Kingelle Kingae

Kingelle Kingae | Autor: silar

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor. Va deranjez si eu cu o problema - poate este cineva care a mai intalnit asha ceva. Recent la o biorezonanta magnetica facuta la Iasi i s-a descoperit copilului meu cel mare (4 ani) ca are o bacterie in corp luata din spital pe numele ei Kingelle Kingae. Foarte bine s-a vazut prezenta aceste bacterii in sange, la inima, stomac si articulatii. La o cautare pe google nu am gasit nici o pagina in limba romana. Ati auzit de asha ceva?? Stiti vreun medic in Iasi unde sa ma pot duce cu baietelul meu?? precizez ca baietelul meu are 4 ani 15 kile cu indulgenta si 101 cm. Mie mi se pare ca e cam slabut pt varsta lui, are si platfus si ceva probleme cu articulatiile, o lipsa mare de calciu din cauza parazitilor(iau iesit si Lambia si oxiuri), deci avem cam destule pt 4 ani.
Multa sanatate la mamici si pitici

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Deci sa inteleg asa: la un aparat de biorezonanta magnetica a iesit ca baietelul tau are o bacterie care nu exista.
caci Kingelle Kingae nu apare in nomenclatura microbilor sau parazitilor sau virusilor.

Mare Tie gradina Doamne!

Iarta-ma dar cat de sarlatan si de negru la suflet poti fii sa te joci cu buna-credinta si necazurile oamenilor si sa le mai si iei bani pentru asta.
Du-te cu copilul la un spital de pediatrie sa il consulte cum trebuie si nu mai arunca banii pe asa-zisi "vindecatori"


Multa sanatate!

Editez:
am studiat problema si am descoperit ca intr-adevar este o specie de bacterie anaeroba a carei denumire a fost schimbata.
Probabil ca si cel care se manipuleaza aparatul respectiv a citit acest lucru.
Repet, un aparat de biorezonanta nu poate sa "vada" microbii din articulatiile omului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silar spune:

quote:
Originally posted by Sheannamp

Deci sa inteleg asa: la un aparat de biorezonanta magnetica a iesit ca baietelul tau are o bacterie care nu exista.
caci Kingelle Kingae nu apare in nomenclatura microbilor sau parazitilor sau virusilor.

Mare Tie gradina Doamne!

Iarta-ma dar cat de sarlatan si de negru la suflet poti fii sa te joci cu buna-credinta si necazurile oamenilor si sa le mai si iei bani pentru asta.
Du-te cu copilul la un spital de pediatrie sa il consulte cum trebuie si nu mai arunca banii pe asa-zisi "vindecatori"


Multa sanatate!

Editez:
am studiat problema si am descoperit ca intr-adevar este o specie de bacterie anaeroba a carei denumire a fost schimbata.
Probabil ca si cel care se manipuleaza aparatul respectiv a citit acest lucru.
Repet, un aparat de biorezonanta nu poate sa "vada" microbii din articulatiile omului.




Multumesc pt sfat, asha am sa fac, oricum am de gand sa aprofundez problema
Multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

probabil ca la rezonanta magnetica s-au observat efectele infectiei cu Kingella - adica inflamatia articulatiilor si endocardita. cine a citit rezultatul analizelor?
Kingella este destul de sensibila la antibiotice normale, de genul betalactamicelor/penicilinelor.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silar spune:

Biorezonanta a fost citita de medicul specializat in asha ceva, ca doar i-am vazut certficatul pe perete. Copii mei nu au mai luat antibiotic de pe 20ianuarie 2007, cu exceptia unor pastile de sumetrolim in luna decembrie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

ok, si dupa diagnosticul de Kingella nu s-a facut antibiograma si nu s-a administrat antibiotic?

