Aparat pt aerosoli

Aparat pt aerosoli | Autor: Lia70

Link direct la acest mesaj

A cumparat cineva acest tip de aparat? Exista in farmacii, preturile sunt mari, dar prefer sa fac o asemenea investitie ca sa nu mai stau atat la cozi in fata cabinetelor la policlinici. Baietelul meu de 4 ani face rinite, cam la 2 saptamani, de cand a inceput gradinita. Aparatul are un motoras electric, este prevazut cu un tub, ca o trompita de elefant, prin care trec aburi din solutia pe care o pui acolo (ser fiziologic, dextametazona, fluimucil etc., ce-ti spune medicul), capatul se pune la nasucul cu probleme, iar copilul inspira aburul acela. Este cineva care are acest aparat acasa si il foloseste pt copii? Oare merita investitia?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

da, noi avem. l-am folosit de 2 ori din nov pana acum.
din punctul meu de vedere, zic ca merita. serban s-a speriat de zgomot si n-a vrut cu nici un chip sa stea cu masca pe fata, i-am facut inhalatiile in somn... pai cum sa fi stat la spital sa-i explic eu ce si cum?
ulterior am avut "sedinte de imprietenire cu mascuta", a fost lung si greu procesul si am convingerea ca o s-o luam de la capat cu prima ocazie.
de fapt, am facut inhalatii in primavara la iomc, tare a fost peste mana si cu urlete... ca sa nu mai vorbim de eficienta zero.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lemia50 spune:

De la firma Omron este foarte bun,costa cam 250 RON.Merita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alex spune:

exista aparate aerosoli cu ultrasunete - care nu fac absolut de loc zgomot.

Incearca intai sa vezi oferta distribuitorilor de aparatura medicala - vei fi surprinsa sa gasesti un produs cu mult mai bun, la acelasi pret cu unul mai slab, dar pe care il gasesti in farmacii..

Google-este putin firmele de aparatura medicala si te vei convinge.

Oricum, merita investitia !!!!!! - pe noi ne-a salvat de mult "rosu in gat"..luat din faza incipienta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela76 spune:

Noi avem un aparat cu ultrasunete, abia daca se aude un zumzet, e micut, usor de folosit si chiar util. L-am cumparat dupa ce am fost intr-o noapte la urgenta cu bebele cu o laringita urata. Chiar e util si l-am folosit deja de cateva ori, ultima data chiar azi-noapte, caci se pare ca iar ne-am ales cu laringita. E o marca italieneasca si mi se pare un pic mai practic decat cel de la omron (care e mai dificil de folosit daca iti trebuie pt un bebelus ce sta culcat pe spate, caci nu poate fi inclinat f mult).
Parerea mea: e f bine sa-l ai in casa, numai sa nu folosesti medicamente dupa ureche, ci numai la recomandarea dr. Cand e nevoie, ii pun ser fiziologic, ca aburul sa mai fluidifice secretiile.
Sper ca am fost coerenta, sunt dupa o noapte nedormita

Ela, Cristina (21.04.2004) si Alexandru (04.06.2007)
Albumele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia70 spune:

Multumesc frumos, mamici, pentru raspunsuri. Chiar acum am sa incep sa ma uit pe oferte.

La sedintele de aerosoli de la policlinica (doar 2) doctora punea 1 foila dextametazona, 1 fiola fluimucil, 1 fiola gentamicina si cateva picaturi de Ringsyl (varianta romaneasca a Olynth-ului), timp de 5-6 minute. O farmacista mi-a spus ca ea acasa, atunci cand foloseste aparatul pentru copii, nu amesteca aceste solutii, ci le da alternativ. Intai ser fiziologic, apoi dextametazona (mi-a spus ca este un dezinfectant f bun), apoi fluimucil. Voi cum procedati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

Lia, am vazut in revistele din Selgros(oferta13.02-8.03.2008)un aparat aerosoli Omron, ff bun calitativ si la pret la fel.
http://www.selgros.ro/turn_page/index.php?magazine=07martie
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lu_mi spune:

Am luat si eu un aparat de aerosoli saptamina trecuta, de la o farmacie, si sunt foarte multumita. Nu e cu ultrasunete si cam face zgomot (desi pe cutie zicea ca e silentions ) dar Mihai l-a acceptat fara probleme. Mihai are bronsita si doctorita ne-a recomandat 1 ml fluimucil + 3 ml ser fiziologic. De la prima sedinta s-a simtit imbunatatirea respiratiei si fluidizarea secretiilor. Eram satui de cite medicamente si siropuri de tuse a luat bietul copil, ca tot din bronsita in bronsita mergem. Aerosolii pe care ii face acum sunt mult mai eficace! Deci eu zic ca se merita.

Lumi si www.flickr.com/photos/mihai2003/sets/" target="_blank">Mihai (21.11.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia70 spune:

Multumesc mult pentru raspunsuri. Chiar azi ma duc sa-l achizitionez. Intre timp am mai cumparat si aparatul Salin (salinizator si purificator) pe care-l tin toata noaptea si mi s-a parut eficient (mucoasa nu se mai usuca si dormim mai bine). Dar voi cumpara si un aparat de aerosoli, ca multi ani ne va fi de folos, si la intreaga familie. Nu m-am hotarat asupra marcii. La SensiBlu aveau marca LAICA, 230 RON, cu masca si pt adulti si pt copii si mi l-au recomandat ca silentios. Mai dau o tura prin farmacii dupa ce ies de la serviciu si am sa va scriu la ce m-am oprit.
Multumesc inca o data pt informatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A2504 spune:

si eu tot LAICA am cumparat si sunt multumita, iar aparatul face toti banii, a avut fetita mea bronsita si dupa ce m-am chinuit sa-i dau tot felul de siropuri pe care le voma si nu mai manca nimic dupa 3 sedinte s-a simtit o ameliorare fantastica a tusei , iar noaptea a reusit sa doarma ..

ar trebui mai multa lume sa stie de beneficiile acestei proceduri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Alx spune:

quote:
Originally posted by Ela76

Noi avem un aparat cu ultrasunete, abia daca se aude un zumzet, e micut, usor de folosit si chiar util. L-am cumparat dupa ce am fost intr-o noapte la urgenta cu bebele cu o laringita urata. Chiar e util si l-am folosit deja de cateva ori, ultima data chiar azi-noapte, caci se pare ca iar ne-am ales cu laringita. E o marca italieneasca si mi se pare un pic mai practic decat cel de la omron (care e mai dificil de folosit daca iti trebuie pt un bebelus ce sta culcat pe spate, caci nu poate fi inclinat f mult).
Parerea mea: e f bine sa-l ai in casa, numai sa nu folosesti medicamente dupa ureche, ci numai la recomandarea dr. Cand e nevoie, ii pun ser fiziologic, ca aburul sa mai fluidifice secretiile.
Sper ca am fost coerenta, sunt dupa o noapte nedormita

Ela, Cristina (21.04.2004) si Alexandru (04.06.2007)
Albumele noastre



de unde aparatul cu ultrasunete?cat costa si ce marca?
PS.Ela am sa iti dau si un PM ca sa fiu sigura ca citesti mesajul...scuze daca par insistenta dar sunt cam disperata cu cei mici.Merci mult.


31 Ianuarie 2007+ Mimishoru'(07 aprilie 2004)

Mergi la inceput