copilul ma loveste

copilul ma loveste | Autor: tatatushi

Link direct la acest mesaj

Dragi mamici si tatici,
problema mea e pe cat de simpla, pe atat de neplacuta. Baietelul meu de un an si opt luni ma loveste. A mai avut o perioada dintr-asta pe la un an si trei luni si, dintr-o data, dupa vreo trei saptamani, a trecut fara urme. Acum inca nu au trecut cele trei saptamani "regulamentare", dar simt ca nu stiu ce sa fac. Am incercat varianta cu "mama plange daca o lovesti, ca o doare", plange si el langa mine (cu lacrimi adevarate, nu miorlaiala...) si dupa ce ma mangaie si "imi trece" se pune intr-o pozitie confortabila si imi mai trage una. Nu am inteles niciodata de ce face asta, eu ma lupt din rasputeri sa nu ii intorc palmele, dar am senzatia ca nu ajung niciunde. Am incercat tactica ignorarii, dar ma loveste pana cand ma uit la el (uneori ma uit urat, alteori ca si cand de-abia atunci am observat ce face), moment in care, invariabil, sau isi pregateste palma pentru o noua lovitura, sau incepe sa ma mangaie exact in locul in care m-a lovit si isi pune fata unde m-a lovit, exact ca si cand s-ar alinta sa fie luat in brate.
Acum, teoria o stiu, din cartea lui Supernanny, ca nu care cumva sa dai in copil, indiferent ce face, ca dupa asta isi va rezolva problemele prin agresivitate, asa cum a facut si mama lui. Problema e ca de cand face chestia asta l-am atins de trei ori, ca nu am mai rezistat cu explicatiile: o data, la un an si trei luni si de doua ori acum. De fiecare data, "criza" cu batutul mamei era declansata de cateva zile bune, deci nu a fost vorba de o imitatie a ceea ce am facut eu. Nu incerc sa ma justific, suficient e ca m-am simtit ca un leu care se ia de un pui de gaina, stiu ca nu a fost bine, dar nu mai rezistam, tot spunandu-i ca ma doare si ca nu e bine. Ma gandeam ca poate si bunicii aia ai nostri care nu au citit carti de puericultura si care ne mai atingeau cand faceam chestii asemanatoare ziceau ceva in genul "Uite, asa m-a durut si pe mine. Daca nu iti place, sa nu mai dai.". In ideea asta am incercat sa il lovesc si eu inapoi, poate-poate vede si el ca e neplacut (ca e un copil care, in afara de episoadele de care v-am spus, nu a fost "atins" niciodata si nu cunoaste senzatia de durere provocata de altcineva)
Ce ma fac, fetelor? Prietena mea, care are un copil de opt ani si o fetita de trei, zice ca a trecut cu ei prin faze de-astea, care au trecut de la sine. Pe mine ma enerveaza ca devine agresiv si fata de altii, nu doar fata de mine, si nu vreau sa cresc un agresor fata de colegii de joaca din parc.
Astept raspunsurile voastre,
Tatatushi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns incognito spune:

Din ce am mai citit eu despre copii la virsta baietelului tau loviturile,ciupiturile,muscaturile,trasul de par reprezinta o modalitate de a-si exprima afectiunea.Ai rabdare cu el.Merita!Este prea mic ca sa stie ceva despre rautate si sa faca lucrul acesta din acest motiv.Baietelul meu o ,,iubea,, in felul acesta pe mama mea.Si pe sora lui,surorii inca ii mai aplica si cite o muscatura de toata frumusetea.Fata de straini nu manifesta acest comportament,avind sora geamana copiii straini nu erau doriti prea tare,uneori nici nu-i baga in seama.La inceput m-am necajit,nu-mi placea comportamentul.Mai apoi am inteles.Oricum mama mea a fost mult,mult mai inteleapta decit mine.Il oprea cu blindete si ii spunea totdeauna ca maicuta il iubeste mult tare.Eu reuseam numai sa tip initial ori sa intorc loviturile,nu cu aceeasi intensitate e de la sine inteles dar in ideea-Ei,poftim,sa simti si tu ce inseamna sa doara.- si bineinteles ca a fost o abordare complet gresita.Ai rabdare cu puiul tau si iubeste-l mult.Asa stie el sa spuna TE IUBESC acum,desi pare incredibil.Fa cumva ca mama mea-opreste-l cu blindete,saruta-l si asigura-l de toata dragostea ta cu rabdare si bunatate.Va mai trece putin si va intelege mai bine cum stau lucrurile.Treaba asta se va stinge de la sine,cel putin asa s-a intimplat la noi.

