Cum imbracati copiii "slim" - slabutzi?

Cum imbracati copiii "slim" - slabutzi? | Autor: sinzi_ana

Link direct la acest mesaj

Sunt tare stresata ca nu se gasesc hanie pentru copiii cu silueta!!!
Avem o problema intotdeauna cand ii cumpar haine!!! Tricourile ii flutura pe el, iar pantalonii ii cad si saracul copil are un tic in a-si trage pantalonii!!!!

Daca ii cumpar cu elastic, ii sunt mult prea largi, daca ii cumpar pentru curea, ii e greu sa o desfaca-inchida!!!!
Daca ii cumpar un nr mai mic, ii se vad gleznele...iar tricourile mai mici i se vede buricul....

Voi cum va descurcati???
Nu ma pricep sa cos ca sa pot sa i le modific eu.....
Mai e cineva ca mine???

Si David nu e chiar slab...eu zic ca e binisor...atletic!!!!



“One test of the correctness of educational procedure is the happiness of the child.

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze, 3000km prin Romania


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Da, eu
Pentru mine e o victorie cand ii gasesc pantaloni potriviti, cu elastic si mai stramti in talie si atunci iau cateva perechi odata, mai ales daca sunt si culori/modele diferite. Gasesc numai in anumite magazine, si nu intotdeauna - de exemplu la C&A mai aduc. Robert are 113 cm dar nu ii iau marimea 116 - pentru 5 ani, ci 110 - pentru 4 ani si ca lungime mi se par OK - din cauza ca el e intre astea 2 marimi. Vara ii mai dau salopeta cu bretele, asta rezolva problema, dar n-o prea vrea la gradinita ca are mai mult de lucru pana se imbraca/dezbraca. La fel si cu pantalonii cu nasturi si fermoar. Tricourile i-au venit intotdeauna bine, dar trebuie sa fiu atenta ca mai difera marimile de la o marca la alta. O alta solutie ar fi un croitor, sau poate gasesti chiar la magazin pe cineva care sa ti-i modifice, am vazut chestia asta pe aici in unele locuri.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Nu exista si pentru baieti pantaloni cu elastic si nasturei, ca sa poata fi reglata largimea? (cam ca sistemul de la pantalonii de gravide) Eu fetitei din astia ii cumpar de cate ori gasesc, ca ea e subtirica si pantalonii obisnuiti cad de pe ea. Insa de vreun an a invatat sa foloseasca si cureaua si poarta si pantaloni cu curea.
Mult timp i-am cusut pantalonii in talie, adica i-am prins putin in parti, cu ac si ata, nimic complicat... cate 1-2 cm in fiecare parte, mai ca nici nu se observa decat daca te uiti cu atentie. Asa fac acum si pentru baietel, ca desi e burtos, mai toti pantalonii cad de pe el.




Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Donia, si asta e o solutie, o sa ma uit mai atent, poate gasesc pantaloni din astia. Tin minte ca i-am luat o data cand era mai mic.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Zic si eu ca si Donia. Sint pantaloni cu elastic in talie, au nasturi si se pot stringe dupa voie. Sint citeva firme care fac pantaloni din astia, Gap imi vine acum in minte.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

La noi nu sunt o solutie...
Si pantalonii cu elastic si nasture "adjustable waist" ii cad de pe fund, si stau atarnati
Si asta pentru ca, elasticul se strange in fata si nu si in spate...

Am cumparat de curand de la gap niste pantaloni "slim" care sunt bunisori...dar tot larguti!!!!!!!

Chiar nu stiu ce sa mai fac...si cum sa il imbrac!!!!



“One test of the correctness of educational procedure is the happiness of the child.

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze, 3000km prin Romania


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

intru si eu la acest topic, pe a mea o aranjeaza salopetele bufante, cu oarece pense in lateral, in fata, arata chiar a copil normal in ele, plus ca nu cad de pe ea ca orice alti pantaloni.

Deci impaci si capra si varza, arata si ceva mai bine copilul si nici nu-i cad hainele de pe ea, presupun ca te deranjeaza ambele aspecte.
Cat priveste tricourile, la fetite e ceva mai usor, adica manecute bufante, dantelute, mai ales volanasele sunt de ajutor.

Martie & Bebica & maimuta Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

La Target/ Macy ai incercat? Raluca la talie ar fi 5 ani si la inaltime 9 ani. Ha ha! dar eu am gasit de f multe ori slim.

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Cred ca astia croiesc pantalonii (mai ales) pt baieti mai bufanti si lati in talie...nu stiu de ce nu se gandesc ca exista si copii inalti si atletici!!!!
Nu e neaparat pb de talie sa se rezolve cu o curea...ci de croiala...caci stau foarte aiurea...atarna...

David nu are solduri si atunci pantalonii cad direct...nu au in ce sa se opreasca...si nici burta nu are...nu pot sa il strang prea tare sa ii intzepenesc...

Singurii pantalonii care vin bine sunt cei de gimnastica , mulati si confortabili!!!! Dar nu l-as imbraca pe strada in tinuta de balerin!!!!



“One test of the correctness of educational procedure is the happiness of the child.

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze, 3000km prin Romania


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Complicat. Am gasit niste pantaloni faini care au elasticul reglabil si care sunt de buna calitate si nu se strange tot pantalonul in fata ci sta si el mai de bun simt cret mai peste tot.
Si desi al meu e mai mic decat al tau si ai zice ca la 2 ani si-un pic nu pune mare valoare pe cum il imbraci, il apuca pandalia pe anumiti pantaloni ca ii falfaie prea rau si il impiedica. Sau il opresc io prea des sa-i ridic nadragii.
Am gasit din intamplare niste tricouri mai inguste (erau la oferta ca cica fusese gresit tiparul :))) si am luat mai multe.
La mine sunt la mare cautare salopetele. Cu gaici de curea pe mijloc sa-i pun o curea ca sa nu-l ia vantul si asa macar nu-i cad pe langa el pantalonii.


Copiii merita tot efortul nostru
Simona, Sonia, Crisa
Alex, Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

La noi e mai ok ca nu e nici inalta si ii iau pentru 3-4 ani chiar daca ea are 5 ani si 4 luni. Eu cea mai multumita sunt de H&M si de Gap pentru ca sunt cu waist reglabil. La fuste e mai rau, dar purtam sarafane.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda si Carina (deja domnisoara)
http://community.webshots.com/user/andamihai

Mergi la inceput