipi, a ajutat la ceva operatia asta? Au racit mai putin apoi, nu le-a mai curs nascul? Cum decurge operatia asta, cat de traumatizanta e? Fiica-mea nici nu e prea cooperanta de fel (are 3 ani si 3 luni), cum da cu ochii de un halat alb se pune pe urlat, asa ca banuiesc ca va fi tare greu (sau imposibil) sa o conving sa stea cuminte.Poze:
http://community.webshots.com/album/562040587rahoEU?start=0
http://picasaweb.google.com/grigore.raluca/Miruna

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Maadi spune:

Ralucutza, la noi a ajutat operatia de polipi. Calin facea foarte des infectii in gat, ii curgea nasucul si pe urma urmau otitele. Ajunsesem la 3 otite intr-o luna si 33 de zile de antibiotic. L-am operat si dupa nu am mai avut probleme.
Operatia nu este traumatizanta, se face cu anestezie totala (cu masca). Noi ne-am operat pe la 10:30 si la 12:30 eram acasa, si ne pregateam de masa.
Daca ai intrebari, cu cea mai mare placere iti raspund.
Va doresc multa, multa sanatate.
Maadi si Calin (19.07.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina22 spune:

mai cere, macar, o parere de la alt orl-ist!

cristina si Andrei(am 5 ani!!!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns B.G. spune:

Pe baietelul meu l-a ajutat enorm operatia de polipi. Ajunsese sa faca pneumonie una dupa alta....antibiotic injectabil de nu stiu cate ori...pana n-am mai rezistat si l-am operat cand avea 3 ani si 8 luni. Acum are 5 ani si 4 luni si parca tot nu-mi vine sa cred ce bine-i merge din punctul asta de vedere....A mai racit si el de cateva ori, dar raceli obisnuite, fara sa necesite antibiotic....Diferenta este uriasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

Unde anume ati facut operatia? Eu am auzit ca la Budimex ar fi cel mai bine, pentru ca au aparatura si medici buni. Imi puteti recomanda un medic?Poze:
http://community.webshots.com/album/562040587rahoEU?start=0
http://picasaweb.google.com/grigore.raluca/Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Si la noi a ajutat foarte mult , aveam program de sfarsit de saptamina la urgentza , febra ajungea la 40 ,otita era prezenta numai stiam ce antibiotice sa bagam in saracul copil, c u operatia am scapat odata si chiar numai a fost deloc bolnav si cu ocazia asta am scapat si de sforait ca facea ca baiatul meu ca trenul cand dormea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluidavid spune:

Si David a avut polipii inflamati desi nu atat de grav cum descrieti voi. Lui ii curgea muuuuult din gurita,si sforaia foarte foarte tare.
In Romania am mers pregatita sa il operez de polipi(aici nu s-a considerat problema ) insa pediatrul mi-a recomandat sa ii fac tratament mai intai , nu mai tin minte cum ii spunea siropului era ceva cu Ke...
La noi a dat rezultate,cum am inceput tratamentul sfaraitul a incetat,nici din gurita nu i-a mai curs.

EDIT: Ketof ii spune siropului.


Stefania,Patricia si David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abbi spune:

si pe noi ne-a ajutat operatia de polipi. fetitza mea facuse 2 otite seroase consecutiv.nu respira noaptea decat pe guritza, tot timpul tusea, uneori pana la voma, se trezea plangand de necaz ca nu poate respira si nici dormi......au fost nopti cand am pazit-o si am plans vazand-o cat sufera!
dar cele 2 otite m-au convins.stiam ca acestea ii pot afecta auzul.
OPERATIA a decurs fff. bine, era sanatoasa(nu trebuie sa aiba febra copilul), abia terminasem augmentin-ul....

nu stiu ce dr ai alege tu, eu am fost fff multumita de dr. EMANUELA RIZESCU, de la BUDIMEX- are mana buna, e ff. apropiata de copii,e o tipa tare de treaba , pe care am simtit-o aproape.

un alt dr .la Budimex, despre care am auzit referinte bune, este dr Gheorge....a vazut-o si el pe Diana(o mai vazusera si alt medic la Gr. Alexandrescu si acelasi diagnostic au pus cu totii...).Pe dr Gheorghe nu l-am simtit aproape....pt mine conteaza increderea pe care mi-o inspira un om, daar asta e o chestiune personala.

si apropo, cand am operat-o, diana avea 2, 6 ani.
SANATATE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abbi spune:

scuze pt greselile de ortografie.....dr GHEORGHE.
Daca mai vrei detalii....despre costuri, interventie, etc., cu mare placere.
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns B.G. spune:

Si noi tot la Budimex...dr. Gavrila Ileana....nota 10 pentru dansa din toate punctele de vedere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maadi spune:

Si noi tot la Budimex, la dl. dr. Ursuleanu, care a reusit sa ne puna pe picioare. Noi am fost f. multumiti de dansul.
Daca doresti mai multe detalii despre operatie, cu multa placere.
Maadi si Calin (10.07.2003)

Mergi la inceput