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silar spune:

Nu, ca a trebuit sa plecam din Iasi pt ca luni incepea gradinita. Ne intoarcem in luna martie pt analize, deocamdata facem cercetari, cautam medici. Sa dea domnul sa nu fie nimik. Noi am fost si la ortoped pt articulatiile de la labuta piciorului si ne-a trimis la genetician, baietelul meu are articulatiile orientate spre interior.
Sanatate multa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silar spune:

Antibiograma din ce se face?? La exudat nu i-a iesit nimik , iar la coprocultura in luna august anul trecut ia iesit un bacil din familia Giardia, care a fost tratat 7 zile cu Zentel, care din pacate i-a cam afectat ficatelul. Unde anume poate fi izolata bacteria cu pricina?? Multumesc din suflet pentru raspunsuri.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

stai ca-s ceva confuzii mari la mijloc. bacteria aia daca tot a fost observata - prin analize de sange, etc - si confirmata prin probleme articulare - trebuie tratata. dupa cum am spus, este sensibila la multe antibiotice - deci se trateaza relativ usor. deci asta cu plecatul nu are sens, medicul care a depistat Kingella trebuia sa dea tratament pentru ea.
parazitii - giardia in acest caz - nu au nici o legatura, a luat tratament pentru ei, sper sa fi avut efect.
daca are probleme cu articulatiile - probabil un talus valg daca zici ca-s aduse in interior - probabil ca ortopedul v-a trimis la gimnastica, la kinetoterapeut, ca geneticianul nu are nici o treaba decat cu maladiile genetice si managementul lor.
sanatate!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silar spune:

[quote]Originally posted by roxanaz

stai ca-s ceva confuzii mari la mijloc. bacteria aia daca tot a fost observata - prin analize de sange, etc - si confirmata prin probleme articulare - trebuie tratata. dupa cum am spus, este sensibila la multe antibiotice - deci se trateaza relativ usor. deci asta cu plecatul nu are sens, medicul care a depistat Kingella trebuia sa dea tratament pentru ea.
parazitii - giardia in acest caz - nu au nici o legatura, a luat tratament pentru ei, sper sa fi avut efect.
daca are probleme cu articulatiile - probabil un talus valg daca zici ca-s aduse in interior - probabil ca ortopedul v-a trimis la gimnastica, la kinetoterapeut, ca geneticianul nu are nici o treaba decat cu maladiile genetice si managementul lor.
sanatate!

Roxana
Pentru bacterie nu avem nici un tratament, iar pt giardia in septembrie a urmat un tratament cu Zentel 7 zile care nu stiu cat efect a avut daca acu are iarasi paraziti si oxiuri.
Iar pt articulatiii mdicul ortoped ne-a recomandat mersul pe bicicleta si ceva exercitii care se fac acasa, iar la genetician ne-a trimis in ideea ca s-ar putea sa aiba ceva genetic (nici eu nu prea am inteles treaba cu geneticianul), au constatat amandoi ca are ligamente flexibile . El ceva genetic are de la tatal lui - o fistula la gat (pe care o au toti barbati din familia socrului meu)- care se pare are legatura cu urechile (in acest sens ni s-au recomandat niste teste auditive) si cu rinichi (de asemenea trebe sa faca un examen de urina).
Daca bacteria se trateaza ushor cum ati zis e in regula - trebe doar localizata si dat tratament corespunzator.
Multa sanatate si La multi ani de Valentine's Day !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Roxana, biorezonanta asta nu depisteaza niciun efect al vreunei infectii...e un aparat care "te scaneaza" (nu RMN) si, bineinteles ca majoritatea oamenilor ies cu diagnostice de infectii, nisip la rinichi, VSH marit, la femei vreo BIP...chestii generale .
Dupa mine e o sarlatanie. Mai este si un aparat "de ultima generatie", SCIO...aceeasi marie cu alta palarie. Bineinteles ca preturile sunt apropiate de ale unui RMN adevarat...mizeaza pe naivitatea si disperarea oamenilor .

Si eu am reusit cu greu sa conving o ruda apropiata sa nu se duca la biorezonanta ci sa faca niste investigatii normale.
Iertati-ma ca am fost un pic off topic, dar nu ma pot abtine cand vad ce se intampla. Chiar azi am citit un anunt pe net, ca o asemenea firma angajeaza medici pensionari, le dau o "diploma" de expert si gata banii .

Silar, multa sananate baietelului! Eu ma indoiesc amarnic de existenta vreunei infectii cu Kingella.


Diana 18+ si Iulia (15.07.2005)

Mergi la inceput