Mamici si bebici din Pitesti 5

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mamecitta_C spune:

salutare la toata lumea...

fiind "sezon" de raceli, sa va zic cum l-am "imunizat" eu pe vlad cand era mic: cu tinctura de propolis pusa pe Melcalcin... Tinctura aia e cam tare si ustura, dar Melcalcinul e dulce si ii mai diminueaza din tarie (contine calciu si miere)... Am avut probleme mari cu el cand a inceput gradinita, era non-stop racit si ragusit... Dupa cateva cure de-astea cu propolis n-a mai luat chiar orice virus...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

ce sa zic... am avut o criza nasoala de apendicita in vara inainte sa o botez pe rebeca (am zacut atunci la pat 2 zile de durere) si vre-o 2 crize mai tarziu dar mai usoare. am fost atunci la urgente si mi-au facut ecografie dar m-au luat pe incercate. ba ca e de la apendicita, ba ca e de la rinichi ca e f deschidratat rinichiul drept, ba ca e o parte a intestinului gros iritata. dar cum eram lauza atunci, au zis ca ar putea fi simptome de lauza totusi. mi-au facut o perfuzie cu glucoza si calmante dar nu mi-a trecut decat dupa 2 zile, iar a 3-a zi mi-a venit menstra. deci nu am crezut nimic din ce mi s-a spus. acum insa m-a luat iar durerea nasoala. m-am dus iarasi la urente si tot cam acelasi lucru mi-a zis: apendicita sau rinichiul. am mai facut un control si la sp. militar si a fost decisiv. apendicita acuta, iar cand m-au taiat l operatie au observat si chistul ovarian. asa ca l-au scos si pe ala.... 2 dintr-o lovitura!!! la spital am stat de joi cand m-au operat pana luni. astazi ma duc la scos de fire si sper s fie ok sa nu mausture. cel mi nasol este ca cei mici nu inteleg ca nu ii pot lua in brate si ca trebuie sa fiu atenta sa nu ma loveasca. trebuie sa tin si regim alimentar insa nu il prea rspect asa cum trebuie. in fine, tre eu si peste asta.
despre raceli nu tiu ce sa zic... ai mei au imunitatea la pamant. totusi de cand nu l-am mai dus pe rares la gradinita nu au mai racit. rebeca a mai tras o data de nas dar s-a rezolvat in 3-4 zile cu panadol. am scapat de antibiotic. eu in decembriele-am facut o cura de 10 zile de calciu gluconic+vitanina C picaturi+ vitamina D3 picturi+tinctura de maces si tinctura de coacaz negru.

Mirela + Rares (19 aug 2006) + Rebeca (4 iun 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Carmen am vrut si eu sa-i dau tinctura de propolis da nu a fost chip sa o ia.
Mirela bine ca ai scapat, dar acum trebuie sa ai grija de tine. La fire ustura putin, da nu-i mare scofala, da cred ca ai aflat deja. Ta te simti bine?
Fetelor pe unde umblati?

Anca cu Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)www.flickr.com/photos/9330118@N03/sets/72157600504728447/" target="_blank">1,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Anca da-i tinctura de propolis cu putina miere si apoi da-i apa sa bea. Oricum se iau cateva picaturi. Rares o adora, ca de altfel toate pastilele si siropurile de la o vreme.
Mirela, cum mai faci fata cu doi prichindei si operata acum? Vai, vai!!!!
Dariana cum mai esti? MAi ai un pic si tu. Eu ma simt ca un munte, abia mai pot sa ma rasucesc de pe o parte pe alta.
Proaspetele gravidutze, cum merge samburelul, va mai da batai de cap? Greturi ceva?

Mamica lui Rares (15 oct 2006) am 2 ani poze ,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Tamina da ce crezi ca miere ia...sau vreo pastila sau siropel? Nuuuuuuuu
Am vazut pozicile ! Pupa Anca un Rares frumos!
Feeeeeeeeteeeeeeeeeleeeeeeee! Unde umblati?

Anca cu Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)www.flickr.com/photos/9330118@N03/sets/72157600504728447/" target="_blank">1,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mamecitta_C spune:

eu umblu si nu prea, dar nu stiu ce sa va spun, fiindca mari noutati nu am... eu cu pitucul toata ziua acasa, e la varsta (2 ani) cand te exaspereaza uneori cu cotrobaitul peste tot, cu cataratul pe scari si pe mobila, cu imprastiatul jucariilor, pe care apoi nu le mai baga in seama... eu stau gu gura pe el, pe el il doare-n fund si eventual tipa si el la mine :)
ieri, de exemplu, am avut un pic de treaba si l-am lasat sa face ce vrea... si ghici ce a vrut? a scobit intr-un ghiveci, a scos floarea in prima faza, apoi a imprastiat cu noroi in jur, inclusiv pe pereti si pe scara... deci nu-l pot lasa nesupravegheat, nu neaparat ca s-ar lovi, dar face porcarii... aaa, si altadata si-a spalat un maieut in wc...
macar de cel mare nu mai am asa grija... isi face singur si de mancare daca nu-i place ce-i dau eu (si in general nu prea-i place, deh, copiii din ziua de azi)...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

