Aparat pt aerosoli

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

noi am cumparat un aparat pt. aerosoli din Italia, a costat 30 euro, inca nu l-am folosit si nu stiu cum il vom folosi pentru ca David e cam fricos, se teme de tot felul de aparate

noi suntem aici cu poze noi si filmulete
Mamica de www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52259" target="_blank">David Iulian (07.01.2005) si www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52271" target="_blank"> Mara Teodora (12.07.2007)

votati pentru noi aici www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=14" target="_blank"> DavidsiMara si aici www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=25" target="_blank"> labotez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

As dori sa aflu ce aparat cu aerosoli indicati. Am 2 copii mici care-mi tot racesc...

Roxana mami de Robert (18 feb 2008) si Catalin (5 iunie 2006)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana spune:

Mie doctora mi-a recomandat in mod special OMRON. Eu il folosesc in mod special pt Toni care are 11 luni. Mi s-a parut o minune!!! Daca ii fac aerosoli cu ventolin ...scapa de tuse din 4 sedinte (adica 2 zile). Si cand ma gandesc cate siropuri fara rezultat am bagat in baiatul cel mare...Nici eu nu inteleg de ce medicii nu recomanda aparatul...poate multi nu-i cunosc efectele??!!
In legatura cu substantele la bebe de 9 luni (atat avea atunci) ni s-a recomandat 1. ventolin, apoi 20 min pauza si
2. flixotide
Ventolinul mi s-a recomndat foarte diluat
iar flixotide(de 0,5) cu 1 ml ser
Va pup

Diana mamica de Alin si Toni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Diana...ce tip de Omron folosesti? Ca sunt mai multe feluri.

Roxana mami de Robert (18 feb 2008) si Catalin (5 iunie 2006)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana spune:

"Diana...ce tip de Omron folosesti? Ca sunt mai multe feluri."
Eu folosesc din acela mai mare care are si masca pt adult. Model NE-C28-E.


Diana mamica de Alin si Toni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

un subiect similar gasiti si aici:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=119059&whichpage=1



karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Autor: viana
Subiect: aparat aerosoli
Trimis la: 02/04/2008 20:20:57
Mesaj:

Fetita mea de 1.5 ani,sufera ingrozitor din cauza mucilor de 6 saptamini.Dupa trei medici si o gramada de tratamente ,mi s-a sugerat aparatul pt aerosoli.Va rog sa-mi impartasiti din experienta voastra cu acest aparat.La ce foloseste si mai ales de care sa cumpar cu piston sau cu ultrasunete?
multumesc



Autor: ligia13
Raspuns la: 03/04/2008 10:14:30
Mesaj:

si noi am luat , si tot in principal pentru muci!

Medicul noua ne-a spus sa luam unul "simplu". Pentru copilasii care nu au astm sau alte complicatii si aparatul trebuie in principal pentru caile respiratorii superioare , aparatul nu tre sa fie f performant, in sesnul ca Rata de nebulizare nu tre sa fie cea mai buna!
Deci am ales unul mai mic ca si dimensiuni, si printre cele mai ieftine(cu piston banuiesc)!



Eu si Raducu (22.04.2005)


Autor: kid
Raspuns la: 03/04/2008 10:50:58
Mesaj:

Uite si aici cateva raspunsuri.
Multa sanatate!

Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)


Capsunele minunate de mai-iunie 2007

Ajutati-o pe Sonia


Autor: monu
Raspuns la: 03/04/2008 11:42:24
Mesaj:

Noi am luat acum unul cu piston. Nu stiu cum e cu ultrasunete dar asta face cea galagie si merge atat de greu! daca umplu paharelul cu solutie stau cate 1-2 ore.

Monu, mami de printese
Alexia - aparatoarea lumii si Antonia - avangardista

Sa lupti si sa cauti sa gasesti si sa nu te lasi doborat.


Autor: oanab125
Raspuns la: 03/04/2008 11:48:19
Mesaj:

dar nu e posibil sa devina copilul dependent de acest aparat? si eu as vrea sa iau unul, chiar ne-a recomandat medicul, dar mi-e teama.


Autor: nona_denis
Raspuns la: 03/04/2008 12:21:57
Mesaj:

Uite http://www.efarma.ro/products.php?id=2452 unul cu ultrasunete mai ieftin . Nu stiu cat de bun e pt ca inca nu am cumparat unul, desi ma bate gandul de ceva timp.
Am mai auzit de aparate la care se goleste rezervorul foarte greu. Sunt unele la care este precizat cate gr/min poate nebuliza.
Din experienta mea cu baietelul, am vazut ca raceala trece mai repede cu aerosol

Mami de Denisache


Autor: mina
Raspuns la: 03/04/2008 12:27:29
Mesaj:

Si noi avem un aparat de aerosoli de la Omron, nu e cu ultrasunete ci clasic (presupun,...ca nu stiu cum e ala cu piston...).

Intr-adevar racelile trec mai repede, sau macar mai usor. Eu ii fac lui Matei aerosoli si doar cu ser fiziologic, fara alt medicament, atunci cand mi se pare ca pregateste o raceala.

Nu mi se pare ca ar da dependenta....si oricum, decat picaturi cu medicament in nas....