Cu mult drag,

Incognito

mami de Ioan si Ioana-06.01.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda Panda spune:

...si tot supernanny ii punea la colt pe copii nazdravani. incearca sa faci un loc "special" pt asta si sa fii consistenta in ce faci. nu face decit sa iti testeze nervii, evident vrea sa vada care ii sint limitele. robert ("fiul") fix asa face si el. acum stie de "time out" si cind vrea sa dea in mine ma atinge si se uita in ochii mei. ar da mai tare insa stie ca nu e de glumit. toti cei care sint in casa tb sa fie de acord cu metoda asta, a.i. atunci cind il pui la colt sa nu vina bunica "ia la mamaitza niste placinta cit stai la colt" pentru ca munca ta va fi in zadar. eu ca sa il "enervez" mai tare ii iau jucariile din mina, si ii inchid si tv-ul ca sa nu beneficieze de nimic cele 2 min. la sf ma duc la el, il cer sa isi ceara scuze, ii explic inca o data de ce a fost acolo si ne imbratisam, si gata. daca spre ex peste 5 min mi-o trage pe cocoasa trece iar la colt. desi...nu s-a intimplat sa faca asta atit de rpd.
incearca sa vezi care e cauza. spui ca niciuna. poate cauza e oboseala. si atunci poate nu e bine "sa joace mingea" in casa (si alte activitati asemenea), in schimb desenati, va jucati cu plastelina, cititi o carte...etc.
daca stii care e cauza incearca sa aplanezi conflictul inainte ca el sa apara, incearca sa il distragi cumva, inainte sa izbucneasca.
bafta !

POZE
www.dropshots.com/panda" target="_blank">FILMULETE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giana spune:

Da ce ne facem cand nu vrea sa stea la locul pedepsei?
Nu de alta,dar de obicei sunt cu bebele in brate care plange pt ca el este cel care "o mai incaseaza" de la nazdravanul de fratior.
Si normal il iau de-o mana cu forta si-l duc pe scaunelul urat undeva separat de noi,fara jucarii si fara tv. Acolo sta 2 minute dar cate-odata fuge. Nu reusesc intotdeauna sa-l pun inapoi. Doar daca il calmez intai pe micut si dupa sa ma ocup de cel mare.Insa...din cate stiu nici asa nu-i bine pt ca pedeapsa trebuie aplicata IMEDIAT!!!

La voi cum e cu statul la pedeapsa?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

cred ca trebuie sa descoperi mai intai de ce face asta. nu cred ca e pt a te testa dar cred ca reactia ta il incurajeaza. e normal sa vrea maximum de atentie de la tine. daca atunci cand se joaca linistit reactia ta e sa il lasi, sa nu il deranjezi, iar atunci cand iti da o palma are garantia ca il bagi in seama, atunci va face asta cu siguranta atunci cand vrea atentie. eu iti propun sa iei o pauza de 2-3 zile de la orice te distrage cumva de la el. lasa vasele nespalate , curatentia..io stiu ce..fa mancare doar cand doarme, si acorda-i lui tot timpul tau. si atunci cand vezi ca e linistit, ca se joaca singur, sau ca e preocupat de ceva, lauda-l! spune-i cat de mandra esti de el, cat de frumos se joaca, ce bine ca face..ce face el acolo..surprinde-l de cateva ori cu niste reprize de pupaceala. iar cand (daca!) mai e agresiv, spune-i ca nu iti place dar nu insista foarte mult. nu da o atentie prea mare acelui gest. nu sa il ignori, dar sa inteleaga ca atentia ta vine mai repede atunci cand face ceva bine, ceva frumos. si fi atenta la el. la acel prim semn ca are nevoie de tine, ca ceva nu ii convine, acorda-i atentie si afectiune. eu iti garantez ca in maxim 3 zile nu veti mai avea nici o problema. orice se poate rezolva cu blandete si caldura.