buna fetelor! eu zic pezent de data asta!
vai ce m-ai amuzat la faza cu maiutzul spalat in wc.... super tare faza!!!
rares inca nu a avut asa "indeltniciri" casnice. el spala wc-ul cu peria de wc, arunca sapunul cu totul in el, la fel si sulul de fartie igienica... termina orice sprey sau parfum care ii pica in mana, se plimba cu mtura si farajul prin casa sau cu peria de la aspirator, a bagat in boxa de la sistem sau in aspirator toate bilutele alea cumparate de la mall si diverse supermarketuri (din alea de bagi fise si scoti bilute de cauciuc sau gume de mestecat, cred ca stiti despre ce vb) plus un tel mobil nou nout in aspirator. in rest scoate diverse vase de plastic din dulap si zice ca face mancare sau prajitura (desi i-am cumparat vase de bucatarie pt copil sa se joace dar el le foloseste pe ale lui doar in cadita cand face baie doar in rest tot pe ale mele le foloseste la joaca) scoate pungile si le arnca in mijlocl bucatariei, polonice si alte cele le ameteca de nu stii de unde sa le mai iei si tot felul de prostioare de genul asta... iar pe locul I este ceart cu rebeca pe jucarii!!! pe orice punea ea mana el ii ia si invers. ea este innebunita sa vada ce face el sau cu ce se joaca si sa se urce pe el sa il traga de nas/par/haine etc iar el urla cat poate "auuuuuuu ma trage de nas etc.... ia-o de aici... pune-o la ea in patut... sa plece de aici... da-o lui bunica"
tanima de ajutat ma ajuta soacra. eu nu l-am mai dus pe rares l cresa de la jumatatea lui noiembrie pt ca racea f tare si o racea si pe rebeca (motiv pt care am decalat f mult vaccinele). asa ca m-am descurcat singura cu amandoi cm am putut pana venea tati de la serv, iar seara vine mama mea pe la mine sa ma mai ajute (dupa ora 19 pana pe la 22), iar pe rares il mai duceam pe la soacra mea dupa-masa cand iesea de la serv. acum de lun asta a intrat in somaj soacra asa ca decat sa mai iau o bona am preferat sa ii dau ei banii si sa vina sa ma ajute in fiecare zi. deci nu sunt chiar singura de cand cu operatia. dar efort tot am facut, nu am stat linistita asa cum a zis medicul, pt ca rebeca (are 8,5kg) e in perioada cu dintii si nu doarme deloc bine noaptea, se maraie continuu si ma cam chinuieste, plus ca rares (are 15,5kg) treb dus dimin (intre orele 5-7 cand cere lapticul) la baie sa faca pipi (am renuntat de tot la pampers) si treb dus cam in brate ca nu coopereaza deloc sa mearga in picioare fiind somnoros. nici macar de urcat in pat nu se urca. asteapta sa fie pus la perna si invelit de catre mine. deci ce sa zic, ridic greutati si nu e bine deloc.... spre insa sa nu fac complicatii, sa ma tina dumnezeu in forta ca pt ei ma dau atata pste cap si nu imi am grija de sanatate. dar sunt lucruri pe care, vrei sau nu, nu ai alta solutie si trebuie sa le faci cu orice riscuri!!!
anca nici rares nu se omora inainte dupa medicamente.... cum insa ii plac toate siropurile. ba chiar cere pastila pt orice lovitura sau durere pe care o are!!!

Mirela + Rares (19 aug 2006) + Rebeca (4 iun 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gwendoline spune:

Buna fetelor, sunt si eu pe aici va citesc dar la fel nu stiu ce sa va zic , nu fac cine stie ce cu_n burtoi mi_e cam greu de plinbat
Gwendoline e cuminte nu prea face prosti sa va povestesc e fetita mare deja ma ajuta la curatenie si la aranjat , e nerebdatoare sa vina fratiorul acasa asa ca imi cauta burta defiecare data si spune unde e gata a iesit?

marti ma duc la eco si sa vedem cum facem pt nastere . In rest fetelor nimic de spus .

Va pup pe toate!!!

Gwendoline poze noi

Mamica de Gwendoline(16.06.2005) si insarcinata 30 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mamecitta_C spune:

gwen, unde vei naste?
sa ai grija sa-ti aranjezi totul si eventual sa ai si o rezerva, ca nu se stie...
eu am patit-o urat, asa ca avertizez pe toata lumea...
sa fiti sanatosi si cat mai repede acasa :)

Povestea (urata) a nasterii si dupa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gwendoline spune:

Nasc in Bucuresti la Euroclinic!
Sa am o rezerva? despre ce vrei sa spui?

Gwendoline poze noi

Mamica de Gwendoline(16.06.2005) si insarcinata 30 saptamani

Mergi la inceput