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
http://community.webshots.com/user/vizigotu
http://community.webshots.com/user/vizigotubaiatmare

cronicile vizigotului


Autor: ralucutza77
Raspuns la: 03/04/2008 12:38:54
Mesaj:

Ti-l recomand pe cel cu ultrasunete, marca LAICA. E foarte silentios, particulele sunt foarte fine. Ne-a fost folositor, si fata mea are probleme cu nasucul si ne-au ajutat sedintele de aerosoli. Noi am dat 2,6 mil pe el, luat din farmacie. Nu stiu daca il gasesti mai ieftin de atat. Initial am avut imprumutat de la cineva un Omron, care din cate stiu eu tot peste 2 mil costa. Era foarte galagios, iar particulele erau mult mai mari (dupa ce terminam sedinta era un fel de "ceata" in camera).

Poze:
http://community.webshots.com/album/562040587rahoEU?start=0
http://picasaweb.google.com/grigore.raluca/Miruna


Autor: ligia13
Raspuns la: 03/04/2008 13:41:24
Mesaj:

quote:Originally posted by monu

Noi am luat acum unul cu piston. Nu stiu cum e cu ultrasunete dar asta face cea galagie si merge atat de greu! daca umplu paharelul cu solutie stau cate 1-2 ore.

Monu, mami de printese
Alexia - aparatoarea lumii si Antonia - avangardista

Sa lupti si sa cauti sa gasesti si sa nu te lasi doborat.





dar ce solutie pui tu... de pui paharelul plin?Si ce varsta are copilul?
Ca eu i-am facut pana acum aerosoli cu ser fiziologic si/sau cu ACC.
Dar doctorul noua ne-a spus sa punem 2 ml de ser la o tura . Radu are 2 ani si 11 luni!

Paharul plin ar insemna la noi vreo 10 ml ....



Eu si Raducu (22.04.2005)


Autor: nona_denis
Raspuns la: 03/04/2008 14:16:26
Mesaj:

Pai lui fimiu, la spital i-au pus 6 ml, are 4 ani jumate. Sunt aparate care au rezervorul mai mic.

Mami de Denisache


Autor: Melaroxy
Raspuns la: 03/04/2008 20:28:42
Mesaj:

si eu vreau sa cumpar. mai stiti cat ati dat pe el?


Mela+Vladut Alexandru


Autor: karligutza
Raspuns la: 04/04/2008 01:16:18
Mesaj:

Si noi am cumparat aparatul pt.aerosoli (oficial NEBULIZATOR) marca OMRON tot ca sa scapam de mucisorii enervanti... insa medicul ne-a prescris medicamentele de care aveam noi nevoie.. adica am facut aerosoli cu adrenalina si ser fiziologic.... 1 ml adrenalina cu 2 ml de ser fiziologic... deci 3 ml. de substanta care se "evaporau" in cca.7-8 minute.

Noua ne-a facut minuni tratamentul prin intermediul aerosolilor. Adica am scapat de toti mucisorii si a ajutat sa respire f.bine dupa fiecare repriza. Aveam prescrise 3 reprize pe zi (cam o saptamana).

Aparatul a costa 250 ron, cumparat direct de la distribuitor, in luna februarie 2007.

Multa sanatate!


karligutza
sunt mamica Adelutei


Autor: viana
Raspuns la: 04/04/2008 21:27:48
Mesaj:

deocamdata am imprumutat unul,nu stiu de care este ca nici nu l-am deschis deoarece nu stiu ce sa pun in el.Am fost ieri la medicul de fam sa-l consult cu privire la medicamentele ce trebuiesc puse insa erau 9 pers in fata mea si am renuntat.O sa incerc luni.Azi am fost la homeopat si i-a dat ceva solutie de baut in 10 zile.Ma gindesc sa incerc miine sa fac inhalatii cu ser,2 ml,daca asa ati scris mai sus,ca nu are ce rau sa-i faca.Asta pina consult doctorul.
mersi de raspunsuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleena spune:

Buna
vreau sa intreb daca e bun un astfel de aparat pt aerosoli pt a scapa de tuse si flegma din gat la copil?!?!?!
poate s-a scris aici si n-am observat eu....

copilul meu tuseste de vreo 4=5 sapt, si nu stiu cum sa il scap de secretiile din plamnii ca i-am dat atatea siropele si nu au nici un efect. ultimul medic la care am fost ne-a zis sa incercam cu aerosoli, dar e chiar asa de eficient??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helenutza23 spune:

arleena pot spune ca ap de aerosoli si-a facut treaba. eu il am de vreo 3 luni si de fiec data cand am avut probleme, am scapat de tuse fara alte siropele care oricum nu isi fac efectul. am folosit numai ser fiziologic (uneori in ciuda recomandarilor medicilor care spuneau sa ii bag dverse substante;o singura data, timp de 3 zile, am pus dexa..nustiucum si fluimucil, parca! dar atunci a fost f rau cu febra mare, cu muci galbeni)
deci pot spune ca la noi, pt tuse a functionat, in schimb pt mucisori nu.
a, avem acest aparat
http://www.aerosoli.ro/C28.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

cred ca nu se pune problema de aparatul in sine cand vb ca le facem la copii aerosoli ci mai degraba de substantele care se pun in aparat, dozele si frecventa cu care le facem inhalatiile.

Nu se poate spune la modul general ca facem aerosoli la copii si au scapat de tuse sau de muci. aici e vb de ce se pune in aparat.

Mergi la inceput