si nu uita sa ai o discutie si cu sotul. explica-i ca pt cateva zile ii vei oferi copilului toata atentia ta pt ca nu vrei sa ai un stres in plus (in cazul in care nu ii spui nimic si casa e vraiste )

diana si david 03.12.06



Alaptatul Help-line. Pentru un copil fericit si increzator www.euro.who.int/document/WS_115_2000FE.pdf?language=english" target="_blank">OMS recomanda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleena spune:

fiul meu are 1 an si 9 luni, deci sunt cam de o varsta. si la noi a aparut un astfel de comportament recent....m-am trezit ca imi da palme peste gura si imizice si "taci"...nu stiu unde a vazut asta ca la noi in familie sigur nu. ma mai musca dar asta e din cauza ca ii ies canini si cam musca tot din casa(prefera colturile de patura/plapuma/perna dar si pe mama si tata) faza cu palmele nu o pricep. eu il pun la colt 5 min, timp in care urla si ma striga ori oe mine ori pe tacsu, tot timpul personajul opus care l-a pus la colt. si ne stiga printre urlete, de la mami mami/tati tati pana ajunge sa ne strige pe nume, dar tot il ignoram si apoi se potoleste....dar trec si cele 5 min.
chiar nu stiu care e treaba cu palmele, daca afli care e problema la voi sa ne spui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turtita fermecata spune:

A avut si Ilinca o perioada in care era mai batausa, da' ii explicam ca ma doare, ca poate sa-mi atraga atentia si daca ma striga, ca eu ii raspund (acuma nu stiu cat baga ea in seama ce ii spuneam eu ).
Pe urma i-am spus ca are si ea dreptul sa fie nervoasa, da' bataia si trantitul pe jos nu rezolva motivul enervarii si daca ma mai bate, eu plec in cealalta camera, si ea sa vina cand i-a trecut de bataie si vrea sa rezolvam ce are de rezolvat. Si-asa am facut. Intai plangea ca de ce am plecat si-am lasat-o de izbeliste, pe urma incet, incet, a inteles si-acu nu mai bate pe nimeni, nu mai face crize de nervi, zice ce-i drept pe-un ton mai "atos" ca are o problema si-ncercam sa o rezolvam.
Ce ti-am povestit mai sus s-antamplat intr-o perioada mai lunga, adica in cateva saptamani de perseverenta, da' se poate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enachescug spune:

Si al meu intra in categoria "batausilor". Tatal meu ii zice "Doroftei".
Problema la noi e ca el isi exprima "dragostea " cand vin de la serviciu si vreau sa-l iau in brate, nu sa-l pup.
Iar aseara a facut una si mai tare. Ne jucam cu niste cuburi si bunica-sa ii spune ceva (o banalitate) si el trosc un pumn in plina figura bunica-si! Eiii, in cazul asta ce e de facut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacangur spune:

www.raisinggodlytomatoes. site-ul unei mame cu 10 copii...

Puteti s-o credeti pe cuvant; principiile ei chiar functioneaza !
De fapt...nu sunt ale ei... Sunt vechi, vechi...
Si noi le folosim si ne bucuram!!!

http://www.sign2signal.com/sign2signal/index.php?ln=en&show=petitie&id=311 Haideti sa facem ceva pt. COPIII ABANDONATI!!! Validarea semnaturii in email e ESENTIALA! Multumim:)

mamica fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

dianocica, , ca de obicei, subscriu total. Cat despre pusul la colt si alte pedepse- nu, nu si nu. Cu cat insistati mai mult pe aspectele negative, cu atat ele se vor repeta mai des. Iar cu pusul la colt nu veti rezolva nimic, decat sa ii cresteti sentimentul de frustrare puiului.
As mai scrie, dar deocamdata aplic ce zicea Diana mai sus in 100% din zile, asa ca,acu cat doarme am de facut papa si restul






Noe & Anne-Bianca(14.03.2006)
Ce mai citim noi

The moment scatters.
Motionless, I stay and go: I am a pause

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tweety7 spune:

tatatushi fetita mea a reacionat cel mai bine la pupicuri. De fiecare data cand ma lovea, ii zambeam, o trageam mai aproape cu mare drag, ii spuneam ca mami o iubeste mult, o pupam si apoi o intrebam de ce ma loveste ca eu nu o lovesc niciodata. Apoi, pentru confirmare o intrebam: "Mami te loveste pe tine?" Si ea raspunde cu ochii lucind de iubire:"Nu". Eu:"Atunci tu de ce o lovesti pe mami?" Imediat ma lua de dupa gat si ma pupacea si mangaia. Deci, eu spun sa-i raspunzi la agresivitate cu iubire si ai sa vezi ca va renunta cu timpul la astfel de gesturi.

Don't cry, for if you cry your tears might prevent you from seeing some beautiful things ahead of you!

Mergi la inceput